Bir Gelinin Söğüşlenme Hikayesi

Şoklar içerisinde okudum.

Sizin hatanız düğün için kredi çekip arabayı satmak olmuş. Daha en başından buna izin vermeseydiniz belki bu kadar ileri gitmeye cesaret edemezlerdi. Düğünsüz evlenilince evlilik sayılmamasını hiç anlamıyorum.

Diğer bir konu da ben olsam boşardım boşarken de ailesi için harcanan her paranın ispatlanmasını ve geri ödenmesini talep ederdim mahkemeden.
Düğün dediğim de çok az katılımcılı 2 saatlik bir kokteyl idi, öyle şatafatlı birşey değil. O zamanlar sürekli fakir edebiyatı yapıldığı için kabul etmiştim arabanın satılmasını. :/

Oğlunun arabasını sattırdı parasını eve yatırdı, oğlu nasıl evleneceğiz diye gözünün önünde kafayı yedi yine de bir kuruş destek olmadı parasını eve yatırdı, nişanda 1+düğünde 1 olmak üzere totelde 2 tane bilezik taktı gerisini eve yatırdı. Bence biz almış oluyoruz 😂
Son sorunuz çok iyi çünkü cidden düşündüm düşündüm ama hatırlayamıyorum, o dönemde bazı şeyleri hafizamdan sildim ne desem yalan olur.
ama size altin takmak vs zorunda degiller gelgelelim siz de onlara yardim etmek zorunda degilsiniz. Ama sizin hesap yine de dogru degil evi siz almis sayilmazsiniz yardim etmis oluyorsunuz. Sonuc olarak sahsi dusuncem esiniz yine yardim etmeye devam eder bu durumu kabullenmiyorsaniz diger secenek mahkemeden geciyor

Sen eşittir ben demektir..bacım bizimkiler akraba olmasın yemin ederim nişanlı iken ölü taklidi yapma kazık kadar kardeşlere para yollama pis ev pis çarşafta yatırma tek iğne almadan oğlan evlendirme ve eminim gorumcem evlenirken annesi dünyayı isteyecek kızına bir de oğlan kardeşi var yeni evliyken 28 yaşındaydı işsiz evde yatardım kazık kadar 28lik herife rakı parası yollardım her ay 300_500 TL.. Ben resti çektim boşanmaya bile talep ettim eşim geri adım attı asla razı değilim dedim ama şu an maalesef kardeşinin belki evlenme durumu var ve eşim babamda para olmaz ben yardım ederim ben yaparım diyor bileziğini taksın tamam beyaz eşya alsın bir tane koysun eyvallah ama ben niye kaynimi evlendiryirum yahuu!!! Allah sabır versin bizde de ipler koptu kopacak eş ailesiyle bu gidisle
Ben son raddeye geldim, bunları kaldıramam artık. Bence siz de kaldırmayın babası zamanında kenara para koysaymış, kaynınız evlenecek yaşa geldiyse, evlenmeyi biliyorsa madem gece gündüz çalışsın kendi imkanlarıyla evlensin. Biz taviz verdikçe bitmiyor çünkü.

Yapacağınız ilk şey babanızın sizi evden çıkarması. Başka bir eve geçin kira odemeye başlayınca zaten yardim etmeye parası kalmaz eşinizin. Sonra bir yoluna bakarsınız. Eşiniz o şekilde yetirstirilmis kendini adamak üzerine konuşarak biyere varamazsiniz. Ve sürekli borca sokmaniz lazım. Ev alin araba alın arsa alın hep borcunuz olsun köşede para kalmasın ki ailesine vermesin.

Zevk almıyorum tabi ki. Yazsam çok uzun sürer hem yaşadıklarım hem duygularım; kendime kızıyorum sürekli, eşime kızıyorum, ailesine kızıyorum. Kendi aileme üzülüyorum. Bu şekilde aylar geçirdim kendimi dinlemekten korktuğum için. Mazoşist değilim ama inkarcılığın psikolojide bir adı varsa oyum.
Kendin psikolojik olarak bir sorun olduğunu bilip çözüme gitmiyor ve hala eşim dediğin kişiyi savunuyorsan çok büyük geçmiş olsun. Senden çok anne babana geçmiş olsun.

