Biraz İçimi Dökmek İstiyorum

Evet ama ben okuduğum okuldan ya da aldığım eğitimden şikayetçi değilim ki. Devlet üniversitesinde okudum ama ülkede ki büyük üniversitelerden biriydi. Sadece bölümümden memnun değilim ama bunu özelde de okusam yine memnun olmayacaktım. Tamamen bölümün kendiyle alakalı yani okuldan bağımsız. Neyse ya uzar da uzar bu konu :KK70:

Bende üniversiteden beri turizmdeyim önceden mutfaktaydım şimdi bir şirkete geçtim ama şartlardan falan hiç memnun değilim ya. Biraz daha cv kasıp ayrılmayı düşünüyorum.

Sende şöyle düşün en azından 4 yıllık tazminatın var :KK70:
Ayrılsan işsizlik maaşıda alırsın,oh :KK70:
Bende o da yok :KK70:
Turizm çok geniş bi kol tecrübesi olanı hemen kapıyorlar o yüzden bence devam et başka bölüme geçersin ne üzerine çalışıyorsun bilmiyorum ama.
Bizim şirket beni göndermez ya 6 yıldır burdayım keşke gönderse de tazminat alsam yatsam evde biraz 😀

Turizm çok geniş bi kol tecrübesi olanı hemen kapıyorlar o yüzden bence devam et başka bölüme geçersin ne üzerine çalışıyorsun bilmiyorum ama.
Bizim şirket beni göndermez ya 6 yıldır burdayım keşke gönderse de tazminat alsam yatsam evde biraz 😀
Sözde data departmanı da product ve yield karması bi şey yani 😂

Yani ben sizin beklentinizi biraz gereksiz gördüm, kimse yoktur ki çok özel meslekler haricinde çalışmaya başladığı andan itibaren her an deneyimlerine biraz daha ekleyip sürekli yukarı çıksın. İnsan zaten çalışma hayatının ilk 5 yılında ne yapmak istiyorum, neye yetenekliyim diye ölçüp biçip farklı yollara giderek kendi çizgisini belirliyor, sizin bu yaşta sıfırdan bir kariyere başlamanız gayet normal bu sebeple.

Ben bundan 15 sene önce üniversite sınavını kazandığımda iki memur anne babanın kendi imkanlarıyla çalışan çocuğuydum, özel üniversitede burslu okudum, 1. sınıftan itibaren çalışarak, kyk alarak, bir şeylerden kısıp seminerdi, eğitimdi kovalayarak ve yeri geldiğinde ya ben 30 yaşındayım artık demeden bana bir şey katacağını düşündüğüm işlerde gecelere kadar çalışarak bir kariyer edindim, ancak 10 küsür senedir çalıştığım halde ben bile ay oldum ben ya diyemem, demenin yanından da geçemem. Zaten çalışma hayatına girdiğinizde kimse sizin nerede ne okuduğunuzla ilgilenmiyor, bu kişi becerikli mi, atılgan mı, girişken mi, kolay mı pes eder yoksa bu işleri halledip ilerletir mi onlara bakıyor.

Her insanın bir kapasitesi vardır, sizin gözünüze uzaktan hoş gelen insanlar belki daha zeki, ya da daha çok çalışıyor, ya da allah yürü ya kulum diyor bunu bilemezsiniz. Eğer iyi bir kariyer edinmek istiyorsanız kendinizi geliştirin, dil, program, sosyal beceriler vs katma değerler ekleyin, çok çalışmaktan gocunmayın daha çok gençsiniz. Kendinize illa ki bir branşa takılı kalmak yerine her departmanda ve her alanda kullanabileceğiniz beceriler katın mutlaka ki böyle değişiklikler yaptığınızda sıfırdan değil aksine her işin altından kolaylıkla kalkabileceğiniz için en az 5 puan öteden başlamış olursunuz.
Çok teşekkür ederim. Çok güzel şeyler yazmışsınız. Aslında biraz da böyle düşünmemin sebebi abim. Sürekli okuduğum bölümle ilgili yorum yapıyor kendisi. Boşa okudun o bölümü,mezun olalı kaç sene oldu ne yapıyosun sen,yok işte kpssye gir bari,yok yeniden üniversite sınavına gir falan.

