Bizim geline nasil davranmaliyim?

Hayat_buysa_35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2013
469
254
40
Merhaba arkadaslar...

Erkek kardesim de ben de genel yapi itibari ile uyumlu insanlarizdir. Bu huyumuzu hic sevmiyorum aslinda sanki insanlar bunu cok kullaniyor.

Kardesim 2 senelik evli ve 3 aylik bir yegenim var. Kardesim sessiz mulayim biridir. Gelin de daha aktif ve sanki cok uyanik gibi. Size anlatayim ve degerlendirin istedim.

Kardesimin evine 4 kere falan gitmisimdir. En son dogum yaptiginda gittim 1 gece kaldim onu da gelinimiz ve kardesim rica etti. Gittigim de bebek 15 gunluktu (Kardesim 2 saatlik mesafe de oturuyor bana ama o zaman esimin memlekette izindeydik) gelimiz normal dogum yapti ve masallah cok iyi gecmis dogumu ve sonrasi. Biz izinden donunce hemen yegenimi gormeye gittim. annem ameliyatli olunca kiz tarafi da o an musait degildi gelinimiz ve kardesim biz de kal ve yardimci ol dediler kaldim.

Gidince gelin yeni dogum yapti diye evini falan temizledim, yemeklerle, gelen gidenle ilgilendim. Fakat bazi seyler garibime gidiyor.

Mesela yemek yapacagim tenceresi tavasi nerde bilmiyorum. Yemekli malzemesi, baharati vs. Gelip soruyorum abla mutfak dolabina bak, abla buz dolabina bak, abla suraya bak diyor ama, yerinden kalkmiyor.

Ben mutfagini karistirmak istemiyorum hani yatiyor falan olsa anlayacagim ama, normal dogum 15 gun olmus en azindan kendi evi malzemeleri gostersin diye umut ediyorum ama yok.

Arkadaslari geliyor icerde sohbet ediyor, egleniyor bana abla ikram yapar misin?diyor. Fakat ikram ne yapilacak ne var ev de bilmedigimden soruyorum. Kalkmiyor yerlerini soyluyor ara ki bulasin.

Arkadaslari gelmis otursun buna lafim yok ama, ne bileyim kalkip gostersin ben yine hazirlarim. Hic hosuma gitmiyor mutfagi karistirmak.

Ya da yatak odasindan bir malzeme istiyor, gardroptadir diyor. Gidiyorum yine ara dur. Daha once ki gittiklerimde de benzer seyler oluyordu. Mesela benim yemeklerimi sever ve ben gidince abla yemegi sen yapar misin? Derdi.

Istedigi yemegi yapacagim ama, yine icerde oturur ve yine sorarim su malzeme var mi? Diye. Abla yoksa kardesine liste yap der. Tamam liste yapayim ama, kardesimin butcesi ne kadar? Ornegin salca alinacak az mi alalim cok mu? Ben bilemem ki kalanini kullanabilir mi?

Kisacasi her zaman buna benzer seyleri cok yasadim. Evini karistirmak istemiyorum. Ben kendine yardimci olurken yapmasa bile yanimda dursun ev kendinin evi ne yapacagimi sasiriyorum ama, hic orali olmuyor.

Dun kardesim aradi cocuk hastaymis. Gelinle de konustuk abla tecrubelisin gel bana yardim et dedi. Tamam dedim ama, gidince yine benzer seyler olacak yine benden talepleri olacak ben kalkip yapacagim ama, yine ayni karmasa.

Kardesimle konussam cocuk icine kapanik karisina genelde laf anlatamaz. Sinik bir tip gerci genel halimiz bu.

Geline "Canim ben evini bilmiyorum ve karistirmak istemiyorum" dedim. " Abla birsey olmaz bulamazsan sorarsin" dedi. Su sira ben de antidepresan kullaniyorum ve sersem gibiyim.

