Bana bir yol gösteriinn

Kaynana bunu dusunsede bu nısanlı cocugun bunu kabul etmemesı gerek
ınsanda bıraz gurur olmalı, bacak kadar cocugun evı satılıp uzerıne hayat mı kurulur

böylelerinin anası danası aynı zihniyettedir
Ya olayı saçma sapan boyutlara çekmek de üstünüze yok. Biz evi satalım üstüne yatalımmı diyoruz.
Ev darıcada bir köyde ne gelişecek ne artacak. Evini 130dan alıp 170e vericez diyoruz. Kimin parasının üstüne yatılıyor. Anası danası ne ya sen önce bi konuşmana dikkat et.

Aa cok üzüldüm. Nişanlin nasil kabul ediyor babasiz yigenin evini satmayı. Cok yanlis düşünce. O cocugun ihtiyaçları olacak kiraya verir destek olur çocuğa. Hadi kabul eden ediyor da hic dusunmuyor mu ya ölüm kalım olursa hastalık olursa boşanırsanız nasil olacak. Bir erkeğin böyle yapmasi benim durup dusunmeme sebep olur babasiz yigenin evini satmayi dusunup alırız ya 10 sene sonra diyen adam bilemicem.
Sorma canım bu olaylar yüzünden huzurum kalmadı ama neyseki sonuca bağlandı.

evı satmasanız da sız otursanız o sure zarfında para bırıktırsenız ve kendınıze ev alsanız ?
Bende onu istiyorum canım. Olay o kadar benden çıktı ki dün konuşulan konuyu yazıyorum sana.
O ev satılacak üstüne biz 100 bin kredi çekicez 67 bin faiz ödeyeceğiz. Düğünden gelen tüm takılarımı onlara vericem onlar ev alıcaklar cocuga. (takılarımın faizini kendileri işletip biz para kattık diyecekler, takı 80 bin falan )
Üstüne sonra dönüp 50 bin daha ödeme yapacakmışım. zararım =297bin
Ben bu durumdan zaten rahatsız olan tarafım şurda fütursuzca yorum yapanlara ben anlam veremiyorum.
Neyin ego savaşı bu arkadaş. (lafım kesinlikle sana değil bu arada :KK36:)

Bende onu istiyorum canım. Olay o kadar benden çıktı ki dün konuşulan konuyu yazıyorum sana.
O ev satılacak üstüne biz 100 bin kredi çekicez 67 bin faiz ödeyeceğiz. Düğünden gelen tüm takılarımı onlara vericem onlar ev alıcaklar cocuga. (takılarımın faizini kendileri işletip biz para kattık diyecekler, takı 80 bin falan )
Ben bu durumdan zaten rahatsız olan tarafım şurda fütursuzca yorum yapanlara ben anlam veremiyorum.
böyle bir plan çok akıl almaz.
daha önce de yazdım herkes te yazdı gerçi.
bu kadar çetrefilli planlara ne gerek var.
tepkini daha net koy ortaya,gerekirse ailen müdahele etsin.
olayın senden çıkması söz konusu olmamalı.
zorla kabul ettirecek değiller ya.
ayrıca ciddi bir bit yeniği var bu işte.
sessiz mi kalıyorsun canım sen?

Sacma bir dusunce olmus. O yegenler henuz kucuk, neden evlerini satip size versinler ki isin bir de bu boyutu var. onca yil sonraya kim oleeee kim kala? Hic gerek yok,paraniz yoksa kirada oturun. Herkesin evi kendinde kalsin. Gorumceniz de ne mantiksiz insanmis bu plana hayir diyemiyor?sizin zararinizanolacak bu durum ben size hak verdim

böyle bir plan çok akıl almaz.
daha önce de yazdım herkes te yazdı gerçi.
bu kadar çetrefilli planlara ne gerek var.
tepkini daha net koy ortaya,gerekirse ailen müdahele etsin.
olayın senden çıkması söz konusu olmamalı.
zorla kabul ettirecek değiller ya.
ayrıca ciddi bir bit yeniği var bu işte.
sessiz mi kalıyorsun canım sen?
Ben ve sessiz kalmak :halay:
Tabiki kalmıyorum ama iş benden anneme annemden de babama geçti.
Kendileri bilirler valla ya bu deveyi güderler yada bu diyardan giderler.
Ben ömrüm boyunca onlar için çalışamam.
Yetimlere saygım sonsuz. Yetimlerin ayrıyetten 3 tane daha evleri var ben kimsenin hakkına göz dikmedim.
Hatta 5 kuruşa alacağımıza 2 kuruşa alalım kimseye minnet etmeyelim dedi. Bu hafta sonu aileler konusacak canm bakalım ne olcak :bicak:

