Premature Bebekler Bebeğimin topuk kani

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Canim sakin ol ve bol bol dua et... inan hsrsey duzelecek boyle kendini yipratarak olmaz bebegine de hissettirme stresini lutfen dua et bol bol rabbim yardimciniz olsun...

20 günlük prematüre bir oğlum var..iki defa topuk kani yüksek geldi.Kistik fibrozis diye genetik bir rahatsizliktan dolayi yüksek geliyor.Arastirmadigim konu okumadigim makale kalmadı 30 yıl ömür biciyorlar.Delirmek uzereyim..Hastalık bulgusu yok ama ileride çıkacak diye düşünmekten deliriyorum.20 günlük bebeği 3 defa Ankara ya götürdüm tanı için ter testi gerek olduğundan...7 defa denedik..terlmiyor sonuç alamadik.Biz ikinci testi özel bir labaratuvarda yaptirdik.sağlık ocağına verdigimiz ikinci kanda yüksek gelecek tahminimce..3.yu alacaklar.Bir çok kişi düşeceğini söylüyor.Ne yapacagimi şaşırdım.Yaşamıyorum neredeyse.Aynı durumu yaşayan var mı?.3.de gerçekten düşer mi?Ter testi tanı koydurucu ama terlemiyor ve ben bekleyemiyorum.Lütfen bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim..
Canım bu rahatsızlığı biliyorum yiğenimde bu hastalığı taşıyor maleseffffki şuan 8 yaşında oğlan ter testi ile öğreniliyor oğlan Çocuğunda Çocuğunda daha yüksek bu hastalığın çıkma riski

Bu arada duzen labartuvarinda yaptirdim alti kere..bir kere de uni hast.denediler o dedigini ilac ralan fayda etmiyor terlemiyor.
Bu arada yazmayı unutmuşum acil şifalar versin rabbim inşallah öyle değildir biz öğrendimizde 3-4 aylıktı bi çok hastane gezdiler kimse anlamadı en sonunda istanbula gidildi gatada ter testi ile anlaşıldı. Şimdi çukurova tp fakültesinde tedavi görüyor bide yavrumda şeker hastalığıda çıktı eltim çok güzel bakıyor ilgileniyor çok zeki bir çocuk

Allah yardımcınız olsun, inşallah güzel sonuçlar alırsınız. Biz size ne kadar desek de kendinizi harap etmeyin, yine de anne yüreği ve hormonlar sizi bundan alıkoyamayacak ama bebeğiniz için kendinize iyi bakmanız gerekiyor.
konu ile ilgili çok yüzeysel bilgim var ama Kadir Tuğcu adını hiç duydunuz mu? Amerika'da yaşayan bir çocuk doktoru ve bazı yönlerden onun fikirleri bana çok mantıklı geliyor. Bir forumda soru cevaplıyor ve kimseyi de cevapsız bırakmıyor. Bir ona yazsanız?

Kadir Tugcu ya pek guvenmiyorum acikcasi.Sarisin olacak cocuk kf li olmasi icin diyor ben bircok esmer kf hastasi gordum.Yinede sonuclarimi soracagim.Tesekkur ederim.

Ben Kadir Tuğcu sayesinde oğluma gereksiz antibiyotik vermekten vazgeçtim ve haklı çıktı, güveniyorum açıkçası çünkü hiçbir maddi kaygısı yok beklentisi yok adam aşmış burayı abd de yaşıyo, bir sor derim

Kadir Tugcu ya pek guvenmiyorum acikcasi.Sarisin olacak cocuk kf li olmasi icin diyor ben bircok esmer kf hastasi gordum.Yinede sonuclarimi soracagim.Tesekkur ederim.

rica ederim, tabi ki siz bilirsiniz sadece fikir :) AdAm_OLaCaK_KIZ AdAm_OLaCaK_KIZ arkadaşımın da örneğinde olduğu gibi gereksiz ilaç bağımlısı doktorlara savaş açan bir dr olarak beğeniyorum ben onu. belki de sizin bebişinize yapılan tıbbi uygulamalar hakkında bilgi verir diye düşündüm.
Umarım en yakın zamanda güzel sonuçlar alırsınız acil şifalar diliyorum...

Canm senn hic üzülme aynisi bnm kizmn basina gldii topuk kani versk aradilar bizii saglik ocagina gln dyee gttkk kizinzn topuk kanii yuksekk neler dedilerr hep kucuk kalabilir buyumezz kafasii biyur dediler yuruyemz dediler konusamaz dedilerr ama o kadarr sey saydilar kii o kadarr kotu oldum kii bugazlarm duyüm düyüm bebegimi bagrma bastmm yigildm agliyorum o denlii kotuu oldumm bidaha kan aldilarr defalarca aldilarr sarilik varmss ondan yuksek cikms kanii sukur smdi 2 yasnda o kadar zekii masallahh 10 aylkti yurudu konsmasi super sabir cnm dua et hep ins bisi yoktrr

Canım bebeğin daha 20 günlük hem prematüreymiş.Şimdi böyle sık kan alınır bin türlü şey söylerler.İlk doğduğu zamanlar çok zor en zoru da annenin psikolojisi,endişeleri.Herşey çok büyütülüyo o dönem. O değerler düşer herşeyde normale döner.Sen gönlünü ferah tut.Yemeğini ye.Evladının başında sapasağlam dur.Rabbim hepimizin evlatlarını bağışlasın.Aminnn...