Kizlar bu gelin beni mi kullaniyor? Yoksa boyle insanlar var mi? Gelinimizi ve kardesimi incitmeden nasil davranmaliyim?

Bence kullanmiyor.
4 kere evine gittim diyorsunuz kullanacak insan zirt pirt cagirir.
Gelininuz cok rahat birisi bence.
Size de guveniyor belli ki.
Annem bana geldiginde ben de oyle yapiyorum elimi etegimi cekiyorum her isten :)
Hep cagiriyor ama, her zaman gidemiyorum. Guvensin sorun degil ama, evini karistirmak hosuma gitmiyor.

2 senelik evliler sadece 4 kere evlerine gitmişsiniz. Doguma bile izin dönüşü gidilmiş. Kardeşimin çocuğu olsa, hele ki izindeysem saniyesinde yanında olurdum. Anladığım kadarıyla mesafelisiniz. Bu mesafeyi muhafaza edin. Rahatsız olduğunuz şeyleri de gelininizi kırmedan bizzat ona söyleyin. Depresyomdan saracak yer aramışsınız gibime geldi. Ortada abartılacak bir şey göremedim açikcası. Başka yaşanmışlıklar varsa bilemem tabii

Değişikmiş sizin gelin. Sizi kullanıyor bence. Arkadaşlara ikram yaparmısın cümlesini bana bakmaya gelen kendi anneme bile kurmadım ben. Ben yapı itibariyle kendimden büyüklerden hizmet beklemem. Bana garip geliyor.
Istemeye gittigimizde bile mutfaga bardak koymaya girmistim. Baktim mutfakta is yapiyor nezaketen " Canim yardima ihtiyacin var mi? " dedim. Bulasiklari dizebilirsin makinaya dedi. Dizdim sonra abla su pastayi kesebilir misin? Dedi kestim. Tabaklari onume koydu " bakayim ne konusuyorlar" dedi dinlemeye gitti. Pastayi dilimleyip tabaklara koydum gelen giden yok. Kiz istemeye gittik ben mutfakta gecirdim :KK43: Kardesime de ablan cok iyi biri bana yardim etti insallah hep boyle olur demis. Yardim edeyim de baskasinin evinde, kendi evimmis gibi davranmak cok garibime gidiyor.

2 senelik evliler sadece 4 kere evlerine gitmişsiniz. Doguma bile izin dönüşü gidilmiş. Kardeşimin çocuğu olsa, hele ki izindeysem saniyesinde yanında olurdum. Anladığım kadarıyla mesafelisiniz. Bu mesafeyi muhafaza edin. Rahatsız olduğunuz şeyleri de gelininizi kırmedan bizzat ona söyleyin. Depresyomdan saracak yer aramışsınız gibime geldi. Ortada abartılacak bir şey göremedim açikcası. Başka yaşanmışlıklar varsa bilemem tabii
Esimin memleketi uzak mesafe de. Ve kv. Kafasi su toplamisti. Kv. Ile ilgilenecek o an da tek kisi bizdik. Durumu ciddi olabilirdi simdi hastayi birakip gelmek ne kadar dogru olurdu? Sonucta gelin dogum yapmisti ve herkes yanindaydi zaten.

:KK53:
Istemeye gittigimizde bile mutfaga bardak koymaya girmistim. Baktim mutfakta is yapiyor nezaketen " Canim yardima ihtiyacin var mi? " dedim. Bulasiklari dizebilirsin makinaya dedi. Dizdim sonra abla su pastayi kesebilir misin? Dedi kestim. Tabaklari onume koydu " bakayim ne konusuyorlar" dedi dinlemeye gitti. Pastayi dilimleyip tabaklara koydum gelen giden yok. Kiz istemeye gittik ben mutfakta gecirdim :KK43: Kardesime de ablan cok iyi biri bana yardim etti insallah hep boyle olur demis. Yardim edeyim de baskasinin evinde, kendi evimmis gibi davranmak cok garibime gidiyor.
Tatlı dilli uyanık gelin :KK53:

