Bebeğime yetemedim :(

Merhaba, üzüntünüzü çok iyi anlıyorum. henüz çok yenisiniz. sütünüz tabiki gelir de artarda. Doğru yönlendirmeyle memeye de döndürebilirsiniz bebeğinizi. Ayrıca bebeğinizin reddettiği şey siz değilsiniz memeden efor harcayarak emmeyi reddedip kolayca doymayı tercih ediyor. Facebook'ta EMZİRME SANATI diye bir grup var. Bu yazdıklarınızı üye olup oraya yazın. Emzirme danışmanları yönlendiriyor ne yapmanız gerektiğini. Henüz geç değil size tavsiyeler olacaktır biberona alternatif besleme şekli ve bol bol ten teması bunlardan olacaktır ama kabaca söylemiş oluyorum onlar detaylı yönlendiriyor ve bir çok kişiye de yardımcı oluyorlar.. hemen o gruba katılıp yazmanızı tavsiye ederim.

Ben doğumda çok büyük bir stres yaşamıştım. Sütüm gelmedi mamaya başladık. Ama bebeğe mama vermeden önce hep meme teklif ettik her seferinde reddetti. Biberon vermedik şırınga yöntemiyle besledik. Tam üç hafta boyunca o memeye gelince çıldırdı çocuk. Almadı emmedi. Süt zaten azdı hiç yilmadim inat ettim alıştı emmeye. Süt arttı ama.mama destekli iki ay geçirdik. Sonrasında alıştı. Şimdi 14 aylık hala emiyor

Benim sütüm de saginca çok çok gelmezdi asla. Kendi annem bile yeri geldi senin sütün az çocuk ac dedi. Çok kavga ettik karistirtmadim. Sen annesin onun için herşeye kendin karar verebilirsin kulağını tıka ve herkesi başından def et. Seni uzmelerine müsade etme

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
acıkırsa belki tutar ya pes etme ağladıkça ısrarla emzirmeye çalış pes eder belki bana da annem hep söyledi illa mamayada alıştır ikisinide alışsın dedi ben dinlemedim bunda yine diyor yine dinlemicem bi sorun çıkmadıkça inşaallah.

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Üzülme ayrıca 15-20 ml süt iyi. Bebeğim yoğun bakımdaydı 5 ml sütü ancak sağıyordum enjektörün içinde götürüyordum kaç km yola. Allah'ım bebeğimi orada aç bırakma diyerek sağıyordum sürekli. Zamanla arttı. Hem mama hem meme verdim bir süre sonra sütle de doyacağına inandım ve mamayı kestim. Burada da Instagram da mı okudum bilmiyorum 2 yıl sağarak sadece anne sütüyle besleyip 1 yıl da emziren toplamda 3 yıl süt veren birini okumuştum. Sık sık sağ ama aynı zamanda her sağım öncesi memeyi teklif et. 19 günlük bebek için 3 saatte bir sağım aralığı bana fazla geldi. 1-1 buçuk saatte sağabilirsin çoğalması için

Öncelikle sağlıkla büyütün bebeğinizi benim ilk çocuğum bir ay yoğun bakımda kaldı. Ben de bu arada kaşık kadar gelse de sağdım sütümü hastaneye bıraktık. Zaten çok küçüktü hortumla mideye verdiler bir hafta sonra da biberonla beslediler hayatta meme tutmaz artık dedi herkes. Ben denemek istedim hastaneden çıkmadan hemşire gösterdi nasıl olacağını ( ki 10 sene önce hastanedeki tek erkek hemşire anlattı düşünün yani) sonra tam 17,5 ay emdi kizim. o yüzden tekrar tekrar deneyin özellikle çok açken..az da olsa gelir öğrenir emmeyi. OlmuyoRSA da üzmeyin kendinizi beslenme dışında da anneniz bedeni dışında ruhunu da doyuracağız onların. Siz mutsuz ve gergin olursanız bebek de öyle olur. Rahat olun bol bol konuşun mutlu sesler çıkarın. Güle güle büyütün yavrunuzu

Bebeğe kesinlikle süt tavsiye edilmez! (En az 1 yaşa kadar) Lütfen zararlı yanlış bilgi vermeyelim. Mamalar da inek sütü bazlı tabi ama aynı şey değildir doğrudan süt vermekle.

Anne sütü ver demek istedim ben inek değil ki. Kendi yeğenim de tutmadı ilk hastanede mecburlar yardım etmeye gittik yardım aldık. Arkadaş pes etmesin diye süt ver erken demek istedim. Bir arladaş daha inek sütü diye algılamış. Ben öyle anlaşılacağını düşünmemiştim valla hiç..

