Bir kadın neden yanlış evlilik yapar ?

Darknesrises

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2022
541
-50
Hem biraz sohbet hem biraz eski konularıma yönelik şöyle bir göz atmak istiyorum...
Şuan evliyim toksik giden bir ilişkim var tabii bunları en başından beri farkında bilerek ve isteyerek bu yola girmiştim en son ki konumdan bu tarafa bir şeyler ilişkim adına daha net olarak ilerliyor kendi farkında olup kabul edemediğim şeyleri uzman desteği ile kabul ediyorum şuan memlekete ailemin yanına geldim ailem boşanmam için çok istekli belki onlara göre karşımda ki düzgün bir eş değil ama eve döndüğümde beni çok güzel bir hayat beklemiyor halen neden evlendin direttin diye sorguluyorlar baskı yaptınız hiçbir ilişki seçimine saygı duymadınız dedim annem de sen dışarı saatlerce çıkabiliyordun hesap sormuyorduk (en geç 9da evdeydim her şeyi haber vermeme rağmen her seferinde kavga çıkardı) sen biriyle sevgili olmak için konuşuyordun biz senin her şeyine izin veriyorduk diyor (hiçbir ilişkime tanımaya çalışmadan direk rüya görmeyle bile bu kötüdür bu piskopattir diyip ben rüyamda bana malum oldu diye ayırmaya çalışıyorlardı)sen sabahtan akşama o pis oyun okey oynuyordun diyor (okey annem için kumar kadar günah bir şey)🙄 sen müslüman olduğunu mu sanıyorsun diyor kendisi sabahtan akşama kadar namazdan kafasını kaldırmıyor istiyorki kafamı kapatayım bende namaz kilayim ama 5'in üstüne bir 5 daha kilayim hatta cemaatler şunlar bunlar sadece bunlarla meşgul olayım istiyor.Sen çalışırken paranı asla istemedik sömürmedik diyor ? Pardon ben zaten kazancimla dişinden artira artira yörenin gereği olarak kızlar çeyiz yapar diye herşeyi tek başıma yaptım.Mesela şehir dışına çıkmak istiyordum gezmek gençliğimi yaşamak istiyordum ama müsadelerini almadan kavgayla gitmek istemiyordum asla ve asla müsade yoktu sürekli paranı biriktiriceksin tatil felan yok sana diyorlardı bende kavgayla gitmek istemediğim için hep yazı evde geçiriyordum mesela başka bir şehirde işe girmek istiyordum bizi ikna edip gidiceksin kirayı nasıl karşılayacaksın vs sorular sorarak asla müsade etmiyorlardı kavgadan çok bıkmıştım en sonunda eşim karşıma çıktı ve evlendim sorunlarımın çoğunu annem biliyor her ne kadar arkandayım dese bile sen hakettin sen seçtin diyor biz demiştik diyor neden böyle olduğunu baskı yüzünden bunalttıklarını kaçıp gittiğimi asla kabul etmiyorlar.
Bütün bu tartışma ise neden çıktı onu da belirtip bitirmek istiyorum eşim şuan yaşadığımız şehir de ben de memlekete geldim telefonda konuşuyorduk annemde yanımdaydı bende eşime hayatım evden çıkarken kaç gün oldu hani tuvalet pisse bir yıkar mısın çamaşır suyu felan dök dedim kapatır kapatmaz annemle ciddi bir tartışmaya tutulduk.
Örnegin kadın dediğin kocasına asla tuvalet yıka diyemezmiş bu ne ayipmiş böyle şeyler söylersem tabii evde kavga gürültü eksik olmazmiş herkes benden kaçarmıs tek başına kalirmisim böyle kadınlık mi olurmuş felan bende en son köpürüp kocama kariligi sen yap diyince çok fena tartıştık çünkü evlilikte sorunlarımı biliyor eşimle olan tartışmaları karşılığını hakettiğimi düşünüyor.işte böyle yani sadece yazmak istedim okuyan herkese şimdiden teşekkürler.🌸

