Bebeği reflü olan bayanlar bakabilir misiniz?

cokbilennur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2021
381
145
37
Hanımlar merhaba. bebeğim 2. ayını yeni doldurdu. sütüm az mama veriyorum. 3 saatte bir 90 ml. mama bitince ağlıyor ama sonrasında kusuyor. Mama yetmiyor gibi ama yetmiyorsa niye kusuyor? Az da değil kusma.Bazen peynir gibi bazende bolca sııvı. Salyası çok akıyor, burnu çabuk tıkanıyor, karnından gurultular geliyor, çok sık hıçkırık tutuyor ve kilo alımı yok.(Çok iştahlı aslında mamaya ve memeye saldırıyor kavga eder gibi yiyor. netten reflüye baktığımda tüm belirtileri var. Çocuğu reflü olup düzelen var mı? ne kadar sürede iyileştiniz? Neler kullandınız yardımcı olur musun uz?

Gelişimiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktorla gorusmelisiniz
Benimkilerin birinde patolojik reflu vardi 2.ayda kilo vermesiyle fark edildi
Hiçbir zaman süt kesiği gibi kusmasi olmadı bildiğiniz şaldır şuldur kusuyordu
İlaç başladık epey yatistirdi ama ilacı vermeyi unutursam veya saatini geçirirsem hemen kusuyordu
6.ayda desteksiz oturmayla birlikte kusması epey azaldi, 9.ayda da ilacı bıraktık

2 ayda tam 4 doktora çıktık, hiçbiri bu çocukta şu sorun var demedi. En son ğittiğimiz doktor gelişimi iyi, kilo alımı yeter dedi ama bir sorun olduğunu tahmin ediyordum ben. bu süreçte çocuğu nuz kılo aldı mı?

Benim kızımda vardı. Beslenmesinde mama yoktu sadece meme vardı çok emerdi ve çok kusardı. Emzik almadı hiç. İlk 6 ay hep meme ağzındaydı. Dediğiniz gibi saldırır gibi emerdi:) midesindeki ağrıyı bastırmak için mi sürekli emmek istiyorlar acaba diyorum şimdi düşününce.
O dönemde aşırı kusmadan dolayı kaç doktora götürdüm bilmiyorum. Hep reflü dediler. Reflü için verdikleri ilaçların da faydasını göremedim, belki ilacı da kustuğu için olabilir. Kendi kendime bu kadar kusma sadece reflüden olamaz dedim, tüm interneti kurcalıyorum tabi o zamanlar, kendimce süt diyeti dahi yaptım, hiç bir değişme de olmadı. Taaa ki 6 aylık olana kadar:) Ayağa kalkması ile birlikte o kusmalar aniden azaldı ve bitti şükür. Yalnız bizde kilo almama olmadı. Kilo almama ve burun akıntısı farklı konular ve doktor takibinde olması gereken konular bence. Reflü tanısını da bir doktor koymalı ki ona göre önlem alabilesiniz.

Son düzenleme:
Bebeğinizi her emzirme sonrası yarım saat dik şekilde kucağınızda tutun.
Reflü yatakları, doğru eğimli bebek koltukları kullanın.
3 saatte 90 yerine 2 saatte 60 deneyin.
Ayrıca mama değiştirebilirsiniz, kakasında mukus vb şeyler varsa alerji de olabilir.

Benim kızımda vardı. Beslenmesinde mama yoktu sadece meme vardı çok emerdi ve çok kusardı. Emzik almadı hiç. İlk 6 ay hep meme ağzındaydı. Dediğiniz gibi saldırır gibi emerdi:) midesindeki ağrıyı bastırmak için mi sürekli emmek istiyorlar acaba diyorum şimdi düşününce.
O dönemde aşırı kusmadan dolayı kaç doktora götürdüm bilmiyorum. Hep reflü dediler. Reflü için verdikleri ilaçların da faydasını göremedim, belki ilacı da kustuğu için olabilir. Kendi kendime bu kadar kusma sadece reflüden olamaz dedim, tüm interneti kurcalıyorum tabi o zamanlar, kendimce süt diyeti dahi yaptım, hiç bir değişme de olmadı. Taaa ki 6 aylık olana kadar:) Ayağa kalkması ile birlikte o kusmalar aniden azaldı ve bitti şükür. Yalnız bizde kilo almama olmadı. Kilo almama ve burun akıntısı farklı konular ve doktor takibinde olması gereken konular bence. Reflü tanısını da bir doktor koymalı ki ona göre önlem alabilesiniz.
doktor reflü demem için fışkırır gibi kusması lazım dedi, ilaç verdi ama ben çocuğumu kontrol ettiğimde fışkırır tarzda kusmuyor. kusma olayı da üşüttüğünde artıyor. ilacı kullanıp kullanmamakta tereddüt ediyorum aslında ama sürekli bunun tıkanıklığı neden oluyor onu bilmiyorum

Bebeğinizi her emzirme sonrası yarım saat dik şekilde kucağınızda tutun.
Reflü yatakları, doğru eğimli bebek koltukları kullanın.
3 saatte 90 yerine 2 saatte 60 deneyin.
Ayrıca mama değiştirebilirsiniz, kakasında mukus vb şeyler varsa alerji de olabilir.
kakasında mukus yok, dediğiniz gibi yarım saat dik tutunca kusma olmuyor, onu gözlemledim. reflü yatağını da kısa zamanda alıcaz.

X