Bebek İçin Böylesi Normal mi?

FE9F324B-2EEF-4C29-8AD3-65CAF2A7A1C8.jpeg
Bildiğin kadarıyla bu yöntem bebekte ileri yaşlarda bağlanma sorunu oluşturuyor. Sorunlarına, ağlamalarına karşılık bulan bebek hayatın güvenli olduğunu deneyimliyor ve güvenli bağlanma geliştiriyor.
Dediklerimi detaylı anlatan bir site buldum belki nişanlınız bebeğin annesine atar bi işe yarar. Annesi ters tepki verebilir ama ben yine de söylerdim muhtemelen :/

Bu da siteden alıntı:

Benim oğlumda gazlı bi bebekti hep kucakta dik durmak isterdi bir ayda tam 15 kilo verdim hiç uyumazdı çok ağladığımı bilirim çokta kendimi atcam çocuğu atcam demişimdir 15 aylık ne kendimi attım ne çocuğumu uykusuzluk insanı delirtir bile öyle kolay bişi değil. Saat 10da uyudu yarım saatte bir kalkıyor bi saat sonra yine sinirlerim gerilcek önce bebeğime sonra kendime kızdım derken sabah olcak ve yine ona güzel bi kahvaltı hazırlıcam.. Annelik böyle bir şey. Ve tekrar ediyorum gece milyon kez kalkmayan anne olmayan ayy ne vicdansızmış yorumlarını kendine saklasın

Gerçekten yardım etmek istiyorsanız ev işi yapın. Yemek yapın. Çocuğun kıyafetlerini yıkayın ütüleyin. Anneye bir kahve yapın. Çok bunalmışsın çık dolaş ben burdayım deyin. Yada git bir duş al yat uyu, acıkınca ben seni uyandırırım diye teklif edin.
Dişardan gelecek destek bunlar olur.

+1
MorAnka MorAnka işi biliyor belli ki :)

Yemek götürebilirsiniz, poğaça bile yapıp götürseniz gider gelir ağzına atar hora geçer. Benim de 6 aylık bebeğim var, tam diş dönemi. Mahvediyordur anneyi.

O kadar çok “uzman yüklenmesi” ne maruz kalıyoruz ki. Biri diyor ki aa uyku eğitimi olmalı, çocuk kendi kendine uyumayı öğrenirse uykusunu düzgün alır. Biri diyor güvenli bağlanmayı zedeler. Öteki diyor pışpış patpat dene, beriki diyor yatır kaldır yöntemi. O yatır kaldıra ben yeni isim koydum bu arada, bel fıtığı yöntemi. 6.5 kiloluk bebek hopp yatır mızz dedi kaldır sustu yatır gık dedi kaldır hopp yatır hopp kaldır, bel fıtığı garantili👍🏻

Ne diyorduk, her yer herkes uzman. İnstagram “uzman” kaynıyor, bu işi ticarete döken hatırı sayılır bir kesim de var. Muhtemelen bu sebeple yalan yanlış bilgi pompalanmasına tabiyiz. Ben, bel fıtığı yöntemini deneyip, olacak iş değil bu diyip bırakanlardanım. Yatağa bırakıp ağlatma yöntemini açıkçası deneyemem, yapamam yani. Uykuyu öğrenmemiş kimse yok etrafımızda değil mi, bi noktada öğrenecek yani. Ama cidden 6 aydır gecede en az 2-3 kere uyanmak, insanın sinirlerini çok yıpratan birşey. O kadın “atıcam aşağı” der, çocuğun tırnağı kırılsa içi cız eder.

Destek olmak istiyorsanız MorAnka’nın önerileri cidden güzel. Bu tarzda yardımcı olabilirsiniz.

