Bebek Uyutma Yöntemim Kalmadı

Merhabalar,
9 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri uyutmak hep problem oldu. Emerek ya da kucakta/kanguruda gezdirerek uyuyordu. Ben uyuturken emziriyordum, babası uyuturken gezdiriyordu. Gel gelelim çocuk artık 9 kiloyu geçti. Kucakta gezdirmek mümkün değil. Emerek uyumasına da razıyım ama artık emerek uyumak da istemiyor. Normal zamanda emiyor ama uyuyacağı zaman kafasını geri atarak emmeyi reddediyor. Kucakta bile gezdirirken (yarım saati buluyor uyuması) uyuyana kadar ağlıyor. Kucakta da uyumayı istemiyor. Beşiğine bırakıyorum yanında duruyorum yine ağlıyor. Kısacası bir türlü uyumuyor. Uzun uğraşlar sonucu kanguruda gezdirerek uyutuyoruz, ağlasa da kendini atamadığı için bir süre sonra uyuyor ama ona da bize de işkence gibi. Zaten belim ağrımaya başladı. Uyku eğitimini de düşündüm, onun hakkında da olumsuz yorumlar var. İsteğim yine eski günlerdeki gibi emerek uyuması ya da kolay bir başka yol var mı bildiğiniz? Ayakta ya da salıncakta/beşikte sallanmayı sevmiyor. Birkaç dakikadan sonra sıkılıyor. İnanın çok çaresiz kaldım. Her gün her uykuda (gün içinde iki/üç uyku ve gece uykusu) bunu yaşıyoruz. Eşimin de benim de sinirimiz bozuldu, bebeği kim uyutacak kavgası ederken buluyoruz kendimizi. Uyku zamanları dışında ise son derece mutlu, yemesi iyi, zorluk çıkarmayan, güzel güzel oynayan bir bebek. Ama artık 3-4 defa birer saat uyuma süreleri bizi çok stresli ve gergin yapıyor. Bebek de biz de perişan oluyoruz. Aramız da bozuluyor hep. Ne olur tecrübeli anneler yardım edin.
Benim kızımda zor uyuyodu. Hatta ilk 3 ay arabada dolaşarak uyudu.Sonra battaniyede sallandı. En son hamak beşik almıştık ona büyüklerinden 3 yaşa kadar olanından. Onda uyumuştu. Şuan 2 yaşını doldurdu hala onda uyuyo 😂

Uyku eğitiminde birçok yöntem mevcut.
Zararları diye bahsederken sanırım ferbere araştırma yapmışsınız.
Hogg u tavsiye ederim, uyku eğitimi candır.
Elbet alabilen çocuğa, benimkiler alamadı.
O 9 kilo diye bahsettiğiniz bebeği kucağımda ayakta zıplayarak uyuturdum ben.
Hele büyüğünü 1,5 yaşına kadar yine ayakta, kucağımda salladım.

Sonuç, 30 yaşımda dizlerimde menüsküs zedelenmeleri, kireçlenme, sıvı birikmesi gibi birçok ağrılı sıkıntı, sıfır hayat kalitesi.
Adeta nineler gibiyim dizlerim ağrıyor 😂

O sebeple biran önce size en uygun eğitimi araştırın.
birde uyku egitimi verdim diyince iclerin ayyy cocugu saatlerce aglatmiş onlada ovunuyor bakisi var
tv de 3 5 izlemis insanlar bilmem ne dadi programini saniyorlarki herkes aglata zirlata veriyor.
cocuga iskence ediyoruz
gunlerce yatagina koyup saclarini oksadim karnini oksadim ayaklarina masajlar yaptim sandalye tepesinde afedersin ama popomun kemikleri agriyana kadar oturdum uyanirsa temas edecegim korkmayacak burada oldugumu bilecek diye.
bir gunde ciyak ciyak aglamadi uyandi mizirdadi oksadim sevdim masaj yaptim derin uykuya gecirmek icin ugrastim.
ama yok biz ağlattik cunku cocuk bizim degil vicdanimiz yok iskence ede ede uyuttuk

