Bilgisayar ya da Elektrik Elektronik Mühendisliği mi Eczacılık mı ?

Eczacı olan bircok arkadaşım var tutunmak çok zor. Bilgisayar mühendisliginin de önü tıkalı çok çaba sarfetmek gerekiyor. Elektronik de cok zor bir bölüm ama is bulmasi görece rahat. Benim tavsiyem yazilim,uzay ya da yapay zdka mühendisligi
O yaşadığı çevreye, ailenin çevresine göre de değişir
Emekli karı koca öğretmen tanıdıkların oğulları il merkezinde yaşadığı halde ilçemizde açtı eczanesini 17 sene önce kirada bir dükkanla başladı ortalama 5 senede dükkanını aldı
Babasının ailesi bizim ilçedendi dedesi filan tanınmıştı
Çocuk piyasada tutunana kadar babası dükkanda bekledi
Şimdi eczane sahibi 4 bayan 4 erkek 8 tane eleman çalıştırıyor
Elemanlarından biri bizim apartmanda
Kendisi işi uzaktan takip ediyor haftalarca gelmediği olur diyor aşağı kattaki komşu
Maddi durumu süper 3 gün önce benim oğlan il merkezinde ferrarisiyle gezerken görmüş
Işte böyle şeyler de benim ufaklığı cezbediyor 🤣🤣

Ne güzel çevreniz varmıs diyelim o zaman maşallah iyi aksamlar
bizim ailede esnaf yok çok zengin insan da yok.hepsi mühendis avukat doktor akademisyen öğretmen vs.Okumaya çok önem verilir memleketimiz de :olamaz: .iyi akşamlar size de

Emekli karı koca öğretmen tanıdıkların oğulları il merkezinde yaşadığı halde ilçemizde açtı eczanesini 17 sene önce kirada bir dükkanla başladı ortalama 5 senede dükkanını aldı
Kendisi işi uzaktan takip ediyor haftalarca gelmediği olur diyor aşağı kattaki komşu
Maddi durumu süper 3 gün önce benim oğlan il merkezinde ferrarisiyle gezerken görmüş
Ben küçük bir ilcedeyim ankara istanbul gibi yerlerde eczacilik okuyan arkadaslarimin hepsi ailesinin çevresi var diye burada açtılar akmasa da damlıyor evet ama ilce de 6 tane daha eczane var rekabet ortamı çok. Yani eczane ben çok calışayım bana gelsinler işi değil de çevre ve kısmet işi

tıp seçin çocuk da istiyorsa eşim elektronik mühendisi devlette 7 bin civarı zor alıyor .onun yeğeni de aynı meslekte iş bulamadı sektörde 2 yıl.öğretmen oldu mecbur sözleşmeli
2 oğlum da fen lisesinde ama ikisinin de gönlünde meslek olarak doktorluk ve diş hekimliği yok
Insanlarla o düzeyde bir meslek istemiyorlar yani kan revan yakın temas istemiyorlar

2 oğlum da fen lisesinde ama ikisinin de gönlünde meslek olarak doktorluk ve diş hekimliği yok
Insanlarla o düzeyde bir meslek istemiyorlar yani kan revan yakın temas istemiyorlar
eşim de bu yüzden istememiş kazanabildiği halde .hala iğneden korkar haklısınız bu konuda

Ben küçük bir ilcedeyim ankara istanbul gibi yerlerde eczacilik okuyan arkadaslarimin hepsi ailesinin çevresi var diye burada açtılar akmasa da damlıyor evet ama ilce de 6 tane daha eczane var rekabet ortamı çok. Yani eczane ben çok calışayım bana gelsinler işi değil de çevre ve kısmet işi
Ilçede tam 12 tane eczane var

eczane de her işi kalfalar yapıyor eczacı arka planda oturuyor ve çoğu asla hastalarla muhatap olmuyor
Aynen öyle tam benim oğlanın dişine göre o çok boş vakti olsun istiyor o vakitlerde de inşaat işleriyle ya da kendine ait hoşlanacağı işlerle meşgul olmak niyetinde 🤭
Hatta dükkanı bana beklettirmenin derdinde hayaller Paris gerçekler bakalım ne olacak bilmiyorum 😀

