Bir Gelinin Söğüşlenme Hikayesi

5 yıldır anlatamıyorum kendimi ama anlatmadan boşanmayı da düşünmüyorum, şöyle diyeyim şu anki en büyük derdim mağduriyetimi anlatamıyor olmak. Gerçi anlatsam ne kadarı değişir bu saatten sonra onu da bilemiyorum...

Nevriyeciğim; anlattığın üzere eşin tamamen "Suçluluk duygusu" üzerine manipüle edilerek yetiştirilmiş bir adam ki bu duygu çok kuvvetli, inanılmaz bağlayıcı bir duygu. Maddi anlamda olmasa da, başka yönlerden annemin (bilmeyerek) üzerimde oynadığı ve uzun süre kendine bağımlı kılmayı başardığı bir duygu, bilirim. Vicdan, suçluluk, borç hissi çok ağırdır. Çoğu sosyopat, narsist vb de bunu kullanarak empatını kendine bağlar. Çünkü karşısına alırsa, başkaldırma ihtimali olur (Öfkesine, korkusuna vb oynamaz, suçluluk duygusuna oynar ve dahi eşler arasında tartışıp bir şeyler anlatırken dahi, eşimizin suçluluk duygusunu, vicdanını oynatmak için onu bilmeden biz de bol bol suçlarız -suçlu ya da değil fark etmez-)

Şimdi eşinin ailesi, bunu sistematik olarak devam ettirmiş, küçükten beri işlemiş ve finansal köle haline gelmiş eşin. Sizin çift terapisi kadar, eşinizin de terapi alması gerekiyor tek başına. Anlayacağın eşinin değişmesi, sizin sadece bir arada, bir profesyonel eşliğinde konuşmanızdan ibaret olmayacak, teke tek görüşmeler de gerekecektir diye düşünüyorum (Ki çift terapilerinde uzman bunu fark ettiğinde teke tek de yönlendirecektir)... Uzun bir süreç.

Siz kendinizi iyileştirmek adına, içinizde tuttuklarınızı artık dışarı çıkarın zaten, diğer konunuzda yazmıştım "Sağlıktan gider" diye, gitmeye başlamış işte. Sonrası nereye varıyorsa varır, ister kopar, ister gelir. Yerinizde olsaydım yıkar geçerdim ortalığı.

Valla inşallah o aydınlanman geri kocan bey ile konuşunca karanlığa itmez seni.
İşi gücü bıraktım mesajları okuyorum şuan da.

Vallahi bu kadar insanın hakkına girmiş olursun parmaklarımıza yazık ayol.
Haklısınız, parmaklarınıza yazık olmayacak bacılarım 😅 Ben uzun süredir harekete geçmekten korkuyormuşum, bu kadar açık şekilde de ilk kez birilerine anlattım, belki çevreme de bu kadar açık olsam bu kadar zaman geçmeyecekti...

Nevriye Budak Nevriye Budak umarım kızmıyorsunuzdur ama vallahi üzüldüm hem de kızdım iyi niyetinizi suistimal ettirmenize.
Asla kızmıyorum, bilerek açtım bu konuyu, iyi ki de açmışım, herkes benim daha fazla istismar edilmemem için sayfalarca yazdı, kızmak ne kelime herkesin kalemine, fikrine sağlık. ❤️

Haklısınız, parmaklarınıza yazık olmayacak bacılarım 😅 Ben uzun süredir harekete geçmekten korkuyormuşum, bu kadar açık şekilde de ilk kez birilerine anlattım, belki çevreme de bu kadar açık olsam bu kadar zaman geçmeyecekti...
Aileniz bilse sizi çoktan çekip alırdı, eşinizi de evden atardı.

