Birlikte yaşamak, düzenli ilişki her şeyi öldürüyor mu?

Müge Anlı’nın programının hitap ettiği kesim belli. Kadına hiçbir eğitim hakkı tanınmayan, kadının bilinçlendirilmediği, dinî nikahın gerçek nikah zannedildiği kesim. Toplumun o katmanında maalesef çoğu kadın düğünle ya da imam nikahıyla evlendiğini sanıyor. Kandırılıyor çoğu. Bazıları da bile isteye kanıyor. Böylelerini bilinçlendirmeye çalışıyor Müge Anlı, bunlara resmî nikah yapmalarını söylüyor sürekli. Çalışan, eğitimli, kendi hayatının iplerini kendi eline almış, resmî nikahın ne demek olduğunu bilen bir kadın kendi isteğiyle ve kendi sorumluluğunu alarak birlikte yaşıyor. Herhangi bir hakkının olup olmadığını bilerek yani. Müge Anlı böyle kadınlara seslenmiyor ki resmî nikah yapın diye. Karıştırıyorsunuz her şeyi birbirine.
Bir de zina mina, geçin bu işleri ya! Din ve vicdan özgürlüğü, birlikte yaşadığı kişiyle ilgili bir konuyu paylaşan bir kadının konusuna girip onu kınamak olamaz!

Müge Anlı’nın programının hitap ettiği kesim belli. Kadına hiçbir eğitim hakkı tanınmayan, kadının bilinçlendirilmediği, dinî nikahın gerçek nikah zannedildiği kesim. Toplumun o katmanında maalesef çoğu kadın düğünle ya da imam nikahıyla evlendiğini sanıyor. Kandırılıyor çoğu. Bazıları da bile isteye kanıyor. Böylelerini bilinçlendirmeye çalışıyor Müge Anlı, bunlara resmî nikah yapmalarını söylüyor sürekli. Çalışan, eğitimli, kendi hayatının iplerini kendi eline almış, resmî nikahın ne demek olduğunu bilen bir kadın kendi isteğiyle ve kendi sorumluluğunu alarak birlikte yaşıyor. Herhangi bir hakkının olup olmadığını bilerek yani. Müge Anlı böyle kadınlara seslenmiyor ki resmî nikah yapın diye. Karıştırıyorsunuz her şeyi birbirine.
Bir de zina mina, geçin bu işleri ya! Din ve vicdan özgürlüğü, birlikte yaşadığı kişiyle ilgili bir konuyu paylaşan bir kadının konusuna girip onu kınamak olamaz!

Oh sonunda anlatmak istediğim 👏🏻 Vakaların %90’a yakını ‘anadolu irfanını’ gördüğümüz yerlerden😂 Kadın elbette o kitleye resmi nikahı önermek zorunda eğitimsiz nice kadınların kaç tanesi amcasının dayısının kuması olarak ya da imam nikahlısı olarak bile kaçarken bu kadın o kitleye kalkıp özgür ayakları üzerinde durmayı başarmış kimseye eyvallahı olmayan kadınların yaşamını anlatamaz

Allah kimin sonunu hayır etsin? Merak ettim doğrusu, “sonumuz” derken kimin sonundan bahsediyorsunuz?
Uğramicam sizle hanımefendi kimin eli kimin cebinde daldan dala yaşamayı bir kadın olarak savunanlara kime ne anlatacam. Allah sizin karşınıza sizin gibi düşünen benim karşıma benim gibi düşünen insanlar çıkarsın hadi güle güle Müge başladı size yazamiycam

Uğramicam sizle hanımefendi kimin eli kimin cebinde daldan dala yaşamayı bir kadın olarak savunanlara kime ne anlatacam. Allah sizin karşınıza sizin gibi düşünen benim karşıma benim gibi düşünen insanlar çıkarsın hadi güle güle Müge başladı size yazamiycam

Esas Müge’dekilere bakınca açıp büyük puntolarla dua et 😂

Allah kimin sonunu hayır etsin? Merak ettim doğrusu, “sonumuz” derken kimin sonundan bahsediyorsunuz?
Kendi sonları. Ödleri kopuyor insanlar sadece kendilerini düşünüp, kimsenin ne dediğine aldırış etmeden özgürce yaşar diye. Yenilik diyince bile içleri ürperiyor. Bu ahlak,din kaygısı değil kıskançlık. Kendi hayatlarının ne kadar boşa geçmiş olduğunun farkına varıyorlar. Başkalarının da kendileri gibi kısıtlamadığını görünce saldırıyor,çirkefleşiyorlar. Yada başkalarını rahatsız ediyorlar.