Sacma bir dusunce olmus. O yegenler henuz kucuk, neden evlerini satip size versinler ki isin bir de bu boyutu var. onca yil sonraya kim oleeee kim kala? Hic gerek yok,paraniz yoksa kirada oturun. Herkesin evi kendinde kalsin. Gorumceniz de ne mantiksiz insanmis bu plana hayir diyemiyor?sizin zararinizanolacak bu durum ben size hak verdim
Kesinlikle öyle canım. Kimin parası varsa kendine kalsın. Allah yuva kurana yardım eder. Ytereki huzurumuz olsun.
Nişandan önce alırız yaparız ev bak istediğin gibi diyorlardı, şimdi böyle konusmaları ailemle ve beni şaşırttı.

konunun tamamanı okudum ama sonuçtan bi şey anlamadım. siz kendinize ayrı yerde hiç bu görümce yeğen olaylarına girmeden mi ev alacaksınız . son karar o mu

konunun tamamanı okudum ama sonuçtan bi şey anlamadım. siz kendinize ayrı yerde hiç bu görümce yeğen olaylarına girmeden mi ev alacaksınız . son karar o mu
Evet canım. Kimseden bir şey almıyoruz. Eve şimdi bakmıyoruz düğüne bir ay kala alıp 50 bin peşinat verip, kredi çekip, takılarla yapılandırma yapıyoruz.

Çok tuhaf bu olayda siz zararlı çıkacaksınız asla kabul etmeyin.

Çok tuhaf bu olayda siz zararlı çıkacaksınız asla kabul etmeyin.
Etmedim etmem de. Amaç ne biliyo musun köydeki ucuz evi istanbulun göbeğine taşıyıp, 2 ev parası ödetmek. Yemezler 230 bine babalar gibi ev buldum 5 kuruş fazla öderim minnet etmem kimseye, faiz öderim katakulleye gelmem.
Düşünsene görümcemle kavga etsem evden gönderemem sen kimi kimin evinden kovuyosun dicek :halay:

Etmedim etmem de. Amaç ne biliyo musun köydeki ucuz evi istanbulun göbeğine taşıyıp, 2 ev parası ödetmek. Yemezler 230 bine babalar gibi ev buldum 5 kuruş fazla öderim minnet etmem kimseye, faiz öderim katakulleye gelmem.
Düşünsene görümcemle kavga etsem evden gönderemem sen kimi kimin evinden kovuyosun dicek :halay:
Yani öylede diyebilir yada ben olmasaydım sen asla ev sahibi olamazdın oturduğun evin parasını ben verdim diyebilir de en ufak tartışmada en iyisini etmişsin.

Evet canım. Kimseden bir şey almıyoruz. Eve şimdi bakmıyoruz düğüne bir ay kala alıp 50 bin peşinat verip, kredi çekip, takılarla yapılandırma yapıyoruz.
çok iyi olmuş . güzel bi yol bulmuşsunuz . sıkıntı çıkarmadı demi görümcen , kv. ya da nişanlın

10 yıllık mühendisim ne hesaplar yaptım, ne integraller aldım, sizin şu hesabı anlamadım. Kaynana, görümce hesabı mühendislik hesaplamasından zormuş aga.

Şimdi o ev 180 tl, 50 tl kredi ödenecek kalacak 130 tl ve 130 tl size verilecek, siz 100 tl kredi çekeceksiniz 230'a ev alacaksınız. Onlarda sizin 80 tl olan altını alacak ve sizden 50 tl daha alacak ve ev alacaklar. Yani o satılan 130 tl ev parası yine 130 tl olarak onlara dönecek. Yani arada ne gibi bir fark var hakikaten anlayamadım, 130'a evlerini satıp alsınlar buradan, siz de altınları peşinat yapıp alın. Matematiksel olarak bana bir sebep söylesin biri neden böyle yapmışlar?

