bir şeyi düzenli yapamama hali, theta healing vb. popüler yöntemlerin faydası?

başlığı kısa açmaya çalıştım biraz anlamsız olabilir kusura bakmayın. bir süredir zaten bu konuda bir başlık açmak istiyordum. benzer bir konu görünce orayı işgal etmek istemedim, ertelemeden kendim için açmak istedim.

ben dışarda aktif biriyim. başarılıyım, hırslı olmasam da kendi içimde azmim vardır kolay pes etmem. genelde insanlar takdir eder azmimi. iş dışında mutlaka başka şeyler yaparım falan sadece işle yetinmem. yani dışarda tembel değilim özetle bunu anlatmak istedim.

ama iş eve gelince kendimi bildim bileli aşırı tembelim. çalışan bir annenin çocuğuydum. çok fazla sorumluğum vardı. çoğu kişinin evinde sadece ders yaptığı vakitler temizlik ve yemek yapardım. ama o zaman da önce keyif yapardım annem işten geleceği vakit tutuşurdum. yapardım bir şekilde veya hiç yapmazdım ama kafamda da dururdu.

özetle günümüze geleyim hala öyleyim. hala çok fazla sorumluluğum var. zihnim asla boşalmıyor. ama yine de benden başkası olsa bir şekilde ev işlerini yetiştirir. ben yapamıyorum. kan değerlerim de düşük. b12, d vit, ferritin 3-4 falan o seviyelerde. hatta nerdeyse 3 yıldır böyle ama adam akıllı düzenli ilaçlarımı kullanıp normal seviyeye getirtemedim.

bir şeyi düzenli yapamama sebebim birincisi konforuma düşkünüm. yatmayı seviyorum. ev demek benim için yatmak demek sanki. bir şey yapacak olsam bile bunu yatağımda yapmak istiyorum. ders çalışmak, bir şey izlemek, iş çalışmak vs bunlar hep yatarak yapmak istiyorum.

ikinci sebep çok çabuk yoruluyorum. kalkıyorum mesela diyelim mutfağı temizleyeceğim. salonu temizleyemeden mutfak beni yormuş oluyor geri yatağa geliyorum falan. yorgunluk hem kan değerlerimden, hem hamlıktan olabilir. ama çocukluktan beri de hatırladığım hep düşük enerjili olduğum. hayatımda sadece düzenli dövüş sporu yaptığım dönem enerjik olduğumu ve yorulmadığımı hatırlıyorum. onu da kalbimdeki ufak bir sorundan dolayı bırakmak zorunda kaldım.

üçüncü sebep de her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığım için yaptığım her şeyin beni fiziken ve ruhen yorması. mesela ilacı düzenli alamama sebebim de o. sabah aç karnına alıp iki saat bir şey yemeyin yazıyor ya. o gün çok aç uyandıysam yediğim için o gün alamıyorum. peş peşe almayınca unutuyorum. d vit hapı da mesela diyor öğlen alınsa ve güneşe çıkılsa daha iyi olur. dur diyorum çocuğu almaya giderken alayım hem güneş görürüm. o hengamede unutuyorum. kaldı nasılsa yarın öğlen alırım diyorum ve bu böyle devam edip duruyor. temizliği de böyle aşırı titizlik hastalığı olanlar gibi detaylı yapmaya çalışıyorum ama yarım kalıyor sonra daha beter oluyor.

yaptığım hataların farkındayım ama döngümü kıramıyorum. ve uykusuzluk beni çok etkiliyor. yine çocukluğumdan beri aşırı uykuya düşkündüm. annem sırtında okula götürürmüş beni 1. sınıfta falan uyanamadığım için. öss dönemlerinde ve üniversitede zaman çok önemliydi benim için. akapunktura da gittim, her gün 15 dakika azaltmaya da çalıştım olmadı pes ettim. 3-4 gün uykuzluğa direniyorum sonra aptala dönüyorum enerjim bitiyor. bu arada uykusuzluk dediğim çoğu insan için normal saatlerdir.

