Bebeğini 3 dil ile büyüten aileler (Trilingual Bebekler) var mı?

Cok iyi yapıyorsunuz aynen devam. 👍🏻 Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Bizim kuralımız da babayla İngilizce benimle Türkçe dışarıda da(anneanne,dede, okul,vs) yaşadığımız ülkenin dili diye 3e ayırdık. Yapabilirsek 4. Dili de ekleyeceğiz bakalım 😊

Maşallah, hepiniz harikasınız 😍
Biz de 4 yaşındaki oğlumuzla çoğunlukla Almanca ve çok az Türkçe konuşuyoruz (sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz ve çevreden zaten Türkçeyi öğreniyor), anaokulunda da full İngilizce konuşuluyor. Öğretmenlerinin anadili İngilizce.
Burada değinilmesi gereken en önemli nokta da bu bence. Çocuk birinden bir dil öğrenekcse, bu dil o kişinin anadili olması şart veya o dili anadili kadar iyi konuşması gerek, yoksa faydadan çok zararı olacağına inanıyorum. Ben bu diller dışında iki dil daha biliyorum ama anadilim kadar iyi olmadığı için hiç bulaşmıyorum tabiiki.
Şimdilik bizimki 3 dili de karıştırıyor, ama zamanla ayırt etmeyi öğrenecektir. Hiç sorun etmiyorum bunu.

Son düzenleme:
Tüm yavrular şanslı ve mutlu olsunlar. Kendi yavrum için istedgm her şeyi başka çocuklarda sahip olsn inşallah.
Ana dil konusunu çok önemsiyorum ben.eşim de acaba hep ingilizce konuşsak kendi aramızda da dediyse de araştırmalarda annenin ana dili.konusmadigi çocuklarda duygusal anlamda eksikler olduğu ckms ki ben de anasının kuzusuuu, balimm, nasıl da yakışıklı doğurmuşum v.b Türk anasi sevgi sözlerini başka dilde nasıl derim o heyecanı veremem 😂😂😂
Kesinlikle ben de Almanca konuşurken öyle hissediyorum, Türkçe kadar sıcak bir dil değil çünkü. Ayrıca şunu tecrübe ettim: biz cocuğumuzla hiç Türkçe konuşmazsak, o da ileride Türkçeyi bilse de bu dilde bizimle konuşmaya çekinebilir, alışık olmadığı için. En azından ben böyleyim 😂 herkesle her dilde konuşamıyorum, ortak dilleri konuşuyor da olsak.

Çoklu dil öğrenme devamlılık gerektiriyor. Buraya yazanların çoğu ilerlettirebilir. Dile maruziyet var.

Küçükken iki dil bilen bir komşumuz vardı. İstanbul'a geldikten bir süre sonra sadece Türkçe bilir oldu. Evde ve akrabaları arasında anadili konuşulmasına rağmen anadilini unuttu. İşte bu yüzden de okul öncesinde öğrenilen diller geçiciymiş gibi bir izlenim oluştu bende.

Sizin de çevrenizde bu tip örnekler var mı?

Çoklu dil öğrenme devamlılık gerektiriyor. Buraya yazanların çoğu ilerlettirebilir. Dile maruziyet var.

Küçükken iki dil bilen bir komşumuz vardı. İstanbul'a geldikten bir süre sonra sadece Türkçe bilir oldu. Evde ve akrabaları arasında anadili konuşulmasına rağmen anadilini unuttu. İşte bu yüzden de okul öncesinde öğrenilen diller geçiciymiş gibi bir izlenim oluştu bende.

İlk yıllar öğrenilen dilleri çocuk anadili olarak kaydeder. Evde anadili konuşulmasına rağmen nasıl unutabilmiş komşunuz, hayret ettim. İstisnai bir durum olmalı.

Merhabalar
Benim bebeğim şuan 25 aylık ( yani 2 yaşıni 1 ay geçmiş ).
Eşim anadili İngilizce olduğu için çok araştırma yaparak hamileliğimden bu güne çocuğumuzu Eşim sadece İngilizce, ben sadece Türkçe konuşarak kodlama yöntemi ile çift dilli olarak yetiştiriyoruz.
Artık iyice kodlayip babasına İngilizce benimle Türkçe konuşuyor. bugün bana " i love you too mommy" dedi eridim orası ayri ama 🤭🤭
Ben 4 yaş için 3. Dili oyunla öğreten birinin pesindeydim şimdiden buldum ve çok güzelde dost olduk.
Fakat şimdiden oğlum bu kadar iyi konuşmaya başlayınca acaba 4 yaşı beklemesem mi dedim? Babasına konuyu açtım bugün şimdi aylarca araştırıriz bakalım ne buluruz dedi 🤭🤭
Belki k.k 3 dilli yetişen bebeklerin anneleri vardir diye bir ümit sizden fikir almaya geldim 😍
Sürecinizi anlatirsnz çok sevinirim.
Bizim sürecimiz içinse istedgnzde yaedimci olurum.
Teşekkür ederim.
Ben ve kardeslerim 3 dille buyuduk.
Doktor kendi cocuklarimiz icin sordugumuzda kiz cocuklari mumkun demisti. Ama erkek cocugunda 1 dilde olun demisti. Benim kizim 3 dille buyudu mesela. 3unude bilir ama erkek yegenim sadece turkcede bile zorlaniyor🤣
Cocuguda bagli olabilir bilemicem

0-6 yaş grubundaki çocuklar boş bir kaset gibidirler. Ne doldurursan, onu öğrenirler. Benim büyük kızım kreşe gidiyor, küçüğü de bu ay sonu başlayacak, kendi dilimizi şükür çok iyi konuşuyor, Kreşten ötürü de Almancayı öğreniyor zaten. Ve güzel olan, kendine bir de İngilizce konuşan siyahi bir arkadaş edinmiş, onunla da ingilizce öğreniyor. Ben de 4 dil biliyorum, (Türkçe, Almanca, İngilizce ve İspanyolca).