Aklın varsa eczacılık dehşet kazanirsin😁
Eşim eczacı inanın dehşet kazanmıyor bazen ay sonları sıkışıyoruz bile eskidenmiş o bi dünya para kazanma eşim her zaman der bi 15 20 sene önce eczacı olsam 7 sülelame yetecek kadar para kazanırdım diye 10 yıllık eczacı 7 yıllık evliyiz şükür bunca zamanda bi ev sahibi olabildik birde arabamız var tüm mal varlığımız bu 😅 hoş buna da çok şükür 🤗

Merhaba hanımlar

konu başlığından da anlaşılacağı üzere sorum meslek seçimi üzerine ,bu konudaki değerli fikirleriniz benim için çok önemli paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

Hanımlar kendim öğretmenim bu konuyu çocuğum için açtım
Benim konu hakkında bir fikrim var çocuğumun az çok fıtratını da bildiğimden
Fakat insanların düşüncelerini de merak etmekteyim
İstişare benim hayatımda önemli bir yere sahip

Küçük oğlum bu yıl Fen Lisesine gidecek
Yaratılışı itibariyle kendisini çok sıkmaz, rahat bir çocuktur, parayı sever ,boş vakti de sever
Önceden eczacılık düşünüyordu bazen abisi kafasını karıştırıyor
Eczacılık fakültesini bitirdiğinde dükkan ve sermaye problemi olmayacak
Yazılım mühendisliği okuyorum. Şimdiye kadar yaptığım en iyi seçim. Bilgisayar ve yazılım çok ortak ilerliyor zaten. Yaratıcı, hayal gücü yüksek ve bilgisayara ilgisi olan biriyse mutlaka bilgisayar mühendisliği bence.

eczacılık ta tutunursa güzel kazanç var ve esnek çalışma saatleri var kalfalar olduğu için gün içinde saatlerce eczaneye gelmesen de oluyor ilaçtan kar fazla değil ama sürümden kazanıyorlar hasta sayısı arttı ülkemizde ha bir de kozmetik vs.satışı ve kendi üretimleri kremleri satanlarda var tanıdığım

Merhaba hanımlar

konu başlığından da anlaşılacağı üzere sorum meslek seçimi üzerine ,bu konudaki değerli fikirleriniz benim için çok önemli paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

Hanımlar kendim öğretmenim bu konuyu çocuğum için açtım
Benim konu hakkında bir fikrim var çocuğumun az çok fıtratını da bildiğimden
Fakat insanların düşüncelerini de merak etmekteyim
İstişare benim hayatımda önemli bir yere sahip

Küçük oğlum bu yıl Fen Lisesine gidecek
Yaratılışı itibariyle kendisini çok sıkmaz, rahat bir çocuktur, parayı sever ,boş vakti de sever
Önceden eczacılık düşünüyordu bazen abisi kafasını karıştırıyor
Eczacılık fakültesini bitirdiğinde dükkan ve sermaye problemi olmayacak

Eşim eczacı inanın dehşet kazanmıyor bazen ay sonları sıkışıyoruz bile eskidenmiş o bi dünya para kazanma eşim her zaman der bi 15 20 sene önce eczacı olsam 7 sülelame yetecek kadar para kazanırdım diye 10 yıllık eczacı 7 yıllık evliyiz şükür bunca zamanda bi ev sahibi olabildik birde arabamız var tüm mal varlığımız bu 😅 hoş buna da çok şükür 🤗
Demeki eski bilgi kalmış aklımda 😂

oğlunuz düşündüğü gibi bir hayat yaşar umarım ama ben bu saydıklarınızın iyi seçenek olduğunu düşünmüyorum. hayırlısı

