Bir türlü alışamamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bakın üzerine basa basa söylüyorum derdim daha çok duygusal konular özlem adapte olamamak vs bunu dünyanın en güzel yerine bile gitseniz illaki yaşayabilirsiniz kültürel şok vs gibi etkileri es geçemeyiz. kaldıki ben bu yaşıma kadar hep ailemle yaşadım önceden başka bir şehirde yaşasam vs alışkın olduğum bir durum olurdu en azından her şey maddiyat degilki inanın bunu tüm samimiyetimle söylüyorum para size maddi refah sağlar mutluluk satın alamazsınız

Yani yani konu sahibesi yaşadıklarınız normal. Hiç evden ayrılmamış biri sizce hop diye çıkıp yurtdışına gidebilir mi? Her zaman yazıyorum, yurtdışı her babayiğidin harcı değil, hem kafa olarak hazır olmak hem de istemek gerekiyor sizde 2si de yok.

Madem evlendiniz, çocuk da var adapte olmaya çalışmalısınız. Öncelikle bakış açınızı değiştirmelisiniz, oraya işkence çekmeye gidilen bir yer değil macera olarak bakın. Yeni bir kültür tanıma, yeni bir dil öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Madem gittiniz tadını çıkarın. Israrla neresi yazmamışsınız ama Avrupaysa çok fazla sosyalleşme ve eğlence seçeneği var. Hamile yogası, hamile jimnastiği sınıfları oluyor mesela, gidin her öğlen. Almanyaysa her şehirde çok güzel termal tesisler var, günübirlik gidin eşinizle veya haftasonu kaçamağı yapın 2 günlük gezin eğlenin. Civardaki turistik şehirlere gidebilirsiniz, orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Avrupa kentlerinde çok güzel bir doğa var, yararlanıyor musunuz mesela? Bu aralar Noel panayırları var her şehirde, haftaiçi arkadaşlarımla da tek de gidiyorum ışıl ışıl, güzel yiyecekler içecekler var valla şahane. Tüm sokaklar ışıl ışıl bizim şehirde Noel ışıklarını astılar. Akşam çıkınca insanın içi açılıyor. Yılın en güzel zamanları şimdi Noel zamanı, tadını çıkarın hayatı ıskalamayın.

Expat kadın grupları var onlara katılın, öğleden sonra çıkın evde müzeye gidin her şehirde çok güzel sanat etkinlikleri, müzeler var. Sabahtan akşama kadar evde bu düşüncelerle durursanız tabi ki afakanlar basar. Yapacak çok şey var ama hepsini kaçırıyorsunuz.

Hamilesiniz madem evde oturcaksınız her gün dil çalışabilirsiniz. Çalışan insanlar eve yorgun argın geliyor yine de akşam 1-2 saat çalışıyor siz bütün gün evdesiniz bolca vaktiniz var değerlendirin mutlaka.

Eşiniz de bir insan böyle her gün başına ekşirseniz korkarım o da bi gün yeter madme gelmeseydin der öylece kalırsınız. Hiç şehrinden bile çıkmamış birisiniz madem baştan bu işe kalkışmayacaktınız, kalkıştıysanız da üstünüze düşeni yapmalısınızi mızmızlanmayı ve mutsuz olmayı acilen bırakmalısınız.

Kafayı değiştirmeyip özlem hissine takılı kalırsanız hayat size zindan olur, eşinize de zindan edersiniz. Umarım bakış açınızı değiştirirsiniz.

Yani yani konu sahibesi yaşadıklarınız normal. Hiç evden ayrılmamış biri sizce hop diye çıkıp yurtdışına gidebilir mi? Her zaman yazıyorum, yurtdışı her babayiğidin harcı değil, hem kafa olarak hazır olmak hem de istemek gerekiyor sizde 2si de yok.