Okuyunca yorum yazmak istedim. Ablam da ben de baba travmalıyız. Ona benzemeyen adamlarla olmak için elimizden geleni yaptık bulduk sandık. Ne yazık ki ablamın eşi de benim eşim de babamın farklı versiyonları çıktı. Detaya girip konu sahibesinin konusunu dağıtmak istemiyorum. Öncelikle hayatınızdaki bu dengeler için yardım alın bizim hatamız bu oldu sanırım
Bu travmayla yüzleşmem mi gerekiyor o yüzden mi karşıma hep aynı versiyonlar çıkıyor düşünüyorum sürekli 🤦🏻‍♀️

Bu aralar moda oldu ailem yüzünden böyleyim, ailem yaptı, ailem öyle ailem böyle. İlla ki her genç ailesi anlaşamadığı iletişim kuramadığı, kendisini onlarla yaşarken mutsuz hissettiği, kendine ait bir evi ve düzeni olsun tarzı istekleri oldu. Olmayınca ne yapalım koşa koşa yanlış evlilik mi yapalım. Ben senin konularını az buçuk hatırlıyorum. Burada seni uyaran herkese car car laf yaptın. Şimdide ailene attın topu. Kimse el bebek gül bebek yaşamadı yaşamıyorda. Hataların bir yetişkin olarak sana ait sadece sana. Hatalarının sorumluluğunu kabul et çünkü yetişkin olmak bunu gerektirir. Sonrasında hatanı toplamak için çaba sarf et

Aileden kaçış noktası olanların başına bu geliyor genellikle. ilk gelene evet diyor geçiyor... Her sıkan ailenin sonu böyle de olmuyor. Ailemde sıkıyordu bir çok konuda, evliliğimi ailemden bunaldığım için yapmadım severek aşık olarak evlendim.

Beni sıkıyorlardı ama kız kardeşimi sıkamadılar mesela. Onun bir sürü sevgilisi oldu. Rahat rahat gezdi etti... Tüm bunların sebebi biziz aslında. Taviz verdikçe arkası geliyor. Dur demek lazım Bi yerde. Ben maninüleye açıktım. Ama artık anlayabiliyorum. Kim neden söylüyor. Beni iyiyiğim mi yoksa onun çıkarı mı...

Bu aralar moda oldu ailem yüzünden böyleyim, ailem yaptı, ailem öyle ailem böyle. İlla ki her genç ailesi anlaşamadığı iletişim kuramadığı, kendisini onlarla yaşarken mutsuz hissettiği, kendine ait bir evi ve düzeni olsun tarzı istekleri oldu. Olmayınca ne yapalım koşa koşa yanlış evlilik mi yapalım. Ben senin konularını az buçuk hatırlıyorum. Burada seni uyaran herkese car car laf yaptın. Şimdide ailene attın topu. Kimse el bebek gül bebek yaşamadı yaşamıyorda. Hataların bir yetişkin olarak sana ait sadece sana. Hatalarının sorumluluğunu kabul et çünkü yetişkin olmak bunu gerektirir. Sonrasında hatanı toplamak için çaba sarf et
Moda olduğu durumlar var evet haklısınız,benimki modadan ziyade bir gerçek zaten eski konuların çoğu karamsarlık üzerine yanlış seçimlerle dolu yazılar ailemi dünyaya ben değil onlar getirdi ve bana berbat bir hayat sundular siz ya da diğerleri ne yaşıyor bilmiyorum ama ben bu yaşıma kadar bir hayat yaşadım diyemiyorum yaşamamış gibiyim çünkü.bu psikoloji ile yanlış evliliği bile isteye yaptım ve şikayet etmeye hakkım belki yoktu ama şikayet ettim söylendim belli bir yaşa gelip hayatımın sorumluluğunu elime aldım bundan sonrası annemin dengesiz tavırları ile oynamak olmayacak ona güvenip toksik olan ilişkimi bitirmeyeceğim çünkü evde huzurlu bir hayat beni beklemiyor biliyorum mesela şuan memleketten geldim annem en son bahsettiğim bu muhabbet yüzünden küstü yok sayıyor yine beni belki bu afra tafraları günlerce sürecek hiçbir şekilde iletişim kurmuyor sadece laf sokarak gününü geçiriyor böyle bir yerde insan bırakın hayvan yaşamaz (Allah'ım mecbur bırakmasın)

