bebeklerimizin sinirli davranışları..:((

nazlxixmelek

Y >>-('v')->> F =>~~K&K~~
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
4.809
9
kızlar ya benim kaan oğlan çok sinirli.. uyuturken eller ayaklar tepiniyor bu aralarda eliyle kafasına vurmaya başladı...
normalde çok uysal kendi halinde bir bebek ama kıskançlığımız var iki kardeş olunca..
bazen acaba ikisine yetemiyormuyum diyorum.. üzülüyorum oturup ağlıyorum..
ikisininde benzer özellikleri olduğu gibi çok ayrı özellikleri huyları var..
ama maşallah ikiside çok zeki çabuk kavrıyorlar..
kerem bey nazlı olunca kucağa çok alınıyor kaan beyde çok içli hemen benide alın diye çırpınıyor..
ayyy ne bileyim bu ara çok duygusalım.. akşam gittiğimiz davette kereme kaanın yerde tepinirken tekmeleri denk geldi çok ağladı tabi sofra başında oturdum bende ağladım..
birini diğerin ayırmadan ikisine eşit davranmaya çalışıyorum gücümün yettiğince ama işde kaanın bu sinirli hallerini görünce üzülüyorum..

sizin kuzularda böyle sinirli davranışlar sergileyen varmı?

nazlıcım bence üzülecek bir durum yok, bende bir tane ama aynı şeyleri bazen bende düşünüyorum, yersiz o ayrı tabii:) sen iki taneyle başediyorsun ki bu da süper bir başarı bence, hiç üzme kendini canım

asabiyete gelince ilke çok uyumlu ve sakin bir bebek ama bazen sarı damarı tutuyor, özellikle birşey yapmak istediğinde engel oluyorsak ona sinir oluyor, mutfakta çöp kutusuyla oynamak istiyor mesela kucağıma alayım diye yaklaştığımda resmen kendini yere yapıştırıyorki alamayım, birde açsa ve biberonu tıkanmışsa çok asabi oluyor tepiniyor, söyleniyor yada çığlık atıyor

denizanası sağol canım.. bilmiyorum elimden geleni yapıyorum ama takmadanda edemiyorum işde..
açken çırpınışın saymamışım birde o var tabii. hiç sabrımız yok..
bizde öyle böyle derken çocuk yetiştirmeyi öğreneceğiz..

Nazlıcım gerçekten boşuna üzülüyorsun. Çünkü can çıkar huy çıkmaz demişler. Sonradan edinilen özelliklerinin yanı sıra bu çocuklar huylarıyla dünyaya geliyorlar. Ayrıca 2 yaş sendromu diye bir şey varmış. Hayır dediğimiz anda çocuklar sinirleniyor ve yapma dediğimiz şeyi yapmaya başlıyorlarmış. Kimileri buna daha erken başlıyormuş. Bu sırada yapılması gereken ilgisini algısını başka bir yöne çekmekmiş. Bu arkadaşımın doktorunun ona tavsiyesi.
Bana gelince evet Banusu da çok sinirli bir bebek. Çok güleryüzlü, söz dinleyen bir bebek maşallah ama mesela televizyonda bir şey görüyor mesela bir köpek ona nasıl bağırıyor onunla kavga ediyor. Sinirleniyor resmen. Uykusu gelince saçını ve kulağını çekiyor ki hem de nasıl bazen kulağını kanatıyor. Çok üzülüyorum ben de ama yapacak bir şey yok. Yine bizi anlayorlarmış gibi sürekli onlarla konuşmak lazım bence. ıletişim her şeyi çözer kanısındayım. Sen de boylarına bakmadan hem Kaan la hem Kerem le konuş. Yapmalarını istemediğin hareketlerini neden yapmamaları gerektiğini anlat onlara. Bence anlıyorlar. Anlamasalar bile dinlemeyi öğreniyorlar. Bu da bir şey.

