Bir isim meselesi

Sizi manüpüle etmek için yapıyor. Sakın kanmayın, eşinizle hayalinizi gerçekleştirin. Sağlıcakla alın kucağınıza :)

İlginiz ve fikriniz için çok teşekkür ederim. Şimdi kendimizi cahil değiliz eşim iki üni. Ben de güzel sanatlar fakültesi mezunuyum diye kanıtlamaya çalışmak abes gelsede gören göze söz etmek istemiyorum kalp kıramam. Kendi kişiliğim olarak huzursuzluk sevmiyorum diye sessiz kaldım bunu kabul ediyorum, cahillik olarak değil de suyuna gideyim diye yapılmış bir hareketti. Konu açmamın sebebi verdiğim iyi yada kötü bir karar var ama içim rahat değil. Akıl akıldan üstündür diyerek ve birazda destek görmek mutlu eder diye açtım. İlginiz için tekrar teşekkür ederim benden yana ban man olmaz ❤️

Ama 2 üniye bitiren, güzel sanatlar okuyan insanlar isimden dolayi bir ömürün kisaldigini düsünebiliyor. Yani ilkokul mezun insanlar o zaman ne yapsinlar?

Yani güya tatli, alçak gönüllü bir mesaj yazmaya çalisiyorsunuz ancak bu cidden çok fazla. Her konuda suya gidilmez, alttan alinmaz. O sekilde kimse sizi ciddiyede almaz. Bundandan en çok çocuklar etkilenir. Kendi haklarini korumayi ögrenmezler. Yani suçu kayin aileye atiyorsunuz "batil inançlilar" diye fakat sizde "ölürse kendimi af edemem" diyorsunuz.

Açikçasi ben ateistim zaten, inançli degilim. Ancak merak ediyorum, siz kendineze inançli diyorsunuz. Bir ömürün uzunlugu, sizin inancinizda Allahin elinde degilmi? Adamin ölümü erkenmi geçmi nereden biliyorsunuz, bileceksiniz? Onu geçtim bu nasil birseyde sirf isimden dolayi yasam kisaliyor? Bilimsel olarak birseyin ömrü kisaltmasi için çok arastirma felan gerekiyor ve bilim adamlar tam halen %100 diyemez kisalttigini yada ne kadar kisalittigini. Tekrar bunu egitim görmüs insanlar olarak bilmelisiniz. Üzülüyorum ya dogruya dogru, toplumun bu haline.

Millet kayınpederin ismini koymak istemediği için konu açar, sizde durumlar tersine dönmüş. İlk defa kp ismi koymak için direten gelin ve kabul etmeyen kv duyduğum için komik geldi bu durum 😂

Neyse çocuk sizin çocuğunuz, istediğiniz ismi koyun kimsenin dediğini umursamanıza gerek yok

Ne alaka yaşayan kişinin adı verilmezmiş!?
Kv.nin işgüzarlığı, kendi istediği ismi verdirecek ya.

Çok meşhur bir siyasetçi kişisinin adı o aktif siyasete başladığından beri bir sürü çocuğa verildi.
Siyasetçi kişisi hala yaşıyor, ölseydi o ölürdü, hepimizi de gömecek gibi de duruyor.

