bir şeyi düzenli yapamama hali, theta healing vb. popüler yöntemlerin faydası?

kaygı bozukluğu için yaptı. kaygılanırsam güvende olurum gibi kök inançlarım varmış. o tarz bir şeyleri değiştirmeye çalıştı. etkisini bilemiyorum ilk kez yaptırdım.
Bu theta nedir tam olarak?

Canım ben de senin gibiyim ama altı üstü tembeliz yani, ki sen evde tembellik ediyormuşsun sadece. Bu konuyu maddelerine kadar inip irdelemişsin, mükemmeliyetçi olabilir misin biraz? Bence çok kasma, çekim yasası araştır. Osho okuyabilirsin iç dünyamı sakinleştirmek adına. EFT de bakabilirsin, nefes egzersizleri de… bir başka yöndem de subliminal. Ben çok etkisini gördüm
nasıl gördünüz etkisini. ne yaptınız. eft arkadaşım bana yapmıştı kitaplar da var evde ama tam uygulayamadım. mükemmeliyetçilik var evet. üskünkörü yapamadığım için ilerleme kaydedemiyorum. osho ya bakayım.

kaygı bozukluğu için yaptı. kaygılanırsam güvende olurum gibi kök inançlarım varmış. o tarz bir şeyleri değiştirmeye çalıştı. etkisini bilemiyorum ilk kez yaptırdım.
O inançları düzelttiyse olumlu sonuç alırsınız

O inançları düzelttiyse olumlu sonuç alırsınız
işte tembellik için de yaptırsam mı diyorum ama emin olamıyorum. araştırıyorum kimi çok fayda görmüş kimi yeni nesil sahtekarlık diyor bilemiyorum. döngümden çıkamıyorum çünkü. içten gelen bir motivasyon lazım.

işte tembellik için de yaptırsam mı diyorum ama emin olamıyorum. araştırıyorum kimi çok fayda görmüş kimi yeni nesil sahtekarlık diyor bilemiyorum. döngümden çıkamıyorum çünkü. içten gelen bir motivasyon lazım.
Bence yaptırın
siz ilgili misiniz theta ile
Evet bir ara. Ablam falan eğitimini aldılar. Sonra bazı sebeplerden dolayı ilgilenmeyi bıraktık

yok dağıtmadınız hatta benden daha güzel ifade etmişsiniz beni. beni diyorum çünkü gerçekten baya benzerlikler var.
terapi almak uzun vadeli bir durum ya ona güç yetiremem diye gidemedim henüz. ki bir ara çok panik atağım beni çok zorluyordu. 2-3 yıl ilaç kullandım. şu ara kullanmıyorum.

psikologa gidiyorum ama ücretsiz bir yere gidiyorum zaman aralıkları çok uzun. daha 3. görüşmemi yeni bu ay yapacağım. doğru uzmanı bulmak da öenmli. sizin doktorunuzu bana yazabilir misiniz özelden.

Bende sizinle benzer şeyleri yaşadım ve vitamin değerlerim benimde düşüktür ama başka düşük olup gene de benden daha enerjik ve yaşça büyük kişileri gördükçe sadece onunla bitmediğini anladım.

Özellikle zihnin hep konuşması, hiç susmaması hatta tam uykuya geçiş evresindeyim birden zihnimden geçen tanımadığım yüzler, farkında olmadan yaptığım konuşmalara bir anda kim bunlar lan? Niye düşünüyorum ben bunları diye tepki verdiğim olmuştur.

Aynı anda aklınızdan bir sürü şeyin geçmesi, konsantrasyon bozukluğu, başladığım işi bitirememe, acelecilik, programlı asla olamama hatta bir şeye odaklanmam aşırı aşırı zordu. Çok düşünmek zaten takıntıyı, kaygıyı doğuruyor. Zihin yorgunluğu insana bedenen de hiç bir şey yaptırmıyor. Ama aynı zamanda hep bir şeyleri yapma isteği, başkalarından feyz almaya çalışma, kendini kıyaslama.. En sonunda uzmana başvurdum durumumu anlattım ve ben DHB tanısı almıştım. Aynı zamanda anksiyete için şu an bir antidepresan kullanıyorum. Belki böyle bir durumunuz olabilir. Çünkü zihin yorgunluğu, doluluğu hareketlerinize, çevrenize, hatta yaşadığınız ortama bile yansıyor.

Son düzenleme:
Konuyu ben açsam kendimi bu kadar güzel anlatamazdim. İşin kötü yanı cevapları okumayı erteledim mesela şu an. Bazen kendimi dövesim geliyor nerden aldın bu aklı seeegn nerdeeegn diyerek.