Oğlanı 2. düşünceye sevkeden şahıs babası.
Babasının kendi işinden elde ettiği kazancı abuk sabuk çocukların gözüne gözüne sokması (bence çok yanlış dünyanın bin türlü hali var deyip de davranmıyor)
Ortalık toz pembe gösteriliyor öyle uçuk kaçık hayaller bile seriliyor ki oğlanların önüne anlatsam çat diye çatlar insan orta yerinden

Yani çocuğun girişimci olmak istemesi güzel ama biz arkandayız aslan oğlum paran hazır şeklinde davranırsa da babası bu sefer de paranın kıymetini bilmeyen, emek koymayı bilmeyen, empati yokusunu, afedersiniz şımarık zengin çocuğu denen türden bir insan yetiştirirsiniz buraya dikkat etmek gerekiyor bence. Babam doktordu, ailemin maddi durumu çok çok iyiydi ama ailem asla bu şekilde aslanım kaplanım mezun ol paran hazır sana dükkan açalım şeklinde takılmadı o şekil bence çocuğa iyilik yapmak olmuyor asla buraya dikkat etmekte fayda var diye düşünüyorum bence babayla bir konuşun

Konuya gelirsek ben de çocuğu şimdi seçim yapıyor 18yaşında sandım 13müş bilseydim konuya yazmazdım :KK51:

oğlunuz düşündüğü gibi bir hayat yaşar umarım ama ben bu saydıklarınızın iyi seçenek olduğunu düşünmüyorum. hayırlısı
Oğlanda parayı sevme var ama tapma değil, rahatlık var ama boşvermişlik değil
Ayakları yere sağlam basar hatta öyleki babasından daha iyi basar garanticidir hayatı lay lay lom yaşamaz
Hayatı bizde lay lay lom yaşayan babası idi baktım olmuyor 18 seneden sonra ayırdım evimi

Yani çocuğun girişimci olmak istemesi güzel ama biz arkandayız aslan oğlum paran hazır şeklinde davranırsa da babası bu sefer de paranın kıymetini bilmeyen, emek koymayı bilmeyen, empati yokusunu, afedersiniz şımarık zengin çocuğu denen türden bir insan yetiştirirsiniz buraya dikkat etmek gerekiyor bence. Babam doktordu, ailemin maddi durumu çok çok iyiydi ama ailem asla bu şekilde aslanım kaplanım mezun ol paran hazır sana dükkan açalım şeklinde takılmadı o şekil bence çocuğa iyilik yapmak olmuyor asla buraya dikkat etmekte fayda var diye düşünüyorum bence babayla bir konuşun

Konuya gelirsek ben de çocuğu şimdi seçim yapıyor 18yaşında sandım 13müş bilseydim konuya yazmazdım :KK51:
Aslansın, kaplansın gazlarına gelmez benim oğlan çünkü babasının tutarsız hallerine hayatı hafife almasına bencilce ve saygısızca yaşamasından gerekli dersleri çıkarmış ve de bunu zaten eleştiren yapısı var
Temkinlidir ,haddini bilir ,hakkını arar
Para mevzusunu önüne koyan aileden görgüsüz yetişmiş babası .
Çocukların babalarıyla yıllarca nezaket , görgü, sadece araç olan ama amaç olmayan paraya bakış açısında bir yöne bakamadık
Daha çok ailede insanları paramla döverim tarzında yetiştirilmiş, ve vasiyetini kişilere karşı kibirlenme aracı olarak kullanan bir karaktere sahip
Ben haddini ve hakkını bilen saygı merkezli bireyler yetiştirmeye çalıştım ve çalışıyorum
Her konuda ahlak önce gelir
Ufaklık şu yaşın sahibi yer ,yedirir ama birikimini de yapar denge insanıdır
Sadece yoğun tempolu çalışmak istemez ama tembel değildir

X