bir şeyi düzenli yapamama hali, theta healing vb. popüler yöntemlerin faydası?

Bu theta nedir tam olarak?
İşevuruk bir tanımı yok. İşevuruk tanım bir kavramın var olup olmadığını, ne ölçüde ve şekilde var olduğunu tarafsız ve kanıtlanabilir olarak olarak ifade eden tanımdır. İşevuruk tanımı olmayan iyileştirici yöntemler ölçülemezler ve gecerlilikleri yoktur. Mesela ben namaz kılmak iyi geliyor diye düşünüyorum ama bunu "namaz terapisi" diye tedaviye çeviremem çünkü din bir bilim değildir, olması da gerekmez, inanç ve iman olarak bireysel olarak kıymetlidir (bu arada dini inancı olanları daha az ruhsal sıkıntı yaşadığına dair kanıt var, yine de bu bir tedavi olamaz). Gördüğünüz üzere baya rahatsız oluyorum her şeyin tedavi diye pazarlanmasından.

Bazı işevuruk tanım örnekleri:
kaynar su = 100°c dek ısıtılmış h2o molekülü
bilişsel yeniden yapılandırma = işlevsiz düşünce sistemlerinin ve özellikle otomatik olarak ortaya çıkan düşüncelerin fark edilmesi, değerlendirilmesi ve değiştirilmesini sokratik sorgulama gibi yöntemlerle sağlayan bir bilişsel davranışçı terapi yöntemi
apendektomi: apandisin cerrahi yöntemlerle vücuttan çıkarılması vb. vb. Hepsinin ne olduğu belli ve riski ne, ne kadar fayda eder, nasıl ölçülür biliniyor.

Belli ki zamanınız yetmiyor, olmuyorsa d aolmuyor zorlamayın. İş hayatında başarılıyım demişsiniz o zaman işten ev işine vakit kalmıyordur (bende öyle). Onu da yapıcam bunu da yapıcam diye cebelleşmeyin alın bir temizlikçi olsun bitsin. Ev işi yapmak da çok mu lazım yani, bildiğimiz angarya yapınca da kimse madalya takmıyor level atlamıyorsun ... iş görülsün ev temiz olsun yeterli daha büyük anlamlar yüklemeye gerek var mı :KK51:

Merhaba, theta healing uygulayıcısıyım. Ama bu yazdığın şeyler için sana aile dizimini öneririm.

Konu sahibesi vaktinin çoğunu işe veriyor, eve gelince ev işine hali kalmıyor bu kadar basit bunun emzardaki neneyle dedeyle ne alakası var :KK51:

Konu sahibesi vaktini işine veriyorsa ordan aldığı kazancın bir kısmını temizliğe verir, hem ev temiz kalır hem de başka bir kadına istihdam olur. Ne yapsın konu sahibesi mezardaki nenemin 6 çocuğu vardı ah vah demenin kime faydası var, zamanın her şeye yetmeyeceğini kabule tsin sonra da bir temizlikçi bulsun olsun bitsin.

Konu sahibesi vaktinin çoğunu işe veriyor, eve gelince ev işine hali kalmıyor bu kadar basit bunun emzardaki neneyle dedeyle ne alakası var :KK51:

Konu sahibesi vaktini işine veriyorsa ordan aldığı kazancın bir kısmını temizliğe verir, hem ev temiz kalır hem de başka bir kadına istihdam olur. Ne yapsın konu sahibesi mezardaki nenemin 6 çocuğu vardı ah vah demenin kime faydası var, zamanın her şeye yetmeyeceğini kabule tsin sonra da bir temizlikçi bulsun olsun bitsin.
Neden bu şekilde yaklaşıyorsunuz olaya 😅 sabahtan akşama çalışıp gelip ev işini yapabilen insanlarda var. Belki tetikleyen bir şey var ne zararı olabilir ki? 😌 bu dediklerinizi de yapabilir tabiki çokta güzel olur bir kadına istihdam olması ama başka tetikleyen birşey de var ise bilmiş olur bence zarar gelmez

Birde ‘6 çocuğu var ah vah demenin’ kısmıyla ilgili birşey söylemek istiyorum. Aile dizimine katıldınız mı bilmiyorum ama aile dizimi ah vah a yönlendiren birşey değil onu yapıyorsa kişi zaten hiç katılmasın manasız anlamını yitiren birşey haline geliyor. Ordaki amaç farkında olmak. Dolayısıyla da döngüyü kırmak

Birde ‘6 çocuğu var ah vah demenin’ kısmıyla ilgili birşey söylemek istiyorum. Aile dizimine katıldınız mı bilmiyorum ama aile dizimi ah vah a yönlendiren birşey değil onu yapıyorsa kişi zaten hiç katılmasın manasız anlamını yitiren birşey haline geliyor. Ordaki amaç farkında olmak.

Katılmadım, her ne kadar saçma değil demişsiniz ama hiç katılmıyorum lütfen alınmayın. Herkesin ameli, hayatı kendine öldüğünde doğrusu yanlışı neyse kendi karmanı alıp gidiyorsun. İnsna evlatları ne başkasının yaptıklarından sorumlu, ne de başkasının karmasını yükünü taşımaya mahkum, herkesin hayatı, seçimleri, kaderi , yolu farklı ve kendine özel. Gayet kaderci ve teslimiyetçi bir felsefesi olan islam'da bile der ki her koyun kendi bacağından asılır, herkesin amel defteri kendine o yüzden seçimlerinizi doğru yapın sonra Allaha sığının .. Onun dışında bu aile dizimi işinde hiçbir mantık var mı Allah aşkına, büyük büyük dayım 1. Dünya savaşında şehitolmuş mesela, bunun benim hayatıma ne etkisi olabilir?