bir yontemi duymussunuz aglatarak veriliyor baska bir sey yok 4 aylikken verdim kizima hicte aglatmadim
sizin bahsettiginiz yontem yataga birak cocugu cik aglaya aglaya uyusun yontemi
bunun turlu turlu yontemi var dokunarak orada yaninda oldugunu hissettirerek uyutuyorsun cocugu kademeli olarak yanindan ayriliyorsun bu haftalar suruyor bazen aylar cocuk ne zaman yaninda olduguna seslendiginde gelecegini bir yere gitmeyecegini idrak ediyor ozaman uykuya kendisi gecmeye basliyor.
tek yontem at yatagina aglasin zirlasin sen keyfine bak degil yani.
UYKU TERAPİSİ VEREN PROFESYONEL KİŞİLERE DANIŞTIM AĞLATMADAN HİÇ BİR YÖNTEM YOK DENİLDİ AĞLATMIYOR BENİM YÖNTEMİM DİYEN YALAN SÖYLER DEDİLER Kİ ÇOK DA DOĞRU ŞŞ PAT YÖNTEMİNDE DAHİ AĞLIYOR BEBEKLER ŞİMDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ KABUL ETTİRMEK İÇİN YALAN SÖYLEMENİZE GEREK YOK :işsiz:
KALDI Kİ TERCİHTİR BU İSTEYEN YAPAR İSTEMEYEN YAPMAZ ÖZELLİKLE UYKU EĞİTİMİ VEREN ANNELER ÇOK DAHA SERT SİZ YAPIN BİZ YAPMAK İSTEMEYENLER DE YAPMAZ BU KADAR BASİT :kahve:

Nasıl bir uyku eğitimi aldığına göre değişir o. Ben tracy hogg un kitaplarına göre bakımıyla ilgilendim. Hep dua ediyorum kadına... Şimdi oğlum 6 yaşında ve heepp sıkıntısız sorunsuz uyuduk 5.ayindan beri... Ama bir mucize bekleme uzun zaman ve sabır alıyor... Rutinini oluştur sonrası miss :)) kardeşimin bebeği uyku açısından görüp görülecek en en en zor bebekti ama o da o yöntemle hiç sıkıntı yaşamıyor sukur. Ayakta sallamak, emzirerek uyutmak, yürüyerek uyutmaya çalışmak bu yöntemin yanında hiç bir etkisi yok... Çok şükür diyorum.. şimdi ikiz bebeklerimi bekliyorum, uyku meselesi çok da gözümü korkutmuyor çok şükür. İnşallah beklediğim gibi olur.

Nasıl derseniz, kitabı okuyun. Emek herşey demek...

birde uyku egitimi verdim diyince iclerin ayyy cocugu saatlerce aglatmiş onlada ovunuyor bakisi var
tv de 3 5 izlemis insanlar bilmem ne dadi programini saniyorlarki herkes aglata zirlata veriyor.
cocuga iskence ediyoruz
gunlerce yatagina koyup saclarini oksadim karnini oksadim ayaklarina masajlar yaptim sandalye tepesinde afedersin ama popomun kemikleri agriyana kadar oturdum uyanirsa temas edecegim korkmayacak burada oldugumu bilecek diye.
bir gunde ciyak ciyak aglamadi uyandi mizirdadi oksadim sevdim masaj yaptim derin uykuya gecirmek icin ugrastim.
ama yok biz ağlattik cunku cocuk bizim degil vicdanimiz yok iskence ede ede uyuttuk
Arkadaşlarım hep ferber ile eğitim verdi ve 3 günde tamamladılar.
Gerçekten çok etkili bir yöntem ve yapılması gerekeni izleyince o dışarıdan gördüğümüz ‘çocuğu katıldı ağlamaktan’ durumu yaşanmıyor.
Ama her bebeğe uygun değil işte, benimkiler kendi başına saatlerce ağlayabilen olduklarından ferber işlemez.
Yapanlar ise bebekleri doğru düzgün ağlamayan, sadece bir sıkıntıda sesi çıkan ve uyumlu bebekler.
Dolayısıyla vicdansızlık olmuyor bana göre ferber bile.