ailenizle görüşmeyin zorda kalmadıkça.
eski konunuzu bilmiyorum eşinizle bir sorun var mı şu an?
Şuan birseylerin daha farkındayız öyle söyleyeyim en azından birşeyleri dikte ederek çocuğu kendi tarafima çekmeye çalışmıyorum o da beni birşeye zorlamayacak biraz beklentilerimi oturup düşünme fırsatım oldu eğer onu üzeceksem o da beni üzecekse sağlıklı bir şekilde bitiririz bende psikolog sürecine o olsa da olmasa da devam ederim bana çok iyi geliyor.

Aileden kaçış noktası olanların başına bu geliyor genellikle. ilk gelene evet diyor geçiyor... Her sıkan ailenin sonu böyle de olmuyor. Ailemde sıkıyordu bir çok konuda, evliliğimi ailemden bunaldığım için yapmadım severek aşık olarak evlendim.

Beni sıkıyorlardı ama kız kardeşimi sıkamadılar mesela. Onun bir sürü sevgilisi oldu. Rahat rahat gezdi etti... Tüm bunların sebebi biziz aslında. Taviz verdikçe arkası geliyor. Dur demek lazım Bi yerde. Ben maninüleye açıktım. Ama artık anlayabiliyorum. Kim neden söylüyor. Beni iyiyiğim mi yoksa onun çıkarı mı...
Evet kişiye göre muamele oluyor ama bizde abi ve annem faktörü çok baskın onlar ciddi bir baskı kuruyodu baba da sesini cikarmiyodu öyle yani ailem beni belirli bir kalıba sokmaya çalışıyodu ondan

Evet kişiye göre muamele oluyor ama bizde abi ve annem faktörü çok baskın onlar ciddi bir baskı kuruyodu baba da sesini cikarmiyodu öyle yani ailem beni belirli bir kalıba sokmaya çalışıyodu ondan
Benim annemde babamda baskındı. Üstelik üst katta anane teyze faktörü vardı 🤣. Onlara rağmen kız kardeşim umursamadı takmadı. Laf söyleyip küstü konuşmadı. Çatır çatır kavga etti🥴.

Kendinize bakın.

Kesin boşanma söz konusu ise artık ailenizden uzak durun.

Aslında öyle evet evlilik gibi önemli bir kararı vermek için böyle olması gerekmiyordu inanın bende farkındayım buraya yazamadiklarim da var inanılmaz bir psikolojik süreçten bahsediyorum bir seneye yakın evde kimse benimle iletişim kurmadi sadece sevgilim oldu diye ve annemi ne yapsam adam olduğuna inandiramiyor bir araya getirtemiyordum sonra hayatıma farklı biri girdi onu da rüya görmeyle bile ayırmak istedi yine tanimiyordu..en son eşim çıkınca yeter artık moduyla oldu hersey tatile gitmek için de hukuki olarak özgürsün evet ama işler çok büyüyor ailem nerdeyse reddedecek konuma geliyordu morelim inanılmaz bozuluyordu mesela annem git dese ertesi gün sen beceremezsin sen gidip ne yapabilirsin felan tarzında aşağı çekiyordu engel oluyormuş gibi konuşmuyor engel olanın kendim olduğunu dile getiriyordu felan filan böyle kötü bir süreç işte..
Aynı şeyleri hatta daha fazlasını yaşayıp evlenmeyen o kadar çok kadın var ki şimdi bahane bulmayin evlenmek istemissiniz işte. Türkiye şartlarında kaç aile böyle değil? Bütün sevgililerinizi koşa koşa ailenize niye anlattınız onu da hiç anlamadım. Konularinizin da hepsini okudum hâlâ ilişki terapisi filan diyorsunuz ya inanılmaz bişi. Hayat mükemmel değildir seçimlerimiz de mükemmel olamaz evet ve şimdi de sonuclari muhtemelen mükemmel olmayabilecek bir seçim yapmak zorundasınız: boşanmak. Toksik eşten toksik aile bin kat daha iyidir.

