Bilgisayar ya da Elektrik Elektronik Mühendisliği mi Eczacılık mı ?

Çok fenadır o kendine ait bir işi olsun bağımsızlığına düşkün
Babasıyla işe gelince babasının egemenliğini de üzerinde tam olarak hissetmek istemez
Yani demem o ki babasına kafası bozuldu mu işim var deyip kötü olmadan postayı koyar

O zaman babası da ona göre özgür olabileceği bir şekilde iş ayarlar🤭 misal,... daki şantiyenin bütün işleri senin al yürüt bu projeyi kendin der. Eczane sahibi olsa bile sermayeyi sizden alıcak o da tam özgürlük olmuyor zaten😁😁😁

Bu çocuk 20 yaşında Sabancı mı olmak istiyor anlamadım ki🙄 Sabancı, koç veliahtları bile şirketlerinde farklı departmanlarda çalışıp işi öyle devralıyorlar. Sizinki de büyüyünce olgunlaşır bence, şimdi 18yaşında laftan anlamıyordur zaten🤭 posta koysa ne olacak ki, piyasa iş kaynamıyor burnu sürtülüp döner

Şu ekonomide en az 500.000 tlyi çıkarıp 0dan iş kurmak zaten mantıksız, bu paşanın gönlü olsun diye paranızı tüketmeyin. Bildiğiniz işi yapsın. Babasıyla oturup güzelce konuşun aile işini devralacak şekilde kendini donatsıb

Çok haklısınız çocuğum çok rahat sıkılmaya fazla gelmeyecek bir karaktere sahip
Yıllardır eczacılık deyip duran birisi abisi arada aklını bulandırmaya kalkıyor
Üniversite mezunu bakkallık mı yapacaksın diye
Abimiz matematik profesörlüğü düşünüyor bizim ufaklığın hayalleriyle, planlarıyla dalga geçiyor
Eczacılık okursa dükkan ve sermaye problemi olmayacak
Ufaklık kısa yoldan ticaretle güzel para kazanmanın derdinde
Sadece eczacılık yapmam müteahhitlikle de uğraşırım diyor babasıyla birlikte

Abisinin ya da baskasinin çocuğunuza mudahale etmesine izin vermeyin , hayali neyse onu yapsin , müteahhitlik yapmak istiyorsa insaat muhendisligini de düşünebilir, birakin kendi hayallerini yasasin oglunuz

O zaman babası da ona göre özgür olabileceği bir şekilde iş ayarlar🤭 misal,... daki şantiyenin bütün işleri senin al yürüt bu projeyi kendin der. Eczane sahibi olsa bile sermayeyi sizden alıcak o da tam özgürlük olmuyor zaten😁😁😁

Bu çocuk 20 yaşında Sabancı mı olmak istiyor anlamadım ki🙄 Sabancı, koç veliahtları bile şirketlerinde farklı departmanlarda çalışıp işi öyle devralıyorlar. Sizinki de büyüyünce olgunlaşır bence, şimdi 18yaşında laftan anlamıyordur zaten🤭 posta koysa ne olacak ki, piyasa iş kaynamıyor burnu sürtülüp döner

Şu ekonomide en az 500.000 tlyi çıkarıp 0dan iş kurmak zaten mantıksız, bu paşanın gönlü olsun diye paranızı tüketmeyin. Bildiğiniz işi yapsın. Babasıyla oturup güzelce konuşun aile işini devralacak şekilde kendini donatsıb
Daha 13 yaşında ama akıl yaşı 18 den ileride
Babasının vaatleri dükkan ve sermaye vermek..
Babasıyla görüşmüyorum
Bulunduğumuz şehirde her iki tarafın da çevresi oldukça geniş
Sabancı mı olmak istiyor diyorsunuz ya yanıt veriyorum "evet" 🤣🤣
Bu yaşında sıkı bir birikimci 🤭

Eczacılık derim. Ama artık eczane de çok fazla var tutunabilmekte önemli. Daha çok var universiteye neden sımdıden bunları düşünüyorsunuz
Abisiyle hemen hemen hergün muhabbetleri bu yönde en azından doğru bir hedef peşinde ilerlesin istiyorum madem şimdiden düşünüyorsa