Sadece altınlarınızın faizini işletmek mi amaç? Siz zaten o altınları hemen bozduracaksınız ev almak için, faizi size de kalmayacak. Ayrıca 100 tl yerine 150 tl kredi çekeceksiniz, ona göre de faiz olacak. Zararınız nasıl ama nasıl 300 tl olmuş oluyor?

Kızlar size danışmam gerekn bir şey var.
Bu cumartesi nişanlandım şubatta nişanlım askere gidiyor, ağustos gibi gelecek ekimde nasipse düğün olcak.
Gayet güzel giden bir ilişkim var kv kp görümce hepsi mükemmel insanlar görmeyince özlüyorum hatta.
Ev almayı düşünüyorum kiraya çıkıp ev sahibini zengin etmektense, bir evimiz olsun diyoruz.

Görümcemin eşi vefat etmiş, iki çocuğuna kv bakıyor. Babalarından kalan parayla istanbuldan ve gebzeden ev alınmış.
Nişanlım ve ailesi bankadan para çekip faiz ödemek yerine,yiğenlerden birinin evini satalım örnek 180e satıldı,50bin evin kendi borcu(kredi borcu devam ediyor) kaldı mı 130, düğünden gelenleri de üstüne koyarız ev alırız, hatta şimdiden borca girelim nişanlımın arabasını satalım o askerdeyken ev otomatik ödmeeyle kendini ödesin diyorlar.
Evet tamam güzel bir fikir, faiz ödemiyoruz.Eşyalar için ev masrafı düğün masrafı için sadece 50 bin çekelim diyorlar e tamam bunu da ödeyelim olay burda başlıyor. 10 sene sonra yiğeni evlenince biz yiğenine ev alıcaz (evi nasıl secerse secsin )
Yiğenini çok seviyorum baktıkça içim eriyor babasız olduğunu ona shaip çıkmamız gerektiğini biliyorumm. Ama ben tam krediler bitti anne olayım derken bu sefer o çocuga ev almak zorunda kalıcaz 130 aldıysa beğendiği ev 300de olsa nasıl alamayız diyebiliriz?
Ben ömür boyu nasıl borç ödeyeceğim önümüzdeki 20 sene ev için mi çalısacağım?
Şimdi desem ki bi daha ev alırsak nasıl öderiz, babası yok ben yardıumcı olmalıyım diyecek ve ben kendini düşünen paragöz biri olucam. Ben çalışmazsam o ev parası birikmez (benim mesleğimin ondan daha çok kazancı var ).
Ben çalışırsam ne zaman anne olucam çocuğumu kendim büyütmek istiyorum, yiğenine yardımcı olmak çok isterim ama ömür boyu bitmeyen bir borçla nasıl başa çıkıcam ne zaman rahata kavuşucaz, ve insanlara gebe kalmış olucaz. İyiyken kötü olmak istemiyorum.
Ben uygun bir dille boşver o evi çekeriz kredi dedim ama o bu seceneğin daha iyi olduğunu söyledi.
Karışık olduysa kusura bakmayın hem çalışıp hem yazıyorum, anlamadığınız yerde açıklamaya çalışırım

Güncelleme: Ben ısrarla böyle bir şeyin olmasını istemediğimi söyledim, o zaman ev mev yok alamayız dedi!
Daha nişandan önce tüm ailece alıcaz yapıcaz edicez diyen insanlar bi an puff hayal oldu.
Ben ve ailem ev meraklısı değiliz, 3 gün önce alıcaz deyip de nişandan hemen sonra bu duruma gelmek garip oldu.
Bu sefer benim ailem huylandı bu işten.
Dün nişanlım benimle öyle bir konuşuyor ki, sanki benim yüzümden ev alamıyoruz. Sıfır dairelere bakacağına biraz lüksünden ödün verse de cebindekine göre baksa keşke.Ama yok ayranları yok içmeye jettayı satıp ford focusla gidicekler *ıçmaya.
Tey Allaahıımm !!
bu kadar alengirli işe gerek yok bence.
paranız olana kadar kirada oturun. imkan olunca alırsınız.
yaptıkları da ayıp ayrıca.