hayatım boyunca da hep çalıştım. yazları okul dönemlerimde ortaokulda bile çalıştığım oldu. yani rahatsın zorunluluğun yok gibi bir durum yok. sabah mecburen sıfır uykusuz işe gittiğimde oldu ama işten döndüğümde aktif olamıyorum.

theta kısmına geleyim. bio enerji, barış muslu vb şeylere çok inanmasam da anksiyetem sebebiyle arkadaşımın bana uygulaması sonucu biraz ilgimi çekti. kitaplar falan aldım seanslara maddi gücüm yetmediği için. bitiremedim. geçen de başka bir arkadaşım ücretsiz theta healing yaptı. çocukluktan oluşturduğumuz kök inançlarla ilgili falan ufak bir çalışma yaptı. aslında bu yeni nesil popüler durumlar bir açıdan beni rahatsız ediyor. bir açıdan da şans verme isteği uyandırıyor. ama paramı boşa harcamak da istemiyorum. borçlarım var, artırabildiğimi borçlarıma ayırmaya çalışıyorum.

bir yandan da bu halimden, bu iradesiz, döngümden çıkamayan halden sıkıldım.
Siz benim ruh ikizim falan ola bilirmisiniz?:KK70:ben də boyleyim kendimi iyileştirmek için vitaminler aldım onları bile düzenli içmiyorum:/ haftada 1 ev temizliyorum.zaten skolyozum var sırt ağrısından çok fazla eğilip kalkamıyorum.psikolojik destek almayı bile düşündüm bir ara ama ona bile üşeniyorum gitmeye((

Bilgilerinizi paylaştığınız için değil üslubunuzun tarzından dolayı bunu söyledim. Ki gerçekçi olmamız gerekirse scı makalelerden bahsettiniz ve bunu araştırmayı bilmiyorsanız vs va gibi cümleler ettiniz beni anlamadan dinlemeden. Birden çok sert bir tutum sergilediniz hiç gerek yok iken. Benim mesajım üzerinden değil direkt kendi cümlelerinizde duygularınızı da dile getirebilirdiniz ama bunu tercih etmediniz. Yayın olmadığını sizde biliyorsunuz ve bilerek bunu sorup sonra salgınlık olarak algıladınız diyorsunuz 😅 velhasıl daha fazla uzatmayacağım emin olun ki ne siz ne de ben haklıyım diyemeyiz. Siz kesinleşmiş şeylere inanan somut şeylerden hoşlanan birisiniz belli ki bende herşey mümkün neden olmasın diyen biriyim. Ortak bir paydamız var oda umut tacirliği yapıp insanları zarara uğratan kişilerden nefret ediyor olmamız.

Bu yöntemlere inanmak bana nasıl doğal geliyorsa inanmamakta bir o kadar normal geliyor doğrusu yanlışı yok benim gözümde. Gerçekten herkese saygı duyuyorum doğru şekilde dile getirildiği sürece. Umuyorum ki zarara uğranmadan deneyimlemek isteyen herkes deneyimleyebilir.