Cocugunuz ne istiyor?
Sizin ne istediginiz , bizim ne soyledigimizin ne onemi var ki? Cocugunuz hangisini istiyorsa onu okusun , hayati boyunca o yapacak meslegi biz degil

Buraya kadar okudum

Sonunda bir yazan çıkmış

Çocuk fen lisesi kazanmış yani bu sene sınav sürecinden çıkmış ve ülke standardında başarılı

Annesi ona meslek seçip önümüzdeki dört yıl bu yönde baskı yapmak için şimdiden harekete geçmiş

Kusura bakmayın bende yarattığınız his aynen bu

Çocuk ne istiyor

Arkadaşının fen lisesinde okuyan oğlu Viyana da tarih okumak istiyor mesela

Ya da buralarda konu var uluslararası okumak istiyorum diyen kıza hukuk yazdırmışlar

Önünde tercih yapmak için geçecek dört sene var

O süreçte çocuk da büyüyecek belki meslekleri irdeleyecek vs

Zaten okuyacağı okul konusu yahut sınav puan türü bu meslek seçimi ile değişmeyecek

Şimdi neden koştur koştur meslek seçecek ki

Puana göre tercih ne kadar hatalıysa ileride çok para var ya da bu iş rahat diye seçim de hatalı

Bırakın çocuğu tanısın kendini doğru ya da yanlış önce onun fikri oldun da sonra değerlendirirsiniz bu mesleklerin getirisini götürüsünü

Şu an diş hekimliği popüler ama 4 yıl sonra belki de bu kadar cazip olmayacak zira onun mezuniyeti 10 yıl sonrayı bulacak o zamana kadar da nerede ise her köşe başında diş hekimi olacak

Buraya kadar okudum

Sonunda bir yazan çıkmış

Çocuk fen lisesi kazanmış yani bu sene sınav sürecinden çıkmış ve ülke standardında başarılı

Annesi ona meslek seçip önümüzdeki dört yıl bu yönde baskı yapmak için şimdiden harekete geçmiş

Çocuk ne istiyor

Ya da buralarda konu var uluslararası okumak istiyorum diyen kıza hukuk yazdırmışlar

Zaten okuyacağı okul konusu yahut sınav puan türü bu meslek seçimi ile değişmeyecek

Puana göre tercih ne kadar hatalıysa ileride çok para var ya da bu iş rahat diye seçim de hatalı

Bırakın çocuğu tanısın kendini doğru ya da yanlış önce onun fikri oldun da sonra değerlendirirsiniz bu mesleklerin getirisini götürüsünü

Şu an diş hekimliği popüler ama 4 yıl sonra belki de bu kadar cazip olmayacak zira onun mezuniyeti 10 yıl sonrayı bulacak o zamana kadar da nerede ise her köşe başında diş hekimi olacak
Cok dogru yazmissiniz.
Dis hekimligi de olmek uzere aslinda. Kardeşim çapa dis hekimligi mezunu. Onun soyledikleri bu yonde.

Buraya kadar okudum

Sonunda bir yazan çıkmış

Çocuk ne istiyor

Anne ve eğitimci olarak ona bir meslek dikte etmeye çalışmıyorum
Onu abisinin ergen baskısının altında kalmaması konusunda uyarıyorum
Ayrıca yeni okuluna başlayıp arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve de rehberlik öğretmeniyle paylaşacak önünde uzun yıllarının olduğunu onların tecrübelerine de kulak vermesini ,aklına takılanlar varsa tarafsız bir bölgede yanıt aramasının sağlıklı olacağını söyledim

Oğlanların ikisi de tıp ve diş hekimliği istemiyor kan revan vs açısından

Anne ve eğitimci olarak ona bir meslek dikte etmeye çalışmıyorum
Onu abisinin ergen baskısının altında kalmaması konusunda uyarıyorum
Ayrıca yeni okuluna başlayıp arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve de rehberlik öğretmeniyle paylaşacak önünde uzun yıllarının olduğunu onların tecrübelerine de kulak vermesini ,aklına takılanlar varsa tarafsız bir bölgede yanıt aramasının sağlıklı olacağını söyledim

Oğlanların ikisi de tıp ve diş hekimliği istemiyor kan revan vs açısından

Oğlunuza bunları söylediniz ama içten içe de mühendislik önerisi bekliyorsunuz gibi geldi