Yani size karşı böyle konuşması yanlış olmuş
Belkide içinden geçeni direk söyleyen biridir 😁
Bende öyleyim çünkü
Bebeğime kızınca çöpe atcam şimdi demişliğim bile olmuştur
Zaten hepsi lafta kalıyor hele Bi hastalık olunca insan kendini kaybediyor iyileşsin diye
Yeni doğan uykusuzluğunu ben yaşlanmak gibi bişey olarak görüyorum gerçekten
Böyle hamileyken atıp tutanlara diyorumki
İnsan 1 gün 2 gün 10 gün 20 gün uykusuz kalır anlarım ama bunun sonu yok
10 yılıma girdim 2 çocuk var ve ben 9 senedir her gece uyanıyorum
Deliksiz uyumak tarihe karıştı yani
Heleki küçükse kıpırtısına uyanıyosun zaten
Vallahi yardım edende olsa boş anca gece alıp bakacak biri Olursa amenna onada kimse yeltenmez zaten
Beşiğede bırakıp gitmek anlamsız zaten
Kendine göre doğrudur belki karışmayın
Ben öpüp koklayarak uyutma taraftarıyım 😊

+1
MorAnka MorAnka işi biliyor belli ki :)

Yemek götürebilirsiniz, poğaça bile yapıp götürseniz gider gelir ağzına atar hora geçer. Benim de 6 aylık bebeğim var, tam diş dönemi. Mahvediyordur anneyi.

O kadar çok “uzman yüklenmesi” ne maruz kalıyoruz ki. Biri diyor ki aa uyku eğitimi olmalı, çocuk kendi kendine uyumayı öğrenirse uykusunu düzgün alır. Biri diyor güvenli bağlanmayı zedeler. Öteki diyor pışpış patpat dene, beriki diyor yatır kaldır yöntemi. O yatır kaldıra ben yeni isim koydum bu arada, bel fıtığı yöntemi. 6.5 kiloluk bebek hopp yatır mızz dedi kaldır sustu yatır gık dedi kaldır hopp yatır hopp kaldır, bel fıtığı garantili👍🏻

Ne diyorduk, her yer herkes uzman. İnstagram “uzman” kaynıyor, bu işi ticarete döken hatırı sayılır bir kesim de var. Muhtemelen bu sebeple yalan yanlış bilgi pompalanmasına tabiyiz. Ben, bel fıtığı yöntemini deneyip, olacak iş değil bu diyip bırakanlardanım. Yatağa bırakıp ağlatma yöntemini açıkçası deneyemem, yapamam yani. Uykuyu öğrenmemiş kimse yok etrafımızda değil mi, bi noktada öğrenecek yani. Ama cidden 6 aydır gecede en az 2-3 kere uyanmak, insanın sinirlerini çok yıpratan birşey. O kadın “atıcam aşağı” der, çocuğun tırnağı kırılsa içi cız eder.

Destek olmak istiyorsanız MorAnka’nın önerileri cidden güzel. Bu tarzda yardımcı olabilirsiniz.

Yani size karşı böyle konuşması yanlış olmuş
Belkide içinden geçeni direk söyleyen biridir 😁
Bende öyleyim çünkü
Bebeğime kızınca çöpe atcam şimdi demişliğim bile olmuştur
Zaten hepsi lafta kalıyor hele Bi hastalık olunca insan kendini kaybediyor iyileşsin diye
Yeni doğan uykusuzluğunu ben yaşlanmak gibi bişey olarak görüyorum gerçekten
Böyle hamileyken atıp tutanlara diyorumki
İnsan 1 gün 2 gün 10 gün 20 gün uykusuz kalır anlarım ama bunun sonu yok
10 yılıma girdim 2 çocuk var ve ben 9 senedir her gece uyanıyorum
Deliksiz uyumak tarihe karıştı yani
Heleki küçükse kıpırtısına uyanıyosun zaten
Vallahi yardım edende olsa boş anca gece alıp bakacak biri Olursa amenna onada kimse yeltenmez zaten
Beşiğede bırakıp gitmek anlamsız zaten
Kendine göre doğrudur belki karışmayın
Ben öpüp koklayarak uyutma taraftarıyım 😊
Ya yanlış olarak degerlendirmiyorum insanlık hali ama hep aynı konudan şikayet edince e cocuk da ağlayıp durunca bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyoruz ve sanki bu yöntemi degistirseler daha mutlu olurlarmis gibi geliyor. Ama işte bilemiyorum cocuk bağımlı da olmamalı çalışan bir anne sonucta. Iste o yüzden buraya yazdım

