Bir yıl bile dolmayan evlilikte ne bitmez sorunlar

İlk konunuza da yorum yapmıştım. Bu konuyu da görünce diyorum ki eşiniz bir yetişkin çocuk. Onu yargılamak yerine, içinde bulunduğu durumun yanlışlığının farkına varmasına yardımcı olursanız bir çözümü olabilir. Çok zor çok. Ben ilişkiimiz boyunca eşimin farkındalık yaşamasını sağlamaya çalıştım. Olmadı. En sonunda Doğan Cüceloğlu'nun "evlenmeden önce" kitabını okurken aydınlanma yaşadı. Şimdi kendini değiştirme mücadelesi veren o. Doğan hocanın "Savaşçı" kitabını okuyoruz beraber. Umarım faydalı olur, çünkü olmazsa boşanmayı düşünüyorum (onun bundan haberi yok). Bir ömür değersizlik ve saygısızlıkla geçmez. Eşim bana sesini bile yükseltmez, asla kötü kelam kullanmaz. Benim saygıdan kastım bu değil, bir insanı insandan sayma. Doğurduğunuz çocuğun isminde söz hakkınız ve rızanızın aranmamasından daha büyük bir saymama/saygısızlık olabilir mi?
Lütfen henüz yetişkin olamamış eşinize çok doğurmayın.
Ben 32 yaşındayım, eşimde düzelme yolunda bir adım görmedikçe çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. O yavrulara da yazık.

İlk konunuza da yorum yapmıştım. Bu konuyu da görünce diyorum ki eşiniz bir yetişkin çocuk. Onu yargılamak yerine, içinde bulunduğu durumun yanlışlığının farkına varmasına yardımcı olursanız bir çözümü olabilir. Çok zor çok. Ben ilişkiimiz boyunca eşimin farkındalık yaşamasını sağlamaya çalıştım. Olmadı. En sonunda Doğan Cüceloğlu'nun "evlenmeden önce" kitabını okurken aydınlanma yaşadı. Şimdi kendini değiştirme mücadelesi veren o. Doğan hocanın "Savaşçı" kitabını okuyoruz beraber. Umarım faydalı olur, çünkü olmazsa boşanmayı düşünüyorum (onun bundan haberi yok). Bir ömür değersizlik ve saygısızlıkla geçmez. Eşim bana sesini bile yükseltmez, asla kötü kelam kullanmaz. Benim saygıdan kastım bu değil, bir insanı insandan sayma. Doğurduğunuz çocuğun isminde söz hakkınız ve rızanızın aranmamasından daha büyük bir saymama/saygısızlık olabilir mi?
Lütfen henüz yetişkin olamamış eşinize çok doğurmayın.
Ben 32 yaşındayım, eşimde düzelme yolunda bir adım görmedikçe çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. O yavrulara da yazık.
Kesinlikle birbirimizi iyi tanımadan çocuk kararı istemiyoruz ikimizde evlenmek sevgili dönemi gibi olmadığını gördük. O rahat gerçi de. Sizinde evliliğinizde mutluluklar dilerim ☺️

Diyeceksiniz yok yere tartışıyorsunuz doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz evet farkındayım ama eşim anlamıyor ve bunu çocuk istediğimiz zamana kadar yavaşça değiştirebilir miyim

ben demem,
benim en buyuk hobimdir, dogmamis cocuga don bicmek.

hem tartismak iyidir, karsindakini tanima firsatidir.
Kendi istedigi olmadiginda ne kadar cirkinlestigini gorursun.

ben yerinizde olsam ikna edene kadar da cocuk dusunmem. buyursun koysun artik hangi cocuga babasinin adini koyuyorsa.

neymiş şu isim

şunun için sordum yani makul olmayan eskilerden bir isim ise bu yönleri ile vurun

oğlumun bir çok arkadaşı var ama hepsi modern isimlerini kullanıyor

hatta diğer isimleri başa bela

yani adı Ece olan bir kızın isminin başında çokkk eski birisim olması cidden zor

Ece diyorsak Ece dir o

ama izim Zeynep ise büyük babaannesinin adı da olsa sıkıntı olmaz

bir arkadaş hamile idi konuşuyoruz vs bebeğin ismine geldi konu

eşim babasının ismini koyacak vefat etmişti şu zaman diye anlattı dertli dertli

çocuğun adı Murat imiş

bana Murat deseydi güzel isim der geçerdim

bir de kv kp de bu algıda mı

ben hamile iken kv deye dedik isim bul diye

arkadaşlar "ayy, kv kim bilir ne biçim isim bulur" dediler

kadın Poyraz önerdi ki oğlumla yaşıt nerede ise her sınıfta bir iki Poyraz var yani o yılların moda ismi