ama size altin takmak vs zorunda degiller gelgelelim siz de onlara yardim etmek zorunda degilsiniz. Ama sizin hesap yine de dogru degil evi siz almis sayilmazsiniz yardim etmis oluyorsunuz. Sonuc olarak sahsi dusuncem esiniz yine yardim etmeye devam eder bu durumu kabullenmiyorsaniz diger secenek mahkemeden geciyor
Konuyu okudukça farklı boyutlar ortaya çıkıyor. Eş ailesi belli ki yiyici bir aile fakat şöyle bir durum var; araba siz evlenmeden önce varmış. Eğer araba alınırken yardımcı olmadıysanız bu konuda hak iddia edemezsiniz. İkincisi de adam zaten sizin maaşa dokunmuyor anladığım kadarıyla. Yani maaşınızı istediğiniz şekilde değerlendiriyorsunuz. Ev masrafları eşinizde, sizin kişisel bakımınız yine eşinizde. Adam sizin maaşınızdan zorla alıp ailesine göndermiyor. Sizin en büyük hatanız ailenizin evinde oturmanız. Büyük ihtimalle o yüzden gözünüze batıyor. Böyle bir hayat istememeniz gayet normal fakat bu durumda boşanacaksınız. Adam büyük ihtimalle size haksızlık etmediğini çünkü sizin ve evin masraflarını karşıladığını düşünüyor.

Konuyu okudukça farklı boyutlar ortaya çıkıyor. Eş ailesi belli ki yiyici bir aile fakat şöyle bir durum var; araba siz evlenmeden önce varmış. Eğer araba alınırken yardımcı olmadıysanız bu konuda hak iddia edemezsiniz. İkincisi de adam zaten sizin maaşa dokunmuyor anladığım kadarıyla. Yani maaşınızı istediğiniz şekilde değerlendiriyorsunuz. Ev masrafları eşinizde, sizin kişisel bakımınız yine eşinizde. Adam sizin maaşınızdan zorla alıp ailesine göndermiyor. Sizin en büyük hatanız ailenizin evinde oturmanız. Büyük ihtimalle o yüzden gözünüze batıyor. Böyle bir hayat istememeniz gayet normal fakat bu durumda boşanacaksınız. Adam büyük ihtimalle size haksızlık etmediğini çünkü sizin ve evin masraflarını karşıladığını düşünüyor.

katiliyorum

Kendi kızına dirseğe kadar altın isteyen adam bana gelince takmak zorunda değil mi? İsviçre'de mi yaşıyoruz kızzz? 😂🤪
Ben de başta ay durumları yok takmak zorunda değiller ki diyordum, geldiğim noktaya bakın. Erkek evladı varsa eğer takacak, kendince de yardımını yapacak. Örf adetler eskiden bana çok sığ gelirdi ama hepsinin özü yuva kuran evlada yardım etmek, hayata borçsuz başlatmakmış. Kendi kızı altın başkasının kızı teneke tabi. Kendine gelince geleneksel olan adam bana gelince Avrupai davrandı. Sizce bu olması gereken mi? Ayrıca yaptığım hesap yanlış değil, 5 sene önce alındı o ev, rahat rahat aldı sayemizde.

Oğlunun arabasını sattırdı parasını eve yatırdı, oğlu nasıl evleneceğiz diye gözünün önünde kafayı yedi yine de bir kuruş destek olmadı parasını eve yatırdı, nişanda 1+düğünde 1 olmak üzere totelde 2 tane bilezik taktı gerisini eve yatırdı. Bence biz almış oluyoruz 😂
Son sorunuz çok iyi çünkü cidden düşündüm düşündüm ama hatırlayamıyorum, o dönemde bazı şeyleri hafizamdan sildim ne desem yalan olur.
Hak ettiğiniz kadarını yapmış size, kayın ailenizin gözünde değeriniz bu kadar. Resmen 5 yıldır sizin aileniz sayesinde hayatlarını idame ettiriyorlar. Ev parası için yardım istemiş babası iyi de dağa sizin evinizin yokken babasına ikinci ev için yardım etmek nedir? Sizin annenizin babanızın mallarını kendi malı olarak sahiplenmiş eşiniz, rahatı yerinde.