Bir psikolog olarak şu konuda ki fikrinizi merak ettim doğrusu: plasebo etkisidir ancak dediniz ben kendi evcil hayvanımda bile theta ile ilgili çalışıp bir sağlık sorununa iyi geldiğini gördüm. Plasebo olması için bir bilinç olması ve iyi geleceğine inanıp inandığın için iyi gelmesi gerekmez mi? Bunun psikolojide bir açıklaması var mıdır?
Nocebo placebo etkileri üzerinde halen çalışılan ve oldukça ilginç kavramlar. Evcil hayvanınıza neyin iyi geldiğini ve sizin bunu nasıl algıladığınızı kontrollü bir ortamda ölçmeden bir şey diyemeyiz. Şöyle düşünün doktorlar 10 tane insanı hastaneye yatırıp onlara her gün yeni bir ilaç veriyorlar ve bu insanlar 10 günün sonunda çok daha iyi oluyorlar. Ama bu ilaç onları iyileştirdi mi demek? 10 gün hastaneye yatmayı sadece işi gücü, düzenli hayatı olmayanlar kabul etmiş ve ilaç değil düzenli hayat onları iyileştirmiş olabilir. Bu nedenle bilimsel çalışmalarda neyin işe yaradığını tam olarak anlamak için bu faktörler kontrol edilir ve analizler buna göre yapılır. Yine bir örnek, terlik giyilen günlerde boğulma vakaları daha fazladır ama bu terlik giyiliyor diye boğulunuyor demek değildir, burada rol oynayan asıl faktör yaz mevsimidir. Hayvana iyi geldiğini siz görüyor olabilirsiniz (ancak bir fark olmayabilir), hayvanla ilgilenmeniz iyi geliyor olabilir, uygulama iyi geliyor olabilir (kanıtlanmamış olabilir ama hatalı saatin doğruyu göstermesi misali birine iyi gelmesi denk gelebilir ya da cidden iyi bir uygulamadır ama bilimsel olarak incelenmemiştir), birçok faktör var. Makale vb sormam da bu nedenleydi, bir şeyin işe yaradığıni iddia etmek için kontrollü ortamlarda birçok kez denenmiş kanıtlara ihtiyaç vardır. Ben kanıtlandığını bildiğim, uzun zamandır uyguladığım yöntemler için bile terapi seanslarından önce birçok makale okuyorum, farklı görüşlere bakıyorum, sorumlu hissediyorum. Makale sormak bir kibir değil aksine bilmiyor olabileceğimi kabul etmek benim gözümde. Öyle katı bir insan da değilim, dine inanırım, burçlara inanmayı severim ama bilimle ilgisi olması gereken konuları bilime bırakırım, bunlar kişisel görüşlerin rol oynayacağı konular değildir ve makale okuma konusunda sorun yaşayan birinin insan sağlığı ile ilgili konulara müdahale etmemesi gerekir, bu da kişisel bir görüş değil. Bu konulara fiziksel sağlıkta dikkat etmeye başladı toplumumuz ama psikolojik sağlığa ilişkin bilinç henüz kazanılmış değil. Covid aşısı için "kaç kişide test edilmiş, kontrol çalışması nasıl yapılmış" diye sordu çoğu insan, ne güzel, sorsunlar tabi ki, sağlık kıymetli. Bu ruh sağlığına dair müdahaleler için de gerekli bir soru.

Bir evcil hayvan konusu üzerinde bile "bu böyledir" demedim bakın, araştırma gerekiyor, benim yorumumla olacak bir şey değil bu. Bir de düşünsenize, biz bu kadar emek veriyoruz, bu kadar okuyoruz, araştırıyoruz, birçok şeyi kontrol edip ona göre işe yarayacağını düşündüğümüz şeyi test ediyoruz ve bazen bize çok mantıklı gelmesine rağmen işe yaramıyor çıkıyor ve bunu bir uygulamaya çeviremiyoruz, sonra birileri çıkıyor hiçbir dayanağı olmadan rahat rahat "ben şunu yaptım oldu" diyor. Bu işin oluru böyle değildir, biz afedersiniz aptal mıyız bu kadar emek veriyoruz. Bu nedenle takdir edersiniz ki sinirleniyorum. Bu tarz şeyler (bioenerji vb) niyetten bağımsız olarak yöntem olarak yanlıştır, önce gönüllü kişilerde kontrollü olarak test edip işe yaradığını kanıtlar, makalesini yazarsın, sonra uygularsın. Bu emek istese de yapması imkansız bir şey değil ama kimse yapmıyor, kontrollü bir theta healing çalışması yapıp "bakın işe yarıyor" diyebilecek bir insan bile yok mu? Elbet vardır ama buna rağmen yapılmıyor olması işe yaramadığını ve bunun ortaya çıkmasını istemediklerini yani bir artniyet olduğunu düşündürüyor. Buna cevaben de bize düşmanlar araştırma yaptırmıyorlar diyemezler, açık verilerle çalışıp bunu sunarlarsa ve yayınlanmazsa ABD'de vb mahkemeye kadar yolu var bunun, işe yarasa öyle ya da böyle kanıtlanır. EMDR'den (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) bahsettim ya mesela bana deli saçması gelmişti "gözleri sağ sol yaptırıyorsun travmaya iyiyi geliyor daha neler" demiştim ama sonra araştırdım ve cidden işe yarıyor, neden işe yaradığına ilişkin makul açıklamalar var, kuramsal arkaplanı var, buna karşı çıkmak bana düşmez hatta geçerli bir yerden eğitimini alıp uygulamayı düşünüyorum. Sizin uyguladığınız yöntemler için de bunu düşünebilirdim işe yaradığı kanıtlanıp öyle uygulamaya geçilmiş olsaydı. Benimki kişisel bir karşı durma değil, bildiğim gerçeği söylüyorum.

