Bilgisayar ya da Elektrik Elektronik Mühendisliği mi Eczacılık mı ?

Küçücük çocuk için konu açmışsınız burada gelecek çiziyorsunuz. Üzüldüm çocuğunuza. Umarım bu tutum ve beklentilerinizi ona da yansıtmıyorsunuz çocukta ciddi bir psikolojik yük yaratır çünkü bu durum. Her şeyi geçtim kim lise birinci sınıfta istediği işi yapıyor ki? Tek tüktür. Ergen dediğin ayda bir fikir değiştirir.

Çocuğumla diyaloğumu bilseydiniz bunu yazmazdınız eminim
Ona ve abisine uçuk kaçık hayaller dikte etmeye çalışan babalarıyla ne mücadeleler verdiğimden haberiniz yok
Burada sık sık abisiyle ya da babasıyla dönen diyaloglar üzerine kafası bulandırılmaya çalışılan bir çocuk var

Babasına kalsa moleküler biyoloji genetik oku illa diyordu büyük oğlana
Nasada çalışan tanıdığı vs varmışda mış mış
Züğürt çeneliği işte
Ben yıllarca bırak içlerinden ne geliyorsa ,kabiliyetleri neye yetiyorsa zaman içinde keşfetsinler ona göre yol çizerler dediysem de dinletemedim .
Kendisi daldan dala hoppala bir iş hayatı olduğu için saçma sapan oğlanların aklını bulandırmaya çalışıyor

Bazen bu adam çocukların dostu mu düşmanı mı diye düşünmüyor değilim...

Çocukluğunu da yaşadı bir gün özel ders almadı
Dersaneye gitmedi nedeni bana bundan fazla birşey veremezler lgs yi kendi başıma sadece okulda öğrendiklerimle yapılabilirim dedi ve yaptı da...
Kendini yeterince tanıyan bir çocuk
Ama meslek seçimiyle ilgili de şimdiden araştırma içerisinde
Bunda anormal olan nedir yaşından olgun düşünmesi mi ?

Çocuğunuz yaşından olgun falan düşünmüyor. Sadece hayaller kuruyor her genç insan gibi. Siz karışmayın. Vakti geldiğinde de yani mesleğini seçeceği zaman fikrinizi belirtirsiniz o da seçimini yapar. Sorun oğlunuzun ne kadar olgun olduğu, ne düşündüğü, ne seçeceği falan değil sizin bu konuyu buralara taşıyacak kadar mesele haline getirmeniz. Ben de yaşım küçükken oldukça başarılı bir çocuktum. Herkesin beklentisi yüksekti ve o beklentilerin altında ezildim. Böyle çok insan tanıyorum her çocuk o yükü taşıyamıyor, en sonunda mücadeleyi komple bırakıyor. Kaç yaşına geldim hala özgüven sorunlarım var bu sebeple. O yüzden çocuğu için ay şurada okuyor, büyüyünce şu olacak inşallah, buralarda okusun oğlum/kızım diyen anne-babalara kızıyorum. Bilmeden zarar veriyorsunuz çocuğunuza. Yarın öbür gün o çocuk bir sınavdan düşük alsa kendinden nefret edecek.

Çocuklarıma her fırsatta sizler benim çocuğumsunuz ben sizlere sadece örneğin Ali olduğun için ya da Mehmet olduğun için değer veriyorum bunu böyle bilin derim açık açık

Evet oğlumun üzerinde bir baskı hissettiği doğru abi ve babadan yana özellikle de abiden yana

Ben abisine kendi hayatına çeki düzen vermekle yükümlüsün kardeşinin hayatına değil diye ikazda bulunuyorum

Ben çocuklarıma gerçekten bir meslek dikte etmiş olsam bu ülke şartlarını göze aldığımızda beyin ya da kalp cerrahisi onun dışında kadın doğum uzmanlığı olurdu
Çevremde bunu yapan saçmalamış çok eğitimci var ve dediklerini de çoğu yaptırdılar
Ve kılıfları ise "senin iyiliğin için "oldu

Ben sadece burada oğlan bana sorduğunda bunu bilen birilerine soracağımı ,araştıracağımı söylediğim için konu açtım meselenin aslı budur

Çocuğunuz daha fen lisesine yeni başladı denişssinzi sanırım. Öncelikle yuh daha yılları var ne fikirler gelip geçecek. Ben de fen lisesi mezunuyum son yılda bile kararları ne çok değişen insan oldu başta da ben olmak üzere. Bu bir.

İkincisi çok alakasız alanlar çocuk daha ne istediğini ne tarz bi şeye ilgisi olduğunu bile çözememiş, her şeyi denesin. Online derslerini dinlesin Harvard’tan, araştırsın, bir kaç programlama dili öğrensin, pek çok meslekten insanla konuşsun, oynasın, gezsin, araştırmasın, kalbinin sesini dinlesin. Ne isterse yapsın yani bu zaman içinde.

Üçüncüsü soruya cevap vereyim: Öncelikle neyi seviyorsa ama sonra da öznel bir cevap ailenizde eczanesi olan varsa eczacı çünkü büyük şehirde artık eczana açamaz; ha yoksa bilgisayar mühendisliği.

anladığım kadarı ile baba ile ayrısınız

babanın maddi durumu da iyi

babaları uçuk kaçık hayaller aşılıyor deyince ben çok farklı şeyler düşünmüştüm

önerdiği bölüm yurtdışına gayet önü açık bir bölüm

genetik profesörü arkadaşım kızına yurtdışı istemiyor diye yazdırmamıştı ama herkese tavsiye eder

Kesinlikle eczacılık.
Bu ülkede tüm güzel meslekleri bitirdiler, mühendislik de dahil.
Elinizi nereye atsanız mühendis kaynıyor, yurtdışı imkanı olmayan çoğu kişi asgari ücret ve bir tık üstüne çalışıyor.
Çevremde herhalde yakınen görüştüğüm 10 12 mühendis sayarım.
İyi konumda olanların hepsi 2000 dönemlerinde mezun ve illa ki yurtdışında bir eğitimle pekiştirdiler.