Hem biraz sohbet hem biraz eski konularıma yönelik şöyle bir göz atmak istiyorum...
Şuan evliyim toksik giden bir ilişkim var tabii bunları en başından beri farkında bilerek ve isteyerek bu yola girmiştim en son ki konumdan bu tarafa bir şeyler ilişkim adına daha net olarak ilerliyor kendi farkında olup kabul edemediğim şeyleri uzman desteği ile kabul ediyorum şuan memlekete ailemin yanına geldim ailem boşanmam için çok istekli belki onlara göre karşımda ki düzgün bir eş değil ama eve döndüğümde beni çok güzel bir hayat beklemiyor halen neden evlendin direttin diye sorguluyorlar baskı yaptınız hiçbir ilişki seçimine saygı duymadınız dedim annem de sen dışarı saatlerce çıkabiliyordun hesap sormuyorduk (en geç 9da evdeydim her şeyi haber vermeme rağmen her seferinde kavga çıkardı) sen biriyle sevgili olmak için konuşuyordun biz senin her şeyine izin veriyorduk diyor (hiçbir ilişkime tanımaya çalışmadan direk rüya görmeyle bile bu kötüdür bu piskopattir diyip ben rüyamda bana malum oldu diye ayırmaya çalışıyorlardı)sen sabahtan akşama o pis oyun okey oynuyordun diyor (okey annem için kumar kadar günah bir şey)🙄 sen müslüman olduğunu mu sanıyorsun diyor kendisi sabahtan akşama kadar namazdan kafasını kaldırmıyor istiyorki kafamı kapatayım bende namaz kilayim ama 5'in üstüne bir 5 daha kilayim hatta cemaatler şunlar bunlar sadece bunlarla meşgul olayım istiyor.Sen çalışırken paranı asla istemedik sömürmedik diyor ? Pardon ben zaten kazancimla dişinden artira artira yörenin gereği olarak kızlar çeyiz yapar diye herşeyi tek başıma yaptım.Mesela şehir dışına çıkmak istiyordum gezmek gençliğimi yaşamak istiyordum ama müsadelerini almadan kavgayla gitmek istemiyordum asla ve asla müsade yoktu sürekli paranı biriktiriceksin tatil felan yok sana diyorlardı bende kavgayla gitmek istemediğim için hep yazı evde geçiriyordum mesela başka bir şehirde işe girmek istiyordum bizi ikna edip gidiceksin kirayı nasıl karşılayacaksın vs sorular sorarak asla müsade etmiyorlardı kavgadan çok bıkmıştım en sonunda eşim karşıma çıktı ve evlendim sorunlarımın çoğunu annem biliyor her ne kadar arkandayım dese bile sen hakettin sen seçtin diyor biz demiştik diyor neden böyle olduğunu baskı yüzünden bunalttıklarını kaçıp gittiğimi asla kabul etmiyorlar.
Bütün bu tartışma ise neden çıktı onu da belirtip bitirmek istiyorum eşim şuan yaşadığımız şehir de ben de memlekete geldim telefonda konuşuyorduk annemde yanımdaydı bende eşime hayatım evden çıkarken kaç gün oldu hani tuvalet pisse bir yıkar mısın çamaşır suyu felan dök dedim kapatır kapatmaz annemle ciddi bir tartışmaya tutulduk.
Örnegin kadın dediğin kocasına asla tuvalet yıka diyemezmiş bu ne ayipmiş böyle şeyler söylersem tabii evde kavga gürültü eksik olmazmiş herkes benden kaçarmıs tek başına kalirmisim böyle kadınlık mi olurmuş felan bende en son köpürüp kocama kariligi sen yap diyince çok fena tartıştık çünkü evlilikte sorunlarımı biliyor eşimle olan tartışmaları karşılığını hakettiğimi düşünüyor.işte böyle yani sadece yazmak istedim okuyan herkese şimdiden teşekkürler.🌸
Kocama Karılıgı sen yap mı dedınız anneye?
Yoksa anneniz mi Kocanıza
Sen karılık yap dedi sizi alt etmek ıcın
Tam anlamadım orayu