Konu sahibesinin derdi de belli, modern insanın derdi olan zamansızlık. yapacak iş çok, ama yetişecek zaman yok. O yüzden başka insanlarınınz amanlarını bir miktar para koyup ödünç alıyorsun bu kadar. Akşam eve yorgun argın gelince temizliğe memizliğe hal kalmıyor, kalmıyorsa da kalmıyor bu noktada vücudunu dinleyip ekndini zorlamamak gerek o kadar.

Thetahealing de olabilir, jaas seansı da alabilirsiniz.
Fakat ben uygulayıcı olmama rağmen önce modern tıbba göre hareket etmenizi öneriyorum. Vücudunuz/değerleriniz ideal şekilde olsun, sonrasına o zaman bakarsınız.
Bu tarz teknikler teşhis ya da tedavi amacı içermez. O ayrımı yapmak önemli.

Katılmadım, her ne kadar saçma değil demişsiniz ama hiç katılmıyorum lütfen alınmayın. Herkesin ameli, hayatı kendine öldüğünde doğrusu yanlışı neyse kendi karmanı alıp gidiyorsun. İnsna evlatları ne başkasının yaptıklarından sorumlu, ne de başkasının karmasını yükünü taşımaya mahkum, herkesin hayatı, seçimleri, kaderi , yolu farklı ve kendine özel. Gayet kaderci ve teslimiyetçi bir felsefesi olan islam'da bile der ki her koyun kendi bacağından asılır, herkesin amel defteri kendine o yüzden seçimlerinizi doğru yapın sonra Allaha sığının .. Onun dışında bu aile dizimi işinde hiçbir mantık var mı Allah aşkına, büyük büyük dayım 1. Dünya savaşında şehitolmuş mesela, bunun benim hayatıma ne etkisi olabilir?

Konu sahibesinin derdi de belli, modern insanın derdi olan zamansızlık. yapacak iş çok, ama yetişecek zaman yok. O yüzden başka insanlarınınz amanlarını bir miktar para koyup ödünç alıyorsun bu kadar. Akşam eve yorgun argın gelince temizliğe memizliğe hal kalmıyor, kalmıyorsa da kalmıyor bu noktada vücudunu dinleyip ekndini zorlamamak gerek o kadar.
Yok asla alınmam çok güzel bir uslüp ile düşüncelerinizi dile getirmişsiniz bundan güzel ne olabilir ki 🍀

Herkes aynı şeye inanıcak diye birşey asla yok sizin yolunuz hayat görüşünüz ve en önemlisi sizin için doğru olan bu düşünceler. Ben daha farklı yorumluyorum ve kendi hayatımda fiziksel olarakta etkilerini gördüğüm için benimsiyorum bu yöntemi. Din ile aynı kefeye veya bakış açısına getirmiyorum. Yine kendi bacağımdan asılıyorum çünkü farketmez ve duygu düşüncelerimi anlamazsam yapacağım kötülükler/iyilikler yine benim. Aaa atam bana bunu böyle aktardı ondan oldu deme hakkına sahip değilim. Allahım bana akıl fikir vermiş anlayıp düzeltme şansım vardı gibi bir pencereden bakıyorum. Ve benim içinde doğrusu bu 😌 duygusal olarak bazı hislerin yaşamasak bile aktarıldığını düşünüyorum ve buna inanıyorum. Mesela sudan korkan veya hayvanlarda korkan soğuktan korkan insanların bir kısmı kendi hayatlarında tecrübe ettikleri için korkuyorlar evet ama bir kısmı da hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen korkuyorlar orada illa olacak şeklinde değil ama olma ihtimali var şeklinde yorumluyorum ben. 🍀

doğru anladıysam
2 çocuk var
çalışıyorsunuz
bir de home office çalışıyorsunuz yani eve gelince farklı bir ortam olup 15 dakika evi şöyle bir toplasam enerjisi olmuyor

----10+ senedir home office çalışıyorum ben. mesela sırf bu yüzden evde sadece tek 1 yerde çalışıyorum orası ofismiş algısı olsun diye. diğer odalara, çalıştığım odadan çıkınca, sanki yeni bir mekanmış algım oluyor ve bazen 10 dakika 15 dakika kısacık seanslarla gaza gelip ev işi yapıyorm. saatlerce ev işi yapmam. evin her yerini kullansam evi toplu tutamam. evde çocuk yok bir de ben dağıtmıyorum o yüzden kolay topluyorum----

neyse eşiniz ne yapıyor?
çocuklar tüm gün mi okulda?
esas "ev işi" faktörleri bunlar bence
eş ev işlerinin bir kısmını yapıyorsa
çocuklar da tüm gün dışarıdaysa ve akşam sadece yemek yiyip yatma seansına giriliyorsa
o evde aslında fazla iş olmaz
yok öyle değilse

eşin dağınıklığı + temizliği sizdeyse
çocuklarin evi dağıtacak vakti oluyorsa
sizin thetalık metalık bir durmunuz yok bence (theta ne bilmiyorum)
sizin tek sorununuz standart çalışan 2 çocuklu Türk kadını sorunu

hiiiiç anam da çalışırdı o zaman da enerjim yoktuluk derin çıkarımlara girmeyin ruhunuzu yormayın
diyelim ki öyle değildi de zıpkın gibiydiniz, so what?

yaş alıyoruz ve yoruluyoruz
her işe yetişemeyiz

gece 2de misaririm var diye kalkıp börek yaptım 4te yattım uyuyamadığım için de uykusuz güne devam ediyorum --uyku sorunum var ilaç kullanmıyorum.
eğer yatınca uyabiliyorsanız bu çooook büyük nimet bence ama zihninizi yormayın. yetişemediğini şey de eksik kalsın.

