bayanlar bilginize ihtiyacım var...

arkadaşlar bana birisi şurada yazıyor desin özür dilicem.kim demiş yaa???herkes kendi fikrini yazıo bence...

arkadaslar lutfen ortayı germeyın
sıze uymuyo dıye bu kadar sert olamassınız
dını kolaylasıtırıyım derkendogruyu yanlıs dıyemem
yarın bu konuyu arastırıp topığe doncem
pamuklu pamuksuz kıms e kımseyı yargılamıyo
su konudada bısey cıkmasın guzel paylasım olsun...

arkadaslar lutfen ortayı germeyın
sıze uymuyo dıye bu kadar sert olamassınız
dını kolaylasıtırıyım derkendogruyu yanlıs dıyemem
yarın bu konuyu arastırıp topığe doncem
pamuklu pamuksuz kıms e kımseyı yargılamıyo
su konudada bısey cıkmasın guzel paylasım olsun...

pamuk cok saglıksız..benim düsüncem bu.zaten doktorlarda zararlı diyor.sağlıga zararlı olan seylerde dinen yasak zaten yerimseniben

benim bildiğim her vakit için ayrı abdest alman..

mesela abdest aldın,akıntın oldu dışarıdaysan kılabilirsin ama bir diğer vakit için tekrar abdest almalısın..

bu aynı şuna benziyor; devamlı kanayan bir yara var..yine aynı uygulama yapılır.

cildi hassas olan bayanlarda ped,kağıt havlu falan hep kaşıntı mantar yapar bunlar sağlıklı değil..

Rabbimiz herşeyin kolayını bize sunmuş..

Abdestini aldıktan sonra o vakit için dert etme.bu konuyu ilahiyatçılara sormuştum böyle demişlerdi ..

koteksin günlük pedlerini kullana bilirsiniz fakat en saglıklısı yine pamuk.ayrıca akıntı abdesti bozmaz ama çamaşırınıza bulaşmaması lazım.bu şekilde namazlarınızı kılabilirsiniz.

ama Nihat Hatipoğlu'ndan gelen cevap mailinde bozmaz diyordu akannehir bende doğru kişiden bilgi aldım diye gönlüm rahattı.simdi benimde kafam karıstı kafamçokkarıştı

Valla anladığım kadarıyla ya buradaki arkadaşlar doğruyu bilmiyor yada Nihat Hatipoğlu.
Koskoca prof. bozmaz diyor hala çamaşırdan taşarsa bozulur deniyor, ben anlamadım bu işi.
İşin özü benim araştırmam bozmadığı yönünde, öylede devam edicem.

hazir konusu acilmisken tuvalet kagidi kullanmak zararli mi kizlar pamuk yerine yani?

pamuk cok saglıksız..benim düsüncem bu.zaten doktorlarda zararlı diyor.sağlıga zararlı olan seylerde dinen yasak zaten yerimseniben

bak ne guzel kendı fıkrını beyan ettın saglıksız dedın
bende 14 senedır ablam 21 senedır kullanııcı olarak saglıksız degıl dıyorum
ama derken kımseye laf atmıyorum sert konusmuyorum dımı
paylasımızı bılgılerımızı paylasarak devam etsek bıseymı olur yoo
ben yarın arastırcam bu meselyı kutuphaneyı bı ındırıyım
bı arkadaısmda senın gıbı dusunuyo pamuk yerıne her seferınde abdest alıyo
herkes kendı bıldıgı ınandıgı seye gore hayatını yasıyo
allahım dogruyu bıze gostersın herzman ıns..
hepınıze sımdılık ıyı geceler..

bende bu konu hakkinda simdiye kadar cok arastirma yaptim buldugum cevaplar aynen burdaki gibi celiskili bunun asli nedir hala cozemedim:uhm:
benim bu ise buldugum tek cozum sogan kuru oldu arkadaslar sizde yapin ve en az bir ay iciniz rahat olsuna.s
kur soyle gunde bir bas sogani dis kabuklarini soyup icini soymadan yikayin dorde bolup uc bardak suda haslayin ogun sabah ve aksam o suyu icin bir hafta bu kuru uygulayin uyguladiginiz donemde dahada artacak ama sonra bir ay hatta daha uzun sure kupkuru gunler sizi bekliyecek

bende bu konu hakkinda simdiye kadar cok arastirma yaptim buldugum cevaplar aynen burdaki gibi celiskili bunun asli nedir hala cozemedim:uhm:
benim bu ise buldugum tek cozum sogan kuru oldu arkadaslar sizde yapin ve en az bir ay iciniz rahat olsuna.s
kur soyle gunde bir bas sogani dis kabuklarini soyup icini soymadan yikayin dorde bolup uc bardak suda haslayin ogun sabah ve aksam o suyu icin bir hafta bu kuru uygulayin uyguladiginiz donemde dahada artacak ama sonra bir ay hatta daha uzun sure kupkuru gunler sizi bekliyecek

en güzel çözüm bu sanırım vereliniortak

akıntı orta seviyedeyse günlük oed kullan iç çamaşırının temiz olması gerekli
ama çok akıntın varsa mutlak pamuk kullan canım

akıntı geldikten sonra ped yada pamuk ne farkeder her türlü vücuttan çıkmış olmuyomu
benim bildiğim ve soruşturduğum kadarıylada gerekli olan çamaşırın temiz kalması
Rabbim kabul etsin..

abdest bozulmasın diye pamuk tıkamak bana inanılmaz saçma geldi..o akıntı vucuddan zaten çıkmış.pamuk ise dısarıya cıkmasını önlüyor.akıntı çamasıra deyince abdest bozulur düsünceside gereksiz bence.zaten vucuddan cıkmıs o akıntı.çamasıra deyince neden bozulsun.abdesti pamuk mu tutacak..

Peygamber Efendimizin sözünü hatırlayalım;"DİNİ ZORLASTIRMAYALIM,KOLAYLASTIRALIM"

canım kulağımıza hoş gelen ve bizi sıkmayan durumlarda rahat edelim diye bu hadisi kullanamayız.
bazı sözüm ona hocalarda bu kolaylık işini ortaya atıp adetli namaz kılınır diyorlar ..
bunu da mı yapıcaz yani..
öncelikle namazda ve abdestte temizlik önemli..
hadi diyelim ki dinimizce sorun yok yine de çamaşırımız ıslakken nasıl namaza devam edebiliriz ki?
düşün ki ufacık ta olsa parmağın kanıyor ya da burnunda akıntı var ve üzerine bulaşıyor..
asla sahih olmaz bu şekilde namaz..

akıntı az yada çok abdesti bozar vücütdan dışarı bir sıvı çıkmış oluyor ben tvde bir hocadan şöyle duydum çok zorda kalınca iç çamaşırınızı çıkarıp yıkayın öyle ıslakda olsa giyin abdestinizi yenileyin dedi

canım allah kabul etsın ama abdest almak zorundasın gunluk pedlerın rahım ıcın cok zararlı oldugu acıklanmıstı benım sana tavsıyem tulbent derız beyaz ınce bas ortulerı varya onlardan al buyuklugunu kendın ayarlıyarak kes yıkama sansında var utulersın hıjyen acısındanda ıyı olur ama dısarıda cok mecbur kalırsan ve camasırına degerse bu sıvı camasırını 3 kez elını sulayıp sılersen camasırını degıstırmeden abdest alabılıyorsun ama mecbur kalırsan kolay gelsın....

konum buraya taşınmış,tesadüfen gördüm,ben de yine niye silindi diye kızmıştımalkisalkisalkis baya çelişki varmış bu konuda,yazan herkese teşekkürler:içelim:

X