Ya bi şey soracağım bunlar her ailede genelde az çok olan şeyler değil mi? Yani ailenden dolayı kötü evlilik yapmadın sen. Öyle istedin öyle seçtin. Bizler de zamanında tartıştık ailelerimizle, baş kaldırdık, abimle ablam hele ne kavgalar savaşlar verdiler ama ablam kazandı ve evini ayırdı tek yaşıyor gül gibi. Abim de kabullendi çünkü kabullenmek zorunda!. Ben de evleneceğim dedim, abim bana çok düşkündü çok üzüldü, daha küçüksün diye evlenme vs dedi. Hayır doğru insanı bulduğumu düşünüyorum evleneceğim dedim.
Yani Allah insana akıl vermiş niye kendi aklınızı kullanmak yerine hep saçma şeylere sığınıyorsunuz ki? Bence bu kendi hatanızı başkasına atmaktan başka bir şey değildir!
Herkes tutturmuş bir travma da travma diye. İyi de bu bahsettiğiniz ailelerin çoğu Türkiye’nin gerçeği. Kimse de kaçıp kaçıp kötü adam bulup hemen evlenmiyor. Evlenmeyip ayrı ev diye diretseydiniz o zaman.
Bari şimdi onlara yük olmayın, ayrılın ayrı eve çıkın. Bari şimdi aklınızı kullanın geç olmadan.
Sıkıldım bu “ailem bana A değil de B dediği için kötü evlilik yaptım” muhabbetlerinden ya!
Aileniz evlenmeyin deyince ne yapıp edip evleniyorsunuz ama! Demek ki isteyince oluyormuş!

Evliliğinizle ilgili konuları bilmiyorum ama iç dökmeniz kendinizde hiç suç aramamış gibi. Hep ailenize atmışsınız topu. Sorunlarınızın hatasını hep başkasında ararsanız kaynağına hiçbir zaman inemezsiniz. Anlattığınız aile tipi çok tipik bir Türk ailesi. Bu ailelerde yetişip de erkenden kocaya kaçmayan, yanlış evlilik yapmayan çok kişi var.
Eşiniz tuvaleti 3 günde bir de olsa temizleyecek akıl fikir sahibi değilse tabi hatırlatırsınız ve evet sorunlarınızın temeli de böyle tembelliği, düşüncesizliği, pisliği de olabilir. Yani anneniz çok da haksız değil. Olduramadığınız bir adamla kalmaya devam ettikçe hayatım pencereyi kapatır mısın lafı bile kavga çıkarır. Burada kimin haklı kimin haksız, geçmişte eve saat kaçta girdiğiniz de önemsiz kalır. Geçmiş geçmişte kaldı siz şu anı yaşıyorsunuz, geleceğinizi kurtarmayı düşünebilirsiniz.

Yanlış evlilik yapmak üzere olan insanların birçoğunun önüne evlenmemesi için engel çıkıyor aslında. En çok çıkan engel de ailelerin onayının olmaması.