Aile dizimi de theta healing de uydurma bilimdir, hiçbir geçerliliği ve işe yaradığına ilişkin kanıt olmadığı gibi insanların sağlığını riske bile atabilen yöntemlerdir. Aksini kanıtlamak adına SCI ya da h-index inde yayınlanmış bir araştırma makalesi paylaşırsanız sözümü hemen geri alırım. Bu tarz makalelere nasıl ulaşacağınızı dahi bilmiyorsanız bir klinik psikolog olarak size insan sağlığı ile uğraşmaktan uzak durmanızı öneririm çünkü bu çok riskli bir yoldasınız ve nerede olduğunuzu bile bilmiyorsunuz demektir. Kendi kendine evinizde theta healingcilik oynarsanız ve karışırsam saygısızlık diyebilirsiniz ancak siz bunu başkalarına bir tedavi gibi sunmaya kalkarsanız alanda uzman olarak her sözü söyleme hakkına sahibim, asıl saygısızlık işi uzmanına bırakmayıp bilip bilmeden bildiğini sanarak konuşup bir de bana saygısızlık yapılıyor demektir. Ama dediğim gibi, kanıt sunun, hemen özür dileyim. EMDR'yi de saçma buluyordum, baktım tonla makale var işe yaradığına dair ve kuramsal arkaplanı var, makul olduğuna karar verdim. Bunca yıldır theta healing ile, bioenerjiyle ilgili neden hiç kabul gören yayın yok?

Binlerce denemeden geçip uygulanan covid aşısına dahi şüpheyle yaklaşan insanların konu ruh sağlığı olunca hiçbir kanıtı olmayan şeylere güvenmesi beni çok üzüyor. Biz bu alanda çalışmak için iyi puanlarla düzgün devlet üniversitelerinde yıllarca eğitim alıp (4 yıl lisans+2 yıl yüksek lisans -bunun bir yılı hoca kontrolünde danışan görerek geçiyor-) bir de üzerine ek eğitimler alıyor, makaleler okuyor, yazıyor, neyin ne kadar etki ettiğini ölçüp anlamak için istatistik öğreniyoruz. Theta healing gibi yöntemlere gerçekten inananlar ya bu yöntemlerden para kazanmaya mecbur kalmıştır ya tıbbi olarak tedavisi olmayan bir noktada olup son bir umut diye bunlara kapılmıştır ya plasebo etkisi yaşıyordur ya da aşırı spirutuellikten ruh sağlığının bir bilim olduğunu unutacak delüzyona ulaşmıştır. Ağır konuştuğum için çok da üzgün değilim çünkü insanların sağlığı oyuncak değil.
Hımm evet haklısın en doğrusunu en iyisini siz biliyorsunuz kesinlikle haklısınız… demek çok isterdim ama maalesef ben kendi düşüncemi paylaştım ve bunu öncelikle doktorlar eşliğinde önlem alınıp sonrasında yönelinebilir şeklinde paylaştım. Bu sizi neden bu kadar rahatsız etti ve saldırdınız anlamış değilim. Bu kadar saldırgan bir üslupla yazıp düşüncelerinizi şunu sunarsanız özür dilerim bla bla bla saçmalığı hiç olmamış. Bence siz zaten olmamışsınız ve bu sizin sorununuz. Neden biliyor musunuz? Psikolog olduğunuzu iddia etmişsiniz ancak sizin her fikre her görüşe SAYGI duymanız, karşı tarafta hatalı bir düşünce var ise veya inanmadığınız birşey var ise kırmadan doğru yola çekecek şekilde dile getirmeniz gerekmez mi? Burada psikologlara veya eğitim almış kişilere onlara gitmeyin veya onlar bilmez tarzı bir yaklaşım sunmadım o yüzden aşağılanma hissedip gereksiz yere saçtığınız zehrinizi lütfen benden uzak tutun zira ben nasıl her görüşe saygı duyuyorsam sizde duymak zorundasınız. Siz bir kurtarıcı veya insan hakları hakemi değilsiniz. Benim gibi onun gibi normal bir insansınız. Kendinizi eğitim aldınız diye kaf dağında görüp insanlara böylesine saldırgan bir üslupla yaklaşıp birde ben haklıyım tutumuna giremezsiniz.

Hımm evet haklısın en doğrusunu en iyisini siz biliyorsunuz kesinlikle haklısınız… demek çok isterdim ama maalesef ben kendi düşüncemi paylaştım ve bunu öncelikle doktorlar eşliğinde önlem alınıp sonrasında yönelinebilir şeklinde paylaştım. Bu sizi neden bu kadar rahatsız etti ve saldırdınız anlamış değilim. Bu kadar saldırgan bir üslupla yazıp düşüncelerinizi şunu sunarsanız özür dilerim bla bla bla saçmalığı hiç olmamış. Bence siz zaten olmamışsınız ve bu sizin sorununuz. Neden biliyor musunuz? Psikolog olduğunuzu iddia etmişsiniz ancak sizin her fikre her görüşe SAYGI duymanız, karşı tarafta hatalı bir düşünce var ise veya inanmadığınız birşey var ise kırmadan doğru yola çekecek şekilde dile getirmeniz gerekmez mi? Burada psikologlara veya eğitim almış kişilere onlara gitmeyin veya onlar bilmez tarzı bir yaklaşım sunmadım o yüzden aşağılanma hissedip gereksiz yere saçtığınız zehrinizi lütfen benden uzak tutun zira ben nasıl her görüşe saygı duyuyorsam sizde duymak zorundasınız. Siz bir kurtarıcı veya insan hakları hakemi değilsiniz. Benim gibi onun gibi normal bir insansınız. Kendinizi eğitim aldınız diye kaf dağında görüp insanlara böylesine saldırgan bir üslupla yaklaşıp birde ben haklıyım tutumuna giremezsiniz.
Gerekmez. Sizi bu yöntemleri kullandığınız için değil bunları tedavi olarak sunduğunuz için eleştirdim. Yoksa kendi kendinize, bu bana iyi geliyor diye yapılan her şey yapılabilir. Sizi niye buna inanıyorsunuz demiyorum, dünyanın düz olduğuna inanan bile var, kendi bilir mesela ama bu bunu makul bulmamı gerektirmez. Niyetim üstten konuşmak değil, güvenilir bilgi sunup güvenilir bilgi talep etmek. Kurtarıcı falan zaten değilim, kaf dağında da değilim sadece konu sağlık olunca hassasım, sorumluluk alıyorum, neyin ne olduğunu bilerek hareket etmek istiyorum çünkü yaptığım her şeyin riskini ve bedelini düşünerek hareket ediyorum, hesap verebilir bir konumdayım. Kusura bakmayın toplum sağlığı sizin duygularınızdan daha kıymetli.