Diğer yöntemlerde ise dediğiniz gibi insanın kıçı kırılıyor, şişt pat deseniz, al kucakla beller mahvoluyor.
Sandalye yöntemiyle ise bütün geceler haram😂

Lamı cimi bilmem, uyku eğitimi hayaliyle 6 aylık olmalarını beklemiş ve erken emekleme, diş çıkarma, süper huysuz bebeklerle hiçbir zaman başarılı olamamış bir anneyim, vücudumdaki hasarları yazdım.
İstemeyen yapmasın ama sonu ben gibi olur işte😂
Yapanlar ise peşin satan esnaf 😂😂

UYKU TERAPİSİ VEREN PROFESYONEL KİŞİLERE DANIŞTIM AĞLATMADAN HİÇ BİR YÖNTEM YOK DENİLDİ AĞLATMIYOR BENİM YÖNTEMİM DİYEN YALAN SÖYLER DEDİLER Kİ ÇOK DA DOĞRU ŞŞ PAT YÖNTEMİNDE DAHİ AĞLIYOR BEBEKLER ŞİMDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ KABUL ETTİRMEK İÇİN YALAN SÖYLEMENİZE GEREK YOK :işsiz:
KALDI Kİ TERCİHTİR BU İSTEYEN YAPAR İSTEMEYEN YAPMAZ ÖZELLİKLE UYKU EĞİTİMİ VEREN ANNELER ÇOK DAHA SERT SİZ YAPIN BİZ YAPMAK İSTEMEYENLER DE YAPMAZ BU KADAR BASİT :kahve:

Ağlaması çok kötü değil mesela bana göre eğer başaracaksam ve inanıyorsam sürdürürüm. Başkası mesela memede uyusun, salliyim ağlamasın diyebilir. Hani bana göre ağlaması normaldir bebek bu kucakta da ağlıyor sonuçta herkesin doğrusu farklı. Hiç ağlamıyor demek ütopik olur.

he eminin oyle demistir uyku egitimi veren profesyonel insanlar cunku bunu soylemek icin almislar o egitimi 😂😂
birde sunu yazdiktan sonra bizleri yalanci cikarmaya calismanizda ayri bir ironi benim icin.
sert anne degiliz kararli anneyiz sizler kucaginizda hoplatip ziplatip uykusuzluktan felc gecirecek derecelere gelip sinirden gozleriniz segirirken biz ayni saatlerde uykusuz uykusuz gunlerce egitim veriyoruz.
sonrasi cocugada rahatlik bizede rahatlik cunku cocuga uykuya bile nasil gececegini ogretmis oluyoruz.
hayatlarina uyku rutini diye bir rutin katiyoruz
egitiyoruz anlatabildim mi.
uykuyu sevmeyen egitimi kabul etmeyen bebekleri ve ailelerini tenzih ediyorum bu gorusumde.
size uykusuz geceler.
ha birde buyuk harf bagirma anlamina gelir burada belirteyim

cocuga iskence ediyoruz
TAM TERSİ VERMEK İSTEMEYEN ANNELERE UYKU EĞİTİMİ VEREN ANNELERİN BÜYÜK BASKISI VAR
Bence bu bilgi kirliliği olmuş.
GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE ÇÜNKÜ BU İŞİN PİRİ İNSANLARLA GAYET HAŞIR NEŞİR BİR ŞEKİLDE ARAŞTIRMALARIM DOĞRULTUSUNDA SONUÇ BUDUR AYRICA PEDAGOGLAR DAHİ ÖNERMİYOR . SADECE EĞİTİMİ VEREN ANNELER ÇOK BİLGİLİ VE HAKLI EVET BİZLER CAHİLİZ :işsiz:

TAM TERSİ VERMEK İSTEMEYEN ANNELERE UYKU EĞİTİMİ VEREN ANNELERİN BÜYÜK BASKISI VAR

GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE ÇÜNKÜ BU İŞİN PİRİ İNSANLARLA GAYET HAŞIR NEŞİR BİR ŞEKİLDE ARAŞTIRMALARIM DOĞRULTUSUNDA SONUÇ BUDUR AYRICA PEDAGOGLAR DAHİ ÖNERMİYOR . SADECE EĞİTİMİ VEREN ANNELER ÇOK BİLGİLİ VE HAKLI EVET BİZLER CAHİLİZ :işsiz:
Siz ne yaptınız peki? Nasıl uyuyor sizin yavrunuz?