Dilerseniz “bir kadın olarak” savunabileceklerimiz ve savunamayacaklarımızın listesini yapın. Ona göre biz de haddimizi bilelim “bir kadın olarak”😏

Kendi sonları. Ödleri kopuyor insanlar sadece kendilerini düşünüp, kimsenin ne dediğine aldırış etmeden özgürce yaşar diye. Yenilik diyince bile içleri ürperiyor. Bu ahlak,din kaygısı değil kıskançlık. Kendi hayatlarının ne kadar boşa geçmiş olduğunun farkına varıyorlar. Başkalarının da kendileri gibi kısıtlamadığını görünce saldırıyor,çirkefleşiyorlar. Yada başkalarını rahatsız ediyorlar.
Bugün onunla yarın onunla diğer gün başkasiyla aynı evde yaşıyor diye kimseyi kıskanmadım hanımefendi bunları yapmadım diye asla hayatımın boşa geçtiğini düşünmüyorum. Cirkeflik yapan sizsizsinz özgürlük naraları atıp benim düşünceme saygı duymadığıniz için.
Birileriyle nikahsız yaşamak özgürlük ama bunu yanlış görmek çirkeflik öylemi? Yazık çok yazık.

Bugün onunla yarın onunla diğer gün başkasiyla aynı evde yaşıyor diye kimseyi kıskanmadım hanımefendi bunları yapmadım diye asla hayatımın boşa geçtiğini düşünmüyorum. Cirkeflik yapan sizsizsinz özgürlük naraları atıp benim düşünceme saygı duymadığıniz için.
Birileriyle nikahsız yaşamak özgürlük ama bunu yanlış görmek çirkeflik öylemi? Yazık çok yazık.
Mesaj baştan aşağı falso da uğraşamayıp sadece sonuna cevap veriyorum. Yanlış gördüğünüzü bu şekilde ifade etmek özgürlük mü oluyor acaba? Kendi içinizde düşünün hanımefendi. Birlikte yaşayan birini kınamak özgürlük değildir.

Oh sonunda anlatmak istediğim 👏🏻 Vakaların %90’a yakını ‘anadolu irfanını’ gördüğümüz yerlerden😂 Kadın elbette o kitleye resmi nikahı önermek zorunda eğitimsiz nice kadınların kaç tanesi amcasının dayısının kuması olarak ya da imam nikahlısı olarak bile kaçarken bu kadın o kitleye kalkıp özgür ayakları üzerinde durmayı başarmış kimseye eyvallahı olmayan kadınların yaşamını anlatamaz

Kadın ayırdığını hiç sanmıyorum bu ülkede üniversiteli koca koca kızların ki ailesel olarak sekuler yaşayan bu kızlar lümpen eğitimsiz vasıfsız adamlara kaçtıklarını görüyoruz yıllarca konuşulan bir kadın vardı hatta kuma olarak gitmesi vs. 5 çocuklu adama. Hatta birde yeni haber gördüm 18 yaşında genç kız 28 yaşında evli 2 çocuklu adama kaçıp birlikte yaşamaya başlıyor. Buna özgürlük diyebiliyor bu ülkenin sağlam bir eğitime ve vizyona ihtiyacı var hatta her kesimin evet.
Okumuş cahiller de var kabul edelim ve kadın ayırdığını düşünmüyorum Müge Anlı'nın o sebeble.

Nikahsız yaşamayı yanlış görüyorsanız kendi hayatınızda dikkat edersiniz. Belki çocuklarınıza nasihat edersiniz. Buraya kadar özgürlük. Ama herkese açık bir platformda ahlak namus naraları atamazsınız. Orda birileri çıkar dur bakalım benim özgürlüğüme dokunamazsın der.

