Bir kuduz meselesi...

Sokak hayvanlarını çok sevdiğimden sürekli besleme yapıyorum. Normalde mama verirken dikkatliyimdir... cuma gunu hamile bi kediye yemek verırken bıraz göbeğini gıdıklayım dedim. Pençesini çok fazla geçirdi elimdem çıkardım. Eve gıdınce kanını baya akıttım sabunlu suyla yıkadım. Annem evham yaptı ya kuduzsa diye? Hamile bi kedi gayet sağlıklı sitemizin bahçesinden ayrılmayan biri dedim ama içime yine de şüphe düştü... bi doktoru aradık. Hemen şimdi hastameye gitmelisin dedi. Artık kedi tırmığında bile kuduz aşısı vurunuyor. Seninki derinmiş de dedi.
macera burdan sonra başlıyor. Kuduz aşısı sadece devlet hastanelerinde vurunuyormuş. Acile gittik ana baba günü gibi. Zaten korona korkusu var. Neyse dr elime baktı hemen tetanos kuduz aşısı dedi.
Hemşirenin biri sol kolumdan tetenosu diğeri sağ kolumdan kuduzu vurdu.. ( bu arada ben solağım)
Sol kolumu 20 cm bile kaldıramıyorum. Normalde ağrı eşiğim yüksektir... ertesi gün ağrı belime kadar yayıldı... şimdide çok fazla halsizlik var. Dertsiz başıma dert almış gibi hissediyorum.
Acil doktoru yarın enfeksiyon doktoruna gidiceksin aşı takvimini belirticek dedi. Sanırım daha 4 doz daha var... başından böyle bir olay geçmiş olan var mı,? Kalan aşıları yaptırmasam mı? Yani yok böyle bir ağrı resmen beni yatağa yapıştırdı. Sanırım bu ağrıyı kuduzdan ziyade tetanos yapıyormuş.

Öncelikle gecmis olsun, gecen yil sonbahardi galiba tetanosun ilk dozunu oldum. Ikinci doz icin bi ay gecmesi gerekiyor. 3. doz icinde en az 6 ay gecmeli ve 3 doz tamamlanirsa koruyuculugu 10yil olacak seklinde bilgilendirildim.
Anlamadigim ayni anda iki asi yapmalari, bana biraz yanlis geldi.

Tekrar tetanoz vururlarsa kendimi zincirle kilitlerim evime :) 2. Yi kaldıramam
Kuduz tarafında ne acıma ne yanma var.
Tetanos tekrar vuruluyor mu? Bu kuduz aşısı dozlarının arasında ?

Tetanosun tekrarı vurulmamıştı bana, tam da hatırlamıyorum gerçi.
Dediğim bilgi de doğrudur; hayvanı takip eder ve sağlıklı olduğunu bildirirseniz, son doz kuduzu vurmazlar.

6-7 sene oluyordur, evliliğimin ilk yılları beyimsu beyimi kapılardan bahçelerden uğurlamaya pek meraklı olduğum yıllar; indim bir sabah apartmanın önüne eşimle beraber onu öpüş tütüş işe yollayıp markete gideceğim filan, bir baktım sarman böyle nasıl desem dayı gibi bi kedi. "Yavrum balım naapıyon?" diye bi seveyim dedim, sevdim sevdim sonra sevmeyi bırakmamla birlikte sen baldırımdan hab diye zombi teyze gibi bir ısır...

Dişi girdi kanadı, meğer bu kedi mahallenin nam salmış belalı dövüşken pek ilişilmez kedisiymiş, mamasını vermezsen, boşa seversen öyle atarmış pençeyi dişlermiş baldırı. O zaman kuduz vuruldum ne olur ne olmaz, 3. doza kadar vuruldum son doz olmadı. Hayvan sağlıklı diye not düşüldü.

Ama ilk dozlar, ilk 10-15 gün için polis takibi de yapılır.

Asilarin hepsini olnak zorundasin malesef. Ogluma yaptirmistik biz kucukken. Ama bir problem olmamisti. Dokyora sordunuz mu agri olmadi normal mi diye?

Benim kızım yaşamıştı. Pazar günüydü. Acilde aşı oldu. Ertesi gün enfeksiyon hastalıklarına gittik. Aşı takvimi verdi. Kediyi takip edin, 10 gün içinde ölmezse toplam 3 doz, takip etme şansınız yoksa 5 doz demişlerdi. Kuduz geçme ihtimali çok düşük ama önlem amaçlı aşı yapılıyor. Tedirgin olmanızı gerektiren bir durum yok.