Ağlaması çok kötü değil mesela bana göre eğer başaracaksam ve inanıyorsam sürdürürüm. Başkası mesela memede uyusun, salliyim ağlamasın diyebilir. Hani bana göre ağlaması normaldir bebek bu kucakta da ağlıyor sonuçta herkesin doğrusu farklı. Hiç ağlamıyor demek ütopik olur.
UYKU EĞİTİMİ DEDİKLERİ ŞEY BAĞIMLI UYKUYU BİTİRMEK NE NİNNİ NE ANNE KUCAĞI NE DE EMZİK YAVAŞ YAVAŞ HEPSİNİ KALDIRMAK İÇİN UYGULANAN YÖNTEM BU ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇERKEN BEBEK AĞLIYOR. ÇOK NORMAL YETİŞKİNLER ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇERKEN SIKINTIYA DÜŞÜYOR.

Siz ne yaptınız peki? Nasıl uyuyor sizin yavrunuz?
BEN PEDEGOG ADEM GÜNEŞİ DİNLEDİM BİRLİKTE UYUYORUZ VE UYUMADAN EVVEL UYKU RUTİNİ OLUŞTURDUK ORTAMI LOŞ YAPIP SESSİZ KONULARAK HAZIRLIYORUM UYKUYA BAZEN BİR SAATE DALIYOR BAZEN 10 DK DA .. ÇALIŞAN BİR ANNEYİM İKİ YAŞINDA ŞİMDİ 4 YAŞINA KADAR BİRLİKTE UYUMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Uyku egitimi sart. Tam bu aylarda olmasi gerekiyor yoksa hiç verilemez. Bebek büyüdükçe daha çok direnecek ve hiç uyuma aliskinligi olmayacak. Ve bu çok önemli cocugun cognitif becerileri için. Cocuk uykuda o gün yasadiklarina anlam veriyor.

Ilk basta cocugun uyku saatini geçirme, ben kizimi mesela saat 19da yatiriyorum. O saatlerde aslinda uyku hormonu salgilaniyor. Bebegindede belli oluyor normalinde, daha fazla parmak emmek, huzursuz olmak yada daha aktif olmak gibi sinyaller verir.

Bebek bu, aglayacak. Neticede farkli bir yöntem ve o yöntemi bilmiyor. Bildigini istiyor, birazda nazlaniyor ve ondan dolayi agliyor. Ben 5-10-20 dakika yöntemi ile uyutmustum. Yani eger agliyorsa 5 dakika sonra pispislamak, tekrar gitmek, sonra 10 daki sonra yine,.. Bu sekilde bir kaç günde alisti ritme.

Ve rutinde çok önemli. Ayni saatte süt veriyordum, pijama giydiriyordum, bir kaç kitapa baktiriyordum ve telsizden muzigi açiyordum. Kizim simdi neredeyse 4 yasinda ve halen bu rutin ayni.

Evet biraz zorlanacaksin ancak bu bebegin içinde, senin içinde en iyisi. Uykusuzluk anneligin bir parçasi olarak görüluyor ama degil. Ilk bir kaç ay evet, ama sonradan bebek gece uyumasi lazim. Uyku egitimi bebege travma vermez, ama aylarca, yillarca bebegin uykusuz kalmasi onu hirçin yapar, gün boyu algisi azalir çünkü uykusuz. Anneyide gergin yapar çünkü uykusuz.