julicim ne güzel açıklamışın..
siz dedikçe aklıma geliyor keremde saçını çekiyor.. bazen hırsla titriyor elindeki şeyi kemirmek için..
veee çoğu zaman konuşuyorum bende dün kerem bey gece kalkıp ağladı ama nasıl ağlama durmuyor içeri aldım gittim ayağımda sallarken sen akıllı bir bebeksin sen şöylesin böylesin şu şöyle olu bu böyle olur diye ben konuşurken oda ayağımda sızdı.geçende yazdım kaan beyi gece koynumda tatlım kaymaklım diye başlıyorum konuşarak uyutuyorum bazen ninni söylüyorum..
dinlemeyi az çok beceriyorlar ama bazende hiç tınmadan devam diyorlar..çocuk işde dedirtiyorlar..
birde bende dikkat ettim böyle sakince yumuşak ve gülümseyerek konuşulunca onlarda sakinleşiyorlar... bu ara hareketlenince bıdıklar bazen kızdırıyorlar bende bağırıp çağırıyorum kızıyorum onuda bilsinler yapmamaları gerektiğini anlasınlar diye..dedim ya yanlış doğru derken öğreneceğiz işde..

nazlıcım bu aralar bende bu durumdan şikayetçiyim ,çoookk uslu bir bebeklik döneminden çıkıp haylaz ve sinirli bir çocukluk dönermine girdik ve ben bu durumdan hiç hoşnut değilim..gece uykusunu deliksiz uyuyan çocuk şimdi 3-4 kez uyanıyor ,hemde ağlayarak ..uyumak için çok çaba sarfediyor ,saçını çekiyor ,kendini kasıyor ,bağırıyor,yani o kadar çok huy değiştirdiki bazen nazarmı değidi diyorum acaba ..ama sonra anlıyorum ki bunlar çocuk ve bu yaptıkları normal..napalım böyle büyüyecekler ,allah sana büyük sabır versin ,bir tanesi beni çıldırtmaya yetiyor bazen ,sen iki tane ile uğraşıyorsun..

nazlıcım hiç üzme kendini
valla ben diyorum ki bu bebeklerin bize yaşattıkları iki zaman dilimi var cc ler :))
time of cinnet ve time of cennet :))
ya da iki e hali de diyebiliriz
eşref saati ve eşşek saati :)))
ne zaman ne halde olacakları hiç ama hiç belli olmuyor ..
duru genel anlamda açıkcası sinirli bir çocuk genelde kızar bağırır çığlık atar
hattta çok kızmışsa elini yumruk yapıp bir sıkışı o suratını bir şekle sokuşu var ki kulaklarından burnundan ateş çıkacak sanırıyorum .. sonra da arkasında eeeeehhhh diye sesleniyor :)) alıştım ben bu duruma o ayrı ..
julinin dediği gibi böyle durumda üstüne gitmeyip dikkatini başka şeye çekmeye çalışıyoruz çünkü üstelersek devamında aynı şeyi yapmaya ve daha da sinirlenmeye devam ediyor ..bu kez saç kulak çekilmeye kendine zarar vermeye başlıyor ..
bu dönemlere alışmamız ve sabırlı olmamız lazım daha çooookk böle şeyler yaşayacağız ve göreceğiz.
tabi senin işin çok daha zor.valla ben böle bir cadıya sahip olduktan sonra ikiz annelerini hep daha çok taktir etmişimdir.

nazlıcım arkadaslar cok dogru belırtmıs.oncelıkle ben senı tebrık ederım bız bır taneyle ugrasırken sen ıkı taneyle ugrasıyosun.Allah kolaylıklar versın cnm
gelelım durumuna cnm hıc uzulme ısın ıcınden cıkamadıgın an cok sınırlendıgın an aglamak ıyı gelıyorsa agla.kendını sakın sıkma.cunku aglamak cok rahatlatır.bebıslere gelınce yazılanları okudukca aha ıste benımde oglum boyle dıyorum yanı yalnız degılsın cnm.demekkı bızlerde boyledık dıyorum.her cocugun tepkısı farklıdır.ama onlarla tatlı dılle konusmanın her zaman faydalı oldugunu dusunenlerdenım tabıkı arada kendılerıne zarar verecek bısıye yoneldıklerınde tepkılı bır ses tonuyla uyarmak da yapılması gerekenlerden.oglum emeklerken gıtmesını ıstemedıgım yone dogru gıttıgınde hayır ı sureklı tekararlayıp tabı ses tonumu da ayarlayarak anlıyor ve u donusu yapıyor bana bakıyorsonra ona aferın ogluma dıyerek alkıs yapıyorum.ama bazen bu tutmuyor ve ınadına gıdıyor ya da yerde bana kızıp tepınıyor.o zamanda yaptıgının yanlıs oldugunu anlatıyorum ve opup sarılıyorum kucagıma alıyorum.
julıcım 2 yas sendromundan bahsetmıs evet cok dogru cok kotu bır donem bunu arkdasımın oglunda cok fecı gordum hala da devam edıyor zaten.cok hırcın ve sureklı ben dılı var.bu durumdakı cocugun dıkkatını baska yone cekmek gerekıyor.aslında aynı durum bebısler ıcınde gecerlı yanı hırcın olduklarında dıkkatını dagıtan bır oyuncak yada evde gezıntı cok faydalı olabılır cnm.