Konuyu ben açsam kendimi bu kadar güzel anlatamazdim. İşin kötü yanı cevapları okumayı erteledim mesela şu an. Bazen kendimi dövesim geliyor nerden aldın bu aklı seeegn nerdeeegn diyerek.
sizin adınıza üzüldüm ama kendime benzer insanları görmek de biraz rahatlatıyor. ben çözüm bulursam yazarım size.

başlığı kısa açmaya çalıştım biraz anlamsız olabilir kusura bakmayın. bir süredir zaten bu konuda bir başlık açmak istiyordum. benzer bir konu görünce orayı işgal etmek istemedim, ertelemeden kendim için açmak istedim.

ben dışarda aktif biriyim. başarılıyım, hırslı olmasam da kendi içimde azmim vardır kolay pes etmem. genelde insanlar takdir eder azmimi. iş dışında mutlaka başka şeyler yaparım falan sadece işle yetinmem. yani dışarda tembel değilim özetle bunu anlatmak istedim.

ama iş eve gelince kendimi bildim bileli aşırı tembelim. çalışan bir annenin çocuğuydum. çok fazla sorumluğum vardı. çoğu kişinin evinde sadece ders yaptığı vakitler temizlik ve yemek yapardım. ama o zaman da önce keyif yapardım annem işten geleceği vakit tutuşurdum. yapardım bir şekilde veya hiç yapmazdım ama kafamda da dururdu.

özetle günümüze geleyim hala öyleyim. hala çok fazla sorumluluğum var. zihnim asla boşalmıyor. ama yine de benden başkası olsa bir şekilde ev işlerini yetiştirir. ben yapamıyorum. kan değerlerim de düşük. b12, d vit, ferritin 3-4 falan o seviyelerde. hatta nerdeyse 3 yıldır böyle ama adam akıllı düzenli ilaçlarımı kullanıp normal seviyeye getirtemedim.

bir şeyi düzenli yapamama sebebim birincisi konforuma düşkünüm. yatmayı seviyorum. ev demek benim için yatmak demek sanki. bir şey yapacak olsam bile bunu yatağımda yapmak istiyorum. ders çalışmak, bir şey izlemek, iş çalışmak vs bunlar hep yatarak yapmak istiyorum.

ikinci sebep çok çabuk yoruluyorum. kalkıyorum mesela diyelim mutfağı temizleyeceğim. salonu temizleyemeden mutfak beni yormuş oluyor geri yatağa geliyorum falan. yorgunluk hem kan değerlerimden, hem hamlıktan olabilir. ama çocukluktan beri de hatırladığım hep düşük enerjili olduğum. hayatımda sadece düzenli dövüş sporu yaptığım dönem enerjik olduğumu ve yorulmadığımı hatırlıyorum. onu da kalbimdeki ufak bir sorundan dolayı bırakmak zorunda kaldım.

üçüncü sebep de her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığım için yaptığım her şeyin beni fiziken ve ruhen yorması. mesela ilacı düzenli alamama sebebim de o. sabah aç karnına alıp iki saat bir şey yemeyin yazıyor ya. o gün çok aç uyandıysam yediğim için o gün alamıyorum. peş peşe almayınca unutuyorum. d vit hapı da mesela diyor öğlen alınsa ve güneşe çıkılsa daha iyi olur. dur diyorum çocuğu almaya giderken alayım hem güneş görürüm. o hengamede unutuyorum. kaldı nasılsa yarın öğlen alırım diyorum ve bu böyle devam edip duruyor. temizliği de böyle aşırı titizlik hastalığı olanlar gibi detaylı yapmaya çalışıyorum ama yarım kalıyor sonra daha beter oluyor.

yaptığım hataların farkındayım ama döngümü kıramıyorum. ve uykusuzluk beni çok etkiliyor. yine çocukluğumdan beri aşırı uykuya düşkündüm. annem sırtında okula götürürmüş beni 1. sınıfta falan uyanamadığım için. öss dönemlerinde ve üniversitede zaman çok önemliydi benim için. akapunktura da gittim, her gün 15 dakika azaltmaya da çalıştım olmadı pes ettim. 3-4 gün uykuzluğa direniyorum sonra aptala dönüyorum enerjim bitiyor. bu arada uykusuzluk dediğim çoğu insan için normal saatlerdir.

hayatım boyunca da hep çalıştım. yazları okul dönemlerimde ortaokulda bile çalıştığım oldu. yani rahatsın zorunluluğun yok gibi bir durum yok. sabah mecburen sıfır uykusuz işe gittiğimde oldu ama işten döndüğümde aktif olamıyorum.