Ben bebeklikten belli oğlumu şu şekilde uyutuyorum doğrumu yanlış mı bilmiyorum. Mesela uyku saatimi yaklasdi ışıkları kapatırız yataklara geçeriz ve oğlum 20 dk da uyur. Eşim TV izlese uyumaz mesela şuan 4 buçuk yaşında halen aynı yöntem , oğlum uydukdan sonra çıkarız yatakdan :) yani biz uyumicaz sen uyu olmaz ki eşim telefonla oynasa bile yatakda oğlum uyumaz baba kapat uyku saati der :) ben oynadım zaman telefonu bana teslim et diyor alıyor elimden , yani bence sadece ona özel olmamali uyku eğitimi ailecek kavranmali :)

@MorAnka’nın tavsiyelerine harfiyen katılıyorum. Bir gün git, kovala herkesi evden, bebeği de al.(Sakın hep beraber gezmeye falan gitmeyin ama) Kadıncağız uyusun hiçbir şey düşünmeden. Benim bebeğim uyumayan bir bebek değildi ama atak dönemleri benim de şimdi atıcam camdan demişliğim oldu. Attım mı, hayır…Saçının teline dünyayı yakarım her anne gibi, o da öyledir ama yorulmuştur.

Bebek odası için yardım etmiştik. Temizliğe yardım edeyim mi desem alınmaz mı peki yani kirli olduğunu ima etmişim gibi. Yemek götürülebilir ama bu aklıma gelmemişti
Kirli olduğunu ima eder miyim diye düşünebiliyorsunuz ama "anneliğin yetersiz" diye ima edebileceğinizi düşünmüyorsunuz. İyi niyetli olduğunuzu artık düşünmüyorum sizin

Bir anne olarak anne olmak bu kadar zor değil diyorum, bebeğimin çooook zor uyuduğu aylar oldu ama asla aşağı filan atmak ya da bunu söylemek aklıma gelmedi. Hele hele bu kadar ufacık bebekleri ciyak ciyak ağlatmaya aşırı karşıyım.
Ben hafıza olarak çok küçük yaşlarımı hatırlayabiliyorum ki ebeveynlikte bunun çok büyük bir şans olduğunu düşünüyordum. Anneme ne kadar ihtiyaç duyduğumu hatırlıyorum 3 yaşındayken, benimle yattığında çok mutlu olduğumu hatırlıyorum. İnsanların kendi rahatı için bebekleri böyle hırpalamasını çok bencilce buluyorum. Zaten bebek beyni regüle olmaya ve uzun uyumaya müsait değil. Beyinlerinde o bölge gelişmiş değil, bebeklere verilen şey uyku eğitimi değil; çaresizliği öğreniyorlar o şekilde. Yardım istemeyi kesiyorlar sadece. Bunu da azıcık araştıran her anne bilir zaten.

Camdan atasım geliyor dedi diye kendi evladını atacak değil bir buhran hali, sinir harbi sırasında çıkar ağızdan öyle şeyler. Çünkü annelik cidden zırdelilik başka bir izahı yok. Bir gülüşü yeter ile başlayan cümleler evet kuruyoruz onlar bizim canımız ancak neticede bizler de insanız, yıpranan sinirlere son damlasına kadar tükenebilen sabra sahibiz. Oğlum şu anda 3 yaşında, doğduğundan beri zordu alerjen bir bebekti, yaptığım diyetler uykusuz kaldığım geceler verdiğim kilolar yıpranan sinirler hepsi ile bir buçuk sene uğraştım. Sonrasında da uykusuzluk yapısına işledi, doğru düzgün uyumaz oldu. Milyon kere uyanır, bazen uykunun en tatlı yerinde kalkarsın saatlerce bebeği uyutmak için çabalarsın bazen yeter artık diye ağladığım olmuştur, başımı alıp gidesim gelmiştir olur yani. Çünkü insanız. Bence kınamak içten içe kendisine kızmak yerine yardımcı olmayı deneyin, verdiği uyku eğitimi baştan sona yanlış bana göre de ama uyarmak yerine bir çocuk gelişim kitabı alıp hediye edebilirsiniz okumaya fırsat bulursa belki uygulamaya geçirir.