Nazlıcım aynı sinirli bebekten bizdede var.ceren de çok fena.

Bugün markette istediği alınmayan çocuklar gibiydi,mutfak çekmecesinden uzaklaştırırken.Nasıl diretiyor ve kendini çekiyor şaşarsın.

Bizdede saç çekme var,bende daha size bunu soracaktım ne zamandır.Kulak çekme saç çekme.Dedim çocuk psikopat mı ne :KK43:(

Bende bugün kağıt kopardı sonra ağzına aldı.Hayır dedim.Bi kaç defa sertçe kikir kikir gülüyo daha devam ediyo ağzına almaya.Eline hafifçe çekerek kağıdı aldım tekrar hayır dedim.

Acaba nasıl davranmamız lazım cidden.

ılgisini başka yöne çekmek doğru olan.Ama yaptığının yanlış olduğunu neden kavramak istemiyorlar?

ışlerine geleni hemen kavrıyorlar.Yani benim kız hemen alıyo.Ama hayırları dinlemiyo.

canımcım aynısıda bende de var komidinin çekmecesini açıyordu..açmasın diye bağladım dün akşam..sinirinden yerlere yattı..ağladı ağladı...sonrada uyudu..bunlar sanırsam normal süreçler canım..ama seninde dediğin gibi 2 tane olunca bu durumlar dahada fazlalaşacaktır..üzma tatlı canını..onlarda kendilerince dünyaya adepte olmaya çalışıyorlar...

bır sınırlıde bende var
ben babasına benzeterek geneık oldugunu dusunmustum ama bır doneme gırmısız meger

lelalcım sana katılıyorum ıkı cc zamanı
dedemın dedıgı gıbı evlat ne ıcılır ne de gecılır

benım oglumda sınırlı kategorısınde
ozellıkle kavradıgı demır turu seylerı bıraktıramıyoruz
cekmece kulbu kapı kolu ya da elektrık kablosu
cok buyuk bır kuvvetle sıkarak bızımle yarısıyor bırakmamak ıcın
bır de bız guc kullanarak yapmak ıstedıgı seylere engel olunca kafasını sılkelıyor sınırden
hanı ekmek teknesınde varıd ya bır tane allllaaaaahhh dıye bagıran aynı onun gıbı sılkelenıyor

bır de cıglıklarımız var tabıı
her durumun cıglıgı farklı
kızmanın, nazlanmanın, acıkmanın vs
ben bırazda calısan anne oldugumdan dolayı bu tepkılere maruz kaldıgımı dusunuyorum once kızıyor sonra sevıyor mesela oglum ısten gelınce

velhasılı bır kısıye ozel bır durum degıl
genelde yasadıgımız bır sorun bu anlasılan

canım hiç üzme kendini iki tane olmalarıyla alakalı değil bence büyümeleri ile alakalı bir durum
benimki de çok sinirli ve birtek benimki böyle sanıyordum kişilik yapısı heralde diyordum bak siz de yazınca rahatladım biraz demekki hepimizin ççocuğunda var
eymen de istediği bişey olmayınca çığlık atıyor saçını başını yoluyor hatta titriyor nefesi kesiliyor sinirden ee ne yapayım ben de sinir oluyorum ama elimden bişey gelmiyor o yüzden kendini suçlama bence canım

Bengisu da çok uysal bir bebekken son 2 haftadır inanılmaz huy değiştirdi. Bir kere müdahele edilmesine acayip sinirleniyor. Kendini kasıyor, yerden yere atıyor ve bağırıp çağırıyor. Diyelim ki yere oturmuş oyun oynuyoır, onu oyuncaklarından ayırmadan halının üstüne çekmeye kalkarsam inanılmaz tepkiler veriyor. Ve bu dikkatini başka yöne çekmeyle de bitmiyor. ılla aynı noktaya tekrar konacak öyle susuyor. Tabi bu arada Dark'ın dediği gibi yaptıklarının yanlış olduğunu nasıl öğreticez ben de bilmiyorum. Mesela peçeteyi eline alınca mutlaka ağzına götürüyor. Hayır deyince de oyun sanıp yüzüme güle peçete yemeye devam ediyor. ışimiz zor gerçekten de...

