Bir anne nasıl olur da erkek evladını kız evladından daha çok sever?

defne-28

Guru
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2014
20.328
21.784
31
ara ara okuyabildim destan gibi çünkü

Türk toplumunda asıl kızını oğlundan üstün tutan kaç aile var ?

Bizim kuşaktan bahsetmiyorum daha eski kuşaktan bahsediyorum.

Konunun özeti şu : ben ne yaptıysam yaranamadım kardeşim ve eşi doğru saygı göstermiyor ama tepedeler diyorsunuz.

O zaman sizde yapmayın bundan sonra.

Kim size ne kadar saygı gösteriyorsa sizde ona göre davranın. Bu Kişiler anne baba da olsa. Kardeşinizin eşi sizi ne kadar sayıyorsa sizde onu o kadar sayın. Kendinizi hiç edercesine kimseye körü körüne yaranmaya çalışmayın.
İyiliğin kıymet bilindiği bir çağda yaşamıyoruz çünkü.

Emma3

❤️ tevekkül 💙
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2013
4.339
7.493
37
Kardeşinize kıza kıza bu kadar iyilik yapmaya devam etmeniz, annenizin onu çok sevmesinden ötürü.
Annenizden beklediğiniz sevgiyi almanız için, kardeşinizi herşeye rağmen idare etmelisiniz gibi bir bilinçaltı kodlamanız oluşmuş adeta.
Yapmayın bunu kendinize, ona yarandığınız kadar anneniz sizi sevecekse, şurda dursun o sevgi.
Kesinlikle böyle 👍🏻
Ama degistirin bilinc altinizi, bosverin gitsin sizi düşünmeyeni. Elinizden geleni fazlasiyla yapmışsınız iki taraf icin de çünkü.
Evet 1.kendiniz, 2.çocuğunuz olmalı, ucaktaki güvenlik hesabı.
Maalesef, toplumumuzun cogunda var bu başlıkta yazdığınız fikri asamayan aileler.
Bir abla var tanıdığım, sizin gibi büyümüş. 40 yaşından büyüktür belki, boşandı, hâlâ ailesi kiz evlat diye yüzüne bakmıyor, ne yaparsa yapsın havasindalar. Üzücü ama seni iplemeyen aileyi sen de ipleme şu şartlarda. Dilerim cok mutlu olursun arkadasim. The_WitcH The_WitcH

filmdelisi

Guru
Kayıtlı Üye
8 Mart 2015
20.569
60.430
33
Yapıyorlar, görülmemiş şey değil.
İten seviliyor işte.
Benim kvde de kızlarını kayırır, eşimi uşak olarak kullanır.
Dolayısıyla torunlara da öyle😂
Gördüğümüz değer çöpten hallice, hastalıktan gebersek 1 kase çorba getirenimiz olmaz ama kızlar hastayken kv denin evinde çoluk çocuk yatılı kalınır, o derece bakılır.
Annem de ablamı kayırır, nelerle boğuşuyorum umrunda olmaz.
Hatta ablamla aynı anda hasta oluruz, ben yakın otursam da ‘ablamınki ciddi, benimki yememekten’ olur.
Yap bir sulu yemek, iyileşirsin der bana.
Yapacak bir şey yok, veballeri boynuna.
Bunları sorgulamak size acı verir, öyle kabul edin ve içinizde bitirin meseleyi.

The_WitcH

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2013
293
343
37
Bazen kendimi Kırmızı Oda dizisindeki Hediye karakteri gibi hissediyorum. Her an annem karşıma çıkıp sen aslında evlatlıksın diyebilir sanki. Ben de biraz uzaklaşmak istiyorum annemle babamdan aslında ama boşanma sürecinde de iyice yapayalnız kaldım, sığınacağım kimse yok. Annem zaten bir yapsa bin söyler, onu geçtim de babam gizli gizli destek olmaya çalışıyor bana, o da beni güçlü tutuyor.

Pinhan

Kendinsin geç kaldığın
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2019
1.599
5.327
Çok üzüldüm.
Boşanıyor olmanıza da ayrı üzüldüm.
Bundan sonrası için en çok kendinize değer verin ve çocuğunuzla mutlu olun inşallah.
Anne babanıza da "ne kadar ekmek, o kadar köfte" anlayışı ile yaklaşın. Kendinizden vere vere tükenmişsiniz. Toparlanın.
O kardeşinizi de Allah ıslah etsin.