Gayet iyi niyetli bir yardım derdinseniz. Camdan atmak diyince kendinizce kolaylaştırmak istemişsiniz çok normal. Ben o aylarda emzirerek uyuturdum anne bunu takep etmiyor belli ki. Emzik kullanıyorsa emzik, masal ninni olabilir. Oğlumun o dönem masal anlaran kuzusu vardı onu dinler uyurdu. Böyle masal anlatıp ninni söyleyen bir oyuncak alıp deneyebilirsiniz.

Aynı sözü bi baba söylese kimse iplemezdi ama anne söyleyince vay hain vay korkunç. Ortalama zekaya sahip herkes kadının uykusuzlukla yorgunlukla mecaz yaparak bir cümle kurduğunu anlar gerçi. Size gelince ne kadar iyi niyetlisiniz ya çok şanslı gerçekten anne. Ama malesef pek yardım edilir sanmam en fazla arada gider bakar kendisine biraz vakit ayırmasını sağlarsınız. Bi kahve içer bi kuaföre gider vs.

Gayet iyi niyetli bir yardım derdinseniz. Camdan atmak diyince kendinizce kolaylaştırmak istemişsiniz çok normal. Ben o aylarda emzirerek uyuturdum anne bunu takep etmiyor belli ki. Emzik kullanıyorsa emzik, masal ninni olabilir. Oğlumun o dönem masal anlaran kuzusu vardı onu dinler uyurdu. Böyle masal anlatıp ninni söyleyen bir oyuncak alıp deneyebilirsiniz.
Aa çok iyi fikirmiş gerçekten, masal anlatan kuzu diye aratayım

Uzaktan babalar yardımcı görünüyor değil mi?
Yardımcı olması yetmez bayağı bebek bakımı için iş bölümü yapılmış olması gerekli ama öyle bir düzen var ki altını değiştirse teşekkür ediyoruz adamlara anneyiz çünkü.
Ahh nasıl olur da uykusuzluktan yorgunluktan bir anda içinde düştüğümüz bambaşka bir hayattan çıldırıp ağzımından söylenmemesi gereken sözler çıkar yahu.
Uyku eğitim metodu bebeğe davranışları her şeyi yanlış olabilir. Ama sizi ilgilendiren bir şey yok. Yardım edebilirsiniz. Mesela bir gün gidip evinin işini yapabilirsiniz. Bebeği tutup kuaföre alışverişe gitmesini sağlayabilirsiniz.
Uyku eğitimine ben de karşıyım ancak işe başlayacağım ve bebeğimi benden başkası uyutamıyor şu an. Bebeği ağlatmıyorum ama her gün ben ağlıyorum.
Kendince doğrusunu yapıyor belki de. 🤷🏻‍♀️

Merhaba, burada bahsettiğim bebek nişanlımın 6 aylık kız yeğeni. Çok tatlı ve sağlıklı bir bebek, her seferinde özeniyoruz hatta 🤗
Sorun şu ki annesi her görüştüğümüzde çocuğun uyumasıyla ilgili sorun yaşadığını anlatıyor. Hatta bu yüzden geçenlerde "uyumamasına öyle sinirleniyorum ki alıp aşağı atasım geliyor bazen" dedi. Biz de şaşırdık, düzelir zamanla falan dedik. Yani dışarıdan desteksiz (sallamadan, pışpışlamadan) bir uyku düzeni yaratmaya çalışıyor ve beşiğe koyduğunda direkt uyusun istiyor. Kucakta uyutmaya karşı. Çalışan anne olduğu için bağımsız olsun istiyor cocuk. Güvenli bağlanmacılara saydırıyor arada. Çocuk da beşikte ağlayıp duruyor 30 40 dk. Böyle zamanlarda ben zor tutuyorum kendimi ağlama duyunca gidip kucaklayasım geliyor.
Babası yumuşak yaklaşan ve her şeye yardım eden biri. Anne bakım vermede yalnız değil yani.