Merhabalar, iki kızım var üçüncü çocuğuma 5.5 aylık hamileyim. İlk kızımda isim koyarken ismin yanına kvalidem istedi diye kpederin Annanesinin ismini verdik, hiç dert etmedim hatta kızım o ismi daha çok seviyor. İkincide ses cıkarmadılar kızım kendi koydu kardesının ismini (10 yasında) şimdi üçüncü çocugumuz erkek. Ben cocukcuktan beri bir oğlum olursa Bilal koyarım demiştim, şansımıza kpederin de ismi aynı 😊 Biz eşimle evlenmeden önceleri bile hayalimizde çocuk isimleri vs konuşurken erkek olursa Mehmet Bilal olsun diye hayal ederdik. İki babaların isimlerine denk gelmesi de hoşumuza gidiyor. Neyse oğlumuz olacağını kvalidem öğrenince (hep biliyordu oğlum olursa bu ismi istediğimi) ben çocugun ismini buldum şu isim olacak dedi eşim ve ben şok olduk. Dedesinin adıymış galiba Hafız Mustafa olacak dedi 😯 ben dedim anne biz bu ismi düşünüyorduk, eşimde evet anne biz bu ismi koyacağız dedi. Konuşturtmadı başka. Ama kvalidem dediki bizde yaşayan büyüklerin ismi koyulmaz ömrü kısalır, hastalanır vs diye. (diğer eltimlerde yasayan kişi isimleri konuldu ama) şimdi kpedim zaten yaşlı ve hastalıkları var, olurda ismi koyunca denk gelir hastalanırsa bu vebale nasıl katlanırım diyorum. Kvalidem de suçlar yani susmaz sanırım. Eşim bosver bu bizim hayalimiz bidaha çocuk sahibi olmayı düşünmüyoruz neden vazgeçelim, herşey kader diyor.ama benim İçim hiç rahat değil, eltimle, annemle, kardesimle konuştum risk alma istersen diyorlar. Çok üzülüyorum ne bileyim. Yani hem babamın hem kperimin ismi olacak ikisinide hem onore etmek hemde hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bana bir akıl verirmisiniz ne yapayım.
Eşinizij tavrı güzel. Çoğu erkek konu annesi olunca bu kadar dik duruş sergilemiyor.

KV resmen sorun çıkarmak için uğraşıyor gibi. Tamamen uydurmuş ortaya birşey atmış. Batıl inançlar böyle doğuyor heralde. Çünkü çevremde çocuğuna yaşayan büyüğünün ismini koyan çok insan var ve böyle birşeyi ilk defa duyuyorum.

KV yi boşverin. İlle onay almak isterseniz KP ile konuşup hayalinizden bahsedilirsiniz. Ama bana çok da gerek var gibi gelmiyor. Sizin çocuğunuz sonuçta ve istediğiniz ismi koyabilirsiniz.

Eşimde aynisini dedi çok istiyorsan sen yap o ismi koyarsın dedi🙈
Haha 😂 benim eşim de böyle bir durumda annesine böyle bir cevap verebilecek olsa ben de 3. Çocuğu yapma cesaretini kendimde bulurdum herhalde. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
Şaka bir yana bu konular benim dertli olduğum konular. O yüzden dikkatimi çekiyor çok. Ben de 2. Çocuğu bile yapmaya cesaret yok artık sırf bu tarz konular yüzünden.

Benim ismimi ben yasiyorken benden sonra kim koyduysa her sene omrumdenmi caliyor yani😂 kafamda deli sorular 😂 batil inanc resmen ha bisey olursada bi isim yuzunden sizi suclayacaklarsa bi isimden kimsenin kaderindeki ölum yazgisi degismez. Kv deye deyin insan dogunca kader cizgisinde ilk ölum tarihi saati belirirmis diyin. Tovbe hasa cocuga isimi verildi diye Allahin yazgisimi degisecek 🤦🏻 misal aha cocuga kpderi yasarken ismini koydular silin 10 sene yasamasini 5 seneye cekin yok yok siz onu 4 yapin🤦🏻🤦🏻 tovbe ya gunaha gircem durduk yerde sinirlendim😂 icinizden geleni koyun sizin cocugunuz sizin kararlariniz💆🏻

her isimle yaşayan bir sürü insan var. öyle olsa yeni yeni isimler türerdi sürekli, kimse koyulmuşları koymazdı. herkeste çok uzun yıllar yaşardı :-)
ne saçma inanışlar.. ben büyüklerin ismini koymaya da karşıyım, sevmiyorum anneanne dede babanne vs ismi koymayı. babamın ismi benim için babamı çağrıştırmalı sadece. siz de ne istiyorsanız onu koyun, başka herhangi birini neden karıştırıyorsunuz ki.