Geleceğin mühendisliği olarak Bilgisayar Mühendisliği veya İngilizce Bilgisayar Bİlimi* derdim.
Her şey bilgisayarlaşıyor ve yapay zekaya bırakıyor yerini: algoritmalar, üsünler, katologlar.
İnanılmaz para kazanabilir yurt dışı ve içinde.

Çevremde eczane sahiplerinden bildiğim ikisi özellikle büyükşehirde açmadılar
Biri Izmir'den gelme
Diğeri izmir'de akrabaları olup amcası gibi şehir merkezinde yaşadığı halde ilçeyi tercih etti ve tutundu

Babasının derdi büyük oğlanla anlaşamıyor gaz verip yurtdışına postalamak
Ayağına bağ olmasın diye

Ben eczacıların yalancısıyım iyi kazanıyorlarmış öyle diyorlar tabi eczanenin konumuna göre değişiyordur kanımca

Ayağına bağ olmasın diye

Burada binlerce hatta belki milyonlarca babası yurtdışına postalasın isteyen insan vardır

Ama sonuçta adam git halı sat ABD de orada para var deyip gaz vermiyor okutmak istiyor

Babanız hayali şeylere yönlendiriyor vs diye çocukları yönlendirmeyin bence

Adam hayali şeylere yönlendirmiyor

Bırakın kim ne derse desin çocuklar bulur yollarını

Ben eczacıların yalancısıyım iyi kazanıyorlarmış öyle diyorlar tabi eczanenin konumuna göre değişiyordur kanımca
Geçen kütüphaneye gittim orada çalışan genç hanımla tanışıyorduk kendisi anlattı durduk yere kardeşi eczacılık bölümünde okuyormuş Hacettepe üniversitesinde
Hocam ben eczacılık konusunda hiç bilgi sahibi değildim bu kadar şartlarının iyi olduğunu filan diye söz etmeye başladı

Babası akademisyen diğer kardeş lisede filan
Hatta il merkezinde bir eczaneyi araştırmış yıllık cirosu 1 milyon diyor

Çevre tutunma meselesi tamamen

Baba gaz verir ama para vermeyebilir
Ufak oğlanı da uyardım sermaye dükkan meselesine çok güvenme
Baban yola çıkarır yolda da bırakır diye
Verdiği sözü hatırlatırım modunda
Hayırlısı ama dükkan olmasa da sermayesini ben de verebilirim

Ayağına bağ olmasın diye

Anlaşamıyorsa görüşmez olur biter
Postalamak niye zaten ayrı yaşıyormuşsunuz çocuğum yurtdışında okusun demek ayrı ben bununla anlaşamıyorum vınlasın demek ayrı

ben sizi sevdim ama baba modelini hiç beğenmedim konu sahibesi. Genel olarak ayakları yere basmayan mı desem öyle bir tip gibi geldi bana. bence çocukların üstündeki etkisini azaltmaya bakın

Anlaşamıyorsa görüşmez olur biter
Postalamak niye zaten ayrı yaşıyormuşsunuz ben sizi sevdim ama baba modelini hiç beğenmedim konu sahibesi bence çocukların üstündeki etkisini azaltmaya bakın
Büyük oğlan aynı zamanda çirkefleşebilir babaya karşı
Baba küçüklükten beri çocuğu aşağılayıp kendine rakip gibi görüp duygusal açıdan aşağıya çekme çabasında
Baktı oğlan büyüdü şimdi eskisi gibi psikolojik şiddeti yemiyor iyi geçiniyor numarası çekiyor

Oğlunuz bu yıl liseye yeni başlayacak doğru mu?
Öyleyse üniversite sınavı ve meslek seçimi için önünde dört yıl var.
Bunları düşünmek için çok erken değil mi?
Çocuğunun meslek-okul seçimini dert eden,
adeta kendisi sınava girecekmiş gibi araştıran, etrafa danışan çok ebeveyn gördüm ama bu konuyu kadar erken gündemine alanı hiç görmemiştim.
Şaşkınım...

13 yas boyle bir karar icin erken, o yuzden cok seyapmamak lazim.

bunun disinda 10 yil sonrasi icin siz bile bence plan yapmayin, bakin bir korona meslek secimlerini nasil etkiledi, 10 yilda neler olacak, bazi meslekler olecek, bazi meslekler yukselecek.

Simdi en onemlisi cocugunuzun kendi donanimlarini artirmasi, bunu da en iyi okulunda her dersten az cok bir seyler ogrenerej yapar, sadece sayisal degil sozel dersleri de takip etmeli, hepsinde cok super olmasina gerek yok. Hatta unlu bir is adami sey demis ogluna, okulda ortalama bir ogrenci ol, ancak o zaman kendini tamamen gelistirecek kadar diger seylerle ilgilenmeye vaktin olacaktir.

Bence bebeler kendileri ne istiyorlarsa onu yapsınlar bu baba modelinin lafına bakmasınlar

Bu zamana kadar hemen hemen hep akışına bıraktım
Bundan sonra da niyetim o yöndeydi ama babalarının aklı sıra oğlanlara poker suratı oynamasına da seyirci kalmaya niyetim yok

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…