bunlar bir tek benimkinde var sanıyordum bende :)) benimki hep kulağıyla oynar,bitli gibi kaşınırdı zaten uykusu gelince :)) bazen benimkide kanatıyor kulağını,çiziyor yüzünü gözünü.bide elini havaya kaldırıp (pazu gösteriri gibi) kendini sıkarak ve titreyerek,ıııııııııııııı diye bir bağırışı varki korkarsınız eheheheeh bende bezen niye çok sinirli bu çocuk diyorum sonra aklıma geliyor hamileyken yaşadığım bişr takım şeyler.sinirli olması çok normal diyorum.benimkide canı isteyince çok kibar,çok sakn oluyor,ben pek ağladığını bilmem ama son zamanlarda huyda değiştirdi sanırım,çığlık çığlığa ağlıyor,baya göz yaşıyla ağlıyor :S

Bu yazıları bir bilim insanı inceliyor olsa acaip istatistiki sonuçlar çıkarır bence. Yani bebek gelişimi konusunda hangi dönemde hangi davranışları gösteriyorlar, tepkileri.... felan acaip bir inceleme konusu, hemde herşey hazır ellerinde olur. Hani bebekler, anneler üzerinde araştıma yapmaya gerek yok hepsi var zaten burda :))) Ne güzel.
Bir de şu var çok ilginç artık anlama ve bilinç düzeyleri gelişme gösteriyor ki mesela oğlum hayır'a, gitme, dokunma, alma gibi olumsuz ve -ma'lı cümlelere acaip tepki veriyor. Bazen sırf tepkisine gülmek için ona bunları söylüyorum hem kızıyor hem yapıyor hemde dönüp bana bakıyor. Tabi bu sadece aramızdaki bir şaka. Genelde olumsuz cümleler kurmamak gerekiyormuş, daha ziyade o olumsuzluğu olumlu bir şkilde anlatarak, yapmasına engel olmak gerekliymiş veya dikkatini dağıtmak.... yani şu dönem ve sonrası sanırım bize daha da çok sabır düşüyor :)

sanırım hepsi huy değiştiriyor bebklerimizin piraye de çok uslu bir bebkti ama şimdi o hali pek yok...elinden bişey alınca sinirlenip kızmaz benimki hemen başka şeye yönelir:) sadece sıkılınca uykusu gelince saçını çeker yumruklarını sıkar

arkadaşlar yazılanları okuduğumda bebeklerimizden çok şey beklediğimizi gördüm, onlar şuan hayatı ve çevreyi meraklarıyla öğrenecekler, karıştıracaklar, dökecekler, arada birde canları yanacak(bizim görevimizde onların canının en az acımasını sağlamak heralde), istedikleri olmadığında sinirleneceklerde, çünkü henüz nedenini bilmiyorlar, hayırı tepkilerimizden anlasalarda tam olarak henüz kavrayamazlar, ve kişilik geliştirmeye başlıyorlar, hangimiz koyduğumuz yerden hiç kalkmayan, hiç bir yeri karıştırmayan yada yaptıklarımıza tepki göstermeyen bir bebek isteriz? sanırım hiç kimse istemez, bunlar normal bebeklerin davranışları, asıl bunları yapmasalardı endişelenmemiz gerekirdi, birde bunların daha fazlasını ilerde yaşayacağız, 2 yaşından sonra benmerkezci ve inat bir döneme gireceklerki heralde şimdi yaşadıklarımızdan daha fazla zorlayacaklar bizi,

bu dönemde onlarla evde uygulayabileceğimiz etkinlikleri içeren (montessori yöntemiyle ki çok beğendiğim bir yöntemdir) bir kitap buldum sipariş vericem elime geçsin beğenirsem sizinlede paylaşırım

denizanası teşekkürler bilgiler için doğru söylüyorsun
kitabın adı ne cnm bende öyle bi kitap almak istiyorum bitane vardı aklımda ama hatırlayamıyorum adını

Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?, Hatice Dursun,Tim Seldin,Tuğba Işık Ercan

Tim Seldin
KAKNÜS YAYINLARI

Dahilere ilham kaynağı olan Montessori yöntemiyle öz güven ve kişilik geliştiren oyunlar, etkinlikler, fikirler

