Bir isim meselesi

Meyracc

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2018
823
1.490
39
Merhabalar, iki kızım var üçüncü çocuğuma 5.5 aylık hamileyim. İlk kızımda isim koyarken ismin yanına kvalidem istedi diye kpederin Annanesinin ismini verdik, hiç dert etmedim hatta kızım o ismi daha çok seviyor. İkincide ses cıkarmadılar kızım kendi koydu kardesının ismini (10 yasında) şimdi üçüncü çocugumuz erkek. Ben cocukcuktan beri bir oğlum olursa Bilal koyarım demiştim, şansımıza kpederin de ismi aynı 😊 Biz eşimle evlenmeden önceleri bile hayalimizde çocuk isimleri vs konuşurken erkek olursa Mehmet Bilal olsun diye hayal ederdik. İki babaların isimlerine denk gelmesi de hoşumuza gidiyor. Neyse oğlumuz olacağını kvalidem öğrenince (hep biliyordu oğlum olursa bu ismi istediğimi) ben çocugun ismini buldum şu isim olacak dedi eşim ve ben şok olduk. Dedesinin adıymış galiba Hafız Mustafa olacak dedi 😯 ben dedim anne biz bu ismi düşünüyorduk, eşimde evet anne biz bu ismi koyacağız dedi. Konuşturtmadı başka. Ama kvalidem dediki bizde yaşayan büyüklerin ismi koyulmaz ömrü kısalır, hastalanır vs diye. (diğer eltimlerde yasayan kişi isimleri konuldu ama) şimdi kpedim zaten yaşlı ve hastalıkları var, olurda ismi koyunca denk gelir hastalanırsa bu vebale nasıl katlanırım diyorum. Kvalidem de suçlar yani susmaz sanırım. Eşim bosver bu bizim hayalimiz bidaha çocuk sahibi olmayı düşünmüyoruz neden vazgeçelim, herşey kader diyor.ama benim İçim hiç rahat değil, eltimle, annemle, kardesimle konuştum risk alma istersen diyorlar. Çok üzülüyorum ne bileyim. Yani hem babamın hem kperimin ismi olacak ikisinide hem onore etmek hemde hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.
🌼Son durum : istediğimiz ismi koyacağız eşim kimseyi karıştırtmıyor,bizim sevdiğimiz gönlümüzden geçen ne ise o olacak dedi. Rabbim çocuk sahibi olmak isteyen herkese nasip etsin inşallah ❤️

Son düzenleme:
Çocuk sizin cocugunuz böyle batıl bir inanç yüzünden niye kendi istediginiz ismi koymaktan vazgeciyorsunuz ki?
Böyle şey mi olur?
İsim anlamı güzel oldukça ne koyduğumuz kimseyi ilgilendirmez.
İsmi aynı olan da ölüyor olmayan da bu nas bir düşünce yapısı hayret ettim.

Ben ana baba ismi koymayı da doğru bulmuyorum ama siz istiyorsanız bunu koymakta sakınca yok tabi ki
Kendi isteğinizi koyun

Merhabalar, iki kızım var üçüncü çocuğuma 5.5 aylık hamileyim. İlk kızımda isim koyarken ismin yanına kvalidem istedi diye kpederin Annanesinin ismini verdik, hiç dert etmedim hatta kızım o ismi daha çok seviyor. İkincide ses cıkarmadılar kızım kendi koydu kardesının ismini (10 yasında) şimdi üçüncü çocugumuz erkek. Ben cocukcuktan beri bir oğlum olursa Bilal koyarım demiştim, şansımıza kpederin de ismi aynı 😊 Biz eşimle evlenmeden önceleri bile hayalimizde çocuk isimleri vs konuşurken erkek olursa Mehmet Bilal olsun diye hayal ederdik. İki babaların isimlerine denk gelmesi de hoşumuza gidiyor. Neyse oğlumuz olacağını kvalidem öğrenince (hep biliyordu oğlum olursa bu ismi istediğimi) ben çocugun ismini buldum şu isim olacak dedi eşim ve ben şok olduk. Dedesinin adıymış galiba Hafız Mustafa olacak dedi 😯 ben dedim anne biz bu ismi düşünüyorduk, eşimde evet anne biz bu ismi koyacağız dedi. Konuşturtmadı başka. Ama kvalidem dediki bizde yaşayan büyüklerin ismi koyulmaz ömrü kısalır, hastalanır vs diye. (diğer eltimlerde yasayan kişi isimleri konuldu ama) şimdi kpedim zaten yaşlı ve hastalıkları var, olurda ismi koyunca denk gelir hastalanırsa bu vebale nasıl katlanırım diyorum. Kvalidem de suçlar yani susmaz sanırım. Eşim bosver bu bizim hayalimiz bidaha çocuk sahibi olmayı düşünmüyoruz neden vazgeçelim, herşey kader diyor.ama benim İçim hiç rahat değil, eltimle, annemle, kardesimle konuştum risk alma istersen diyorlar. Çok üzülüyorum ne bileyim. Yani hem babamın hem kperimin ismi olacak ikisinide hem onore etmek hemde hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bana bir akıl verirmisiniz ne yapayım.
E bazı taraflarda da vefat etmiş insanın ismi konulmaz. Ay bu isimlere gereksiz anlamlar yükleniyor. Harflerin birleşmesi başka bir işi yok yani

kvalidem istedi diye kpederin Annanesinin ismini verdik,
kvalidem dediki bizde yaşayan büyüklerin ismi koyulmaz ömrü kısalır, hastalanır vs diye. (diğer eltimlerde yasayan kişi isimleri konuldu ama) şimdi kpedim zaten yaşlı ve hastalıkları var, olurda ismi koyunca denk gelir hastalanırsa bu vebale nasıl katlanırım diyorum. Kvalidem de suçlar yani susmaz sanırım.
Cahillik diz boyu

Deli oluyorum bu saçma diretmelere. Tavsiye de bulunurlar kabul edersiniz etmezsiniz size kalmış. Bana kalırsa münasip bir lisan ile derdinizi söyleyin gerisine çok da takılmayın

Çocuk sizin cocugunuz böyle batıl bir inanç yüzünden niye kendi istediginiz ismi koymaktan vazgeciyorsunuz ki?
Böyle şey mi olur?
İsim anlamı güzel oldukça ne koyduğumuz kimseyi ilgilendirmez.
İsmi aynı olan da ölüyor olmayan da bu nas bir düşünce yapısı hayret ettim.

Ben ana baba ismi koymayı da doğru bulmuyorum ama siz istiyorsanız bunu koymakta sakınca yok tabi ki
Kendi isteğinizi koyun
Ben çocukluktan beri o isimleri istiyordum kperin ismi denk geldi sadece

Dedemin ismi kardeşimde 25 yıl daha yaşadı, babaannemin ismi de kardeşimde o da 30 yıl üzerine yaşadı. Turp gibi maşallah.
Saçma sapan inançlarla kendinize dert ediniyorsunuz. Ecel saati bellidir, kimse onu ne bir an ileri ne bir an geri alabilir. Ayet bu. Allahın sözünü bırakıp boş laflara itibar etmeyin. Mehmet Bilal çok güzel isim 😊

X