Peki yanına yatıp emzik verince emekleyip üstünüze çıkmaya çalışmadı mı? Bizimkisi emzik almıyor ama bugün yanına yatıp emzirmeyi pışpışlamayı denedim kalkıp üstüme çıkıyor, oyun oynuyor uyku moduna asla girmiyor.

Odadan çikman lazim. Sen yaninda senin yatmani bekleyen biri ile uykuya dalabilirmisin? Üstüne seni oynama arkadasi olarak görüyor. Rutin olusturup, sonra yatagina birakarak odadan çikman lazim.

Sonra dedigim gibi 5-10-20 dakikada.. içeriye girip pispislaman lazim. Yataktan çikarmamaya önem ver cünkü o zaman yataktan çikacagina umut eder. Tabi çok kötüyse birazcik kucaga al sonrada tekrar yatagina koy. Yani orda oldugunu bilmesi lazim, ama tek basina uykuya dalmasinida ögrenmesi lazim.

BEN PEDEGOG ADEM GÜNEŞİ DİNLEDİM BİRLİKTE UYUYORUZ VE UYUMADAN EVVEL UYKU RUTİNİ OLUŞTURDUK ORTAMI LOŞ YAPIP SESSİZ KONULARAK HAZIRLIYORUM UYKUYA BAZEN BİR SAATE DALIYOR BAZEN 10 DK DA .. ÇALIŞAN BİR ANNEYİM İKİ YAŞINDA ŞİMDİ 4 YAŞINA KADAR BİRLİKTE UYUMAYI DÜŞÜNÜYORUM
Acaba diğer yönteme hiç bakmamış olabilir misiniz? Belki de tepkiniz kulaktan dolma bilgileredir. Bizde de aynen dediğiniz gibi uyku öncesi bir rutinimiz vardı. Onu uygular öper koklar yatagina koyar uyuyana kadar bir sekilde ten temasini devam ettirirz. Yani sizin bebek ne kadar agladiysa (ki bebeklerin ağlamama ihtimali yoktur) benim bebekte o kadar ağlamıştır. Tercihen aynı yatakta yatmak istemedim. Hem ben rahat edemiyordum hem de aile hayatını etkilediğine inanıyorum. O yüzden de odası 5.aydan itibaren ayrıydı. Benim yapı itibariyle uykum çok hafif, bir gece dahi (oldukça da iddialı bir söylem belki ama durum tam olarak boyleydi) açıkip ağlamamıştır çünkü acikip, uyanma sinyallerinde (farklı sesler çıkartmaya başladığında) hemen kalıp emzirirdim.

Her annenin yapisina uygun bir yöntem vardır mutlaka.. ama yine de bir yöntem vardır... Olmalıdır da.

Ayağına al, hunharca salla, olmadı çarşafla salla, olmadı zıplaya zıplaya çocuk uyut çokta mantıklı değil ve ileride ki uyuma şeklini etkiliyor.
Ben hala bazen uykuya dalarken, farkında olmadan, ellerimi alt pijamamim içine sokup, kendimi hafif hafif salladigimi farkediyorum, koskoca kadın oldum. Ama annem beni hep ellerimi pijamamim içine koyup sallaya sallaya uyutmus...

Yani aslına bakarsanız siz de çocuğunuza uyku eğitimi vermişsiniz. İyiki de vermişsiniz.

Emerek uyutmakta ayakta uyutmakta zaten çok zorlu ve kötü iki yöntem bence. Her yerde emziremeyebilirsiz. Uyku eğitimlerine bi bakım derim. Çocuğu uyku arkadaşıyla yatağına yatırın bi sure bekleyin. Bu bekleme süresi çocuk çatlayana kadar ağlasın siz durun bekleyin demek değil. Bi deneyin yanına da uzanabilirsiniz basını oksayın. Bu şekilde çocuk daha kaliteli ve uzun sureli uyuyor Her çocuk farklı kimine yarayan digerine yaramıyor. Bi kızımı 2.5 yasına kadar ayağımda salladım yeter ki uyusun diye diğer kızım doğduğundan beri kendi uyur ben hiç alıştırmadım öyle doğdu