belki sizinkilerden de güzel isim çıkar

şimdiden germeyin kendinizi

ama soyle oluyor,

biz de ilk oglumun ilk ismini esimin babasinin ismini koyduk, benim de kisisel olarak cok sevdigim bir isimdir zaten, severek isteyerek koydum.
Ama esimin babasi vefat ettigi icin, her oglumu goren aglamaya falan baslardi, sonradan kendim severek koymama ragmen bu sebeple sogudum acikcasi.

ama soyle oluyor,

biz de ilk oglumun ilk ismini esimin babasinin ismini koyduk, benim de kisisel olarak cok sevdigim bir isimdir zaten, severek isteyerek koydum.
Ama esimin babasi vefat ettigi icin, her oglumu goren aglamaya falan baslardi, sonradan kendim severek koymama ragmen bu sebeple sogudum acikcasi.

aaa ben onu bilmiyordum

unuttum şimdi ismi toparlayamadım ama hiç öyle baba ismi gibi değildi :)))

ama soyle oluyor,

Yine benim düşünceme geliyor herşey, herkes kendi adıyla yaşasın kendine öz olsun bağlı kalınmasın. Bizdede olsa aynısı olur küçük yer tabi memleket vah tüh diye başlarlar çocuk neler düşüncek sonra ( bana kimin kızısın diye sorduklarında başlarlardı ağlamaya söylemek istemezdim hiç)

ben demem,
benim en buyuk hobimdir, dogmamis cocuga don bicmek.

hem tartismak iyidir, karsindakini tanima firsatidir.
Kendi istedigi olmadiginda ne kadar cirkinlestigini gorursun.

ben yerinizde olsam ikna edene kadar da cocuk dusunmem. buyursun koysun artik hangi cocuga babasinin adini koyuyorsa.
Önce benim eşim büyümeli😄

Davranışlarınız yanlış değil eşinizde hata var annesinin dediklerini size iletmemeli veya uygun dille güzelce aktarmalı bende vicik vıcık konuşmalardan hoşlanmam sizli hitap ederim genellikle kayinpederimi de telefon rehberime babam diye kaydedemedim evet kaybedenler var ama bende küçük yaşta kaybettiğim için babamı başkasına kullanacagim bi kelime değil b diye kayıtlı bende orta yolu bulması gereken eşiniz davranışınızı degistirmenize gerei yok bence

Davranışlarınız yanlış değil eşinizde hata var annesinin dediklerini size iletmemeli veya uygun dille güzelce aktarmalı bende vicik vıcık konuşmalardan hoşlanmam sizli hitap ederim genellikle kayinpederimi de telefon rehberime babam diye kaydedemedim evet kaybedenler var ama bende küçük yaşta kaybettiğim için babamı başkasına kullanacagim bi kelime değil b diye kayıtlı bende orta yolu bulması gereken eşiniz davranışınızı degistirmenize gerei yok bence
Bu acının evlendiğimde bu kadar ön plana çıkacağını düşünmemiştim. Onlara hizmet edeyim baba diyeyim diye ağzımın içine bakıyorlar baskı da var tabi (ne diyceksen artık bana, üstüne basarak kızııım var mı bişey, ayrıca kendi de kp ne baba dememiş) konuşmaktan kaçıyorum resmen. Hele ki eşimin söylememi istemesi her seferinde daha çok yoruyor

Eşinizin ailesi saltanat ile yönetiliyor sanki :KK70: Ne öyle dededen toruna neneden toruna isim geçmesi. Bence konuşmayın zamanı gelince de doğum kağıdını eşinize vermeyin. Yoksa nüfusa istediği ismi yazdırır
Bu dogum kagıdını bayanlara mı veriyorlar dırek. Eşler alabiliyor sanırım dımı

Yahu hem kendimizin hem çocuğun soyadı babadan geliyor zaten bir de isim için baskı yapmaları nasıl saçma bir mentalite? Kadının adı yok dedikleri bu. Aylarca karnında taşı fiziğinden psikolojinden feragat et sonra hem adı hem soyadı babası tarafından belirlensin? Bu eziklik reva mıdır ya bize?

X