Merhaba güzel anne bebeğin sağlıkla büyüsün emziemekle sütün olmasıyla mükemmel anne olunmaz bebeğin büyüdükçe sana bağlandıkça bunu anlıycaksın büyük kım tamda bu ayda dört sene önce bi ay erken doğdu küvez macerası oldu biberonla tanışdı sağarak süt mama gittik Süt çok azdı tabi 3 ay sonra mama hep kendimi yedim üzüldüm sonra unuttum sonra iki sene önce ikinci normal zaman doğdu benim gene sütüm yoktı malesef gene mama süt biberon kolayına gitti sağarak 6 ay sonra sade mama ilk zamanlar lohusalık piskolojisi mantık dışı üzülüyosun ama sonra kabullenip devam ediyosunuz siz yolun başındasınız destek alma gücünüz varda ebw dedteği alıp meme kampı yapabilirsiniz olursa olur olmazsa can sağlığı Allah evladınızı bağışlasın size sizi de ona ben hep bana avırlarfı mama veriyorum diye niye acıyosunuz ben hiç acımıyorum Allah amama alabiliyorum diye şükrediyorum dediim uzun oldu ama insan derdi olunca uzun konuşuyor😉

Kuzum hiç üzülme. Face te emzirme sanatı gurubuna hemen üye ol ve post aç.
Ordaki emzirme danışmanları, ebeler hepsi yardımcı olur. Eğer dediklerini yaparsan bol süt bol emiş olur inşallah.
Ben onlar sayesinde 2 yıldır emziriyorum.
Eğer oraya denk gelmeseydim 20 günün aonunda pes edip biberonla besleyecektim.
Vakit kaybetmeden gir guruba

Bazı kadınlarda sağlık problemi nedeniyle hiç süt gelmiyor ama 15-20 ml geliyorsa daha da çoğalır emin ol . Emmiyor deyip pes etme sürekli al göğsünde yatır. Uyku arasında vermeye çalış filan sık sık teklif et. Sık sık sağ gece de dahil. Bir de etrafında seni huzursuz eden insanları uzaklaştır. Kendini yetersiz hissetmene sebep olacak hiç kimse olmasın

Bende sandım çocuk oldu 3 4 aylık . bunu alanı sizin konunuzla tamamen aynı ( sağlık calisaniyim ama detay vermiyorum güvenin bana ) olan biri olarak söylüyorum sütünüz gelir ve artar . Bol bol emzirmeye çalışın 3 saatte bir değil bebek ağladıkça emzirmeye çalışın ilk zamanlar paniklemeyin mamaya sarılmayın emzirmeye çalışın o zamanlarda. bol bol su icin baya 3 4 litreye kadar icin süt üretiminde su çok ama çok önemli ve hurma gibi kaliteli kuru meyveler yiyin .Ha birde o basinizdakileri uzaklaştırin gönderin evlerine gerekirse kavga edin ayy lohusayim deyin geçin . Ve en en en önemlisi su psikolojiden çıkın güzel hissetmek sutede bebegede en iyi gelen şey. Özelden sorunuz olursa yazın yardımcı olmaya çalışırım seve seve

Son düzenleme:
Anne sütü ver demek istedim ben inek değil ki. Kendi yeğenim de tutmadı ilk hastanede mecburlar yardım etmeye gittik yardım aldık. Arkadaş pes etmesin diye süt ver erken demek istedim. Bir arladaş daha inek sütü diye algılamış. Ben öyle anlaşılacağını düşünmemiştim valla hiç..
Mesaj olduğu için yanlış anlaşılabiliyor bazen söylediklerimiz. En azından farkındalık yararmış olduk bu konuya☺️ Bir sürü insan inek sütü verebiliyor hala minnacık bebeklere. 4 aylık bebeğe süte cicibebe ezip yedirenleri gördü bu gözler!

Bazı kadınlarda sağlık problemi nedeniyle hiç süt gelmiyor ama 15-20 ml geliyorsa daha da çoğalır emin ol . Emmiyor deyip pes etme sürekli al göğsünde yatır. Uyku arasında vermeye çalış filan sık sık teklif et. Sık sık sağ gece de dahil. Bir de etrafında seni huzursuz eden insanları uzaklaştır. Kendini yetersiz hissetmene sebep olacak hiç kimse olmasın
Bu bahsettiğiniz sağlık problemi çok çok nadir bir durumdur. 15-20 ml dediğiniz gibi üç saatte bir sağımla gelen iyi bir miktar. Memeler sağılmaya alıştıkça daha çok süt salar makineye. Sağımla memedeki süt de ölçülmez zaten.

Ah kuzum ne yıpranmışsın şu lohusalğında. 😣 Meme kanseri olup memeleri alınan bir anne vardı takip ettiğim. Emziremedi evet ama aldı koynuna, sevdi, sarıldı, kokladı. Geç değil hiçbir şey için. Sıkma canını. Al öp kokla. Sütünü dene olmadı al biberonu sen ver mamasını. Bakışa bakışa doysun karnı. Sakin olmaya çalış. Başaracaksın.

Yetememek ne demek olur mu oyle sey,emzirme,anne sutu cok guzel evet ama olmayinca da karalari baglamak,depsresyona girmeye de gerektirmez.ben dort cocuk dogurdum ,hicbirini bir yasina kadar bile emziremedim.Yalan yok sakir sakir sutu gelen,annesini emen bebeklere deli gibi ozendim,kiskandim ama kendimi suclu hissetmedim.Elimden geleni yaptim.Saglikli olsunlar,oyle yada boyle buyusunler.Bu arada cocuklarim alti ayina kadar mama ve anne sutu agirlikli beslendiler lakin cok sagliklilar.Kolay kolay hasta olmazlar.antibiyotik nedir bilmeyiz,agri kesici dahi kullanmiyoruz,eve giren her ilac bir iki kere kullanilir tarihi gecer cop olur.Anne sutu alan her cocuk saglikli olucak diye bir kaide malesef yok,kendinizi ille anne sutu diye sartlamayin.Ayrica anne sutunun bir yemek kasigi kadarida,bir biberonu da ayni etkiyi gosterir ,olani sutunuzu gidermemeye calisin.

X