Sevgiden, aile evinden kurtulmak istemekten, yaşam standardının yükselmesini isteme gibi gibi sebeplerden ayak direyip evleniliyor tabi. Sonrasında da mutsuz olunca tüm bu cezbedici sebepler insanın gözüne önemsiz görünüyor. Öyle işte

Başlığa ithafen cevap vereyim.
Bazı insanlar evlenme eylemine o kadar odaklanıyor ki o sırada adaydaki bariz olumsuzluklar dahi göze gelmiyor. Kendini gerçekleştirmenin tek yolu evlilikmiş gibi davranıyor insanlar.

Aileye bağlamayı çok doğru bulmuyorum. Aynı ailede büyümüş aynı eğitimleri almış insanların dahi ilişkileri, evlilikleri kişisel tercihlerine ve iradelerine bağlı yürüyor.

Eğer meseleyi çözmek istiyorsanız kimseyi suçlamadan doğru adımlarla bağımsızlaşarak yapmanız gerekiyor.

Aynı şeyleri hatta daha fazlasını yaşayıp evlenmeyen o kadar çok kadın var ki şimdi bahane bulmayin evlenmek istemissiniz işte. Türkiye şartlarında kaç aile böyle değil? Bütün sevgililerinizi koşa koşa ailenize niye anlattınız onu da hiç anlamadım. Konularinizin da hepsini okudum hâlâ ilişki terapisi filan diyorsunuz ya inanılmaz bişi. Hayat mükemmel değildir seçimlerimiz de mükemmel olamaz evet ve şimdi de sonuclari muhtemelen mükemmel olmayabilecek bir seçim yapmak zorundasınız: boşanmak. Toksik eşten toksik aile bin kat daha iyidir.
Evlilik hiçbir zaman kaçış yolu olarak görülemez zaten bunu gören de genelde pişman olur bahane demek için bütün yaşantımı baştan sona kadar hakim olmanız lazım bunu buraya ne yazarak ne de anlatarak ifade edebilirim bu bir şımarık kız çocuğu edası ile yazılmış bir olay değil duygusal anlamda ciddi olarak yoksun bırakılıp psikolojik şiddet yaşadım bunun sonucu evlilik olayı olmamalıydı belki ama ben yanlış yaptım bunu bile isteye yaptım denize düşen yılana sarılır misali bütün sevgililerinizi anlatmış demişsiniz de anlatmam için 5 yılımı verecek vaktim yoktu diyelim ortalama 5 ay görüşünce aileme görüştüğüm birisi var diyordum evlilik tabii ki de düşünüyordum belki önceki görüştüğüm kişiler eşime göre çok daha iyi bir seçenekti bilemiyorum ama ailem hiçbirini ne tanımak istedi ne de saygı duydu birine piskopattir kesin diyip kestirip attılar diğerini de görünüş olarak eleştirdiler felan filan en son eşim karşıma çıktı ve ben de yeter artık dedim

Başlığa ithafen cevap vereyim.
Bazı insanlar evlenme eylemine o kadar odaklanıyor ki o sırada adaydaki bariz olumsuzluklar dahi göze gelmiyor. Kendini gerçekleştirmenin tek yolu evlilikmiş gibi davranıyor insanlar.

Aileye bağlamayı çok doğru bulmuyorum. Aynı ailede büyümüş aynı eğitimleri almış insanların dahi ilişkileri, evlilikleri kişisel tercihlerine ve iradelerine bağlı yürüyor.

Eğer meseleyi çözmek istiyorsanız kimseyi suçlamadan doğru adımlarla bağımsızlaşarak yapmanız gerekiyor.
Bende aynı fikirdeyim zaten sadece evlenmek ve mutlu olmak istedim olaya balıklama atladım diyelim sorunlar bu şekilde çözülmez zaten bende farkındayım.

X