Salonda kalabalıkta sevilip eğlenirken saati geldi birden uyku moduna geçmesini beklemek gerçekçi gelmiyor bana. Ama tabii ki sinirlerini germemek için karışmıyoruz.

Yıllardır gidip geliriz, birlikte tatile çıkarız yani yabancı gibi düşünmeyin. Benim çevremde yeni anne olmadığından burada sormak istedim. Uyku eğitiminin böyle mi olmasi gerekir? Herkes böyle bir sinir döneminden geçti mi? Annelik hali mi? Birkac kere bizim yapabileceğimiz bir şey var mi diye sordum gerçekten kendi yeğenim gibi görüyorum. Böyle bir durumda nasıl destek olunur? Anneye yapışık olmadan ama böyle ağlayıp da durmadan uyuma yöntemi yok mudur?
Edit: anneyi rahat bırak yorumlarını anlamsız buldum. Geçmişte size karışan kişilere öfkenizi yansıtmak yerine size ne yapılsa hoşunuza giderdi onun tavsiyesini verseniz hepimiz için daha yararlı olur sanki😅)

bebegin annesinden bahsederken beni anlatıyorsun zannettim ,

evet bende tamda bu şekilde uyku eğitimi verdim işimede kimsenın karışmasına müsade etmedim , pişmanmıyım asla ,
kızıma bakan annemde inamılmaz rahat büyüttü kızımı , şuan 14 yaşında

şu çağ robot gibi bebek yetiştirmeye çalışıyor. kendi kendine uyusun , ağlamasın, hemen tuvalete alışsın, kalk deyince kalksın, hemen her şeyi öğrensin, akıllı olsun, süper zeka olsun, testlere sokulsun bir ispatlansın daha neler neler... . anne bebeğe göre hareket eder. bi kabullenilmedi bu. bebek anneye göre hareket etmeyince sinir öfke kızgınlık bu yüzden çoğunun. anne anlayıp bebeğe göre hareket etse yıpranmaz bu kadar. 6 aylık bebek anne kokusu ister. ayrıca belli yaşa kadar anneye doymayan çocuklar bağımlı oluyor aksine. dün akşam 7 yaşındaki kızım geldi oturdu kucağıma boynuma dayadı kafasını uyudu. yatağına yatırdım güldü anne seni çok seviyorum dedi öptü huzur içinde uyudu. sabahta mutlu mutlu uyandı.

Ver bana benim olsun deseniz bebeginden vazgeçmez vermez ama sinir, yorgunluk o talihsiz cümleyi kurdurtur işte..

Uyku eğitimi konusuna gelince her şeyin b.kunu çıkarmaya bayılıyoruz.
6 aylik bebekten beklentiye bakin hele. Kendi kendine uyusunmuş. Ulan sınıfımdaki 9 yaş çocuğuna kendi kendine bir kitap açtırmak sorun olabiliyor.
Lakin çok eleştirmeyin saçmasapan uzmanı, bilir kişisi ürünü bunlar da hep.. Çocuk büyütmek, eğitim öğretim büyük bir sanat öyle kitap yöntem çoğu zaman da sökmez ne yazık ki..

Çekilecek bir çile var. Geçip gidecek ama yaşanması zorunlu bir dönem var yaşanacak ve bitecek. Su akacak yolunu bulacak.. Bir gün büyüyüp kucağa sığmayacak, hayatta kalmak için yemegini yemeyi de öğrenecek, uyumayı da.. Ama iste ahh insanoğlu hepsi tam da o vakitte kolayca oluversin istiyoruz.

X