Beden algı bozukluğu başlıyor sanırım

32 yaş orta yaş olarak değerlendirilmiyor, gayet genç bir yaş; hatta güzelliğin oturduğu en güzel yaşlar. Sanırım kadınlarımızda bir çeşit sendrom oldu bu, 25’ten sonra üzerine toprak atılmalıymış gibi davranılıyor.

Estetik de öcü değil, ölçülü olarak gayet güzel uygulamalar mevcut.

37 yasinda cocukluktan beri hastaliklarla ugrasan ve son zamanlarda kilo almis biri olarak inanin kilo, beden güzelliği falan bunlar cok basit dertler geliyor bana kusura bakmayin. Sanki kendi kendinize dert yaratiyorsunuz gibi.
O yüzden bu konuda önerebileceğim tek sey bir uzman psikologdan destek almaniz olur ancak.

Yaş ilerledikçe oluyor herhalde ya😅 34 yaşındayım hiçbir zaman iddialı şıkır şıkır bir kadın olmadım. Ama fazla kilodan da hoşlanmıyorum. Hoş incecik de olmadım hiç. 38-40 beden arasında gittim geldim. İki çocuk var. İş var. Standart hayat koşturmacası ama ben de kendimi beğenmemeye başladım kilo verdim. Daha da mı versem diyorum. Arkadaşlar iyisin diyor ama bol giyindiğim için fiziğim anlaşılmıyor emin olamıyorum. Saçlarım beyazladi. Bu yaşımda evet. Sandığımdan daha stresliyim sanırım. Başka problemler de seziyorum kendimde. Özdeğer problemi sanırım. Bu kendime itiraf edemediğim bir şey yeni yeni keşfediyor ve nasıl aşacağımı kestiremiyorum bakalım.
Yani estetik operasyonlar yerine spor yapmıyorsanız onu dahil edin. Cilt bakımı falan yaptırın da ama gereksiz estetik müdahaleye girmeyin. Onun ucu iyi yerlere çıkmıyor 😬

Eşim beni kıskandıkça istese mankenlerle bile olacağını söyleyip dururdu o mu etkiledi acaba 🤔
Hem kendinize yaptığınız olumsuzlamalar, hem de sizi en çok beğenmesi gereken kişinin yerici sözleri etkilemiş olabilir.

Sizin içinde olduğunuz duruma ben 52'den 64.5 kiloya çıkarken girmiştim. 3 sene boyunca kilo aldıkça yok lipo mu yaptırsam, yok göbeğim ne kadar iğrenç, bacaklarım ne biçim oldu diye diye kendime işkence ederek geçti. Kendime hiçbir şeyi yakıştıramadım. Zorunluluk dışında alışveriş yapmadım, tabii ki artık dar gelenlerin yerine daha büyük bedenlerini almak dışında.

Son üç aydır kolesterol, IBS ve diyabet riski yüzünden alışkanlık değiştirme, egzersiz ve diyete girme sebepli neredeyse 7 kilo verdim ve şimdi kendimi tekrar beğeniyorum. Lipo aklımdan arada geçmiyor değil ama 43 yaşındayım, eskisi gibi incecik olma derdinde değilim açıkçası. Zaten benim için önce olması gereken sağlıksız beslenme düzenimi değiştirmek ve vücudumdan o ekstra yükü almaktı, zayıf olsam da mutlu olmazdım bir şekilde.

Benim geçirdiğim dönem çok normal değildi, sizinki de pek değil. Destek alın mutlaka, ve aldıktan sonra hala ufak tefek dokunuşlar isterseniz, sizi mutlu edecekse yaptırın gitsin. Eşinizle zor bir dönemden geçiyorsunuz hatırladığım kadarıyla, hangi "manken"i istiyorsa ona gitsin, bu kadar sığ bir insanın da kendinize güveninizi düşürmesine izin vermeyin. 🌸

32 yaş orta yaş olarak değerlendirilmiyor, gayet genç bir yaş; hatta güzelliğin oturduğu en güzel yaşlar. Sanırım kadınlarımızda bir çeşit sendrom oldu bu, 25’ten sonra üzerine toprak atılmalıymış gibi davranılıyor.