Son düzenleme:
Nocebo placebo etkileri üzerinde halen çalışılan ve oldukça ilginç kavramlar. Evcil hayvanınıza neyin iyi geldiğini ve sizin bunu nasıl algıladığınızı kontrollü bir ortamda ölçmeden bir şey diyemeyiz. Şöyle düşünün doktorlar 10 tane insanı hastaneye yatırıp onlara her gün yeni bir ilaç veriyorlar ve bu insanlar 10 günün sonunda çok daha iyi oluyorlar. Ama bu ilaç onları iyileştirdi mi demek? 10 gün hastaneye yatmayı sadece işi gücü, düzenli hayatı olmayanlar kabul etmiş ve ilaç değil düzenli hayat onları iyileştirmiş olabilir. Bu nedenle bilimsel çalışmalarda neyin işe yaradığını tam olarak anlamak için bu faktörler kontrol edilir ve analizler buna göre yapılır. Yine bir örnek, terlik giyilen günlerde boğulma vakaları daha fazladır ama bu terlik giyiliyor diye boğulunuyor demek değildir, burada rol oynayan asıl faktör yaz mevsimidir. Hayvana iyi geldiğini siz görüyor olabilirsiniz (ancak bir fark olmayabilir), hayvanla ilgilenmeniz iyi geliyor olabilir, uygulama iyi geliyor olabilir (kanıtlanmamış olabilir ama hatalı saatin doğruyu göstermesi misali birine iyi gelmesi denk gelebilir ya da cidden iyi bir uygulamadır ama bilimsel olarak incelenmemiştir), birçok faktör var. Makale vb sormam da bu nedenleydi, bir şeyin işe yaradığıni iddia etmek için kontrollü ortamlarda birçok kez denenmiş kanıtlara ihtiyaç vardır. Ben kanıtlandığını bildiğim, uzun zamandır uyguladığım yöntemler için bile terapi seanslarından önce birçok makale okuyorum, farklı görüşlere bakıyorum, sorumlu hissediyorum. Makale sormak bir kibir değil aksine bilmiyor olabileceğimi kabul etmek benim gözümde. Öyle katı bir insan da değilim, dine inanırım, burçlara inanmayı severim ama bilimle ilgisi olması gereken konuları bilime bırakırım, bunlar kişisel görüşlerin rol oynayacağı konular değildir ve makale okuma konusunda sorun yaşayan birinin insan sağlığı ile ilgili konulara müdahale etmemesi gerekir, bu da kişisel bir görüş değil. Bu konulara fiziksel sağlıkta dikkat etmeye başladı toplumumuz ama psikolojik sağlığa ilişkin bilinç henüz kazanılmış değil. Covid aşısı için "kaç kişide test edilmiş, kontrol çalışması nasıl yapılmış" diye sordu çoğu insan, ne güzel, sorsunlar tabi ki, sağlık kıymetli. Bu ruh sağlığına dair müdahaleler için de gerekli bir soru.