İyi de eklediğiniz yeni cümleye göre yorum yapıyorum. Ne demek ailesi ev vericez derken puff oldu falan vermek zorunda değiller ki.. Ayrıca bu babasından bile değil, yiğeninin evi yani, kız kardeşinin eşinden kalan ev sizin de eşinizin de o evde hiçbir hakkı zaten yok. Bu yüzden de bize ev vereceklerdi vazgeçtiler diyemezsiniz.

Siz hem yiğeninin evini alacaksınız, hem de sonra yiğene ev alıp çalışamam diyeceksiniz zaten isteneyen sizsiniz şimdi nede nişanlınızı ve ailesini ev vermedikleri için suçluyorsunuz? zaten çok saçma ben görümcenin yerinde olsam ev falan vermem çocuğumun hakkı yarın birgün o evlerde değerlenecek belki belki yeni evler yapılacak ama siz evi sattığınız fiyattan ev alacaksınız çocuğa, bu da o çocuğa haksızlık olmaz mı.

Tırnağınız varsa kaşınacaksınız siz evleniyorsunuz başkasına güvenmeyin kredi çekin ödeyin ayrıca ben çocuğa ev alıcam diye çalışamam çocuğuma kendim bakmak istiyorum diyorsunuz da kredi de çekseniz mecbur çalışacaksınız ve 10 sene çocuk yapmama imkanınız olamaz birkaç seneye istersiniz o zamanda borcunuz bitmeyecek ki. Bu beklenti neden? yok ailesi ev verecekti yalan oldu falan.

İyi de eklediğiniz yeni cümleye göre yorum yapıyorum. Ne demek ailesi ev vericez derken puff oldu falan vermek zorunda değiller ki.. Ayrıca bu babasından bile değil, yiğeninin evi yani, kız kardeşinin eşinden kalan ev sizin de eşinizin de o evde hiçbir hakkı zaten yok. Bu yüzden de bize ev vereceklerdi vazgeçtiler diyemezsiniz.

Siz hem yiğeninin evini alacaksınız, hem de sonra yiğene ev alıp çalışamam diyeceksiniz zaten isteneyen sizsiniz şimdi nede nişanlınızı ve ailesini ev vermedikleri için suçluyorsunuz? zaten çok saçma ben görümcenin yerinde olsam ev falan vermem çocuğumun hakkı yarın birgün o evlerde değerlenecek belki belki yeni evler yapılacak ama siz evi sattığınız fiyattan ev alacaksınız çocuğa, bu da o çocuğa haksızlık olmaz mı.

Tırnağınız varsa kaşınacaksınız siz evleniyorsunuz başkasına güvenmeyin kredi çekin ödeyin ayrıca ben çocuğa ev alıcam diye çalışamam çocuğuma kendim bakmak istiyorum diyorsunuz da kredi de çekseniz mecbur çalışacaksınız ve 10 sene çocuk yapmama imkanınız olamaz birkaç seneye istersiniz o zamanda borcunuz bitmeyecek ki. Bu beklenti neden? yok ailesi ev verecekti yalan oldu falan.
Konuyu anlamışsın ama parçaları yanlış birleştirmişsin.
Ben baba evinde rahat büyüdüm, babam dedi ki istemeye gelindiğinde durcherman hassas bir çocuk hastalansa 5 gün iyileşemez,sizden altın şu bu değil başlarını sokacakları bir ev istiyorum, eşyalarını alırken bende yardım edicem dedi. (normalde kız tarafı sadece beyaz eşyayı alır.)
Nişandan önce nişanlımın ailesi dedi ki babamın sözlerine karşılık, tabiki alınacak yapılacak neyi istiyosa kp yardım edecekti güya..
Ve ben yeni öğreniyorum yiğeninin evinin satılacağını. O kadra hayır demem rağmen ısrar ettim tamam dedim. Hakka girmeyelim 130 aldıysak 170 verelim dedim. Onada okey.
Ertesi gün kv dediki siz altınları bana verin ben faiz işletiyim üstüne ben koyarım siz 130 verin üstünü ben tamamlarım. Gittimi benim altınlarım (krediyi yapılandırma yapacaktık o altınlarla) ben zaten o yetime 170i vermeyi kabul ettim düğününde yardımcı olucam dedim.
Onlar kendi yiğenlerini ateşe atıyo yada işgüzarlık yapıyor.

X