Son düzenleme:
Gerekmez. Sizi bu yöntemleri kullandığınız için değil bunları tedavi olarak sunduğunuz için eleştirdim. Yoksa kendi kendinize, bu bana iyi geliyor diye yapılan her şey yapılabilir. Niyetim üstten konuşmak değil, güvenilir bilgi sunup güvenilir bilgi talep etmek. Kusura bakmayın toplum sağlığı sizin duygularınızdan daha kıymetli.
Hanımefendi sorunda bu zaten. Benim duygularım değil burdaki konu. Ben bir yöntemi ötekileştirerek onlar işe yaramaz sen bunu dene demedim demem de. Bu bir hadsizliktir ve sizin gibi insanlar direkt saldıracak keyfimi kaçıracak diye endişe edip fikirlerimi söylemekten vazgeçecek değilim. Kendinizce doğrularınız var belli ki ben bunlara saygı duyuyorum benim eleştirdiğim şey söyleyiş şekliniz. Aile diziminde ve theta healing de psikolog olan birsürü kişiye denk geldim. Denemeye gelmiş çok duymuş yorum yapmadan önce denemeye geldim diye açıklayan birsürü insanla karşılaştım o insanlar da sizin aldığınız eğitimleri almış yollardan geçmiş tek fark daha kapsayıcılar. Bana bu daha sağlıklı geliyor denersin sonra içine sinmez saçma bulursun amenna ama hiç girilmemiş bir konuyu bu kadar aşağılamak ve saldırgan turum sergilemek bence üzücü.

Ben deseydim ki ‘kesinlikle aile dizimi gerisini boşver veya bu işten para kazanan biri olsaydım ve ben sana yapayım vb’ cümleler kursaydım sizin dediğiniz gibi tedaviymiş gibi sunmuş olurdum ve sizde bir psikolog olarak rahatsız olurdunuz hakkınızdır. Ama durum o değil.

Gerekmez. Sizi bu yöntemleri kullandığınız için değil bunları tedavi olarak sunduğunuz için eleştirdim. Yoksa kendi kendinize, bu bana iyi geliyor diye yapılan her şey yapılabilir. Sizi niye buna inanıyorsunuz demiyorum, dünyanın düz olduğuna inanan bile var, kendi bilir mesela ama bu bunu makul bulmamı gerektirmez. Niyetim üstten konuşmak değil, güvenilir bilgi sunup güvenilir bilgi talep etmek. Kurtarıcı falan zaten değilim, kaf dağında da değilim sadece konu sağlık olunca hassasım, sorumluluk alıyorum, neyin ne olduğunu bilerek hareket etmek istiyorum çünkü yaptığım her şeyin riskini ve bedelini düşünerek hareket ediyorum, hesap verebilir bir konumdayım. Kusura bakmayın toplum sağlığı sizin duygularınızdan daha kıymetli.
Mesajınıza ekleme yaptığınız için yazıyorum uzatmak değil niyetim. Sizin hayatınızda herşey 1 - 0 şeklinde mi? Belki daha bilim orayı açıklayacak seviyeye gelmedi belki gerçekten işe yarıyor ancak daha kanıtlanamadı belkide gerçekten dediğiniz gibi deli saçması. Bunu ne siz ne de ben bilemem. Ama kişiye iyi gelip mutlu ediyorsa bunun ne zararı olabilir? Ben işin bu tarafındayım. Önce bilinen metodlar uygulanmalı eksik değerler tamamlanmalı bir doktor eşliğiyle hala sorun devam ediyorsa kişi psikolog desteği de alabilir aile dizimi gibi şeylere de yönelebilir mutluysa ne önemi var ben buna inanıyorum bu yüzden önerdim.