Tüm mesajlarınızı okudum anladığım kadarıyla eşinizin maaşı bayağı yüksek şöyle ki; evin faturalarını, mutfak masraflarını ve diğer giderleri ödüyor, her sene tatile gidiyorsunuz ayrıca ailesine de asgari ücret tutarında yardım da bulunuyor ancak siz kendi kazancınızı ortaya koymuyorsunuz ve bir kısmı ile kendi kişisel harcamalarınızı yapıyorsunuz iyi güzel de peki neden çocuk yapmıyorsunuz sonuçta sizin maaşınıza çok el sürmüyorsunuz yani tamamen ucu ucuna geçinmek gibi bir durumunuz yok o zaman aklıma gelen eşiniz sizinle ortak bir bağ olsun istemiyor. Belki eşinizin gelecek planlarında siz yoksunuz sadece kendini ve ailesini maddi olarak kalkındırdıktan sonra evliliği bitirmek istiyor olabilir.

Bir arkadaşımdan duymuştum, eşi ile çocuk sahibi olmak için uğraştılar kız hamile kaldığında eş ailesine haber vermişler kayınvalidesi oğluna bebek nasıl düşürülür diye tüyo veriyormuş çünkü olurda oğlu ileride boşanırsa nafaka vermek zorunda kalmasınmış yani bu kadar ahlaksız insanlarda var.

Kardeşim iyi misin sen?? Kendi eviniz yokken, babanızın evinde kalıyorken ne halt yemeye kp için ikinci ev alıp bir de kardeşin üzerine yaptırılmasına müsaade edersiniz?? Eş ailesi yiyici tim tamam kabul de eşiniz sizden mal kaçırıyor. O gönderdiği paralar gerçekten harcasinlar diye mi alttan alta sizden para mı kaçırıyor? Hani eviniz, arabanız vardır hayat standardınız bellidir bu standardı bozmayacak şekilde aileye para gönderilir. Ama yani borç ödeyeceğim diye kendimden kısacağım, çalışıp didinip strese gireceğim kocam ama ailem ama sözüm diye karşıma geçecek. Tavayla girişirim vallahi. Siz ailesine gitmek istemiyorsunuz diye bir de baskı kurup sizinle kavga ediyordu bir de değil mi? Islak tuvalet terliğiyle dövüp dövüp kapı önüne koymalik herif bu🙄

Asla kızmıyorum, bilerek açtım bu konuyu, iyi ki de açmışım, herkes benim daha fazla istismar edilmemem için sayfalarca yazdı, kızmak ne kelime herkesin kalemine, fikrine sağlık. ❤️
İlk yorumlarında yazmıştın ya boşanmama meraklısı, koca meraklısı değilim diye. Sence fark etmeden kendini yargılayıp, böyle mi düşünüyorsun da savunma olarak direkt böyle yazdın. Herşeyin farkındasın, herşeyi biliyorsun esasında.

Bir de böyleleri gef gef gerinerek oğlanı evlendirdim düğün yaptım vs masalları anlatır çevrelerine, okuttum işe yerleştirdim evlendirdim, kayınpeder hikayeleriyle uçuştadır🤣

Ama tabii kabahat eş de ve ona inanan Nevriye de, sonra böyle kayınpederin hesabına yatan paraları, kardeşin üzerine alınan evi düşünür durur, kendisine soğuk su ikramımız var KK olarak, ben de soğuk bir şeyler içeyim bu konu hararet yaptı 😬
Tüm KK ya bence soğuk su lazım 🤣 aa şimdi sorsan aileye onlar ne fedakarlıklsr yapmışlardır . Çocukları için ağlayıp uzuluyorlardir. Nevriye soğuk suyunu içsin bence bir kendine gelsin biz görevimizi yaptık gibi abla sonrası artık onun kararı umarım en doğrusunu yapar

Boşanmaktan korkan biri değilim, o bir dilekçeye bakar. Çözümü yoksa ve bu yola gireceksem önce kendimi salak yerine konulma ve değersiz görülme hislerimden, ailesine olan nefretimden dolayı hayatın her alanında negatif bir insana dönüşmemden kurtulmam lazım.

evli kaldığınız sürece salak yerine konulup değersiz hissetmekten kurtulamazsınız. çeşit çeşit bahane okuyoruz burada sizinki en kendini kandırancası olmuş.
size saygı duyan olmadığı için o duygulardan boşanmadan kurtulamazsınız.