InoriYuzuhira

Girmiş kanıma bi' kere zehir...
Pro Üye
17 Temmuz 2013
10.592
16.165
Ataerkil kafa yapısına sahip her insanı bu açıdan zihinsel engelli olarak kabul edin, rahat edin.
Sizin değeriniz, kıymetiniz ailenizin size verdiğinden fazlası.
Gereksiz fedakarlığı bir kenara bırakın.
Kendinizi ön plana koyun.
Bırakın bencil desinler.
Hayatınızda olmak isteyenler bırakın çaba göstersinler.

QueenDenizz

🐧
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2018
1.098
4.254
Bu durum çok tanıdık bizim ülkemizde.
Erkek çocuğunu kizindan üstün gören aileler hayatlarının en büyük kazığını yine o erkek çocuğundan yiyor, sizinki de o mesele. Hesap yine şaşmamış yani.
Ailelere kızlarını ikinci plana atmanın cezasını bu şekilde ödetiyor Allah.
Belki bu söylediğim biraz acımasızca gelebilir ama anneniz kardeşinizden hak ettiği muameleyi görüyor. Siz de anneniz için kendinizi bu kadar üzmeyin, anneniz sizi ne kadar önemsiyorsa siz de onu o kadar önemseyin. Duyguları olan bir o mu?

The_WitcH

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2013
293
343
37
boşanıyorsunuz ama şu an üzüldüğünüz durum abiniz ve ailenizle olan ilişkiniz
bu biraz garip değil mi?
neden boşanıyorsunuz bu arada
Evet boşanma fikrine çünkü kendimi çok uzun zaman önce hazırlamışım, bu yüzden bu süreç bana çok doğal geliyor. Kafamda son bir yıldır boşanma aşaması, boşanma sonrası, vs senaryolarını o kadar çok döndürdüm ki, sanki yaşadığım birşeymiş gibi geliyor.
Eşim sorumluluk sahibi bir aile babası, olgun bir adam olamadı. Uyuşturucu bağımlılığından vazgeçemedi, bir işe girip doğru düzgün çalışamadı, evin maddi yükü hep benim omuzlarımdaydı. En sonunda da şiddetli geçimsizlik ve cinsel şiddet üzerine ayrıldık, ben de dava açtım.

Kahve __Kokusu

Ben Akıllanmam Siz Delirin Gelin Yanıma 😜😜
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2019
3.297
8.444
Yapıyorlar, görülmemiş şey değil.
İten seviliyor işte.
Benim kvde de kızlarını kayırır, eşimi uşak olarak kullanır.
Dolayısıyla torunlara da öyle😂
Gördüğümüz değer çöpten hallice, hastalıktan gebersek 1 kase çorba getirenimiz olmaz ama kızlar hastayken kv denin evinde çoluk çocuk yatılı kalınır, o derece bakılır.
Annem de ablamı kayırır, nelerle boğuşuyorum umrunda olmaz.
Hatta ablamla aynı anda hasta oluruz, ben yakın otursam da ‘ablamınki ciddi, benimki yememekten’ olur.
Yap bir sulu yemek, iyileşirsin der bana.
Yapacak bir şey yok, veballeri boynuna.
Bunları sorgulamak size acı verir, öyle kabul edin ve içinizde bitirin meseleyi.
İnsan arkadaşının tanıdığınin bile ayrımcılık yapmasına alınırken insanın canının kanının bunu yapması ne kadar üzücü .. Allah sabır versin size.. ben tek çocuğum böyle bir ayrımcılığa katlanamazdim sanırım silerdim ailemi...