Bir evcil hayvan konusu üzerinde bile "bu böyledir" demedim bakın, araştırma gerekiyor, benim yorumumla olacak bir şey değil bu. Bir de düşünsenize, biz bu kadar emek veriyoruz, bu kadar okuyoruz, araştırıyoruz, birçok şeyi kontrol edip ona göre işe yarayacağını düşündüğümüz şeyi test ediyoruz ve bazen bize çok mantıklı gelmesine rağmen işe yaramıyor çıkıyor ve bunu bir uygulamaya çeviremiyoruz, sonra birileri çıkıyor hiçbir dayanağı olmadan rahat rahat "ben şunu yaptım oldu" diyor. Bu işin oluru böyle değildir, biz afedersiniz aptal mıyız bu kadar emek veriyoruz. Bu nedenle takdir edersiniz ki sinirleniyorum. Bu tarz şeyler (bioenerji vb) niyetten bağımsız olarak yöntem olarak yanlıştır, önce gönüllü kişilerde kontrollü olarak test edip işe yaradığını kanıtlar, makalesini yazarsın, sonra uygularsın. Bu emek istese de yapması imkansız bir şey değil. EMDR'den (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) bahsettim ya mesela bana deli saçması gelmişti "gözlerini sağ sol yaptırıyorsun travmaya iyi geliyor, daha neler" demiştim ama sonra araştırdım ve cidden işe yarıyor, neden işe yaradığına ilişkin makul açıklamalar var, kuramsal arkaplanı var, buna karşı çıkmak bana düşmez hatta geçerli bir yerden eğitimini alıp uygulamayı düşünüyorum. Sizin uyguladığınız yöntemler için de bunu düşünebilirdim işe yaradığı kanıtlanıp öyle uygulamaya geçilmiş olsaydı. Benimki kişisel bir karşı durma değil, bildiğim gerçeği söylüyorum.
Umarım birgün o seviyeye gelir ve işinin ehli insanlar bunları uygulayabilir ben doğru kişilerle bu çalışmalar yapıldığında fayda sağladığına inanıyorum ve çok şükür kendim doğru insanlara denk geldim umarım gönülden diliyorum birgün bilim, din ve bu çalışmalar ortak payda da buluşabilir 🍀

Bu arada ben psikolog desteği de alan bir insan olduğum için yapılan işin ne kadar kıymetli olduğunu bilen bir taraftayım. Psikolog desteğiyle aile diziminden sonra tanıştım ama yine de iyiki tanıştım bunu yadsıyamam. Ben sizi anlıyorum emek verdiğiniz konuda sizden daha çok biliyormuş gibi insanların fikir beyan etmesi korkunç paralar kazanması ve bunu yaparken insanlara zarar verebilme ihtimali sizi sinirlendiriyor ama ben o kişi değilim. Bunun bu kadar kontrolsüzce yapılmasını riskli bulan ama sırf bunlar var diye de iyi gelme/mutlu olma ihtimalini kaçırmak istemeyen bir taraftan bakıyorum bu konulara. 😌

Umarım birgün o seviyeye gelir ve işinin ehli insanlar bunları uygulayabilir ben doğru kişilerle bu çalışmalar yapıldığında fayda sağladığına inanıyorum ve çok şükür kendim doğru insanlara denk geldim umarım gönülden diliyorum birgün bilim, din ve bu çalışmalar ortak payda da buluşabilir 🍀