Kulak asmamaya çalıyorum ama insan ister istemez etkileniyor. Çok dibe çekiyo beni kendisi.

Merhaba bayanlar başlıktan da anlaşılacağı üzere bu bir iç döküş biraz da sizlerden akıl almak için açılmış bir konu.
Sürekli kendi içinde iç hesaplaşma yaşayan biriyim öyle ki bu iç hesaplaşmalar yüzünden andan zevk bile alamaz hala geldim. Derdin ne peki derseniz anlatayım.

Tabiri caizse kendimi hiç bir baltaya sap olamamış hissediyorum. 26 yaşındayım. Sürekli kendimi başkalarıyla kıyaslıyorum. Ulan millet aldı yürüdü bi ben kaldım diyorum. Kendime yazık ettiğimi düşünüyorum. Nasıl olmalıydı bilmiyorum ama böyle olmamalıydı :KK70:
Mesela geçmişe dönsem üniversite de çok daha farklı bi bölüm okurdum. Boşa okumuşum gibi hissediyorum. Yeni bir işe girdim çünkü eski sektörümden memnun değildim. Yine turizmdeyim ama farklı bir alan. Belki dedim yeni bir kariyer yapsrım falan ama çalıştığım departman hiç beklentimi karşılamadı. Geleceği var mı emin değilim :/ 26 yaşında olan biri hala gelecek kaygısı çeker mi ya? Ben çekiyorum.

Bir ilişkim var. Güzel de bir ilişki. Gerçekten çok düzgün bir insan. Çok mutluyum onla. Ama gel gelelim ki ben çocuğa layık hissedemiyorum kendimi mesleğinden ötürü. Ve bu yüzden huzursuzluk yaratıyorum. Ona belli etmemeye çalışsam da hissediyo haliyle. Ki bu konuyu konuştuk daha önce. Saçmalama ben seni sen olduğun için seviyorum dedi. Bir şey değil böyle giderse çocukta gerçekten beni kendine layık görmemeye başlayacak.

Yani özetle içinde bulunduğum bu depresif halden nasıl çıkıcam? Kendimi mutlu etmek,hayatımı,geleceğimi güzelleştirmek için ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok.

Çiçeğim ben de üniversite de istediğim bölümü okuyamadım çünkü ailem bir sene daha ders çalışmamı istemedi ben de 2 senelik turizm otelcilik okudum mecburen sonra 5 senem turizm sektöründe stajyerlik, part time komilik, full time komilik olarak geçti, hep kendime acıyordum bu ne ya okudum garson mu oldum, ben hep millete getir götür mü yapıcam, mesleğim yok benim vs vs kendi kendimi yiyip bitirdim sonra baktım olmuyor artık ben 25 yaşında gelmişim 19 yaşında insanla aynı pozisyonda çalışıyorum durumu kabullenip toparlanma evresine girdim ,madem burdan dönüş yok burada nasıl en iyisi olabilirim diye.

Öncelikle ingilizcemi geliştirdim, sonrasında kendime hedefler koydum, ve kısa süre içerisinde terfi alıp kadrolu garson oldum, belki inanmayacaksın ama öğretmenlerden, mühendislerden daha fazla maaş aldığım işlerde çalıştım, para kazanıp kendime güvenim geldikçe de birisi ne iş yapıyorsun diye sorduğunda utanmadan garsonluk yapıyorum diyebildim, varsın o beni kebapçıda çalışan biri olarak hayal etsin , oysaki ben aşırı lüks bir otelin içerisinde lüks bir restoranda , ünlülere vip servis veren, dünya mutfağına, kokteyllere, şaraplara hakim bir servis elemanıydım. Yani Cem Yılmaz"ında dediği gibi nacizane tavsiyem bu yaştan sonra ne iş yaptığına yapamadığına takılmak yerine, tuvalet bile temizlesen o işte en iyisi olmaya bak. Her şeyden az az bil, bir şeyin her şeyini bil.

Sevgilinden de kendini aşağıda görme ayrıca. O kim ki kimsenin ulaşamayacağı seviyede mi bir mesleği var? Sen istesen şimdi başlasan kendin de tekrar üniversite okuyup o mesleği veya başka bir mesleği edinebilirsin. Ama öncelikle karar vermen lazım ne istediğine? Turizm geleceği çok parlak bir sektör.

X