theta kısmına geleyim. bio enerji, barış muslu vb şeylere çok inanmasam da anksiyetem sebebiyle arkadaşımın bana uygulaması sonucu biraz ilgimi çekti. kitaplar falan aldım seanslara maddi gücüm yetmediği için. bitiremedim. geçen de başka bir arkadaşım ücretsiz theta healing yaptı. çocukluktan oluşturduğumuz kök inançlarla ilgili falan ufak bir çalışma yaptı. aslında bu yeni nesil popüler durumlar bir açıdan beni rahatsız ediyor. bir açıdan da şans verme isteği uyandırıyor. ama paramı boşa harcamak da istemiyorum. borçlarım var, artırabildiğimi borçlarıma ayırmaya çalışıyorum.

bir yandan da bu halimden, bu iradesiz, döngümden çıkamayan halden sıkıldım.
uyku probleminiz varsa bu konuda uzman bir doktora gorunmenizi tavsiye ederim. bazi uyku hastaliklarindan gunduz yorgunluk olabiliyor. kisinin uyanikligini artiran bazi ilaclar var. modafinil gibi.

Ay ben ben ben. Ahahahaha. Bende cevapları sonra okurum dedim öyle üşengeçim. Konuyu takipteyim. Ayrıca psikoloğa gittim mükemmeliyetçi kişilik çıktı.

Ay ben ben ben. Ahahahaha. Bende cevapları sonra okurum dedim öyle üşengeçim. Konuyu takipteyim. Ayrıca psikoloğa gittim mükemmeliyetçi kişilik çıktı.
Ay evet ben de buyum. Son dk yaparım ama mükemmel olurdu tüm sunumlarım, projelerim vs. unideyken. Ne kötü şey ya 😔 yapacak enerjin yok ama en iyisi olsun istiyorsun

Merhaba, theta healing uygulayıcısıyım. Ama bu yazdığın şeyler için sana aile dizimini öneririm. İsteyen inanır isteyen inanmaz herkese saygı duyuyorum ama yeni nesil dolandırıcılık/şarlatanlık diyen kişilere asla inanamıyorum nasıl bu kadar kapalı ve saygısız olabiliyorlar anlamıyorum. İnanmak zorunda değilsin, faydasını da görmemiş olabilirsin hepsi çok normal ve çok doğal ama sen görmedin diye neden bir tekniğe hakaret edersin ki anlamıyorum. Neyse konumuza dönersek theta healing de çok detaylı çalışılması gereken bir konu bu yazdıkların. Ha bu arada yanlış anlaşılmasın sadece theta ile olmaz önce fiziki semptomlarını düzeltecek adımlar atmalısın bir doktor ile sonrasında destekleyici destek alabilirsin. Ben dediğim gibi ben senin erinde olsam fiziki desteğimi aldıktan sonra aile dizimine katılırdım.

ay ben de... diyorum bu kadar sıkıntılı bi mükemmelliyetçilik mi olur... neyse cevapları okurum umarım bi ara ahahahah

Theta healing, bioenerji vs fayda sağlamaz, sağlıyor gibi gelmesi tümüyle plasebodur yani bir şey olur diye bekleyince bir şey olmuş gibi gelir ama uzun vadede hiçbir etkisi olmaz. Bunlar tümüyle umut tacirliği, inanç ve para sömürmek için yapılan şeyler.

Sizin aslında davranışsal aktivasyona ve motivasyon kazanmaya ihtiyacınız var, bilişsel davranışçı terapi yöntemleri kullanmanızı öneririm. Bunlara ilişkin okumalar yapın. Barış Muslu vb bu insanlar popülerleşip para kazanmaktan başka dert sahibi değiller, dedikleri şeyler size zarar verse hiçbir sorumluluk almazlar ve dediklerinin dayanağı yok ve bunu bu tarz insanları tanıyıp da söylüyorum. Diğer yandan bilişsel davranışçı terapi gibi şeyler binlerce insan üzerinde denenmiş, riskleri ve faydalı bilinen, bilimsel olarak kanıtı olan şeylerdir. Kendinize yardım için kitap okumak istiyorsanız psikonet yayınlarının kitaplarına bakın, "İyi Hissetmek" en çok önerilen kendine yardım kitaplarındandır, yine makul psikologların videolarına, kitaplarına bakabilirsiniz (örn doğan cüceloğlu, engin geçtan vb, video olarak da beyhan budak olabilir).