“Eğitimin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, her çocuğun tabiatında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırmaktır”
Şeklinde özetlenebilecek modern eğitim felsefesine artık hepimiz aşinayız. Peki, bu felsefeyi yaklaşık 100 yıl önce yaygın eğitim sistemine uygulayan kişinin Maria Montessori olduğunu biliyor musunuz? Dünya çapında başarısı kanıtlanmış Montessori okullarının dayandığı bu felsefe, her çocuğu doğuştan yetenekli kabul eder ve eğitimde son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page de başarılarını Montessori’den aldıkları ilhama borçlu olduklarını ifade ederler.
Çocuğunuzun Montessori eğitim sisteminden sadece Montessori okullarında faydalanabileceğine inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Uluslar arası Montessori Konseyi ve Vakfı Başkanı Tim Seldin’in kaleme aldığı Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir isimli kitap, çocukların eğitiminde en kritik zaman dilimi olan 0-6 yaş döneminde Montessori felsefesini evinizde ve günlük yaşamınızda nasıl hayata geçireceğinizi açık ve net bir dille anlatıyor. Seldin’in metnine eşlik eden 300’den fazla renkli fotoğraf ve kolayca algılamayı sağlayacak şekilde tasarlanmış sayfa düzeni, anlatılanları hemen hayata geçirme arzusu uyandırıyor. Kitabın ele aldığı başlıca konular şunlar:

• Bebek ve çocuk dostu bir ev dekorasyonu nasıl oluşturulur?
• Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularını geliştirecek faaliyetler nelerdir?
• 2-3 yaşından itibaren çocuklarınızı; tuvalet alışkanlığı, kıyafet giyip çıkarma ve yemek yeme gibi öz bakımlarını kendi başlarına yapmaya nasıl teşvik edersiniz?
• 3-4 yaştan itibaren çocuklarınızı sofra kurup kaldırma, toz alma, yatak yapma, yerleri süpürme gibi ev işlerini yapmaya nasıl alıştırırsınız?
• Çocuğa küçük yaştan itibaren büyüklere saygılı, küçüklere şefkatli ve yardımsever bir biçimde davranmayı nasıl öğretirsiniz?
• 0-6 yaş çocuklara doğa hakkında nasıl daha fazla şey öğretebilirsiniz?
• 3-4 yaşından itibaren okuma yazma ve matematiği hangi yöntemle öğretebilirsiniz?
• Montessori usulu eğitici doğum günü partisi, besin zinciri oyunu ve benzeri faaliyetler nelerdir?

Çocuğunuza küçük yaşta kendi işini kendi görme becerisini kazandırmak, ona öz güven ve bağımsızlık aşılamanın en etkin yolu olarak ortaya çıkıyor. Kitapta, Maria Montessori’nin 1900’lü yıllarda felsefesini İtalya’daki yetimhane ve islah evlerinde uygulayarak karakter ve zekâ gelişiminde mucizeler yarattığını anlatan bir bölüm de yer alıyor. Son olarak, kitabın anne babada uyandırdığı hissi, bir okuyucusunun ağzından dinleyelim:
Bu kitabı okuduğumda, oğluma bakışım değişti. Onun, doğuştan getirdiği yetenekleriyle büyük bir gelişim potansiyeline sahip olduğu bilinci yerleşti bende. İçimde Montessori yöntemlerini hemen hayata geçirme isteği uyandı. Oğlum, günlük hayat becerilerini edindikçe, kendine daha fazla güvenmeye başladı ve çok daha bağımsız hareket etmeye alıştı. Sİ

bu kitap canım tanıtım yazısınıda aldım özellikle

birde benimle oynarmısın anne diye bir kitap var ali çankırılı yazarı, hep evde uygulanabilecek etkinlikler var içinde

bır tek benım kızım sınırlı deye dusunuyorudum :)))
hepımızın bebeklerı aynı sınırlılık ıfadelerını gosterıyor
eylulunde altını degıstırmek tam bı kabus
kendını hemen yan cevıyıyor bacaklarından tutuyorum kendını cok gerıyor korkuyorum bıse olcak dıye
bu kulak cekme bızdede var
eylul bırde ellerını gererek sınırlenıyor gıbı yapıyor sevınıyormu yosa sınırlenıyormu anlamadım
yerde duran cıcegımı hep parcalıyor ona yapma dıye anlattıgımdada basını one egıp dınlıyor arkamı donuyorum bana bakıyor sonra tekrar cıcegımın yanına gıdıyor kaldırmıycam bende alıossınnn

X