Nevriye sen hep ailesini düşman olarak görüp adamı kenara ayirmissin . Yazık o da mağdur diye dusunmuşsun . Onun psikolojisi bozuk ne yapsın ailesi gibi bir bakış açın var. Kemalim yapmaz varya hah o sen olmuşsun . Adamin ailesi sen olmamissin . Evlilik böyle hirsey değil . Sen bence seni gerçekten seven seninle aile olacak bir eşi hakediyorsun
Kemalim yapmaza koptum 😁 böyle bir durumda ben kocama hesap sorardım %1000 haklısın benim eşimde baba gölgesinde biri bunları yapsa bavullarımı toplardım heralde benimki küçük şeyler yaptı elinde olsa belki büyük de yapardı ben biraz ipleri elime aldım 1 seneyi geçti daha bişey yapmıyo biliyor kaybeder beni

Kız maşallah çok uysal, çokta şeker birine benziyorsun.
Resmen yemişler seni. Yazık etmişsin kendine, geçen 5 yılına.. Neyse henüz her şey bitmiş değil. Zararın neresinden dönersen kardır.

Tüm KK ya bence soğuk su lazım 🤣 aa şimdi sorsan aileye onlar ne fedakarlıklsr yapmışlardır . Çocukları için ağlayıp uzuluyorlardir. Nevriye soğuk suyunu içsin bence bir kendine gelsin biz görevimizi yaptık gibi abla sonrası artık onun kararı umarım en doğrusunu yapar
Ben çay içtim 😂😂😂
Muhtemelen gece uyurken kendi yastığı ile boğar sabaha da bişey hatırlamazdım ben

Anlayacağın eşinin değişmesi, sizin sadece bir arada, bir profesyonel eşliğinde konuşmanızdan ibaret olmayacak, teke tek görüşmeler de gerekecektir diye düşünüyorum (Ki çift terapilerinde uzman bunu fark ettiğinde teke tek de yönlendirecektir)... Uzun bir süreç.

Ki buraya da ekleyeyim Nevriyeciğim "Hah böyle olursa kesin düzelecek" fikrine kapılıp düşme diye; bu değişim ancak eşin isterse, hala açık-fark edebilecek bir tarafı kaldıysa yaşanır. Yani tamamen bir "İmkansızı" beklemen de olasıdır. :)
Terapiye kendi ayakları ile gitmek başka, birilerinin ısrarı ile zoraki gitmek başka. İçeride ne kadar açılır, ne kadar direnir bilemezsin. Bazı şeylerin tedavisi yoktur, çünkü onlar artık karakter olmuştur.

Kemalim yapmaza koptum 😁 böyle bir durumda ben kocama hesap sorardım %1000 haklısın benim eşimde baba gölgesinde biri bunları yapsa bavullarımı toplardım heralde benimki küçük şeyler yaptı elinde olsa belki büyük de yapardı ben biraz ipleri elime aldım 1 seneyi geçti daha bişey yapmıyo biliyor kaybeder beni
En güzeli bence de baştan o sınırı koymak

Tüm mesajlarınızı okudum anladığım kadarıyla eşinizin maaşı bayağı yüksek şöyle ki; evin faturalarını, mutfak masraflarını ve diğer giderleri ödüyor, her sene tatile gidiyorsunuz ayrıca ailesine de asgari ücret tutarında yardım da bulunuyor ancak siz kendi kazancınızı ortaya koymuyorsunuz ve bir kısmı ile kendi kişisel harcamalarınızı yapıyorsunuz iyi güzel de peki neden çocuk yapmıyorsunuz sonuçta sizin maaşınıza çok el sürmüyorsunuz yani tamamen ucu ucuna geçinmek gibi bir durumunuz yok o zaman aklıma gelen eşiniz sizinle ortak bir bağ olsun istemiyor. Belki eşinizin gelecek planlarında siz yoksunuz sadece kendini ve ailesini maddi olarak kalkındırdıktan sonra evliliği bitirmek istiyor olabilir.

