Bebeğinin kalbinde vsd çıkanlar :( fetal dna testi Güvenilirliği

Moanaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2021
65
93
35
Merhaba arkadaşlar 23. Haftadayız detaylı usg yapıldı tüm organlar vs normal sadece kalbinde vsd yani karıncık bölgesindeki bir zarın tam oluşmadığını ancak bunun genelde doğuma kadar veya doğumdan sonra da kapanabileceğini söyledi dr. Ben 12. Haftamda fetal dna testi yaptırmıştım kendi isteğimle şükür temiz geldi sonuçlar ancak doktor bu vsd bulgusunun down sendromunda görüldüğünü fetal dna testi nin %99 doğruluğu olduğunu ancak emin olmak için amniyosentez yaptırabileceğimizi söyledi. Çok üzgünüm. Fetal dna testine ne kadar güvenmeliyiz 2 li 3 lü vs yaptırmadık. Ense kalınlığı burun vs bi bulgu olmadı sadece vsd denen kalpte delik bulgusu olup down sendromu olabiliyor mu acaba? Amniyosentez yaptırmalı mıyız? Kafam allak bullak iki gündür 😢🥺

Sadece downsa tek şüphe gerek var mı? Ki ense filan normal ölçülmüşken?

Amniyosentez sonucu down sendromu çıkarsa gebeliği sonlandırmaya niyetiniz varsa yaptırabilirsiniz
Amniyosentezin 200 de 1 düşük riski var. Sadece emin olmak için yaptıracaksanız yaptırmamayı tercih edebilirsiniz .
Ama bir ihtimal down sendromlu bir bebeğiniz olacaksa ve aldırmayacaksanız erkenden bilip hazır olmakta bir seçenek

Merhaba arkadaşlar 23. Haftadayız detaylı usg yapıldı tüm organlar vs normal sadece kalbinde vsd yani karıncık bölgesindeki bir zarın tam oluşmadığını ancak bunun genelde doğuma kadar veya doğumdan sonra da kapanabileceğini söyledi dr. Ben 12. Haftamda fetal dna testi yaptırmıştım kendi isteğimle şükür temiz geldi sonuçlar ancak doktor bu vsd bulgusunun down sendromunda görüldüğünü fetal dna testi nin %99 doğruluğu olduğunu ancak emin olmak için amniyosentez yaptırabileceğimizi söyledi. Çok üzgünüm. Fetal dna testine ne kadar güvenmeliyiz 2 li 3 lü vs yaptırmadık. Ense kalınlığı burun vs bi bulgu olmadı sadece vsd denen kalpte delik bulgusu olup down sendromu olabiliyor mu acaba? Amniyosentez yaptırmalı mıyız? Kafam allak bullak iki gündür 😢🥺
Fetal dna sonucuna güvenebilirsiniz yüzde 99 doğrudur ve tanı amaclı yapılan bir testtir. Sadece prosedür gereği gebeliği sonlandırmak için geçerli değil.
Karıncık bölgesindeki bir zarın benim iki bebeğimde de oluşmadığı, iki taraf arasında kan akışının devam ettiği, doğumdan sonra kapanacağı, doğum öncesi dönemde nefes alış-verişi olmadığı için kapanmadığını kendi doktorum da muayene olduğum perinatolog da söyledi. Yani ben bu durumu normal biliyorum inşallah öyledir.

Fetal den sonra pek gerek yok gibi göründü ama içiniz rahat etmeyecekse yaptırın.

Aminosentez yerine kan testi yaptirsaniz ben yaptırmıştım hem bebeğinize zarar gelmez rikssiz ama maliyetli en fazla yine 3500 dir ama o strese değer valla
12. Haftamda yaptırdım bahsettiğiniz kan testini kapsamlı şekilde hemde down sendromu da dahil 17 farklı genetik hastalığa bakıldı ve hepsi negatif çıktı şükür. Ancak şuan bu vsd bulgusu ile down sendromunun ilişkilendirilmesi kafamızı karıştırdı. Dediğiniz gibi maliyetli bir testti. Ve şuan ne kadar güvenmeliyiz muallaktayız

Fetal dna sonucuna güvenebilirsiniz yüzde 99 doğrudur ve tanı amaclı yapılan bir testtir. Sadece prosedür gereği gebeliği sonlandırmak için geçerli değil.
Karıncık bölgesindeki bir zarın benim iki bebeğimde de oluşmadığı, iki taraf arasında kan akışının devam ettiği, doğumdan sonra kapanacağı, doğum öncesi dönemde nefes alış-verişi olmadığı için kapanmadığını kendi doktorum da muayene olduğum perinatolog da söyledi. Yani ben bu durumu normal biliyorum inşallah öyledir.
İnşallah her şey yolundadır kendi doktorum daha rahatlatıcı konuştu sizin dediğiniz gibi fetal dna varlen amnio senteze gerek görmedi ancak detaylı usg yapan dr direlt amnio sentezi önerince dünya başıma yıkıldı