Yani çocuk eczacılık istiyor

Baba sermaye veriyor

Zaten bağımsız iş istiyor sıkıya gelemez diyorsunuz

O zaman eczacılık istemeye devam etsin

Tek müdahale edeceğiniz abisi, bu konuda

Karışma çocuğa, bulandırma kafasını, ne isterse onu olsun deyip çekilin

Fen lisesine başladı diye net bir hedefinin olması gerekmiyor zaten çocukların hedeflerini başarılarına göre bozuyorlar son sene

İlkokuldan beri tıp isteyen en yakın arkadaşım sınav sonucu açıklanınca ağlamıştı tıp kazandı diye

Ama o aslında tıp istiyordu da çevre sen başarılısın mühendislik kazanırsın diye üst sıraya mühendislikler yazdırmıştı

Bence abiyi susturun, çocuğa da önünde dört yıl var fikrini aşılayın

Bizim zamanımızda lise üç yıldır ve alan lise ikide seçilirdi yani lise ikiye başlamadan sayısal sözel eşit ağırlık alanını seçmek lazımdı o bedenle lise iki başında benim seçeceğim meslek belirliydi

Tercihler sınavdan önce yapılırdı tek meslek vardı tercihlerimde

Ama sayısalcılarda çeşit çeşit mühendislik tıp eczacılık akla ne gelirse sıralanmıştı

Kuzenim elektrik elektronik mühendisliği istiyordu ama düşğk puanlı okulları yazmadı

İkinci sene Boğaziçi elektrik elektronik kazandı 8 senede bitirdi mesela

Sizinki fen lisesi ile sayısal seçmiş zaten mesleği de seçer ilerleyen süreçte

Çok haklısınız çocuğum çok rahat sıkılmaya fazla gelmeyecek bir karaktere sahip
Yıllardır eczacılık deyip duran birisi abisi arada aklını bulandırmaya kalkıyor
Üniversite mezunu bakkallık mı yapacaksın diye
Abimiz matematik profesörlüğü düşünüyor bizim ufaklığın hayalleriyle, planlarıyla dalga geçiyor
Eczacılık okursa dükkan ve sermaye problemi olmayacak
Ufaklık kısa yoldan ticaretle güzel para kazanmanın derdinde
Sadece eczacılık yapmam müteahhitlikle de uğraşırım diyor babasıyla birlikte
Sikintiya gelemiyorsa muhendislikten uzak dursun. İlk seneyi dahi atlatamaz okulda.

Bence bir süre daha bekleyin, şimdiden bir meslek seçse bile dört yıl sonra çok farklı bir insan olacak, tercihinin değişme ihtimali yüksek.

Bilgisayar mühendisliğini çalışmayı seviyorsa öneririm, yurtdışına da rahatça gidebilir.
Ancak derslerine çalışıp kendini geliştirmesi lazım, İngilizcesi çok iyi olmalı. Dükkan açayım köşe döneyim mesleği değil.

Biraz daha bekleyin, ancak son 1-2 yılda belli olur.

Oğlunuza bunları söylediniz ama içten içe de mühendislik önerisi bekliyorsunuz gibi geldi

Yani çocuk eczacılık istiyor

Baba sermaye veriyor

Zaten bağımsız iş istiyor sıkıya gelemez diyorsunuz

O zaman eczacılık istemeye devam etsin

Tek müdahale edeceğiniz abisi, bu konuda

Karışma çocuğa, bulandırma kafasını, ne isterse onu olsun deyip çekilin

Fen lisesine başladı diye net bir hedefinin olması gerekmiyor zaten çocukların hedeflerini başarılarına göre bozuyorlar son sene

İlkokuldan beri tıp isteyen en yakın arkadaşım sınav sonucu açıklanınca ağlamıştı tıp kazandı diye

Ama o aslında tıp istiyordu da çevre sen başarılısın mühendislik kazanırsın diye üst sıraya mühendislikler yazdırmıştı

Bence abiyi susturun, çocuğa da önünde dört yıl var fikrini aşılayın

Bizim zamanımızda lise üç yıldır ve alan lise ikide seçilirdi yani lise ikiye başlamadan sayısal sözel eşit ağırlık alanını seçmek lazımdı o bedenle lise iki başında benim seçeceğim meslek belirliydi