Estetik de öcü değil, ölçülü olarak gayet güzel uygulamalar mevcut.
Ya sorun şu ben sürekli kendimi çirkinleştiriyorum. Öyle güzel saçlarım vardı ki fotoğraf paylaşayım. Uzunluğu rengi her şeyi doğaldı. Ben bu saçları gittim kısacık kestirdim boyattım bi de. E eskisi gibi uzamıyor artık. Her anlamda böyleyim. Dudaklarım güzeldi gittim dolgu yaptırdım. İğrenç iğrenç ötesi oldu.
Şimdi burnumu düşünüyorum. Hep böyle düşündükçe daha da saçmalıyorum. Ben şu saçları zamanında beğenmeyip mahvettim şimdi. Benim yaptırdığım uygulamalar da beni hep geriletiyor konu bu.
Ben mesela saçlarımı Kezban saçı sanıyordum şimdi diyorum ki ne güzelmiş

Eklentiler

• IMG_0015.png
    IMG_0015.png
    783,8 KB · Görüntüleme: 219
  • IMG_0018.png
    IMG_0018.png
    437 KB · Görüntüleme: 215
  • IMG_0020.png
    IMG_0020.png
    1 MB · Görüntüleme: 217
Yaş ilerledikçe oluyor herhalde ya😅 34 yaşındayım hiçbir zaman iddialı şıkır şıkır bir kadın olmadım. Ama fazla kilodan da hoşlanmıyorum. Hoş incecik de olmadım hiç. 38-40 beden arasında gittim geldim. İki çocuk var. İş var. Standart hayat koşturmacası ama ben de kendimi beğenmemeye başladım kilo verdim. Daha da mı versem diyorum. Arkadaşlar iyisin diyor ama bol giyindiğim için fiziğim anlaşılmıyor emin olamıyorum. Saçlarım beyazladi. Bu yaşımda evet. Sandığımdan daha stresliyim sanırım. Başka problemler de seziyorum kendimde. Özdeğer problemi sanırım. Bu kendime itiraf edemediğim bir şey yeni yeni keşfediyor ve nasıl aşacağımı kestiremiyorum bakalım.
Yani estetik operasyonlar yerine spor yapmıyorsanız onu dahil edin. Cilt bakımı falan yaptırın da ama gereksiz estetik müdahaleye girmeyin. Onun ucu iyi yerlere çıkmıyor 😬
Şeker kamışı pekmezi öneriyorlar beyazlamaya karşı. Bir deneseniz mi ?

Odur baska ne olacak ... ben olsam Allah affetsin ama coluk cocuk yoksa baska erkek bulur tekmeyi oyle atardim, bu kadar saygisiz ve igrenc bir adamla isim olmaz. Oyle laflar ederse de atarim evden haydi sihtir git bull mankeni bu eve bir daha gelme derim.
Tekmeyi attım zaten 🥰

Şeker kamışı pekmezi öneriyorlar beyazlamaya karşı. Bir deneseniz mi ?
Bir araştırayım. İşin aslı güzellik ile ilgili çok planım var ama uygulayasım yok. Eşimden geçen serzeniş de geldi kendine bakmıyorsun diye. Haklı da aslında. Ama işte içimde bir şeyler kırık tarif edemiyorum adım da atamıyorum. Çözünce halledeceğim.

Ya sorun şu ben sürekli kendimi çirkinleştiriyorum. Öyle güzel saçlarım vardı ki fotoğraf paylaşayım. Uzunluğu rengi her şeyi doğaldı. Ben bu saçları gittim kısacık kestirdim boyattım bi de. E eskisi gibi uzamıyor artık. Her anlamda böyleyim. Dudaklarım güzeldi gittim dolgu yaptırdım. İğrenç iğrenç ötesi oldu.
Şimdi burnumu düşünüyorum. Hep böyle düşündükçe daha da saçmalıyorum. Ben şu saçları zamanında beğenmeyip mahvettim şimdi. Benim yaptırdığım uygulamalar da beni hep geriletiyor konu bu.
İnsanların düşüncelerini çok önemsiyor olabilir misiniz? Ben de çok uzun saçlıyım, sağlıklı, gür, uzun, siyah ve gayet güzeller; ama bazı insanlara göre demode, kezbanım. Kuaför bile kestirip renk katalım dedi, fikrini sormadığımı ve ihtiyaç duymadığımı söyledim. Bunlar onların yakıştırmaları; fakat ben kendimi öyle görmüyorum ve saçlarımı seviyorum. Kalkıp saçımı iğreti duracak bir renkle mahvedemem, saçımı toparken bile kırılmasın diye özen gösteriyorum.