Mesajınıza ekleme yaptığınız için yazıyorum uzatmak değil niyetim. Sizin hayatınızda herşey 1 - 0 şeklinde mi? Belki daha bilim orayı açıklayacak seviyeye gelmedi belki gerçekten işe yarıyor ancak daha kanıtlanamadı belkide gerçekten dediğiniz gibi deli saçması. Bunu ne siz ne de ben bilemem. Ama kişiye iyi gelip mutlu ediyorsa bunun ne zararı olabilir? Ben işin bu tarafındayım. Önce bilinen metodlar uygulanmalı eksik değerler tamamlanmalı bir doktor eşliğiyle hala sorun devam ediyorsa kişi psikolog desteği de alabilir aile dizimi gibi şeylere de yönelebilir mutluysa ne önemi var ben buna inanıyorum bu yüzden önerdim.
İyi geliyorsa hiçbir zararı yok, gerçekten niyetim ofansif olmak ya da kendimi yüceltmek falan değil, iyi gelen her şey bireysel olarak yapılabilir. Ama mesela kimi insanlar bunun bir tedavi olduğunu sanıyor, benim karşı çıktığım şey bunun tedavi sanılması. Mesela türbeye gitmek iyi geliyordur, dengeli şekilde gidiyorsa gitsin, bunu yargılamak bana düşmez ama bu bir tedavi değildir, bu iyi gelen bir şeydir ve kimine iyi gelir, kimine gelmez, bu işe yarar bir şey değildir. Bunun ayırdı çok önemli. Siz daha makul yazıyorsunuz ama ben aile dizimine gidip başka tedavileri salan insan gördüm, bu çok riskli ve bu yolun önü sert bir şekilde kesilip bunun tedavi olmadığı, kanıtı olmadığı kabul edilmeli. Aile dizimi bana ilginç geliyor, bana iyi geliyor diyene laf edilmez (sadece bunun tedavi olmadığı anlatılır) ama aile dizimi işe yarar bir şey, sen de git, böyle tedavi ol diyeni eleştiririm. Burçların da bilimsel temeli yok, burçlara inanları eleştirmiyorum mesela çünkü kendi kendilerine eğleniyorlar, ben de burçlara bakarım mesela. Ama bahsettiğiniz konu kişisel bir inanç ve uygulamadan çıkıp başkalarına bir çözüm yolu olarak sunulan, ticari fayda sağlayan bir konuya evrilip toplum ruh sağlığını zedeliyor. Bu 0-1 bakmak değil. Kızdığım siz değilsiniz, kızdığım şey bunları çözüm olarak sunan bakış açısı. Sağlık ile kişisel inançlar çok farklı konulardır.

Hanımefendi sorunda bu zaten. Benim duygularım değil burdaki konu. Ben bir yöntemi ötekileştirerek onlar işe yaramaz sen bunu dene demedim demem de. Bu bir hadsizliktir ve sizin gibi insanlar direkt saldıracak keyfimi kaçıracak diye endişe edip fikirlerimi söylemekten vazgeçecek değilim. Kendinizce doğrularınız var belli ki ben bunlara saygı duyuyorum benim eleştirdiğim şey söyleyiş şekliniz. Aile diziminde ve theta healing de psikolog olan birsürü kişiye denk geldim. Denemeye gelmiş çok duymuş yorum yapmadan önce denemeye geldim diye açıklayan birsürü insanla karşılaştım o insanlar da sizin aldığınız eğitimleri almış yollardan geçmiş tek fark daha kapsayıcılar. Bana bu daha sağlıklı geliyor denersin sonra içine sinmez saçma bulursun amenna ama hiç girilmemiş bir konuyu bu kadar aşağılamak ve saldırgan turum sergilemek bence üzücü.

Ben deseydim ki ‘kesinlikle aile dizimi gerisini boşver veya bu işten para kazanan biri olsaydım ve ben sana yapayım vb’ cümleler kursaydım sizin dediğiniz gibi tedaviymiş gibi sunmuş olurdum ve sizde bir psikolog olarak rahatsız olurdunuz hakkınızdır. Ama durum o değil.
Ya şöyle açıklayayım bir doktora kemiğin ekleminden çıkması için giderseniz ve doktor yerine oturtursa doktor yerine oturtmuş olur ve bunu tıp eğitimi ile geçerli yollardan edindiği, ölçülen, yıllarca denenen bilgilerle yapar. Yerine oturtup oturtmadığını röntgen görüntüsü ile ölçebilirsiniz. Yerine oturtamazsa, daha kötü duruma sokarsa gidip bakanlığa şikayet edersiniz, malpraktis davası açarsınız, doktor hesap verebilen bir konumdadır çünkü yaptığı işin bir prosedürü, ölçülebilirliği vardır. Aynı çıkıkla çıkıkçıya giderseniz o da kolu tutup bir iki hareketle yerine oturtur hatta belki doktorun yaptığının aynısını yapar ama yaptığı şeyin kanıtı yoktur (röntgen vb de çekemez), çıkıkçı bu işi beceremez ve zarar verirse onu şikayet edecek kimse bulamazsınız, paramı aldı ama bana fayda etmedi diye bile bir şey yapamazsınız. Theta healing ve bioenerji bu dediğimden bile daha riskli çünkü çıkıkçı en azından doktorla benzer şeyleri somut bir vücut kısmına uyguluyor. Theta healing ise kanıta dayalı olmayan soyut bir uygulamanın herhangi bir ölçüm kaygısı olmadan inanmaya istekli ve zor durumdaki insanlara uygulanması ile gerçekleşiyor, birçok insana uygulanıp her duruma uygun kanıta dayalı bir prosedürü yok, siz iyi niyetle uygularsınız, yarın biri kötü niyetle uygulasa karşıdaki bunu anlayamaz, anlasa şikayet edeceği bir makam yok, bu konuda değerlendirme yapabilecek hakemler yok, bunlar siz iyi niyetli olduğunuz için basit geliyor olabilir ama insan sağlığı böyle korunmaz, tedavi ölçülebilir ve gözlenlenebilir bir sisteme dayalı olmalıdır. Tedavi (ya da iyileştirici olduğu iddia edilen bir şeyi) sunan kişi hesap verebilen konumda olmalıdır, buna iyileşme amacıyla para ve zaman ayırıyor insanlar, yani burçlara inanmak gibi kişisel bir şey değil bu. Girip bakın Türk Psikologlar Derneği instagram sayfasına, geçerli eğitimi olmayıp hipnoz yapıyorum, terapi yapıyorum diyen insanlara hapis cezası dahi veriyor Sulh Ceza Mahkemeleri. Bu riski almaya değmez. Hadsiz olduğumu düşünmüyorum çünkü sizin kimliğinize değil uzmanlığım dahilindeki bir konuya eleştiri yöneltiyorum, yanlış anlamazsanız asıl hadsizliğin alanda uzman insanların laflarını hadsizlik olarak damgalamak olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca gelen psikolog elbet vardır, psikologlarda da etik problemler var, psikologlar da popüler yoldan para kazanma derdinde ve onlar da insan, böyle şeylere inanabiliyorlar, ben theta healing'i ilk olarakbir psikologdan duydum ama bir psikoloğun kişisel görüşü hiçbir şey ifade etmez, önemli olan psikoloji biliminin ne dediğidir. Bu nedenle size bu alanda yayın var mı diye sordum ama bunu saldırı olarak algıladınız.