sallaya sallaya hoplata hoplata uyutup bununlada ovunme noktasina gelen anneler sarsilmis bebek sendromunu bir arastirsin derim
ozaman anlarlar neyin iyi neyin kotu oldugunu.
hatta siz ugrasmayin ben size ekleyeyim
yaninda yatirirken bebegin uzerine yanlislikla kapanip bebegin olmesine sebep olan binlerce anne var
omur boyu hergun siz aglayacaginiza uykuya gidiyorum uyutulmaya calisiyorum diye 3 5 gun bebeginiz mizirdasin illa aglatarak veriliyorsa uyku egitimi
Screenshot_20201015_120823_com.android.chrome.jpg

Ben hiç de yanından ayrılmadım o ağlarken aksine çok daha fazla yanında oldum maksimum annelik performansı sergiledim.. bilmeden, okumadan, denemeden hatalı bilgi vermek olur bu sadece.. tracy hogg u mutlaka okuyun.
Kitabini aldim, ama okuyamiyorum 😅 cunku oglum kitap okuyacak kadar vakit vermiyor bana...uykusunda bile beni yanina esir ediyor.

Acaba diğer yönteme hiç bakmamış olabilir misiniz? Belki de tepkiniz kulaktan dolma bilgileredir. Bizde de aynen dediğiniz gibi uyku öncesi bir rutinimiz vardı. Onu uygular öper koklar yatagina koyar uyuyana kadar bir sekilde ten temasini devam ettirirz. Yani sizin bebek ne kadar agladiysa (ki bebeklerin ağlamama ihtimali yoktur) benim bebekte o kadar ağlamıştır. Tercihen aynı yatakta yatmak istemedim. Hem ben rahat edemiyordum hem de aile hayatını etkilediğine inanıyorum. O yüzden de odası 5.aydan itibaren ayrıydı. Benim yapı itibariyle uykum çok hafif, bir gece dahi (oldukça da iddialı bir söylem belki ama durum tam olarak boyleydi) açıkip ağlamamıştır çünkü acikip, uyanma sinyallerinde (farklı sesler çıkartmaya başladığında) hemen kalıp emzirirdim.

Her annenin yapisina uygun bir yöntem vardır mutlaka.. ama yine de bir yöntem vardır... Olmalıdır da.

Ayağına al, hunharca salla, olmadı çarşafla salla, olmadı zıplaya zıplaya çocuk uyut çokta mantıklı değil ve ileride ki uyuma şeklini etkiliyor.
Ben hala bazen uykuya dalarken, farkında olmadan, ellerimi alt pijamamim içine sokup, kendimi hafif hafif salladigimi farkediyorum, koskoca kadın oldum. Ama annem beni hep ellerimi pijamamim içine koyup sallaya sallaya uyutmus...

Yani aslına bakarsanız siz de çocuğunuza uyku eğitimi vermişsiniz. İyiki de vermişsiniz.
UYKU EĞİTİMİ KONUSUNDA İNTERNETE YAZIP DİREKT DANIŞMANLAR ARADIM HEPSİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜM KULAKTAN DOLMADAN ZİYADE BU İŞİ YAPANLARIN KENDİSİNDEN DİNLEDİM. HEPSİ AŞAĞI YUKARI AYNI ŞEYLERİ SÖYLEDİ. UYKU EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ ŞEYİ ASLA BEBEK VE UYKU ARASINA ARAÇ GİRMEYECEK EMZİK NİNNİ ANNE TEMASI MEME VS MALESEF BENİMKİ EĞİTİM DEĞİL UYKUYA DALMAK İÇİN BANA İHTİYACI VAR HALA BELKİ HAKLISINIZ BEN DE BU YAŞTA NE KADAR UYKUMDA OLSA GÖZLERİMİ YORMADAN DALAMAM BUNLARI DA DÜŞÜNDÜM AMA VERMEMEYE KARAR VERDİM. VERECEK OLANALARI DA YARGILAMADIM VERMEYECEK OLANLARI DA ÇÜNKÜ BEBEK İÇİN EN BÜYÜK KARAR MERCİ ANNESİDİR

X