Kendi kızına dirseğe kadar altın isteyen adam bana gelince takmak zorunda değil mi? İsviçre'de mi yaşıyoruz kızzz? 😂🤪
Ben de başta ay durumları yok takmak zorunda değiller ki diyordum, geldiğim noktaya bakın. Erkek evladı varsa eğer takacak, kendince de yardımını yapacak. Örf adetler eskiden bana çok sığ gelirdi ama hepsinin özü yuva kuran evlada yardım etmek, hayata borçsuz başlatmakmış. Kendi kızı altın başkasının kızı teneke tabi. Kendine gelince geleneksel olan adam bana gelince Avrupai davrandı. Sizce bu olması gereken mi? Ayrıca yaptığım hesap yanlış değil, 5 sene önce alındı o ev, rahat rahat aldı sayemizde.
malesef kime ne takacagina karisamazsiniz evet yaptigi etik degil ama onun bilecegi is arabada da sizin katkiniz olmadigi icin oglunun arabasi oglu dusunsun. Para yardimina gelince evin butun giderleri+kisisel bakiminizi karsiladigi icin kalan parayla ailesine yardim etmeyi hak goruyor. Bence babanizin evinden tasinin kiraya gecin o zaman gonderebiliyorsa gondersin ailesine

Ben son raddeye geldim, bunları kaldıramam artık. Bence siz de kaldırmayın babası zamanında kenara para koysaymış, kaynınız evlenecek yaşa geldiyse, evlenmeyi biliyorsa madem gece gündüz çalışsın kendi imkanlarıyla evlensin. Biz taviz ben

Ben son raddeye geldim, bunları kaldıramam artık. Bence siz de kaldırmayın babası zamanında kenara para koysaymış, kaynınız evlenecek yaşa geldiyse, evlenmeyi biliyorsa madem gece gündüz çalışsın kendi imkanlarıyla evlensin. Biz taviz verdikçe bitmiyor çünkü.
Artık ben de bol bol konuşuyorum şimdiden işliyorum eşime asla rıza gostermeyecgimi lafi acilsin kv kp ye de soylicem..eşimi seviyorum kızımız var boşanmak istemem eş ailesi için değmez de zaten ama artık susup evde eşime herseyi anlatan kişi olmayacağım yeri ve zamanında herseyi bende konuşacağım..

Tüm yorumları okumadım. Eşiniz ve ailesi, benim babamın ailesine benziyor. Onlarda yıllarca sömürdü bizi. Tabi hepsi babamın suçu. Yıllarca annnemsiz büyüdük. Onlar çalıştı sülale yedi. Biz çocuklar gayet normal şartlarda büyüdük. Devlet okullarında okuduk. Ne bir tatil gördük ne de bir gezi , dışarıda yemek. Allahtan Zeki çocuklardık eğitim sistemi o dönem iyiydi. Biz iyi okullar okuyup iyi yerlere geldik. Şimdi babamın sülalesinden kimse yüzüne bakmıyor. Çünkü musluk kesildi. Olan bize oldu. Bu konuda annemi asla affetmiyorum. Aynı sizin gibiydi oda. Boşanmamak için hep bahaneleri vardı. Babam akıllandı ama yıllar geçti. Kısaca sizin çocuklarınız olmadan ayrılın bu adamdan. Yıllar sonra çocuklarınız benim gibi olmasın

Arabayı benim desteğimle aldı diyelim, hakkım vardı az da olsa. Bana evlenmek için satacağını söyledi o şekilde rızamı aldı. Diğer türlü sattırmazdım. Şirket arabasına kaldık, rahat yaşıyoruz ama kendimize bir araba alamıyoruz, kendimize yatırım yapamıyoruz. Evet benim maaşıma "dokunamıyor" diyelim, benim maaşım da babasına gönderdiği kadar zaten. Ama çocuk olsa sıkıntı başlayacak. Bunu o da öngördüğü için çocuğa sıcak bakmıyor yani aile olamadık bu yüzden. Bu hesaplarla aile olmak mümkün değil ki. Yarın bir gün çocuk olsa, onun rızkını da babasına yedirmeyeceğine dair bir güven vermiyor şu an.

Yok ben eşinize hak vermek için sormadım zaten. Bütün bunlara ek bir tam ev parası kaptırdınız sanmıştım. Sevindim öyle olmadığına 🤣

X