Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Bebeğimi oturtamıyorum, lütfen fikir verin:(

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

ophelia07

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2012
29
0
Merhaba arkadaşlar ben uzun zamandır forumu takip ediyordum, yeni üye oldum. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var eğer fikir verirseniz çok mutlu olurum.
Benim 5 buçuk aylık bir oğluşum var. Çok şükür şimdiye kadar hersey yolundaydı. Ama doktorumuz bir aydır artık oturtmaya başlayabileceğimi söylediğinden beri çok sıkıntı çekiyoruz. Çünkü bir türlü oturtamıyorum onu. Biraz duruyor sonra öne düşüveriyor. İki büklüm oluyor kuzucuğum:KK43: yani böyle dik duramıyor. Hafif arkaya doğru eğimli olunca daha iyi duruyor ama arkasına destek koyarak dik oturtunca hemen öne doğru eğiliyor.Acaba bir sıkıntı mı var diye çok endişeleniyorum. Sizin bebekleriniz de durum nedir ? Fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var:KK43:

Bence canınızı sıkmayın. Doktor bize de oturtabilirsiniz ama etrafını destekleyin dedi, 5 bucuk aylık da çok büyük değil , destekle oturması kendini çok iyi tutamaması normaldir sanıyorum. Bir de her bebeğin gelişimi bir değildir, 2 aylıkken dişi çıkan da var 12 aylıkken de,yürüme emekleme, konuşma hepsi kişiye göre değişiyor. Çok zorlama oturması için, zamanı gelince oturur. Zaten doktor oturtun dediğine göre bir problem olsa görür söylerdi

evet kesinlikle her bebeğin gelişimi gercektende birbirinden çok farklı. doktorumuz 90 derce acıyla oturtacaksın diyor, yani dimdik. E bu seferde kuzucum duramıyor. O yüzden biraz endişeliyim. Yani kaslarıyla mı ilgili diye düşündüm.Yani böle iki büklüm olması endişelndirdi beni.Tecrübesizlik çok kötü birşey :KK43: O yüzden diğer bebeklerde nasıl oluyor diye merak ettim. Cevabın için çok teşekkür ederim bu arada :)

benim bebeğimde o dönem aynı öyleydi..ben önünede bacaklarının üstüne hafif bi yastık koyuyodum iki büklüm olmasın diye..zaten yalnız bırakılmıyor ozamanlar..hemen yoruluyodu beli acıyodu heralde..
6-6.5 ay olunca yalnız bırakıp işime baktım daha uzun oturmaya başladı..
şimdi çok şükür 7.ayında çevresine hiçbişey koymuyorum yanında ona dokunmadan oturuyorum denge kurmaya başladı,çevresinde bi oyuncağa uzanmadığı sürece devrilmiyor..dahada uzun süre oturmak istiyor..ama beli yoruluyor belli ediyor..
ama oturamıyor diye bırakma,az az oturtturun zamanla alışıyor canım..

benim bebeğimde o dönem aynı öyleydi..ben önünede bacaklarının üstüne hafif bi yastık koyuyodum iki büklüm olmasın diye..zaten yalnız bırakılmıyor ozamanlar..hemen yoruluyodu beli acıyodu heralde..
6-6.5 ay olunca yalnız bırakıp işime baktım daha uzun oturmaya başladı..
şimdi çok şükür 7.ayında çevresine hiçbişey koymuyorum yanında ona dokunmadan oturuyorum denge kurmaya başladı,çevresinde bi oyuncağa uzanmadığı sürece devrilmiyor..dahada uzun süre oturmak istiyor..ama beli yoruluyor belli ediyor..
ama oturamıyor diye bırakma,az az oturtturun zamanla alışıyor canım..

Çok sağol canım cevabın rahatlattı beni biraz. İnsan tecrübesiz olunca ne yapıcağını bilemiyor:) ne yazıkki ister istemez zorluyoruz galiba bebişleri. Hele internet sitelerinde aylık gelişimlerde yazan seylerden birini bile yapamayınca sanki bir sorun var gibi telaşlanıyoruz. yavas yavas daha da alışıcam anneliğe galiba:)) Dediğini yapıcam bende bırakmıyım onu o zaman oturmuyor diye. :)

canım endişelerinin ne kadar yersiz olduğunu ilerde anlıyacaksın. bebeğin daha çok küçük. dimdik oturamamsı o kadar normalki. 9 aya kadar bebekler dimdik oturamayabilir. bu konuda o kadar tecrübeliyim ki. 33 haftalık doğmuş premeture bir kızım var. su an 15 aylık. 12-13 aylıkken desteksiz oturmaya başladı. bende cok ağladım. kendimi üzdüm. ama zamanı gelince hersey oluyor. bebeğin daha 5,5 aylık. az az otursun. çok yorma. sırtı güçlenince kendiliğinden oturur merak etme

5.5 aylıkmış canım daha çok küçük.bende etrafına yastık koyuyordum,düşüyordu
ortalama 7 aylıkken daha iyi oturacak.hatta 6 aylıkken bile tam oturamıyor.
tabi her çocuk bir değil ama endişelenmene gerek yok o yüzden yazıyorum

Ahhh tatlım kendini neden yıpratıyorsun ki?Daha çok küçük benimde 4 aylık bir oğlum var oturmaya hhevesli ama doktor 1 ay sonra ancak destekle oturabilir dedi.Tamamen oturması 7-8 ayı bulur korkma canım.

Çok sağolun arkadaşlar içimi rahatlattınız:) benim cok zorlu bir doğumum oldu ciiddi kan kaybı yaşadım. Birde bebek doktorumuz bizi saçma sapan şeylerle perişan etti. O zamandan beri bir panik havası kaldı bende. En ufak birşey beni korkutuyor böyle. Ama sağolun içim rahatladı sayenizde.:)) Oğlumu zorlamak da istemiyorum hiç birşeye , inşallah dediğiniz gibi birkaç aya kadar bu hallerimi gülerek hatırlıcam:)

benim kızım 9.5 aylık halen tek oturamıyor düşüyor ben ne yapayım öleyimmi :KK1:

X