Tercihler sınavdan önce yapılırdı tek meslek vardı tercihlerimde

Ama sayısalcılarda çeşit çeşit mühendislik tıp eczacılık akla ne gelirse sıralanmıştı

Kuzenim elektrik elektronik mühendisliği istiyordu ama düşğk puanlı okulları yazmadı

İkinci sene Boğaziçi elektrik elektronik kazandı 8 senede bitirdi mesela

Sizinki fen lisesi ile sayısal seçmiş zaten mesleği de seçer ilerleyen süreçte
Gelelim benim düşünceme ben "eczacılık" istiyorum .
Sebebi belli fıtratı gereği abisinin gazıyla mühendislik okumaya kalksa sonu hüsran olacak belki de ve yanlışından dönmeye kalksa belki de yıllar geçecek...

Ama ben ister eczacılık ister mühendislik ne okursa okusun ne okuduğunun ve niçin okuduğunun farkında olsun bunu daha çok istiyorum

Cocuk daha liseye yeni başlıyor, siz hangisini tercih edecegini mi dert ettiniz?
Belki sinavda baraji bile gecemeyecek, belki tıp ya da matematik öğretmenliği okumak isteyecek, daha 4 yili var önünde, 4 yilda dunya değişiyor, 14 yaşında çocuğun dusuncesi ayni kalacak degil ya.

Gelelim benim düşünceme ben "eczacılık" istiyorum .
Sebebi belli fıtratı gereği abisinin gazıyla mühendislik okumaya kalksa sonu hüsran olacak belki de ve yanlışından dönmeye kalksa belki de yıllar geçecek...

Ama ben ister eczacılık ister mühendislik ne okursa okusun ne okuduğunun ve niçin okuduğunun farkında olsun bunu daha çok istiyorum

O zaman boş verin şimdi

Önce bir yıllar geçsin

Abi okuyor mu bilmiyorum ama o okudun bir görsün hayaller ve hayatlar arasındaki farkı dört sene sonra karar verir oğlunuz da

Eczacılıkta artık kota problemi var diye biliyorum.
İstediği yere eczane acamıyor.
Açabildiği yerde de tutar bu bilemiyorum.
Bir eczacı yanında 2. Eczacı olarak çalışıyorlar diye duymuştum.
Onu bir araştırın.
Mühendislik üretim olmayan bir toplumuz ayrıca çok kendisini geliştirmesi gerekecek.
Bence bunlar yerine sayısal öğrencisi için tıp diş daha avantajlı
Olmazsa matematik öğretmenliği de güzel
Özel ders verir bol bol zamanını da kendi ayarlar.

Eczacılıkta artık kota problemi var diye biliyorum.
İstediği yere eczane acamıyor.
Açabildiği yerde de tutar bu bilemiyorum.
Bir eczacı yanında 2. Eczacı olarak çalışıyorlar diye duymuştum.
Onu bir araştırın.
Mühendislik üretim olmayan bir toplumuz ayrıca çok kendisini geliştirmesi gerekecek.
Bence bunlar yerine sayısal öğrencisi için tıp diş daha avantajlı
Olmazsa matematik öğretmenliği de güzel
Özel ders verir bol bol zamanını da kendi ayarlar.
Tıp ve diş hekimliğini kan vs gibi sebeplerden dolayı istemiyorlar
Ama sağlık sektöründe de daha temiz bir iş istiyor o nedenle yıllarca eczacılık dedi durdu
Sermaye ve çevre sıkıntısı yok bunu biliyor değerlendirmek istiyor

Ben mühendisliğe göre bu sebeple desteklerim onu bu fikrinde

Ama bunların dışında mimarlık öğretmenlik olarak da matematiği çok sevdiği ve hobi gibi ilgilendiği için de matematik öğretmenliği düşünmesini dilerim👍 ama öğretmenlik de istemiyor kendisi bilecek 🙂

Cocuk daha liseye yeni başlıyor, siz hangisini tercih edecegini mi dert ettiniz?
Belki sinavda baraji bile gecemeyecek, belki tıp ya da matematik öğretmenliği okumak isteyecek, daha 4 yili var önünde, 4 yilda dunya değişiyor, 14 yaşında çocuğun dusuncesi ayni kalacak degil ya.
Biz azıcık hayatı kısa, orta ve uzun vadeli planlayarak yaşamayı sevenlerdeniz .😉

X