Ben de 1. Doz tetanozda kolum 3 gün ağrımıştı..2. Dozda ağrı olmadı. Yanı asilarijizi yaptırın tabi

Yani kuduz olan kedi gündüz dışarda dolaşmaz diye biliyorum.
Bildiğiniz oralarda gezinen kediymis zaten.
Sadece baticonla pansuman yetmiyor mu acaba?
Önceki yil bir eczanenin önünde kedi vardı yaklaştı miyavladi seveyim dedim bir tirmik attı kaçtı hain.
Baya kanadı elim.
Eczaneye girdim pansuman yaptı birşey olmaz bu kedi buralarda hep dediler.
Birşey olmadı zaten de bir kedi tırmığı için aşı da olmazdım zaten.
Bilemedim ben mi rahatım.

Tetanoz ağrı yapar evet.
Fotoğraf çekerken dikenli tele yaklaşınca (çizmedi) hadi önlem olsun diye vurulalım dedik, kolu tuta tuta gezdik.

Neyse ki kuduz kadar bol tekrarı yok çok geçmiş olsun.

Sokak hayvanlarını çok sevdiğimden sürekli besleme yapıyorum. Normalde mama verirken dikkatliyimdir... cuma gunu hamile bi kediye yemek verırken bıraz göbeğini gıdıklayım dedim. Pençesini çok fazla geçirdi elimdem çıkardım. Eve gıdınce kanını baya akıttım sabunlu suyla yıkadım. Annem evham yaptı ya kuduzsa diye? Hamile bi kedi gayet sağlıklı sitemizin bahçesinden ayrılmayan biri dedim ama içime yine de şüphe düştü... bi doktoru aradık. Hemen şimdi hastameye gitmelisin dedi. Artık kedi tırmığında bile kuduz aşısı vurunuyor. Seninki derinmiş de dedi.
macera burdan sonra başlıyor. Kuduz aşısı sadece devlet hastanelerinde vurunuyormuş. Acile gittik ana baba günü gibi. Zaten korona korkusu var. Neyse dr elime baktı hemen tetanos kuduz aşısı dedi.
Hemşirenin biri sol kolumdan tetenosu diğeri sağ kolumdan kuduzu vurdu.. ( bu arada ben solağım)
Sol kolumu 20 cm bile kaldıramıyorum. Normalde ağrı eşiğim yüksektir... ertesi gün ağrı belime kadar yayıldı... şimdide çok fazla halsizlik var. Dertsiz başıma dert almış gibi hissediyorum.
Acil doktoru yarın enfeksiyon doktoruna gidiceksin aşı takvimini belirticek dedi. Sanırım daha 4 doz daha var... başından böyle bir olay geçmiş olan var mı,? Kalan aşıları yaptırmasam mı? Yani yok böyle bir ağrı resmen beni yatağa yapıştırdı. Sanırım bu ağrıyı kuduzdan ziyade tetanos yapıyormuş.
Evet tetanoz aşısı öyle yapar.Hamilelikte 2 doz yaptırmıştım ikisindede ağrıdı.

Şaşırdım tetanoz ağrı yapar yorumlarına. Hamileyken dikenli tel battı koluma , bayada paslı maslı. Aile hekimi 2 doz tetanoz yaptı ama acı falan olmadı hiç. Yeri bile sızlamadı. Hamilelere farklı bir aşı mı yapıyorlar acaba 🤔

Şaşırdım tetanoz ağrı yapar yorumlarına. Hamileyken dikenli tel battı koluma , bayada paslı maslı. Aile hekimi 2 doz tetanoz yaptı ama acı falan olmadı hiç. Yeri bile sızlamadı. Hamilelere farklı bir aşı mı yapıyorlar acaba 🤔
Bilmiyorum ki ya acilde ki hemşire alel acele vurdu koluma .. çünkü çok yoğundular. Diğeridr aynı anda sağ koluma kuduzu vurdu.. ama kuduz vurulan yer hiç acımıyor.. tetanoz olan yer yani nasıl tarif etsem doğrulamıyorum bile sol tarafıma kolumu kaldıramıyorum

Tetanoz çok ağrıyo hamileyken yaptılar banada kolum sismisti üzerine yatamadım bir kaç gün kedilerin bir daha karnını sevmeyin hayatı organlari orda olduğu için kendini korumak için kimseye elletmezler bizimde bı sarmanimiz var evde istemediği bı yerine dokunalim tırmığı ya da ısırığı yiyoruz geçmiş olsun

Aynı tetanoz ya... bünyeden bünyeye değişiyor demek ki 🤷🏻‍♀️Zatürre aşısı da bazı kişiye çok dokunuyor mesela, bana hiç dokunmamıştı.