Madem evlendiniz, çocuk da var adapte olmaya çalışmalısınız. Öncelikle bakış açınızı değiştirmelisiniz, oraya işkence çekmeye gidilen bir yer değil macera olarak bakın. Yeni bir kültür tanıma, yeni bir dil öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Madem gittiniz tadını çıkarın. Israrla neresi yazmamışsınız ama Avrupaysa çok fazla sosyalleşme ve eğlence seçeneği var. Hamile yogası, hamile jimnastiği sınıfları oluyor mesela, gidin her öğlen. Almanyaysa her şehirde çok güzel termal tesisler var, günübirlik gidin eşinizle veya haftasonu kaçamağı yapın 2 günlük gezin eğlenin. Civardaki turistik şehirlere gidebilirsiniz, orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Avrupa kentlerinde çok güzel bir doğa var, yararlanıyor musunuz mesela? Bu aralar Noel panayırları var her şehirde, haftaiçi arkadaşlarımla da tek de gidiyorum ışıl ışıl, güzel yiyecekler içecekler var valla şahane. Tüm sokaklar ışıl ışıl bizim şehirde Noel ışıklarını astılar. Akşam çıkınca insanın içi açılıyor. Yılın en güzel zamanları şimdi Noel zamanı, tadını çıkarın hayatı ıskalamayın.

Expat kadın grupları var onlara katılın, öğleden sonra çıkın evde müzeye gidin her şehirde çok güzel sanat etkinlikleri, müzeler var. Sabahtan akşama kadar evde bu düşüncelerle durursanız tabi ki afakanlar basar. Yapacak çok şey var ama hepsini kaçırıyorsunuz.

Hamilesiniz madem evde oturcaksınız her gün dil çalışabilirsiniz. Çalışan insanlar eve yorgun argın geliyor yine de akşam 1-2 saat çalışıyor siz bütün gün evdesiniz bolca vaktiniz var değerlendirin mutlaka.

Eşiniz de bir insan böyle her gün başına ekşirseniz korkarım o da bi gün yeter madme gelmeseydin der öylece kalırsınız. Hiç şehrinden bile çıkmamış birisiniz madem baştan bu işe kalkışmayacaktınız, kalkıştıysanız da üstünüze düşeni yapmalısınızi mızmızlanmayı ve mutsuz olmayı acilen bırakmalısınız.

Kafayı değiştirmeyip özlem hissine takılı kalırsanız hayat size zindan olur, eşinize de zindan edersiniz. Umarım bakış açınızı değiştirirsiniz.
büyük ihtimal Avrupa’da değil.Arap yada Asya ülkelerinden birinde gibi davranıyor.Ordaysa pişman olması normal.
Ne istediğini bilmeyenler böyle kararlar verip evleniyorlar sonra girdikleri hayatlarıda çıkmaza sürüklüyorlar.

Böyle yorum yapıyorum kusura bakma ama kendine gelmezsen eşinin hayatını mahvedeceksin.Yada uzatmadan çözüme kavuştur dön ülkene.

Henüz yeni evliyiz ve evlendikten sonra yurt dışında yaşamaya başladık. Aile özlemi buraya alışamama hamilelik derken o kadar bunaldım ki bir türlü kendimi toparlıyamıyorum. Türkiyeye ailemin yanına dönüp orada doğum yapıp hiç buraya tekrar gelmemeyi bile düşündüm .gel gör ki eşime kıyamıyorum elinden geleni yapıyor ama yetmiyor mutlu olamıyorum sürekli mutsuz ve huzursuzum .elim kolum bağlı bebeğimizi de düşünmek zorundayım eşimi de gel gör ki eşimin türkiyeye gelme şansı yok işinden dolayı ve yaşadığımız yeri sevemiyorum hiç dışarı çıkasım bile gelmiyor dört duvara sıkıştım kaldım .derdimi paylaşıp biraz olsun rahatlamak istedim çünkü aileme anlatsam çok üzülürler kayinvalidemi de çok seviyorum ağzı dualı bana burada annelik yapmak için elinden geleni yapıyor. Eşim ve ailesine karşı gidersem mahçup olacağım üzülecekler iki arada bir derede kaldım
Hamilelik hormonlar derken duyguların mantığın karışmış birde herşey üst üste gelmiş hamilelerin katıldığı kurs yada benzeri biryere başlayın yalnız kaldıkça daha mutsuz olursunuz

