Bilgisayar ya da Elektrik Elektronik Mühendisliği mi Eczacılık mı ?

Kuzenim aynen böyle çevre baskısıyla elektrik-elektronik mühendisliği yazdı, hiç mutlu olamadı. Hep pilotlara özeniyordu, yatay geçişle pilotajlık okuyor şimdi. Özeldeydi, boşu boşuna hem para hem sene kaybetti. Neyse ki şimdi mutlu, severek gidiyor derslerine. Siz de bırakın bence, ne abisi ne babası kimse karıştırmasın kafasını. Kendisini nasıl hayal ediyorsa, ne yaparak mutlu olacaksa öyle olsun. Her şey sermaye, para pul değil. Sevmediği bir bölümü yıllarca bitiremez, o sermayeyle de iş falan kurmaz kalır öyle.

Hanımlar değerli yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim 🙂

Oğlunuzun bakış açısı bana kaynımı hatırlattı. Ancak babasının sermaye vereceğim vaadleri şu aşamada doğru değil gibi geliyor bana, önce çabayı görüp sonra destek sağlamak motivasyonu arttırır. Babasının işi zarar görse ve sözünü tutamasa hayal kırıklığı daha büyük olmaz mı? Babam bana sermaye sağlayacak diye eczacılık okumak çok mantıklı bir karar olmaz, kolay bir bölüm değil çünkü.

Eşimin ailesi kendi ülkelerinde oldukça nüfuza sahip, ülkede soyadımızı duyan eşimin babasını ve otel zincirini bilir öyle diyeyim. Kaynım da 14-15 yaşlarında ben üniversiteden mezun olurum, hemen şirketin başına geçerim diye planlarını anlatıyormuş. Bu planları duyan kayınpederim biz bu şirketi sıfırdan bu noktaya getirdik, sen hiç çabasız kolay yoldan para kazanacağını nereden çıkardın demiş ve hemen bir kural getirmiş. Üniversiteden mezun olup, 28 yaşına kadar başka bir şirkette çalışmayan aile şirketine geçemez diye. Şirkete geçmek isterlerse de önce farklı departmanların başına geçerek başlayacaklar, 5 senelik şirket içi tecrübesi olmadan yönetim kurulunda söz hakkı bile vermiyor. Bu açıdan kayınpederimi çok takdir ederim.

Muhtemelen ergenlikle beraber oğlunuzun fikirleri de çok değişecektir. Birçok iş alanında uzmanlaşma fırsatı, yeri geldiğinde home-office çalışma esnekliğine sahip olmak istiyorsa yazılım mühendisliği tavsiye ederim ama tabii ki çok çalışması gerekir, uzmanlaşması kolay bir alan değil.

Yazılım Mühendisliği demeye geldim. Eşim 2006 mezunu bir mühendis sürekli kendine sövüyor gir ecz fakültesine aç dükkanını diye , tabii kendi dönemi için hayıflanıyor.. Şu an eczacılıkta suyun başı tutulmuş durumda sanırım. Yalnız oğlana hiç sormuyoruz bence orada büyük hatadasınız.

Son düzenleme:
Eczane için sermaye problemi yok demişsiniz ama öyle kafanıza göre bir dükkan tutup eczane açamıyorsunuz.
Sayı ve konumla ilgili kurallar var. Bir yeri denk getirip tutmak çok zor.
7-8 sene önce mezun olup hala eczane açamayan arkadaşlarım var.

Yan taraftaki eczanenin sahibi tarafından "kazancımıza engel oluyorsun, kapat git" diye canıyla tehdit edilen arkadaşım da var.

Mühendislikle eczacılık çok farklı meslekler zaten. Çocuğun ilgisi hangi yöndeyse onu seçsin ama ülke gerçeklerine de gözünü kapatmasın.

Yazılım Mühendisliği demeye geldim. Eşim 2006 mezunu bir mühendis sürekli kendine sövüyor gir ecz fakültesine aç dükkanını diye , tabii kendi dönemi için hayırlanıyor.. Şu an eczacılıkta suyun başı tutulmuş durumda sanırım. Yalnız oğlana hiç sormuyoruz bence orada büyük hatadasınız.
Oğlan eczacılık istiyorum diyor

Eczane için sermaye problemi yok demişsiniz ama öyle kafanıza göre bir dükkan tutup eczane açamıyorsunuz.
Sayı ve konumla ilgili kurallar var. Bir yeri denk getirip tutmak çok zor.
7-8 sene önce mezun olup hala eczane açamayan arkadaşlarım var.