Bu arada ben psikolog desteği de alan bir insan olduğum için yapılan işin ne kadar kıymetli olduğunu bilen bir taraftayım. Psikolog desteğiyle aile diziminden sonra tanıştım ama yine de iyiki tanıştım bunu yadsıyamam. Ben sizi anlıyorum emek verdiğiniz konuda sizden daha çok biliyormuş gibi insanların fikir beyan etmesi korkunç paralar kazanması ve bunu yaparken insanlara zarar verebilme ihtimali sizi sinirlendiriyor ama ben o kişi değilim. Bunun bu kadar kontrolsüzce yapılmasını riskli bulan ama sırf bunlar var diye de iyi gelme/mutlu olma ihtimalini kaçırmak istemeyen bir taraftan bakıyorum bu konulara. 😌
Dinin kanıtlanmasına, bilimle ortak paydada buluşmasına gerek yok ki, din bir inanç ve zaten kanıtlansa din olmaz adı, başka bir şey olur, kanıtlansa dinen de inanmak bir imtihan olmaz, iman kanıtı olmadan inanmaktır. Din inanılması için bilime muhtaç değildir, bu dini bilimden aşağı bir konuma koyar oysa ikisi çok farklı iki şeydir. Theta healing ve bioenerji ise kişisel görüşüme göre din gibi iman edilecek şeyler değildir ve kanıta muhtaçtır. İşe yaradıkları kanıtlanacak olsalardı şimdiye dek kanıtlanırdı, çok zor değil 30 kişiyi toplayıp kontrollü bir çalışma yapmak, yayın tarayıp ölçek belirlemek. Sizin kim olduğunuz değil bu yöntemlerin ne olduğu problem, yöntem hatalı olunca da uygulayanın iyiliği sadece riski azaltır. Buna değmez. Sağlıklı günler diliyorum size, bilinçli hareket etmeye çalıştığınızı anlıyorum ama dediğim gibi mesele siz değilsiniz.

Dinin kanıtlanmasına, bilimle ortak paydada buluşmasına gerek yok ki, din bir inanç ve zaten kanıtlansa din olmaz adı, başka bir şey olur, kanıtlansa dinen de inanmak bir imtihan olmaz, iman kanıtı olmadan inanmaktır. Din inanılması için bilime muhtaç değildir, bu dini bilimden aşağı bir konuma koyar oysa ikisi çok farklı iki şeydir. Theta healing ve bioenerji ise kişisel görüşüme göre din gibi iman edilecek şeyler değildir ve kanıta muhtaçtır. İşe yaradıkları kanıtlanacak olsalardı şimdiye dek kanıtlanırdı, çok zor değil 30 kişiyi toplayıp kontrollü bir çalışma yapmak, yayın tarayıp ölçek belirlemek. Sizin kim olduğunuz değil bu yöntemlerin ne olduğu problem, yöntem hatalı olunca da uygulayanın iyiliği sadece riski azaltır. Buna değmez. Sağlıklı günler diliyorum size, bilinçli hareket etmeye çalıştığınızı anlıyorum ama dediğim gibi mesele siz değilsiniz.
Konuyu bambaşka yerlere çekmişsiniz yine. Ben kanıtlanmalı temalı konuşmadım. Neyse anlamak isteyen istediği şekilde anlayabilir 🍀

Konuyu bambaşka yerlere çekmişsiniz yine. Ben kanıtlanmalı temalı konuşmadım. Neyse anlamak isteyen istediği şekilde anlayabilir 🍀
Başka bir yere çektiğimi düşünmüyorum, kanıt isteyen şey vardır, istemeyen şey vardır ve theta healing gibi konular kanıt ister, bilim kanıt ister, din ise apayrı bir konudur ve bilim ile ortak paydada buluşmak zorunda değildir, kanıt istemez. Bunu gayet uzun ve anlaşılır şekilde açıkladığımı düşünüyorum ancak kabul etmek istemeybilirsiz. Bazı konularda kişisel görüşlerimizin önemi yoktur, bunu da açıklamıştım. İyi akşamlar. Sağlıklı günler.