Henüz yeni evliyiz ve evlendikten sonra yurt dışında yaşamaya başladık. Aile özlemi buraya alışamama hamilelik derken o kadar bunaldım ki bir türlü kendimi toparlıyamıyorum. Türkiyeye ailemin yanına dönüp orada doğum yapıp hiç buraya tekrar gelmemeyi bile düşündüm .gel gör ki eşime kıyamıyorum elinden geleni yapıyor ama yetmiyor mutlu olamıyorum sürekli mutsuz ve huzursuzum .elim kolum bağlı bebeğimizi de düşünmek zorundayım eşimi de gel gör ki eşimin türkiyeye gelme şansı yok işinden dolayı ve yaşadığımız yeri sevemiyorum hiç dışarı çıkasım bile gelmiyor dört duvara sıkıştım kaldım .derdimi paylaşıp biraz olsun rahatlamak istedim çünkü aileme anlatsam çok üzülürler kayinvalidemi de çok seviyorum ağzı dualı bana burada annelik yapmak için elinden geleni yapıyor. Eşim ve ailesine karşı gidersem mahçup olacağım üzülecekler iki arada bir derede kaldım

Ya size doğumdan sonra farklı hissedeceğinizi söylesem? Avrupa'da bebekli küçük çocuklu hayat rahattır. Kreşler oyun grupları güvenlidir. Bebekli anneler gruplarına dahil olup kalıcı dostluklar bile edinebilirsiniz. Niye hiç arkadaş edinmeye çalışmadınız? Çalışma izniniz var mı? Çalışmayıp el sanatları vs kursuna bile gitmiş olsanız mutlaka bir iki kişiyle tanışırdınız.

Eşinize haksızlık etmeyin. Hadi doğuma geldi diyelim, çocuğunu ve eşini geride bırakıp boş eve gidecek. Bir anlamda evliliğinizin bitmesi demek bu. Sizi kandırmamış, hep Türkiye'de yaşayacağız diye söz vermemişse yanlış yapıyorsunuz. Zaten bu adamın çifte vatandaşlığı varsa mutlaka bir gün bir iş teklifini değerlendirecekti. Empati yapın, eşiniz sizi yapayalnız bırakıp ailesiyle kalmayı tercih etseydi ne yapardınız?

Benim kızlar biri 2,5 yaşında diğeri 6 aylıktı gittiğimde ve benim eşim de yarı yabancı sayılır çünkü 35 yaşına kadar hiç Türkiye'ye gelmemiş. Burada kalsaydık ne işinde yükselebilirdi ne de istediği parayı kazanabilirdi. Ben de eşim için hiç bilmediğim bir ülkede yaşamayı kabul ettim ama nedeni hayat şartlarımızın daha iyi olacağıydı. Ben ilk zamanlar 3-4 ayda bir gelip kalıyordum ailemle. Çocukları özlüyorlardı. Sonra 6-7 aya çıktı ve şimdi mesela yılda bir kez gidiyorum. Hele pandemi dönemi 2 sene sadece görüntülü konuşabildik.

Ben büyük kızı hemen kreşe verdim ve oradaki anneler grubuna katıldım. Şimdi o gruptakiler en iyi arkadaşlarım. Kendinize biraz daha zaman tanıyın. Büyük kreşteyken küçük kızı koyardım bebek arabasına şehrin altını üstüne getirirdim. Hatta günü birlik yakın şehirlere giderdim. Ulaşım kolay çünkü.

Bizdeki bu doğum olayını cümbür cemaat en az kırk kişiyle yaşamak başka hiç bir yerde yok. Hem adamlara istediği gibi takılabilsin diye özgür güvenli alan yaratılıyor hem de lohusa kadının tepesinde her işine karışılıyor. Halbuki anne veya kayınvalide gelmese baba mecbur ilgilenecek çocukla. Benim arkadaşım "yarın doğuma gidiyorum" diye mesaj attı ve doğumdan sonraki hafta yine aramızdaydı. 10 günlük bebeği emzirip babasına bırakıp rutin buluşmamıza geldi.