Demem o ki;
Ana dilinin temeli sağlam olmalı ki, diğer diller kolaylıkla öğrenilebilsin. Yarım yamalak ana dili, yarım yamalak öğretmek istenilen dil, bu ikisi ilerleyen zamanlarda kişiliğini de etkileyebilecek bir durum. Başarılarını aynı keza etkileyecektir. Eğer temeli en baştan atılmazsa, yıkılır.

Ama ki bir çocuk öğrenmeye açıksa, günlük sözcükler öğrenebilir. Sıkbogaz etmeden, bezdirmeden, ve en önemlisi zorlamadan. Ama görsel, ama ses.. Çocuk mutlaka kapacaktır.

Dünya dilinden bir tanesini öğretin.
Çince, Japonca, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Bengalce...

Ve çocuğa bu kadar dil mi öğretilir diye soranlara kulak asmayın, çünkü bu bir yetenek. Ve bir'den fazla dil konuşan çocuk - yetişkin, zeki ve iş hayatlarında ise başarılı olur 🙂

Merhabalar
Bebegim 19 aylik, biz evde hep turkce konusuyoruz. Anadilini ogrenmesi cok onemli bizim icin,yurtdisinda yasadigimiz icin.
30 aylik olunca okula baslicak, hollandaca olarak baslicak ama yasadigimiz yerde fransizca agirlikli. Ben fransizca konusuyorum buyuk kizimda. Yani bebegimiz ister istemea fransizcayi ogrenmis olacak bizden duyarak yasadigimia yere bagli olarak...
Ilkokulda 3 dilli olmus olacak, hatta ingilizcede var oda akici sekilde ilkokulda baslaniyor... 4 olmus olacak insallah
Merhaba uzun zamandır girmyrdm siteye. Sizin durumunuz bizden biraz daha farklı ama sonuç olarak çok dilli büyümek en güzel avantaj çocuklarımız icin 🙏🙏

Benimkiler 4 yasindalar 3 dilliler. Bizim evde de one language one parent mode var. Bekletmeden baslatin 3. dile. Biz 4. ye basladik.
Harikasnz. Leon'un Türkçesi İngilizcesinden geri diye düşünüyorum. O farki kreşi bıraktktan sonra daha iyi farkedyrm aslında. Nasip olursa Nisan ayında kreşe başlatıp 3 yaşta baslrz inşallah biz de 🙏
Bir de Çince konusu biraz daha farklı bir süreç oluyor ama bakalım neler yapacağız. Ben online başlangıç kuru aldım ama yarıda bıraktım çünkü o kadar ödev veriyordu ki hoca yapamyrdm 😔

Maşallah, hepiniz harikasınız 😍
Biz de 4 yaşındaki oğlumuzla çoğunlukla Almanca ve çok az Türkçe konuşuyoruz (sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz ve çevreden zaten Türkçeyi öğreniyor), anaokulunda da full İngilizce konuşuluyor. Öğretmenlerinin anadili İngilizce.
Burada değinilmesi gereken en önemli nokta da bu bence. Çocuk birinden bir dil öğrenekcse, bu dil o kişinin anadili olması şart veya o dili anadili kadar iyi konuşması gerek, yoksa faydadan çok zararı olacağına inanıyorum. Ben bu diller dışında iki dil daha biliyorum ama anadilim kadar iyi olmadığı için hiç bulaşmıyorum tabiiki.
Şimdilik bizimki 3 dili de karıştırıyor, ama zamanla ayırt etmeyi öğrenecektir. Hiç sorun etmiyorum bunu.
Cümlenin başı Türkçe sonu ingilizce oluyor biz de 🤭🤭

Kesinlikle ben de Almanca konuşurken öyle hissediyorum, Türkçe kadar sıcak bir dil değil çünkü. Ayrıca şunu tecrübe ettim: biz cocuğumuzla hiç Türkçe konuşmazsak, o da ileride Türkçeyi bilse de bu dilde bizimle konuşmaya çekinebilir, alışık olmadığı için. En azından ben böyleyim 😂 herkesle her dilde konuşamıyorum, ortak dilleri konuşuyor da olsak.
İşte işin çok yönü var, ama ana dil denen şey benim düşünceme göre boşuna "ana dil" değil yani 😉 evet zaten ilerde en çok konusulablck dilleri dusunrk hazreti edyrz

Kullanılmayan her dil belirli süre sonra siliklesir. Eşim kendi anadilinde bazı sözcükleri hatırlamakta zorlandığı olmuştur.

Ben ve kardeslerim 3 dille buyuduk.
Doktor kendi cocuklarimiz icin sordugumuzda kiz cocuklari mumkun demisti. Ama erkek cocugunda 1 dilde olun demisti. Benim kizim 3 dille buyudu mesela. 3unude bilir ama erkek yegenim sadece turkcede bile zorlaniyor🤣
Cocuguda bagli olabilir bilemicem
Anladım da gülmekten bayilmaniza anlam veremiyorum. Siz teyzesiniz/ halasiniz bu şekilde söyleminin hoş gelmedi bana. Dil bilmekten çok insana sevgisi ve saygısı olmasını da özellikle vurgulamak isterim.

X