Bakın hala daha okuduğunuzu anlamakta zorlanıyorsunuz. Yanlış bulabilirsiniz bu tarz ilişkiyi çok doğal mesela benim annemde nikahsız yaşama fikrine hiç sıcak bakmaz ama bu demek değil ki konuda yardım isteyen birine eline din sopasını alıp “Allah ıslah etsin, ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN” üslubu çok basit kalıyor ve ne yazık ki özgürlük tanımına girmiyor.

Kaldı ki bugün onunla, yarın bununla, öteki gün şunla diye tanımlamanız konuyu hemen bel altı vurmanız daha da basit duruyor. Konu sahibi böyle bir şey belirtmiş mi? HAYIR!
Siz nerden çıkardınız? Ne bu önyargı? 10 yılı aşkın birlikte yaşayan insanlar var biri de çıkıp nikahlı olup aldatanlardan örnek versin çok mu namuslu oluyor sizin ahlak yargınıza göre?
Yazık çok yazık diyorsunuz da sizin zihniyetinize yazık esas

Son düzenleme:

Aslında bu kadar eleştiri almanın sebebi dini vicdani boyutu katman çoğu kişinin dini inancı yok ve aslında kimseye zararları yoksa 2 taraf bekarsa kendilerini biliyorsalar bunda hiçbir sorun yok bireysel tercihleri birlikte yaşarken mutluysalar hadi bunu resmiyete de taşıyalım diyebilirler. Tamamen kendi özgür tercihleri.
Yani kendi doğruna göre bu ne hal dünya nereye gidiyor tarzı dersen eleştiri alırsın çünkü herkesin yaşam stili ve inanışları farklı farklı sana uyar uymaz. Kınar gibi izlenim verdiğin için yargılayıcı formda, kendi fikrine saygı duyulmasını beklemen ütopik olur.

ya neden birbirinize girdiniz
herkesin özel hayatı isteyen istediği gibi yaşar
aynı evde yaşamaya biri sıcak bakmaz diğeri bakar kime ne ???

ya neden birbirinize girdiniz
herkesin özel hayatı isteyen istediği gibi yaşar
aynı evde yaşamaya biri sıcak bakmaz diğeri bakar kime ne ???
Heh işte bende onu diyorum aynı evde yaşayanlar özgür, nasılsın kendi ayakları üzerinde duran, paralı oluverdi. Onu doğru bulmayan evlilik isteyen
Özgür olmadığı için kıskanç, o hayatı yaşamıyor diye çirkef,
Devletin verdiği hakka ihtiyaç duyan kendi ayakları üzerinde duramayan , evliliği zorunlu olarak bir kalasla aynı evde yaşayan ilan edildi. Tek bir mesaj da yapılmadı ayrı kişilerin ayrı mesajlari içinden seçtiklerim bunlar.
Ben Allah sonumuzu hayır etsin dediğim için ilkel diğer kadınlar ise nikahsız yaşamadigi hak gördüğü için modern ve ileri görüşlü oldu. Hepsi bu kadar.
Kısacasi evliliği savunuyorum diye eziklendim
O zaman yine yazacam Allah sonumuzu hayır etsin Rabbım onların karşısına onlar gibi düşünen

Benım ve evlatlarımın karşısına benim gibi düşünen insanlar çıkarsın
Amin

Umarım bunuda yanlış anlamazlar.

Benım karşimdaki erkek aynı evde yaşayalım ama evlilik olmasın evli gibi yiyelim içelim yatalım kalkalım ama Nikahmz olmasın derse ben üzülürüm ve hayırdır niye herseyi yaşıyoruz ama nikah olmuyor diye sorgularım demekki bazı kadınlar sorgulamıyor demekki onlara normal geliyor

Tamam bu bana normal gelmiyorsa ben niçin dışlanıyorum

Başlığa göre yorumluyorum evet bence öldürüyor
Adam senle aynı eve giriyo karı koca hayatı yasiyosunuz her halini goruyo filan sence neden sonu evlilik olaunki?niye imza atsın?
İşine gelmese çeker gider kimsede hayırdır diyemez.

X