Bu rahatsizligin TSH ile alakası yok 2015 yılında bakılmaya başlanmış.İrt denen bir parametre yüksek geliyor.Diğer değerler normal sadece kistik fibrozisle alakali irt değeri yüksek.

Benim kızım da 2015 şubat doğumlu topuk kanı diyince hep tiroid hormonları dediler o yüzden bilmiyordum.

hem prematüre hem de daha çok küçük. inşallah kendi kendine düşer değeri. Allah yardımcıniz olsun...

34+5 te dogdu.Kadir Tugcu nun makalelerini okudum ona gore bu konuda birkac soru sorulmus onlara baktim.Belirti yoksa korkmayin diyor.Bende sordum ins yanitlar.Dusunmemek elde degil.Saglik ocaginda calisanlar ne rahat pat diye kistik fibroz olabilir bebegin dediler ve onemsiz biraeymis gibi lanse ettiler.Arastirinca cildirdim.Nasil bu kadar cahilce davranip beni bu hale getirirler?Hala iyi olduguna degerlerin dusecegine inanmak istiyorum bir kac ornek okumak cok iyi geldi..

Benim kızım da premature doğdu. Bizim de değerlerimiz yuksek çıktı. Tekrar kan verdik. Sorun çıkmadı. Kistik fibroz ile alakalı olduğunu sonradan öğrendim. Allah'tan bilmiyordum yoksa ben de epey tedirgin olurdum. Eşimin yeğeni bulgular olduğu için epey tedavi gormuştu. Neticede kistik fibroz değilmiş. Gen testi yaptılar. Ama şüphesi bile yetiyor. Bence siz de içinizi ferah tutun premature bebeklerde sonuçların yuksek çıkması çok rastlanan bir durummuş.

20 günlük prematüre bir oğlum var..iki defa topuk kani yüksek geldi.Kistik fibrozis diye genetik bir rahatsizliktan dolayi yüksek geliyor.Arastirmadigim konu okumadigim makale kalmadı 30 yıl ömür biciyorlar.Delirmek uzereyim..Hastalık bulgusu yok ama ileride çıkacak diye düşünmekten deliriyorum.20 günlük bebeği 3 defa Ankara ya götürdüm tanı için ter testi gerek olduğundan...7 defa denedik..terlmiyor sonuç alamadik.Biz ikinci testi özel bir labaratuvarda yaptirdik.sağlık ocağına verdigimiz ikinci kanda yüksek gelecek tahminimce..3.yu alacaklar.Bir çok kişi düşeceğini söylüyor.Ne yapacagimi şaşırdım.Yaşamıyorum neredeyse.Aynı durumu yaşayan var mı?.3.de gerçekten düşer mi?Ter testi tanı koydurucu ama terlemiyor ve ben bekleyemiyorum.Lütfen bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim..
Cnm bizdede topuk kanında Kistik fibrosiz şüphesi çıkıyordu bende çok korkmustum ter testi yaptrdik temiz çıktı . Zaten öyle bi hastalık olsa en basit kilo ya almaz ya çok az alır . Bu test yeni yapılmaya başlandığı için yüksek cikabiliyomus birde topuk kanından bu hastalığın tanısı koyulamaz

Benim bebeğim erken dogmadi tam aksine 41. haftada doğdu ve cok iri bi bebekti topuk kanı şüpheli gelmisti

Öyle bildiğimiz ter değil ki bu..Koluna özel bir cihaz bağlanıyor ve elektrik veriyorlar.Daha sonra teri toplayacak kit takılıyor saat gibi birsey sadece o bölgeden toplanması gerek.Bekleyemiyorum.43 kiloya düştüm ve artık yiyemiyorum da..Sakın kalmak mümkün değil.Test yaptırsam sonucunu ogrenmeye bile gücüm kalmadı..
Tatlım kolundakı çipi tuttugun bölgeye bebegin battaniyesini dola terletiyor birde hiç elini çekme vakit dolana kadar

Evet canım bende okumuştum bi yerde genelde açık tenlilerde görülüyor onuda yazacaktım unutmuşum yiğenimde sarışın çocuk iyi yere gösterip öğrenmeye çalışın ne kadar erken tanı o kadar iyi bizim paşa küçücük bebekken ne hastanelerde kaldı yoğun bakımlarda teşhis konulamadı bi türlü sadece ter testi ile öğreniliyor genetik bi rahatsızlık

X