Tetenos aşısını da kuduz aşısını da yaptırdım bu kadar sıkıntı yaşamadım acaba alerji falan mı yaptı. Geri kalan dozları da İhmal etmeyin tek dozun bir koruyuculuğu yok çünkü geçmiş olsun

Turkiye'de son 20 yıldır kuduz vakası yok. Hatta bunun son 10 yili kırsalda bile yok. Yüreği güzel bir insansın belli ancak kedilerin karnına dokunma. En hassas yerleri. Bir de gebeymis. Gecmis olsun. Ben kanun gereği evcilime kuduz yaptırıyorum akabinde kedicik halsiz oluyor. Hatta bir keresinde ödem yapti aşı vurulduğu yer. Biraz ağır geliyor. Korkma! Ama için rahat etsin istiyorsan yaptir tabi.
Allah herşeyi merhametli yüreğine göre versin.

Turkiye'de son 20 yıldır kuduz vakası yok. Hatta bunun son 10 yili kırsalda bile yok. Yüreği güzel bir insansın belli ancak kedilerin karnına dokunma. En hassas yerleri. Bir de gebeymis. Gecmis olsun. Ben kanun gereği evcilime kuduz yaptırıyorum akabinde kedicik halsiz oluyor. Hatta bir keresinde ödem yapti aşı vurulduğu yer. Biraz ağır geliyor. Korkma! Ama için rahat etsin istiyorsan yaptir tabi.
Allah herşeyi merhametli yüreğine göre versin.
Türkiye de 20 yıldır kuduz olmadığı bilgisini nereden aldınız? Sadece 2020 yılı içerisinde kuduz vakası görülmedi ondan öncesinde her yıl vaka ve ölüm var.
Konu sahibi bende 2 yıl önce kedi tırmalamadı nedeni ile yaptırdım aşı . Benim de sizin gibi tetanoz yapılan kolum ilk gün çok ağrıdı 2.gün sırtıma yayıldı ağrı ve 1 haftası yoğun olarak yaklaşık 1 ay gibi sürdü çok yoğun olmasada sonra ki zamanlarda. Lütfen aşınızı ihmal etmeyin kediden kuduz olma ihtimali çok çok düşük bir ihtimal hatta yok gibi ama yine de kuduz belirtileri çıktığında %99 ölümcül bir hastalık tedavisi varken neden ihmal edelim ki değil mi ?

Geçmiş olsun. Kuduzdan ziyade tetenoz aşısı yapıyor o ağrıyı. Kuduz aşısının da yan teysirleri var. Kuduz aşısı genelde 5 doz vuruluyor. Kedi tanıdığınız bir kedi ise 10 gün takibe alın eğer 10 günün sonunda kedi sağlıklı ise imza verip 3 doz aşıdan sonra kalan aşıları olmayabiliyorsunuz. Bu tür yaralanmalarda tetenoz aşısı da vuruluyor ve bu aşı önemli. Ancak ilk dozdan sonra belli bir süre koruyuculuğu oluyor. Tüm dozları yaptırırsanız galiba 10 yıl koruyuculuğu oluyor. Aşı takviminiz oluşturulsun, zaten büyük olasılıkla aile hekimliğine yönlendirecekler tetenoz aşısı için. Kalan aşıları olup olmamak konusunu Doktorunuza danışın.
Bu arada kedileri sevmeniz çok güzel ama tek tük istisnalar hariç kediler karınlarının okşanmasından hoşlanmazlar, hamile kedi tedirgin olmuştur.

Tekrar tetanoz vururlarsa kendimi zincirle kilitlerim evime :) 2. Yi kaldıramam
Kuduz tarafında ne acıma ne yanma var.
Tetanos tekrar vuruluyor mu? Bu kuduz aşısı dozlarının arasında ?
tetenoz aşısının ağrısı çok oluyor ama 2-3 güne geçer.

X