Bu arada Amerika gibi değil, doğumla değil kan bağıyla vatandaşlık veriliyor. Anne ya da baba o ülkenin vatandaşı olmalı.

Hamilelik hormonlar derken duyguların mantığın karışmış birde herşey üst üste gelmiş hamilelerin katıldığı kurs yada benzeri biryere başlayın yalnız kaldıkça daha mutsuz olursunuz
Evet yakında kursa başlayacağım benim için daha iyi olacak inşallah yavaş yavaş kendimi bir şeyler yapmaya hazır hissediyorum

evlenmişsiniz çocuğunuz olacak. bu kadar ailemde ailem olayını anlamıyorum. siz artık çekirdek ailenizi kurmuşsunuz.

hayatınıza adapte olmaya çalışın. bu yaşta aileye bağımlı olmakta biraz saçma açıkçası. kendinize gelin eşinizide bezdirmeyin

ne kadar kötü bir ülke olabilirki. mutlaka yapacak birşeyler vardır yeni yemekler öğrenin, kitap okuyun, bir alanda uzmanlaşmaya çalışın,yürüyüşlere çıkın. zaten bebek olunca boş zamanınız kalmayacak

Bazı üyeleri tenzih ederek söylüyorum ama genel olarak üslupta bir sorun var kimseye karşı haddi aşan saygı çizgisini aşan yorumlar yapmadım ama bana çok saygısızca geliyor bazı yorumlar .hamile bir kadına boşan vs demek nasıl bir akıl tutulması zaten konumda boşanma lafı bile geçmemişken .böyle saçma sapan üslup sorunu olan üyeler yorum yapmasın lütfen

Şimdi malum bizim ülkemizde ekonomik nedenlerden ötürü bir yurtdışı sevdası var. Sizin durumunuz tam benim düşüncelerime örnek olmuş aslında.ülkedecek o kadar maddiyatla kafayı bozmuşuz ki ne başka konuda muhabbet ediyoruz, ne de başka bir konuda hayatı değerlendirmeyi biliyoruz.sanki biraz daha fazla paramı olsa bulutların üstünde uçacağız.iki tane beton yığını alsan mutlu olacağız.bir tane kaliteli motor satın alabilsek(arabayı kastediyoru) mutlu olacağız.maddiyat maddiyat maddiyat.
Ben de millete diyorum ki bu saatten sonra yurtdışına tanınırşan sanki popstar gibi ilgiye, sevgiye doyacaksın.ne olacak yani biraz daha rahat olunca maddi açıdan ne olacak yani.sanki erkekler ya da kadınlar üstüne mi atlayacak, hatatının qşkını mı bulacaksın, hayatın anlamını mı çözeceksin nedir yani bu kadar abartılan?.normal bir arabaya değil jipe binersin ne olacak en fazla yani.
Hadi buyurun yine yurtdışında yalnızlıktan depresyona girmiş bir arkadaş daha.sitede de örnekleri çok.o yüzden şu yurtdışı sevdalılarına gıcık oluyorum.

Bazı üyeleri tenzih ederek söylüyorum ama genel olarak üslupta bir sorun var kimseye karşı haddi aşan saygı çizgisini aşan yorumlar yapmadım ama bana çok saygısızca geliyor bazı yorumlar .hamile bir kadına boşan vs demek nasıl bir akıl tutulması zaten konumda boşanma lafı bile geçmemişken .böyle saçma sapan üslup sorunu olan üyeler yorum yapmasın lütfen
Akıl tutulması sizin açtığınız konu hanımefendi mantıksız hareket ediyorsunuz,kaç yaşında insansınız evlenmeye karar verecek aklınız varda,orda karnında bebek varken alışamıyorum diye eşinizide huzursuz etmeniz ne kadar akıllıca? Akıl tutulması budur yani.Yaşayamayacak hayata evet deyip sonra burda akıl arıyorsunuz bizlerden yorum gelincede saygısızlık oluyor hakaret yok bir şey yok,Kimsenin saygısızlık yaptığı yok herkes sizeTürkiye’den ne kadar kötü olabilir elindekinin kıymetini bil iyi değerlendir durumu diyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X