Son düzenleme:
İyi geliyorsa hiçbir zararı yok, gerçekten niyetim ofansif olmak ya da kendimi yüceltmek falan değil, iyi gelen her şey bireysel olarak yapılabilir. Ama mesela kimi insanlar bunun bir tedavi olduğunu sanıyor, benim karşı çıktığım şey bunun tedavi sanılması. Mesela türbeye gitmek iyi geliyordur, dengeli şekilde gidiyorsa gitsin, bunu yargılamak bana düşmez ama bu bir tedavi değildir, bu iyi gelen bir şeydir ve kimine iyi gelir, kimine gelmez, bu işe yarar bir şey değildir. Bunun ayırdı çok önemli. Siz daha makul yazıyorsunuz ama ben aile dizimine gidip başka tedavileri salan insan gördüm, bu çok riskli ve bu yolun önü sert bir şekilde kesilip bunun tedavi olmadığı, kanıtı olmadığı kabul edilmeli. Aile dizimi bana ilginç geliyor, bana iyi geliyor diyene laf edilmez (sadece bunun tedavi olmadığı anlatılır) ama aile dizimi işe yarar bir şey, sen de git, böyle tedavi ol diyeni eleştiririm. Burçların da bilimsel temeli yok, burçlara inanları eleştirmiyorum mesela çünkü kendi kendilerine eğleniyorlar, ben de burçlara bakarım mesela. Ama bahsettiğiniz konu kişisel bir inanç ve uygulamadan çıkıp başkalarına bir çözüm yolu olarak sunulan, ticari fayda sağlayan bir konuya evrilip toplum ruh sağlığını zedeliyor. Bu 0-1 bakmak değil. Kızdığım siz değilsiniz, kızdığım şey bunları çözüm olarak sunan bakış açısı. Sağlık ile kişisel inançlar çok farklı konulardır.
Aslında sizinle aynı bakış açısına sahibiz. Bunların hepsi destekleyici şeylerdir, tedavi değildir. Maalesef her konuda olduğu gibi bu konuda da umut tacirliği yapan dediğiniz gibi sadece bunların işe yaradığını savunan insanlar var ve en az sizin kadar nefret ediyor ve yanlış buluyorum. Ki bu konuları benim bakış açımla değerlendiren insanlarda bundan rahatsız. Her ne kadar aile dizimi ve theta healing ı sıklıkla deneyimliyorsam da bu tarz kişilerin bende karşısındayım. Hem yanlış yönlendirmelerin açabileceği korkunç sonuçlardan dolayı hemde insanlardan bir önyargı oluşturdukları için.

Ya şöyle açıklayayım bir doktora kemiğin ekleminden çıkması için giderseniz ve doktor yerine oturtursa doktor yerine oturtmuş olur ve bunu tıp eğitimi ile geçerli yollardan edindiği, ölçülen, yıllarca denenen bilgilerle yapar. Yerine oturtup oturtmadığını röntgen görüntüsü ile ölçebilirsiniz. Yerine oturtamazsa, daha kötü duruma sokarsa gidip bakanlığa şikayet edersiniz, malpraktis davası açarsınız, doktor hesap verebilen bir konumdadır çünkü yaptığı işin bir prosedürü, ölçülebilirliği vardır. Aynı çıkıkla çıkıkçıya giderseniz o da kolu tutup bir iki hareketle yerine oturtur hatta belki doktorun yaptığının aynısını yapar ama yaptığı şeyin kanıtı yoktur (röntgen vb de çekemez), çıkıkçı bu işi beceremez ve zarar verirse onu şikayet edecek kimse bulamazsınız, paramı aldı ama bana fayda etmedi diye bile bir şey yapamazsınız. Theta healing ve bioenerji bu dediğimden bile daha riskli çünkü çıkıkçı en azından doktorla benzer şeyleri somut bir vücut kısmına uyguluyor. Theta healing ise kanıta dayalı olmayan soyut bir uygulamanın herhangi bir ölçüm kaygısı olmadan inanmaya istekli ve zor durumdaki insanlara uygulanması ile gerçekleşiyor, birçok insana uygulanıp her duruma uygun kanıta dayalı bir prosedürü yok, siz iyi niyetle uygularsınız, yarın biri kötü niyetle uygulasa karşıdaki bunu anlayamaz, anlasa şikayet edeceği bir makam yok, bu konuda değerlendirme yapabilecek hakemler yok, bunlar siz iyi niyetli olduğunuz için basit geliyor olabilir ama insan sağlığı böyle korunmaz, tedavi ölçülebilir ve gözlenlenebilir bir sisteme dayalı olmalıdır. Tedavi (ya da iyileştirici olduğu iddia edilen bir şeyi) sunan kişi hesap verebilen konumda olmalıdır, buna iyileşme amacıyla para ve zaman ayırıyor insanlar, yani burçlara inanmak gibi kişisel bir şey değil bu. Girip bakın Türk Psikologlar Derneği instagram sayfasına, geçerli eğitimi olmayıp hipnoz yapıyorum, terapi yapıyorum diyen insanlara hapis cezası dahi veriyor Sulh Ceza Mahkemeleri. Bu riski almaya değmez.
Bu dediklerinize hak veriyorum, üslubunuzdan dolayı daha iyi anladım sizi. Ben kendi kendine uygulayan ve mutlu olan bir insanım. Uygulayıcıyım derken insanlardan para kazanmıyorum bu yöntemlerle o riske bende girmem cezalarından ziyade vicdanımdan dolayı. Hayatımdaki bazı konularda fayda sağladığını da düşünüyorum bu yüzden bana iyi geliyor deneyimlemek isteyen bir insan var ise ona da iyi gelme ihtimalinden dolayı neden olmasın gözüyle bakıyorum.

