Bebek Uyutma Yöntemim Kalmadı

Loranne

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2017
280
225
Merhabalar,
9 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri uyutmak hep problem oldu. Emerek ya da kucakta/kanguruda gezdirerek uyuyordu. Ben uyuturken emziriyordum, babası uyuturken gezdiriyordu. Gel gelelim çocuk artık 9 kiloyu geçti. Kucakta gezdirmek mümkün değil. Emerek uyumasına da razıyım ama artık emerek uyumak da istemiyor. Normal zamanda emiyor ama uyuyacağı zaman kafasını geri atarak emmeyi reddediyor. Kucakta bile gezdirirken (yarım saati buluyor uyuması) uyuyana kadar ağlıyor. Kucakta da uyumayı istemiyor. Beşiğine bırakıyorum yanında duruyorum yine ağlıyor. Kısacası bir türlü uyumuyor. Uzun uğraşlar sonucu kanguruda gezdirerek uyutuyoruz, ağlasa da kendini atamadığı için bir süre sonra uyuyor ama ona da bize de işkence gibi. Zaten belim ağrımaya başladı. Uyku eğitimini de düşündüm, onun hakkında da olumsuz yorumlar var. İsteğim yine eski günlerdeki gibi emerek uyuması ya da kolay bir başka yol var mı bildiğiniz? Ayakta ya da salıncakta/beşikte sallanmayı sevmiyor. Birkaç dakikadan sonra sıkılıyor. İnanın çok çaresiz kaldım. Her gün her uykuda (gün içinde iki/üç uyku ve gece uykusu) bunu yaşıyoruz. Eşimin de benim de sinirimiz bozuldu, bebeği kim uyutacak kavgası ederken buluyoruz kendimizi. Uyku zamanları dışında ise son derece mutlu, yemesi iyi, zorluk çıkarmayan, güzel güzel oynayan bir bebek. Ama artık 3-4 defa birer saat uyuma süreleri bizi çok stresli ve gergin yapıyor. Bebek de biz de perişan oluyoruz. Aramız da bozuluyor hep. Ne olur tecrübeli anneler yardım edin.

Uyku egitimimin zararlarini arastirdiginiza gore bilincli bir annesiniz, 9. Ayda buyume atagi var. Yurume oncesi onemli bir atak aslinda. Gerekli guvenlik onlemlerino alarak ayni yatakta uyumayi denediniz mi? Uyku oncesi seviyorsa banyo ardindan yanina uzanarak emzirip uyumasina destek olabilirsiniz belki. O donem benim oglum da memede uyumayi reddetmisti, yatakta bir saga bir sola donerek kendi kendine daliyordu. Sonra tekrar memede uyumayi istedi. Su an 21 aylik hala memede uyuyor genelde. Kolay gelsin, bol sabir diliyorum :)

Doğduğu günden beri uyumayı sevmeyen bir kızım var 9 aylıkken verdim uyku eğitimini ama yatır kaldır değil. Yanına yattım emziğini verdim piş piş yaptım poposuna uyudu. Tabi bu bir gece yaptım oldu değil en az 2 hafta uğraştım. Sonuç o da bende mutluyuz. Şimdi 2 yaşında emziği bıraktık. Yöntem yine aynı piş piş kısmı yok bir de. Sağa sola dönüyor uyuyor. Ben bi zararını görmedim uyku eğitimin.

Kelin ilacı olsa 😅
Ama bi yontemim var. Memede uyumak istemediginde kalkıp oturur. Önceden izin vermezdim sinirlenir ağlardı. Şimdi izin veriyorum hatta önüne oyuncak koyuyorum oynuyo. Yorulunca yine meme isteyip uyuyor genelde. Ama bu gece uykusu tabii. Gündüz bunu yapması daha zor ama yine de deneyebilirsiniz.

Uyku için rutin oluşturmak şart aynı yatakta uyuması yatmadan önce aynı şeyleri yapmasi önemli. Beyaz gürültü ya da ninni tarzı şeyler sakinleştirici müzikler dinletebilirsiniz. Ben bir yaşına kadar beyaz gürültü kullanmıştım. Her akşam altını aynı yerde aldım ve kıyafet değiştirip pijama giydirdim kitap okudum.
Beraber de yatmayı deneyebilirsiniz sallanmayı sevmemesi avantaj aslında uyku geçişi daha rahat yapabilir sadece rutin oluşturun aynı saatlerde odasına götürün uyutmak için

Canim bak sana binbir tavsiye verenler olacaktir. Kimi diyecektir sana ihtiyaci var, kimi der ac ondan huzursuz, kimi der sutun gelmiyordur, kimi atak der, kimi bu bir donem der disinizi sikin azicik. Yada en fazla 3-4 sene sizinle birlikte uyumak isteyecek ondan agliyor derler.

Bak canim bunlarin hicbiri dogru degil! Bana kirilip alinanlar olmasin. Sana yardimci olmak icin yaziyorum bunu. Yavrun nasil uyuyacagini bilmiyor. Kucakta uyumaya alismis ama rahat edemiyor. Dusunun yani biri sizi kucaginda salliyor iki kol arasinda rahat edermisiniz? Yataga yayilmak varken oh mis. Cocugunuz rahat bir sekilde uyumak istiyor fakat sadece kucakta sallanaraj uykuya gecmeyi ogrenmis. Baska bir yontem bilmiyor.

Yapmaniz gerek cokk basit fakat sabir isteyen. En fazla 2 haftanizi alacak bir surec. Tecrubeyle konusuyorum. Ooh dunya varmis diyeceksiniz oturup aksamlari esinizle film keyfi yapacaksiniz sonra.