Yan taraftaki eczanenin sahibi tarafından "kazancımıza engel oluyorsun, kapat git" diye canıyla tehdit edilen arkadaşım da var.

Mühendislikle eczacılık çok farklı meslekler zaten. Çocuğun ilgisi hangi yöndeyse onu seçsin ama ülke gerçeklerine de gözünü kapatmasın.
Oğlan eczacılık + müteahhitlik /emlakçılık yaparım düşüncesinde
Oğlan bizim değil kendi fikrini yaşayacak

Ben sadece insanlar böyle bir sorunun yanıtını niçin ne verirler onu öğrenmeye çalışıyorum

Merhaba hanımlar

konu başlığından da anlaşılacağı üzere sorum meslek seçimi üzerine ,bu konudaki değerli fikirleriniz benim için çok önemli paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

Hanımlar kendim öğretmenim bu konuyu çocuğum için açtım
Benim konu hakkında bir fikrim var çocuğumun az çok fıtratını da bildiğimden
Fakat insanların düşüncelerini de merak etmekteyim
İstişare benim hayatımda önemli bir yere sahip

Küçük oğlum bu yıl Fen Lisesine gidecek
Yaratılışı itibariyle kendisini çok sıkmaz, rahat bir çocuktur, parayı sever ,boş vakti de sever
Önceden eczacılık düşünüyordu bazen abisi kafasını karıştırıyor
Eczacılık fakültesini bitirdiğinde dükkan ve sermaye problemi olmayacak
Kesinlikle eczacilik.. mühendislikte atama sıkıntı iş sıkıntı is güvenligi saygisi her sey sıkıntı. Maalesef :KK43:

Para var anladığım kadarıyla inşaatçılık vs yorumuna göre. Okusun inşaat mühendisliği , mimarlık , inşaat ile iniltili birşeyler. Bana biraz size güveniyor totosunu sıkmak istemiyor gibi geldi.
Bize güvenden ziyade çevremizdeki eczane sahiplerinin yaşantıları onu cezbediyor 😉

Biz Esnaf değiliz diye bir ara coşmuşlardı, yaşı genç ecz görmedim hiç en gençleri benim yaşlarımda. Yeni mezunlarla konuşmak gerek ne haldeler.
yaşınızı bilmiyorum ama benimkinin etrafında gördüğü ve cazibesine kapıldığı örnekler 30- 35 yaş civarı

Oğlan eczacılık + müteahhitlik /emlakçılık yaparım düşüncesinde

Bence bu ikisi çok alakasız ya. Oğlunuzun gönlü bence ikincisinde de sizin "üniversite oku" görüşünde olacağınızı tahmin ettiğinden esnaflık/satış-pazarlama işine en uygun neyse kendince onu seçmeye çalışıyor gibi. Düşüncesi çok değişir zamanla. Ben ergenliğimde tıp okumak istiyordum, sonra genetik mühendisliği istedim, en son psikoloji okudum.

Merhaba hanımlar

konu başlığından da anlaşılacağı üzere sorum meslek seçimi üzerine ,bu konudaki değerli fikirleriniz benim için çok önemli paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

Hanımlar kendim öğretmenim bu konuyu çocuğum için açtım
Benim konu hakkında bir fikrim var çocuğumun az çok fıtratını da bildiğimden
Fakat insanların düşüncelerini de merak etmekteyim
İstişare benim hayatımda önemli bir yere sahip

Küçük oğlum bu yıl Fen Lisesine gidecek
Yaratılışı itibariyle kendisini çok sıkmaz, rahat bir çocuktur, parayı sever ,boş vakti de sever
Önceden eczacılık düşünüyordu bazen abisi kafasını karıştırıyor
Eczacılık fakültesini bitirdiğinde dükkan ve sermaye problemi olmayacak

Eczacilik secerse eys disinda atanamayacagini ve 1 yil yardimci eczacilik yapmasi gerektigini biliyorsunuz degil mi? Artik parayi vereyim dukkani acayim olmuyor.

X