Aslında sizinle aynı bakış açısına sahibiz. Bunların hepsi destekleyici şeylerdir, tedavi değildir. Maalesef her konuda olduğu gibi bu konuda da umut tacirliği yapan dediğiniz gibi sadece bunların işe yaradığını savunan insanlar var ve en az sizin kadar nefret ediyor ve yanlış buluyorum. Ki bu konuları benim bakış açımla değerlendiren insanlarda bundan rahatsız. Her ne kadar aile dizimi ve theta healing ı sıklıkla deneyimliyorsam da bu tarz kişilerin bende karşısındayım. Hem yanlış yönlendirmelerin açabileceği korkunç sonuçlardan dolayı hemde insanlardan bir önyargı oluşturdukları için.
Ben de onu diyorum zaten, bu büyük risklere yol açıyor ve bu nedenle bir sisteme sokulmadığı, kanıtlanabilir, denetlenebilir bir yol çizilmediği müddetçe bu seçenekler değerlendirilmemelidir. Dediğim gibi, ibadet etmek de insanlara iyi geliyor ama kimse iyi hissetmek için namaz kılana "hiçbir işe yaramaz, çok riskli, şarlatanlık" demiyor çünkü namaz kılınması birinin kendi çıkarı için kullanılamaz, çok kişisel bir şeydir. Namaz kıl ama doktora da git deriz mesela. Ama hacı hocalara gidenleri eleştirir ve uyarırız çünkü bunlar riskli yollardır, onun bunun lafı dışında hiçbir kanıtı olmayan bir şeyi uygulamak için kendini riske atmaya değmez, birileri bunları kendi çıkarı için kullanabilir, iyi niyetli şekilde birilerine dua okuyan hocaların olması bu sorunu ortadan kaldırmaz. Bu nedenle theta healing gibi yöntemleri her zaman eleştireceğim, dediğim gibi insan sağlığı, insanların saatlerce çalışıp kazandığı gelirleri, zamanları bu riskleri almak için çok kıymetli.

başlığı kısa açmaya çalıştım biraz anlamsız olabilir kusura bakmayın. bir süredir zaten bu konuda bir başlık açmak istiyordum. benzer bir konu görünce orayı işgal etmek istemedim, ertelemeden kendim için açmak istedim.

ben dışarda aktif biriyim. başarılıyım, hırslı olmasam da kendi içimde azmim vardır kolay pes etmem. genelde insanlar takdir eder azmimi. iş dışında mutlaka başka şeyler yaparım falan sadece işle yetinmem. yani dışarda tembel değilim özetle bunu anlatmak istedim.

ama iş eve gelince kendimi bildim bileli aşırı tembelim. çalışan bir annenin çocuğuydum. çok fazla sorumluğum vardı. çoğu kişinin evinde sadece ders yaptığı vakitler temizlik ve yemek yapardım. ama o zaman da önce keyif yapardım annem işten geleceği vakit tutuşurdum. yapardım bir şekilde veya hiç yapmazdım ama kafamda da dururdu.

özetle günümüze geleyim hala öyleyim. hala çok fazla sorumluluğum var. zihnim asla boşalmıyor. ama yine de benden başkası olsa bir şekilde ev işlerini yetiştirir. ben yapamıyorum. kan değerlerim de düşük. b12, d vit, ferritin 3-4 falan o seviyelerde. hatta nerdeyse 3 yıldır böyle ama adam akıllı düzenli ilaçlarımı kullanıp normal seviyeye getirtemedim.

bir şeyi düzenli yapamama sebebim birincisi konforuma düşkünüm. yatmayı seviyorum. ev demek benim için yatmak demek sanki. bir şey yapacak olsam bile bunu yatağımda yapmak istiyorum. ders çalışmak, bir şey izlemek, iş çalışmak vs bunlar hep yatarak yapmak istiyorum.

ikinci sebep çok çabuk yoruluyorum. kalkıyorum mesela diyelim mutfağı temizleyeceğim. salonu temizleyemeden mutfak beni yormuş oluyor geri yatağa geliyorum falan. yorgunluk hem kan değerlerimden, hem hamlıktan olabilir. ama çocukluktan beri de hatırladığım hep düşük enerjili olduğum. hayatımda sadece düzenli dövüş sporu yaptığım dönem enerjik olduğumu ve yorulmadığımı hatırlıyorum. onu da kalbimdeki ufak bir sorundan dolayı bırakmak zorunda kaldım.