Dudak dolgusu iki kere yaptırdım. Uygulamadan sonra zaten kendi kendine zamanla eriyor, yaptırmazsınız olur biter. Siz kendinizi nasıl güzel görüyorsanız ona göre uygulama yaptırın, insanların fikirlerine göre değil.

Belli ki siz dolguyu yakıştırmadınız, o yüzden bir daha yaptırmayın. Saçlarınızı özlediğinize göre kendinize uzun saçı yakıştırıyormuşsunuz; bakım yaparak eski formu yakalamaya çalışın.

Belden yağ aldıracak bir durum göremedim. Ekstrem bir uygulama olur, yine de siz bilirsiniz.

Bişi söyleyeyim aynı böyle siyah saçlarım vardı çevremde içten içe kıskanan herkes kezbansı bilmem ne duruyor falan dendi. Sonra kestirdim boyattım bilmem ne yaptım şimdi de dökülüyor. Yani bir çeşit zorbalığa uğradık ve bu zorbalığın karşısında güçlü duramadık. Hepsi bu.

İyi akşamlar herkese. Yaklaşık 1 yıldır gittikçe artan bir güzellik takıntım gelişmeye başladı. Normal düz bir kadınım kiminiz güzel bulursunuz kiminiz ortalama. Öyle aklınıza herkesin hayran olduğu bir tip gelmesin. Ama yukarıda da dediğim gibi yaklaşık 1 senedir aklımda sürekli ama sürekli görünüşüm ve hep daha iyi olmalıyım fikri var. Evden çıkmayacağım zamanlar da bile makyaj yapmaya başladım. 1 bardak kola içsem vicdan azabı çekmeye başladım. İşin garibi sosyal medya da kullanmıyorum yani o çok güzel kadın içeriklerine maruz kalmıyorum. 32 yaşındayım 1.62 boyum 53kiloyum. Bugün belimden yağ mı aldırsam acaba diye düşünürken buldum kendimi ve bu hastalıklı düşünce ve gidişat beni korkutuyor.
Üstelik bir süre önce fiziğime hayrandım. Fizik yine aynı fizik ama bana ne olduysa sürekli kusur bulmaya başladım. Başka insanlara böyle bakmıyorum.
Başka bir kadında kusur göremiyorum yani aklımda insanları bu şişman bu zayıf bunun kırışıklıkları var diye hiç değerlendirmiyorum hatta hiç mi hiç dikkat etmiyorum ama kendimde en ufak bir kusur gözüme batıyor.
Orta yaşım artık ve her insan gibi yaşlanıyorum. Bununla barışmanın bir yolu var mı ? Veya bu his nereden gelmiş olabilir durduk yere. Önceden kendime hiç takıntılı değildim şu an aynada çoğu zaman dünyanın en çirkin kadına bakıyor gibiyim.

Bir ihtimal acaba diyorum şu mu sebep oldu ? Örneğin birisi karşımda herhangi bir olumsuzluğundan bahsediyorsa ben onu teselli etmek için 2 katı kendimde olan bir olumsuzluktan bahsederim. Acaba böyle yapa yapa kendimi mi inandırdım diyorum. Bana gelip deseniz ki atıyorum selülitlerim var ben siz üzülmeyin ve kendinizi çirkin hissetmeyin diye kendimin selülitlerini 5 kat abartarak anlatırım.
İnsanlar burnumu çok beğenirdi ve övdükleri zaman mahçup olup yok yav aslında şurası şöyle burası böyle derdim ve artık burnumu yaptırmam gerektiğini düşünüyorum.