Kahve __Kokusu

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2019
3.297
8.444
Evet boşanma fikrine çünkü kendimi çok uzun zaman önce hazırlamışım, bu yüzden bu süreç bana çok doğal geliyor. Kafamda son bir yıldır boşanma aşaması, boşanma sonrası, vs senaryolarını o kadar çok döndürdüm ki, sanki yaşadığım birşeymiş gibi geliyor.
Eşim sorumluluk sahibi bir aile babası, olgun bir adam olamadı. Uyuşturucu bağımlılığından vazgeçemedi, bir işe girip doğru düzgün çalışamadı, evin maddi yükü hep benim omuzlarımdaydı. En sonunda da şiddetli geçimsizlik ve cinsel şiddet üzerine ayrıldık, ben de dava açtım.
Aileniz sizi istemedikleri bir evlilik yaptiginiz için disliyor olabilirmi ?

filmdelisi

Guru
Kayıtlı Üye
8 Mart 2015
20.569
60.430
33
İnsan arkadaşının tanıdığınin bile ayrımcılık yapmasına alınırken insanın canının kanının bunu yapması ne kadar üzücü .. Allah sabır versin size.. ben tek çocuğum böyle bir ayrımcılığa katlanamazdim sanırım silerdim ailemi...
Babam bana düşkündür:)
Bizde denge unsuru o oldu.
Gerçi böyle sevgileri sağlıksız buluyorum zaten, inanılmaz aileci anne babayla saatte bir konuşmalar falan bana anormal geliyor.
Naz niyaz da çekemem, ablam çekiyor.
Yani annem istese de benden o ilgi alakayı zaten göremez, üzerime düşse de göremez.
Herkes evlat bile olsa kendi çıkarına oynuyor, hayat işte.
Umrumda değil aksine annemi gayet şımarık ve bencil buluyorum.
Onun aksi olmaya özen gösteriyorum.

Didar33

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2018
1.142
4.100
34
Hikayeyi okurken direkt şu geldi aklıma nasıl evli kalınabilirki bu durumda? Ki sonlara doğru boşanmadan bahsedilmiş! Neden kardeşine,yengene annene kafa yorduğun kadar ailene kafa yormuyorsun? Niye kardeşinin iyilik meleği olma çabası? 6 kardeşiz biz annem yada babam en çok kimi severse sevsin saygı duyarım, evlatlık görevim varsa yapabileceğim onu yapar keyfime bakarım.İki yengem var kardeşlerimin eşi biriyle pek iletişimimiz yok bu benim umrumda bile değil! Önceliğiniz kendi aileniz olsun, şu cümleyi çok seviyorum ve bende bir dünya kadardır yeri (Sıfır beklenti, Sonsuz MUTLULUK)...♥️🥀

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 889 gün geçti.

Kahve __Kokusu

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2019
3.297
8.444
Babam bana düşkündür:)
Bizde denge unsuru o oldu.
Gerçi böyle sevgileri sağlıksız buluyorum zaten, inanılmaz aileci anne babayla saatte bir konuşmalar falan bana anormal geliyor.
Naz niyaz da çekemem, ablam çekiyor.
Yani annem istese de benden o ilgi alakayı zaten göremez, üzerime düşse de göremez.
Herkes evlat bile olsa kendi çıkarına oynuyor, hayat işte.
Umrumda değil aksine annemi gayet şımarık ve bencil buluyorum.
Onun aksi olmaya özen gösteriyorum.
İşte bende bu düşünceyi savunuyorum kardeş bile olsan herkez kendine Müslüman.çevremde bununla ilgili çok baskı görüyorum, ikinci çocuğu yap birbirlerine sahip çıkarlar diye .sonra bir bakıyorum çoğu kişi sorunlu kardeşiyle. benim annemin 6 kardeşi var ayda yılda bayramdan bayrama görüşürler birbirlerinin sıkıntısını bilmezler ama kardeşi olsun çamurdan olsun kafasında herkez 😏 banada bu dünyaya sadece kardeşi olsun mantığıyla çocuk yapmak bencilce geliyor. Babanızdan tarafa gulmussunuz en azından 😊 hayat ne garip insanin kendi annesini bencil bulması bu duyguları size yaşatması bazen çok korkuyorum umarım bizim evlatlarımız bizim hakkımızda böyle düşünmez..

Bissunicole

Kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır.
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2019
2.959
8.588
Türk toplumunda hatta dünya toplumunun bazı kesimlerinde görülen maalesef iğrenç bir ayrım. Yaşadım çok keskin olmasa da.