İşevuruk bir tanımı yok. İşevuruk tanım bir kavramın var olup olmadığını, ne ölçüde ve şekilde var olduğunu tarafsız ve kanıtlanabilir olarak olarak ifade eden tanımdır. İşevuruk tanımı olmayan iyileştirici yöntemler ölçülemezler ve gecerlilikleri yoktur. Mesela ben namaz kılmak iyi geliyor diye düşünüyorum ama bunu "namaz terapisi" diye tedaviye çeviremem çünkü din bir bilim değildir, olması da gerekmez, inanç ve iman olarak bireysel olarak kıymetlidir (bu arada dini inancı olanları daha az ruhsal sıkıntı yaşadığına dair kanıt var, yine de bu bir tedavi olamaz). Gördüğünüz üzere baya rahatsız oluyorum her şeyin tedavi diye pazarlanmasından.

Bazı işevuruk tanım örnekleri:
kaynar su = 100°c dek ısıtılmış h2o molekülü
bilişsel yeniden yapılandırma = işlevsiz düşünce sistemlerinin ve özellikle otomatik olarak ortaya çıkan düşüncelerin fark edilmesi, değerlendirilmesi ve değiştirilmesini sokratik sorgulama gibi yöntemlerle sağlayan bir bilişsel davranışçı terapi yöntemi
apendektomi: apandisin cerrahi yöntemlerle vücuttan çıkarılması vb. vb. Hepsinin ne olduğu belli ve riski ne, ne kadar fayda eder, nasıl ölçülür biliniyor.
Yani?🤔🤔🤔🤔

Afili cümleler bio enerji falan yazmışsınız ama ağırkanlı birazcık da tembelsiniz ..hayatınızda sorun yaratmıyorsa zararı yok çok da kurcalamayın

doğru anladıysam
2 çocuk var
çalışıyorsunuz
bir de home office çalışıyorsunuz yani eve gelince farklı bir ortam olup 15 dakika evi şöyle bir toplasam enerjisi olmuyor

----10+ senedir home office çalışıyorum ben. mesela sırf bu yüzden evde sadece tek 1 yerde çalışıyorum orası ofismiş algısı olsun diye. diğer odalara, çalıştığım odadan çıkınca, sanki yeni bir mekanmış algım oluyor ve bazen 10 dakika 15 dakika kısacık seanslarla gaza gelip ev işi yapıyorm. saatlerce ev işi yapmam. evin her yerini kullansam evi toplu tutamam. evde çocuk yok bir de ben dağıtmıyorum o yüzden kolay topluyorum----

neyse eşiniz ne yapıyor?
çocuklar tüm gün mi okulda?
esas "ev işi" faktörleri bunlar bence
eş ev işlerinin bir kısmını yapıyorsa
çocuklar da tüm gün dışarıdaysa ve akşam sadece yemek yiyip yatma seansına giriliyorsa
o evde aslında fazla iş olmaz
yok öyle değilse

eşin dağınıklığı + temizliği sizdeyse
çocuklarin evi dağıtacak vakti oluyorsa
sizin thetalık metalık bir durmunuz yok bence (theta ne bilmiyorum)
sizin tek sorununuz standart çalışan 2 çocuklu Türk kadını sorunu

hiiiiç anam da çalışırdı o zaman da enerjim yoktuluk derin çıkarımlara girmeyin ruhunuzu yormayın
diyelim ki öyle değildi de zıpkın gibiydiniz, so what?

yaş alıyoruz ve yoruluyoruz
her işe yetişemeyiz

gece 2de misaririm var diye kalkıp börek yaptım 4te yattım uyuyamadığım için de uykusuz güne devam ediyorum --uyku sorunum var ilaç kullanmıyorum.
eğer yatınca uyabiliyorsanız bu çooook büyük nimet bence ama zihninizi yormayın. yetişemediğini şey de eksik kalsın.
Home office ne iş yapıyorsunuz çağrı hizmetleri mi

Konuyu garipsemeyen tek kişi ben miyim… iki çocuğunuz var ve çalışıyorsunuz. Ben de öyleyim. Kafa sürekli dolu olduğu için ve evde her gün goygoy dinlediğim için boş oturduğum vakitlerde bile dinlenemiyorum. Kronik yorgunluk var hiç geçmiyor. Bence ikimiz yalnız değiliz

X