üçüncü sebep de her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığım için yaptığım her şeyin beni fiziken ve ruhen yorması. mesela ilacı düzenli alamama sebebim de o. sabah aç karnına alıp iki saat bir şey yemeyin yazıyor ya. o gün çok aç uyandıysam yediğim için o gün alamıyorum. peş peşe almayınca unutuyorum. d vit hapı da mesela diyor öğlen alınsa ve güneşe çıkılsa daha iyi olur. dur diyorum çocuğu almaya giderken alayım hem güneş görürüm. o hengamede unutuyorum. kaldı nasılsa yarın öğlen alırım diyorum ve bu böyle devam edip duruyor. temizliği de böyle aşırı titizlik hastalığı olanlar gibi detaylı yapmaya çalışıyorum ama yarım kalıyor sonra daha beter oluyor.

yaptığım hataların farkındayım ama döngümü kıramıyorum. ve uykusuzluk beni çok etkiliyor. yine çocukluğumdan beri aşırı uykuya düşkündüm. annem sırtında okula götürürmüş beni 1. sınıfta falan uyanamadığım için. öss dönemlerinde ve üniversitede zaman çok önemliydi benim için. akapunktura da gittim, her gün 15 dakika azaltmaya da çalıştım olmadı pes ettim. 3-4 gün uykuzluğa direniyorum sonra aptala dönüyorum enerjim bitiyor. bu arada uykusuzluk dediğim çoğu insan için normal saatlerdir.

hayatım boyunca da hep çalıştım. yazları okul dönemlerimde ortaokulda bile çalıştığım oldu. yani rahatsın zorunluluğun yok gibi bir durum yok. sabah mecburen sıfır uykusuz işe gittiğimde oldu ama işten döndüğümde aktif olamıyorum.

theta kısmına geleyim. bio enerji, barış muslu vb şeylere çok inanmasam da anksiyetem sebebiyle arkadaşımın bana uygulaması sonucu biraz ilgimi çekti. kitaplar falan aldım seanslara maddi gücüm yetmediği için. bitiremedim. geçen de başka bir arkadaşım ücretsiz theta healing yaptı. çocukluktan oluşturduğumuz kök inançlarla ilgili falan ufak bir çalışma yaptı. aslında bu yeni nesil popüler durumlar bir açıdan beni rahatsız ediyor. bir açıdan da şans verme isteği uyandırıyor. ama paramı boşa harcamak da istemiyorum. borçlarım var, artırabildiğimi borçlarıma ayırmaya çalışıyorum.

bir yandan da bu halimden, bu iradesiz, döngümden çıkamayan halden sıkıldım.
Bence cogu insan boyle. Kime sorarsak soralim kimse her isi yeyistiriyorum, asiri aktifim, cok duzenliyim demez.
Ben de evlendim, daha eve alismadan hamile kaldim. Hamileligim cok zor gecti, asla ev isi yapamadim. Bebegim de kolik bi bebekti. Ilk 4 ay sadece onunla beraber zıpladık. Baska birseye vakit yoktu. Sonra da oturdugumuz evi satti ev sahibi. Evden ne de olsa gidecegim psikolojisiyle de cok fazla is yapmadim. Tabi ki evim pis degildi. En azindan hergun robot supurge calistirip, camasir bulasik ve utuyu hep yaptim. Ama istedigim gibi degildi.
Simdi kendi evimize tasindik cok sukur ve psikolojik olarak cok rahatladim. Surekli birseyleri temizleyesim var. Yük gibi gelmiyor artik.
Muhtemelen sizin durumunuz da psikolojik. Kendinizi rahatlatın. Ev isleri yapmanin keyfine varin. Youtube'da temizlik yapan sessiz vloglar izleyin cok motive ediyor.
Diger turlu bioenerjilere vs ben inanmiyorum.

Hadsiz olduğumu düşünmüyorum çünkü sizin kimliğinize değil uzmanlığım dahilindeki bir konuya eleştiri yöneltiyorum, yanlış anlamazsanız asıl hadsizliğin alanda uzman insanların laflarını hadsizlik olarak damgalamak olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca gelen psikolog elbet vardır, psikologlarda da etik problemler var, psikologlar da popüler yoldan para kazanma derdinde ve onlar da insan, böyle şeylere inanabiliyorlar, ben theta healing'i ilk olarakbir psikologdan duydum ama bir psikoloğun kişisel görüşü hiçbir şey ifade etmez, önemli olan psikoloji biliminin ne dediğidir. Bu nedenle size bu alanda yayın var mı diye sordum ama bunu saldırı olarak algıladınız.
Bilgilerinizi paylaştığınız için değil üslubunuzun tarzından dolayı bunu söyledim. Ki gerçekçi olmamız gerekirse scı makalelerden bahsettiniz ve bunu araştırmayı bilmiyorsanız vs va gibi cümleler ettiniz beni anlamadan dinlemeden. Birden çok sert bir tutum sergilediniz hiç gerek yok iken. Benim mesajım üzerinden değil direkt kendi cümlelerinizde duygularınızı da dile getirebilirdiniz ama bunu tercih etmediniz. Yayın olmadığını sizde biliyorsunuz ve bilerek bunu sorup sonra salgınlık olarak algıladınız diyorsunuz 😅 velhasıl daha fazla uzatmayacağım emin olun ki ne siz ne de ben haklıyım diyemeyiz. Siz kesinleşmiş şeylere inanan somut şeylerden hoşlanan birisiniz belli ki bende herşey mümkün neden olmasın diyen biriyim. Ortak bir paydamız var oda umut tacirliği yapıp insanları zarara uğratan kişilerden nefret ediyor olmamız.

Bu yöntemlere inanmak bana nasıl doğal geliyorsa inanmamakta bir o kadar normal geliyor doğrusu yanlışı yok benim gözümde. Gerçekten herkese saygı duyuyorum doğru şekilde dile getirildiği sürece. Umuyorum ki zarara uğranmadan deneyimlemek isteyen herkes deneyimleyebilir.

Bir psikolog olarak şu konuda ki fikrinizi merak ettim doğrusu: plasebo etkisidir ancak dediniz ben kendi evcil hayvanımda bile theta ile ilgili çalışıp bir sağlık sorununa iyi geldiğini gördüm. Plasebo olması için bir bilinç olması ve iyi geleceğine inanıp inandığın için iyi gelmesi gerekmez mi? Bunun psikolojide bir açıklaması var mıdır?

Son düzenleme:
X