İnşallah her şey yolundadır kendi doktorum daha rahatlatıcı konuştu sizin dediğiniz gibi fetal dna varlen amnio senteze gerek görmedi ancak detaylı usg yapan dr direlt amnio sentezi önerince dünya başıma yıkıldı
Tamamen şahsi fikrimi paylaşacağım, yanlış algı oluşturmak istemem. Bağırsakta parlaklık görüp amniyosenteze yönlendiren çok doktor gördüm, yaş dolayısıyla da aynı şekilde. Bu testler de hep maliyeti yüksek testler malum. Kasıt arıyorum yani açıkçası hemen amniyosentez denince.
Ha bu arada gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniyosentez şart ama ne olursa olsun kıyamam diyorsanız hiç gerek yok. Zaten haftanız ilerlemiş epey, testin sonucu da hemen çıkmıyor. Doğum zamanı gelecek neredeyse.

gebeliği sonlandırma niyetiniz yoksa yaptırmayın derim. Amniyosentezin kendi içinde riskleri var. Ayrıca yaptırdığınız fetal DNA testi ile amniyosentezin güvenirliği hemen hemen eşdeğer görülüyor.
Dr unuz da söylemiş doğuma kadar düzelebilir diye. şayet doğar doğmaz yapılması gereken bir müdahale olasılığı varsa bunun için doğuma ilişkin ayarlamalar yapmak gerekebilir. onun dışında kafanızı yormamaya çalışın. yaptırdığınız test maliyetli ama şu an bilinen en güvenilir güvenilir testlerden.

VSD kromozomal açıdan normal olan birçok bebekte görülebilen bir durum.

ense kalınlığı down sendromu için önemli bir belirteçtir mesela, o normal çıkmış zaten.

üçlü test de yaptırmışsınız galiba; bHCG, AFP,estriol değerleriniz de normal aralıkta çıkmış.

VSD 'nin de birkaç çeşidi var, olguların büyük bir kısmını spontan olarak,kendiliğinden iyileşebilen tür oluşturuyor.

iyileşmese bile birçok tedavi yöntemi mevcut.

sadece VSD var diye hemen down sendromu demek doğru olmaz.

şahsi görüşüm, amniyosentez yaptırmanıza gerek yok.

onun da bazı büyük riskleri mevcut çünkü, düşüğe varan risklerden bahsediyorum.

klinik açıdan şüpheleri gerçekten down sendromu üzerinde yoğunlaştıran belirtiler olsa,yaptırmanız iyi olabilir derdim ama, bence şu aşamada gerekli değil :)

sağlıkla kucağınıza alırsınız bebeğinizi inşallah :KK200:

VSD kromozomal açıdan normal olan birçok bebekte görülebilen bir durum.

ense kalınlığı down sendromu için önemli bir belirteçtir mesela, o normal çıkmış zaten.

üçlü test de yaptırmışsınız galiba; bHCG, AFP,estriol değerleriniz de normal aralıkta çıkmış.

VSD 'nin de birkaç çeşidi var, olguların büyük bir kısmını spontan olarak,kendiliğinden iyileşebilen tür oluşturuyor.

iyileşmese bile birçok tedavi yöntemi mevcut.

sadece VSD var diye hemen down sendromu demek doğru olmaz.

şahsi görüşüm, amniyosentez yaptırmanıza gerek yok.

onun da bazı büyük riskleri mevcut çünkü, düşüğe varan risklerden bahsediyorum.

klinik açıdan şüpheleri gerçekten down sendromu üzerinde yoğunlaştıran belirtiler olsa,yaptırmanız iyi olabilir derdim ama, bence şu aşamada gerekli değil :)

sağlıkla kucağınıza alırsınız bebeğinizi inşallah :KK200:
bir ekleme de yapmak isterim,daha açıklayıcı olması açısından,içiniz rahat etsin diye :

NT (nuchal translucency) testi ense kalınlığını ölçer,3 mm'den fazla olması down sendromu şüphesini fazlaca artırır ve ileri tetkiklerin yapılmasını gerektirir.

aynı şekilde 1.anne yaşı (35 yaş ve üzerisi) 2.kanda bakılan yukarıda bahsettiğim hormonlar 3. NT ile risk skorlaması yapılıyor.

alanım olmadığı için detaylara pek vakıf değilim ancak kabaca risk 1/250'nin üzerinde ise genetik danışma ve prenatal tanı protokolü uygulanır.

sizde kuvvetle muhtemel risk belirttiğim skorun altındadır,yoksa sizi direkt genetik danışmaya yönlendirirlerdi zaten.

içinizi ferah tutun :KK200::KK200:

fetal dna testlerinin her sonuc icin farkli yanilma paylari var malesef. ben sizin yerinizde olsam iki farkli uzman doktora daha gider 3 doktorun soyledigine gore hareket ederim. saglikla kucaginiza alin.