Merhaba, theta healing uygulayıcısıyım. Ama bu yazdığın şeyler için sana aile dizimini öneririm. İsteyen inanır isteyen inanmaz herkese saygı duyuyorum ama yeni nesil dolandırıcılık/şarlatanlık diyen kişilere asla inanamıyorum nasıl bu kadar kapalı ve saygısız olabiliyorlar anlamıyorum. İnanmak zorunda değilsin, faydasını da görmemiş olabilirsin hepsi çok normal ve çok doğal ama sen görmedin diye neden bir tekniğe hakaret edersin ki anlamıyorum. Neyse konumuza dönersek theta healing de çok detaylı çalışılması gereken bir konu bu yazdıkların. Ha bu arada yanlış anlaşılmasın sadece theta ile olmaz önce fiziki semptomlarını düzeltecek adımlar atmalısın bir doktor ile sonrasında destekleyici destek alabilirsin. Ben dediğim gibi ben senin erinde olsam fiziki desteğimi aldıktan sonra aile dizimine katılırdım.
Aile dizimi de theta healing de uydurma bilimdir, hiçbir geçerliliği ve işe yaradığına ilişkin kanıt olmadığı gibi insanların sağlığını riske bile atabilen yöntemlerdir. Aksini kanıtlamak adına SCI ya da h-index inde yayınlanmış bir araştırma makalesi paylaşırsanız sözümü hemen geri alırım. Bu tarz makalelere nasıl ulaşacağınızı dahi bilmiyorsanız bir klinik psikolog olarak size insan sağlığı ile uğraşmaktan uzak durmanızı öneririm çünkü bu çok riskli bir yoldasınız ve nerede olduğunuzu bile bilmiyorsunuz demektir. Kendi kendine evinizde theta healingcilik oynarsanız ve karışırsam saygısızlık diyebilirsiniz ancak siz bunu başkalarına bir tedavi gibi sunmaya kalkarsanız alanda uzman olarak her sözü söyleme hakkına sahibim, asıl saygısızlık işi uzmanına bırakmayıp bilip bilmeden bildiğini sanarak konuşup bir de bana saygısızlık yapılıyor demektir. Ama dediğim gibi, kanıt sunun, hemen özür dileyim. EMDR'yi de saçma buluyordum, baktım tonla makale var işe yaradığına dair ve kuramsal arkaplanı var, makul olduğuna karar verdim. Bunca yıldır theta healing ile, bioenerjiyle ilgili neden hiç kabul gören yayın yok?

Binlerce denemeden geçip uygulanan covid aşısına dahi şüpheyle yaklaşan insanların konu ruh sağlığı olunca hiçbir kanıtı olmayan şeylere güvenmesi beni çok üzüyor. Biz bu alanda çalışmak için iyi puanlarla düzgün devlet üniversitelerinde yıllarca eğitim alıp (4 yıl lisans+2 yıl yüksek lisans -bunun bir yılı hoca kontrolünde danışan görerek geçiyor-) bir de üzerine ek eğitimler alıyor, makaleler okuyor, yazıyor, neyin ne kadar etki ettiğini ölçüp anlamak için istatistik öğreniyoruz. Theta healing gibi yöntemlere gerçekten inananlar ya bu yöntemlerden para kazanmaya mecbur kalmıştır ya tıbbi olarak tedavisi olmayan bir noktada olup son bir umut diye bunlara kapılmıştır ya plasebo etkisi yaşıyordur ya da aşırı spirutuellikten ruh sağlığının bir bilim olduğunu unutacak delüzyona ulaşmıştır. Ağır konuştuğum için çok da üzgün değilim çünkü insanların sağlığı oyuncak değil.

Son düzenleme:
Kaygılanırsam güvende olurum inancı kaygının faydalı olduğuna dair bir üstbiliştir. Bu konuda "Metacognitive Theory of Generalized Anxiety Disorder" diye aratarak okuma yapabilirsiniz, İngilizce daha çok kaynak var. Türkçe olarak da "Yaygın Kaygı Bozukluğu ve Üstbiliş" olarak bakabilirsiniz belki, direkt kaygı ve üstbiliş de olur.

Bunun değişmesi için "bende bu varmış" diye ifade edilmesi pek işe yaramaz, ilk adım kişinin bunu kendi kendine fark etmesi ve bunun işlevsiz olduğunu anlamasıdır. Bunu değiştirmek için bilişsel yeniden yapılandırma uygulanır, bu yöntemde kişi ile birlikte inançları sorgulanır, düşüncelerinin farkına varması sağlanır, sonrasında bu düşüncelerin ne kadar işlevsel olduğu değerlendirilir, ardından bu düşünceleri ortaya çıktıkları an fark etmesi için egzersizler yapılır, sonrasında bu düşünceleri kendi kendine değiştirebilme yöntemleri öğretilir ve kişi bu işlevsiz düşünceler yerine işe yarayan alternatif düşünceler üretmeye başlar. Her ne kadar daha mistik ve ilginç dursa bu değişim theta healing ya da bioenerji birden oluşmaz, bilişsel davranışçı terapi ve kişinin kendi çabası ile belli bir sürede gerçekleşir.

X