Merhabalar, iki kızım var üçüncü çocuğuma 5.5 aylık hamileyim. İlk kızımda isim koyarken ismin yanına kvalidem istedi diye kpederin Annanesinin ismini verdik, hiç dert etmedim hatta kızım o ismi daha çok seviyor. İkincide ses cıkarmadılar kızım kendi koydu kardesının ismini (10 yasında) şimdi üçüncü çocugumuz erkek. Ben cocukcuktan beri bir oğlum olursa Bilal koyarım demiştim, şansımıza kpederin de ismi aynı 😊 Biz eşimle evlenmeden önceleri bile hayalimizde çocuk isimleri vs konuşurken erkek olursa Mehmet Bilal olsun diye hayal ederdik. İki babaların isimlerine denk gelmesi de hoşumuza gidiyor. Neyse oğlumuz olacağını kvalidem öğrenince (hep biliyordu oğlum olursa bu ismi istediğimi) ben çocugun ismini buldum şu isim olacak dedi eşim ve ben şok olduk. Dedesinin adıymış galiba Hafız Mustafa olacak dedi 😯 ben dedim anne biz bu ismi düşünüyorduk, eşimde evet anne biz bu ismi koyacağız dedi. Konuşturtmadı başka. Ama kvalidem dediki bizde yaşayan büyüklerin ismi koyulmaz ömrü kısalır, hastalanır vs diye. (diğer eltimlerde yasayan kişi isimleri konuldu ama) şimdi kpedim zaten yaşlı ve hastalıkları var, olurda ismi koyunca denk gelir hastalanırsa bu vebale nasıl katlanırım diyorum. Kvalidem de suçlar yani susmaz sanırım. Eşim bosver bu bizim hayalimiz bidaha çocuk sahibi olmayı düşünmüyoruz neden vazgeçelim, herşey kader diyor.ama benim İçim hiç rahat değil, eltimle, annemle, kardesimle konuştum risk alma istersen diyorlar. Çok üzülüyorum ne bileyim. Yani hem babamın hem kperimin ismi olacak ikisinide hem onore etmek hemde hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bana bir akıl verirmisiniz ne yapayım.
Bilalin anlamına baktınız mı? Arapça ıslak, ıslatan demek. Bence manası güzel değil ama siz bilirsiniz tabii

Madem vebal mebal bu denli içinize oturacak eğer Allah göstermesin birşey olursa şunu bilin böylesi bir batıl inanç en büyüğünden küfürdur. Kader tayin etme desen var ölümü ve gaybi belirtme desen var. Var da var yani. Olası vebaldense şimdiki hatayı hatırlatın onlara.

Bu devirde hâlâ nasıl oluyor da ana baba dışında herhangi birinin isim koyma hakkı oluyor? Ve siz nasıl bunu gündem haline getirebiliyorsunuz? Bi kızım var ellerinizden öper, diğer kuzenlerinin çoğuna dedesi ninesi isim vermiş. Ama ben asla ve kat'a izin de vermedim lafını dahi açtırmadım. Çocuğu ben yapıyorum ben taşıyıp doğuruyorum, neymiş efendim bilmem kimin eniştesinin eltisinin adı olacakmış. Yapmayın bunu ya, gönülleri hoş olsun diye de bu kadar hayatınıza sokmayın.

Eltimin kızının ismi kayınvalidemin ismi eşim kızımıza da annesinin adını verdi,16 senedir ölmedi sapasağlam yaşıyor.İnanmayın böyle hurafelere boş yere içinizde ukde kalmasın.

Hurafe
Cahillik
Patavatsizlik
Bosverin koymak istediniz ismi koyun

Sizin taraftan Mehmet koyun, onların taraftan Mustafa koyun öyle istiyorlarsa. Ama lütfen hafız koymayın.

Cocukluktan beri aklinizdaymis Bilal ismi, denk gelmis ama bu ismi koyma diyen birinin ismini saniyorum ki koymazdim.

Mehmet Mustafa, bence guzel isim 🙏

Ama annesi olarak icinize en cok ne siniyorsa onu koyun, biz burda sadece alternatifleri konusuyoruz. Hayirli ugurlu bir evlat olsun, saglikli huzurlu ömrü olsun.

Kp kendi isminin konmasini istyor mu ondan bahsetmemissiniz. Belki de ismi kullanmayin diye demislerdir. Oyleyse mehmet koyun gitsin. Ama hafiz mustafa olacak diye diretmesinin masallahi var 10 sene evlilik 3 cocuk daha biseyleri diretebiliyor burdan rahatsiz olurdum

Bu nasıl cehalettir koyun istediğiniz ismi gitsin
Bu arada isimleri açıktan yazıp bizi merak içinde bırakmadığınız için teşekkür ediyorum
Ailede sosyal medya kullanabilecek kadar kendini geliştiren kimse yok ondan rahatım 🤭 İnternet sosyal, medya, hatta sülalede cvlerini bile ben hazırlarım.

X