Bu yaşadıklarını birebir ablam yaşadı. Her anında yanındayım. Endişenizi anlıyorum. Öyle kötü konuşan doktorlar oldu ki hüngür hüngür ağlamakla geçti hamileliği. Bir sürü doktora gitti takipte olduğu doktoru bırakıp başka adını duyurmuş tecrübeli bir doktor buldu. Onu çok rahatlattı ve dediği her şeyde doğru çıktı. Şimdi 6 yaşında canavar gibi bir oğlu var. Üzülmeyin. Kalbi delik doğdu. Ama Ameliyata gerek kalmadan kapandı. ❤️ Bu günlerinizin tadını çıkarın kendinizi üzmeyin. ❤️

12. Haftamda yaptırdım bahsettiğiniz kan testini kapsamlı şekilde hemde down sendromu da dahil 17 farklı genetik hastalığa bakıldı ve hepsi negatif çıktı şükür. Ancak şuan bu vsd bulgusu ile down sendromunun ilişkilendirilmesi kafamızı karıştırdı. Dediğiniz gibi maliyetli bir testti. Ve şuan ne kadar güvenmeliyiz muallaktayız
Benim yaptirdigim zaman 4 sene önce adına prenatal test deniyordu siz fetal yazınca farklı bir test diye düşündüm .verilen sonuçta /99 doğru sonuç vermektedir yazıyordu oldukça güvenilir bir sonuç .bence başka bir doktora daha gidin derim .sağlıcakla kucağınıza almanızı diliyorum .çok zor bir süreç sizi çok iyi anliyorum

bir ekleme de yapmak isterim,daha açıklayıcı olması açısından,içiniz rahat etsin diye :

NT (nuchal translucency) testi ense kalınlığını ölçer,3 mm'den fazla olması down sendromu şüphesini fazlaca artırır ve ileri tetkiklerin yapılmasını gerektirir.

aynı şekilde 1.anne yaşı (35 yaş ve üzerisi) 2.kanda bakılan yukarıda bahsettiğim hormonlar 3. NT ile risk skorlaması yapılıyor.

alanım olmadığı için detaylara pek vakıf değilim ancak kabaca risk 1/250'nin üzerinde ise genetik danışma ve prenatal tanı protokolü uygulanır.

sizde kuvvetle muhtemel risk belirttiğim skorun altındadır,yoksa sizi direkt genetik danışmaya yönlendirirlerdi zaten.

içinizi ferah tutun :KK200::KK200:
Merhaba ikili üçlü test yaptırmadım sadece fetal dna yaptırdım ama perinatolog olmayan kendi doktorum yinede de ense burun ölçümü yapmıştı bi sıkıntı görmedi. Elimde sadece fetal dna bulguları var . Detaylı usg de de ense burun beyin bağırsak vs her şey normal ama vsd üzerinden amniosenteze yönlendirdi. Kendi doktoruma danıştık o da gerek görmedi tek başına vsd ile amniosentez gerekmez bir de güvenilirliği çok yüksek fetal dna ın dedi. Tam güvenecek gibi oluyorum sonra bi vesvese geliyo. Rabbim kimseyi korktuğuna uğratmasın çok zormuş çok

Bazı devlet hastanesinde ücretsiz yaptırılabiliyor benim arkadaşım yaptırdı doğru çıktı

Tamamen şahsi fikrimi paylaşacağım, yanlış algı oluşturmak istemem. Bağırsakta parlaklık görüp amniyosenteze yönlendiren çok doktor gördüm, yaş dolayısıyla da aynı şekilde. Bu testler de hep maliyeti yüksek testler malum. Kasıt arıyorum yani açıkçası hemen amniyosentez denince.
Ha bu arada gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniyosentez şart ama ne olursa olsun kıyamam diyorsanız hiç gerek yok. Zaten haftanız ilerlemiş epey, testin sonucu da hemen çıkmıyor. Doğum zamanı gelecek neredeyse.
Eşimde para tuzağı bunlar diyor bi sıkıntı yok diyor.

X