Bir arkadaşımdan duymuştum, eşi ile çocuk sahibi olmak için uğraştılar kız hamile kaldığında eş ailesine haber vermişler kayınvalidesi oğluna bebek nasıl düşürülür diye tüyo veriyormuş çünkü olurda oğlu ileride boşanırsa nafaka vermek zorunda kalmasınmış yani bu kadar ahlaksız insanlarda var.
Bende tam olarak sebebin bu olduğunu düşünüyorum . Gelinine çocuk yaptı da oğlumu sırf bağlamak için parasını yemek için diye bakan çok aile var.
O yüzden çocuk sahibi olmasını istemiyorlar para bölünecek

Nevriyeciğim; anlattığın üzere eşin tamamen "Suçluluk duygusu" üzerine manipüle edilerek yetiştirilmiş bir adam ki bu duygu çok kuvvetli, inanılmaz bağlayıcı bir duygu. Maddi anlamda olmasa da, başka yönlerden annemin (bilmeyerek) üzerimde oynadığı ve uzun süre kendine bağımlı kılmayı başardığı bir duygu, bilirim. Vicdan, suçluluk, borç hissi çok ağırdır. Çoğu sosyopat, narsist vb de bunu kullanarak empatını kendine bağlar. Çünkü karşısına alırsa, başkaldırma ihtimali olur (Öfkesine, korkusuna vb oynamaz, suçluluk duygusuna oynar ve dahi eşler arasında tartışıp bir şeyler anlatırken dahi, eşimizin suçluluk duygusunu, vicdanını oynatmak için onu bilmeden biz de bol bol suçlarız -suçlu ya da değil fark etmez-)

Şimdi eşinin ailesi, bunu sistematik olarak devam ettirmiş ve küçükten beri işlemiş ve finansal köle haline gelmiş eşin. Sizin çift terapisi kadar, eşinizin de terapi alması gerekiyor tek başına. Anlayacağın eşinin değişmesi, sizin sadece bir arada, bir profesyonel eşliğinde konuşmanızdan ibaret olmayacak, teke tek görüşmeler de gerekecektir diye düşünüyorum (Ki çift terapilerinde uzman bunu fark ettiğinde teke tek de yönlendirecektir)... Uzun bir süreç.

Siz kendinizi iyileştirmek adına, içinizde tuttuklarınızı artık dışarı çıkarın zaten, diğer konunuzda yazmıştım "Sağlıktan gider" diye, gitmeye başlamış işte. Sonrası nereye varıyorsa varır, ister kopar, ister gelir. Yerinizde olsaydım yıkar geçerdim ortalığı.

Yazdıklarınıza yüzde yüz katılıyorum. Ben birkaç kez bu konuyu ona açtım. Sizin yazdıklarınıza benzer şeyleri çok daha yumuşatarak söyledim. Yardım almasını teklif etmeye çalıştım ve bu gerçeği hep reddetti. Ben de hep kocam da mağdur ediliyor fikri ile ailesine düşman oldum.
Bizim ilişkimizde "seni seviyorum" cümlesi yerine "sana değer veriyorum, sen benim ailemsin" lafını duyarım hep, çünkü benim sevgiden ziyade aile olmayı hissetmeye ihtiyacım var. Ama cümlelerde kalıyor maalesef...
Bana kendince değer veriyor vermesine de yeterli değil, kendisiyle yüzleşmesini, bir birey olduğunu anlamasını çok istedim ama hiçbir girişimde bulunmadı... Bu şekilde ona daha kolay geliyor çünkü. Hem ailesini hem beni idare etmek daha kolaydı.
Konuştuğumuzda yine ailesinin penceresinden bakacağına eminim, o zaman anasının evine gitsin ne diyim...

Ay ben kocama bazen para gönderiyorum ama yüksek meblağlar; her dekont açıklamasına
hayrını gör*
ömrümü yedin*
sadakam olsun*
ciğerim soldu*
bu kaçıncı borç* vs diye açıklamalar yazıyorum :KK70: yarın öbür gün müşkül bir duruma düşersek paraları mahkeme yolu ile belki alabilirim diye :KK70: :KK70: keşke parayı gönderen siz olsaydınız eşiniz değilde :KK70:

X