Bizim de öyleydi bir ara. Sinir krizlerine giriyorduk karşılıklı. Akışına bırakıp bebeği de kendimi de zorlamadım o zaman rahat uyur oldu. Gün içerisinde çok uyunadıysa eğer gece daha rahat uykuya geçiyor daha doğrusu son uykusunu 3-4-5 aralarında yaparsa o zaman akşam 10da daha kolay uyuyor yok 5i geçerse o zaman ya on ikiye kadar oyun ister ya da erken uyutmaya çalışırsak bizimle kavga eder. Her bebeğin düzeni farklı bizimki böyle

Çocuğunuzun başını geriye atması uyku zamanının geçmiş olmasının bir işareti. Çocuğunuzun ayına uygun uyanık kalma saatlerini takip ederek uyutmayi deneyin

Merhaba
Bende simdi uyku egitimini araştırıyordum. Benim oglum 9 aylik ve 14 kiloya yakin. Ayakta sallayaram uyutuyorum gece en az 6 kez kalkiyor ve her seferinde meme veriyorum eger gozlerini acarsa da tekrar salliyorum. Psikolojik olarak cok yoruldum. Neden uyaniyor anlamiyorum. Bu 9. Ay buyume atagi hakkinda tecrübeli arkadaslar var mi ? Ya da bu ataktan sonra uykusu duzelen daha iyi olan bebekler var mi ?

Merhaba
Bende simdi uyku egitimini araştırıyordum. Benim oglum 9 aylik ve 14 kiloya yakin. Ayakta sallayaram uyutuyorum gece en az 6 kez kalkiyor ve her seferinde meme veriyorum eger gozlerini acarsa da tekrar salliyorum. Psikolojik olarak cok yoruldum. Neden uyaniyor anlamiyorum. Bu 9. Ay buyume atagi hakkinda tecrübeli arkadaslar var mi ? Ya da bu ataktan sonra uykusu duzelen daha iyi olan bebekler var mi ?
Meme emerek uyumaya alıştığı için uyandığı zaman uykuya gecemiyor tekrar meme emmek istiyor. Uykuya dalmak için.
Benim kızımda öyleydi her uyanmada meme vermemeye çalışın çünkü aciktigi için değil uykuya geçişte sıkıntı yaşadığı için emiyor.
Ne zaman memeyi bıraktık uyku konusu çözüldü ama sizinki daha küçük ben 2 yaşına kadar emzirdim 2 ay önce bıraktık. Şimdi mışıl mışıl uyuyor hem de sabahları kalkmıyor kaldırıyorum.
Her uyandığında meme vermeyin biraz piş pişlayip uykuya dalmasini bekleyin. Kolaylıklar dilerim.

Uyku eğitiminde birçok yöntem mevcut.
Zararları diye bahsederken sanırım ferbere araştırma yapmışsınız.
Hogg u tavsiye ederim, uyku eğitimi candır.
Elbet alabilen çocuğa, benimkiler alamadı.
O 9 kilo diye bahsettiğiniz bebeği kucağımda ayakta zıplayarak uyuturdum ben.
Hele büyüğünü 1,5 yaşına kadar yine ayakta, kucağımda salladım.

Sonuç, 30 yaşımda dizlerimde menüsküs zedelenmeleri, kireçlenme, sıvı birikmesi gibi birçok ağrılı sıkıntı, sıfır hayat kalitesi.
Adeta nineler gibiyim dizlerim ağrıyor 😂

O sebeple biran önce size en uygun eğitimi araştırın.

Uyku eğitimi zararlı demişsiniz. Ben de Bi süredir uyku eğitimini araştırıyorum. Uyku eğitimi zararlı değil, yanlış uyku eğitimi zararlı. Bebeğinizi ağlatmadan, güven duygusunu zedelemeden verilen eğitim hem bebek için hem sizin için gerekli bence. İnstagramda baldan_anne sayfası var. Uyku eğitimi vermeseniz bile uykularını düzene sokmak için postlarını okumanızı tavsiye ederim.

Uyku eğitimi zararlı diye onyargi nereden vardınız kulaktan duyma bir bilgi mi bu? Ben çocuğumu uyhu eğitimi vererek büyüttüm Kim West metodu. Yanlış yöntemler uygulamazsaniz ne zararı olacak. Uyku eğitimi zararı varda uyuyamayan bir bebeğin zararı yok mu? Üstelik uyuyamayan bir anne ve baba üzerine yorgunluk. Yeterki uyku eğitimi olmasın sersem gibi geçirelim mi ilk 2 3 yılı? Yanlış düşünüyorsunuz. Annelik guduleriyle fln olacak iş değil açıp okuyacaksınız uyku eğitimi ile ilgili kitabı. Aşama aşama gideceksiniz. Uyuyan bebeğin verdiği huzuru gördüğünüzde geçirdiğiniz aylara üzüleceksiniz.

Bebek kuzenlerime parmaklarımla kafa ve yüz masajı yaptığımda hemen uyuyorlar. Belki sizde de işe yarar.

Uyku egitimimin zararlarini arastirdiginiza gore bilincli bir annesiniz, 9. Ayda buyume atagi var. Yurume oncesi onemli bir atak aslinda. Gerekli guvenlik onlemlerino alarak ayni yatakta uyumayi denediniz mi? Uyku oncesi seviyorsa banyo ardindan yanina uzanarak emzirip uyumasina destek olabilirsiniz belki. O donem benim oglum da memede uyumayi reddetmisti, yatakta bir saga bir sola donerek kendi kendine daliyordu. Sonra tekrar memede uyumayi istedi. Su an 21 aylik hala memede uyuyor genelde. Kolay gelsin, bol sabir diliyorum :)
ÇOk teşekkür ederim geçici olabileceğini düşünmek bana umut oldu.

X