Ezelden beri böyle olduğu için bilinçaltımı mı inandırdım diyorum 🤔
Veya diyelim ki gerçekten artık bir şeyler değişiyor ve yaşlanıyorum bununla nasıl barışırım. Sizde durumlar nasıl ? Sürekli vücudunu kafaya takan bir insan olmak istemiyorum ben .
Sanki cevabı söylemişsiniz biraz bende sizin gibiydim güzellik takıntısı konusunda değil de insanlar kendi kusurlarını söylediği zaman bedensel olsun başka bir şey olsun aynen kendimkini abartirdim bunu azaltmaya çalıştım ve biri beni övdüğü zaman bir yerde okumuştum sakın yok ya senin inceligin yoksa değil falan demeyin sadece teşekkür edin diye bu biraz beynina kazındı sadece teşekkür ediyorum

Bir araştırayım. İşin aslı güzellik ile ilgili çok planım var ama uygulayasım yok. Eşimden geçen serzeniş de geldi kendine bakmıyorsun diye. Haklı da aslında. Ama işte içimde bir şeyler kırık tarif edemiyorum adım da atamıyorum. Çözünce halledeceğim.
Açılın benim ilgi alanım 😀 şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu deme sakın ama üzerinden o rehaveti atınca bana yaz sana çok güzel bir spor programı göndereceğim. İnce bel kalkık popo ve bacak kalınlaştırmadan yapıyor bunu. Şimdiki gibi Çirkinlik krizine girdiğim zamanlar dışında bu program bende baya işe yaradı ben düzenli olarak pilates yapmama rağmen evde yaptığım bu programdan fayda gördüm

Açılın benim ilgi alanım 😀 şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu deme sakın ama üzerinden o rehaveti atınca bana yaz sana çok güzel bir spor programı göndereceğim. İnce bel kalkık popo ve bacak kalınlaştırmadan yapıyor bunu. Şimdiki gibi Çirkinlik krizine girdiğim zamanlar dışında bu program bende baya işe yaradı ben düzenli olarak pilates yapmama rağmen evde yaptığım bu programdan fayda gördüm
Ayy egzersizler çok iyi geliyor gerçekten 🥰🥰 kilo vermek için basit bir ev egzersizi programı indirmiştim. Çok işe yaramıştı. Sıkılaşmıştım, duruşum düzeldi falan. Sonra kilo verince salaklık işte bıraktım. Şimdi de yapasım gelmiyor. Benim ciddi silkelenmeye ihtiyacım var da bakalım. Belki kan değerleri ile ilgilidir. 😅

Lutfen tek kriteriniz saglik olsun. Su an kilolu degilim fakat ciddi Karin sisligi ve odem sorunu yasiyorum, soyle soyleyeyim bazen oyle zamanlar oluyor ki 6 yil onceki kıyafetlerim tik oluyor bazen 100 kg gibi yusyuvarlak hale geliyorum
O guzellik algilari takviye Meraki vs hepsi bos. 30lara gelip kronik hastalık ile tanismadiysaniz sanslisiniz
Bu arada adini daha once okumadigim hastalik fazla kolajen uretimi ile alakali diye aciklaniyor. Ve ben geçen yaz meraktan kolajen icmeye basladim :)
Bir bardak koladan korkmayin ama sabah aksam pis beslenmeyin, yuruyusu eksik etmeyin en azından yazin duzenli yuzmeye gidin gerisi hic önemli degil bence
Kolajen in herhangi bir etkisi oldumu sizde olduysa nasıl oldu. Bende baslamayı düşünüyorum cunku. 34 üm. Fiziğim güzel ama cildim soluk saclarim son birkac aydir cok dökülüyor. Acaba etkisi olur mu diye düşünüyorum 🤔

merak etmeyin. yaşadığınız şey, beden algı bozukluğu değil. zira beden algı bozukluğunun psikiyatrideki tanımı bambaşka bir şey. ne olduğuyla alakalı çok yüzeysel bir video bırakıyorum

X