Esimin memleketi uzak mesafe de. Ve kv. Kafasi su toplamisti. Kv. Ile ilgilenecek o an da tek kisi bizdik. Durumu ciddi olabilirdi simdi hastayi birakip gelmek ne kadar dogru olurdu? Sonucta gelin dogum yapmisti ve herkes yanindaydi zaten.
E bahsetmemissiniz ki bu durumdan?
Allah acil sifa versin.
Kiz istemeden beri geliniz iş buyurma meraklısıymış.
Kesin bir dille uyarmadan kendine gelecegini sanmiyorum.

Bu saatten sonra yapmasanız garip karşılar mutlaka. Başka sebepler arar. Sanırım fazlaca rahat biri. Eğer çok sık görüşmüyorsanız ve başka can sıkıcı huyları yoksa sabretmeye çalışın diyeceğim ama **Kardesime de ablan cok iyi biri bana yardim etti insallah hep boyle olur demis**
cümlesi rahatsız etti beni. İyi niyetli ve saf mı acaba? Yanlış anlaşılabileceğini düşünemiyordur belki

E bahsetmemissiniz ki bu durumdan?
Allah acil sifa versin.
Kiz istemeden beri geliniz iş buyurma meraklısıymış.
Kesin bir dille uyarmadan kendine gelecegini sanmiyorum.
Cok detaya girince konu cok uzuyor. Yorumlara skstiriyorum bu yuzden. Mesafe konusuda bizim maddi durum pek iyi degil. O bakimdan cok gidemeyiz ki ayni sehirde de olsak zirt pirt gidip rahatsiz etmek istemem. Sert olursam da kirilir ve kardesimide kirar diye korkuyorum. Cabuk yukselen bir yapisi var.

Canım gelin seni kullanmıyor.
Yardım etmeye gitmişsin, sen yemek yaparken yanında durup her şeyi kendi bildiği gibi yapmanı isteseydi emin ol daha gıcık olurdun.
Başkasının evi diye düşünme, orası kardeşinin evi. o da sana aksini hissettirecek bir şey yapmamış.
Fazla takılmaya gerek yok :)

Bu saatten sonra yapmasanız garip karşılar mutlaka. Başka sebepler arar. Sanırım fazlaca rahat biri. Eğer çok sık görüşmüyorsanız ve başka can sıkıcı huyları yoksa sabretmeye çalışın diyeceğim ama **Kardesime de ablan cok iyi biri bana yardim etti insallah hep boyle olur demis**
cümlesi rahatsız etti beni. İyi niyetli ve saf mı acaba? Yanlış anlaşılabileceğini düşünemiyordur belki
Aslinda cok uyanik birisi. Bu huyundan dolayi calistigi is yerlerinden hep olayli bir sekilde ayrildi.

Yerinde olsam yapmam.Git bebege bak, sev.Islerini kendi yapsin.
Ben de oyle yapmayi istiyorum ama, acaba kardesime yuklenir mi? Hizmette beklemiyorum bana yemek falan yapmasina bile gerek yok. Sonucta oraya gelin sinamaya, karin doyurmaya gitmiyorum. Kahvalti bile olur yardimda ederim.

Kullanıyor demeyelim, çok rahat biri tabii o kesin.

"10 dakikalık iş yarım saat oluyor, sen malzemeleri çıkar, ben çocuğu alayım." deyin.

Açık açık söylemek gerekiyor işte.

Tam da bunu yazacaktım.
Çok uzun sürüyor böyle ara ki bulasın, gel malzemeleri çıkar da kolay halledeyim de.
Evine 4 kere gelen insandan bu kadar is beklemesi de rahatligindan. Ben kötü niyet görmedim açıkçası. sinir bozacak kadar rahat o kadar :) onu da siz yönetebilirsiniz .
Size is buyurduğunda yardım isteyin
Yada bugün biraz yorgun hissediyorum yapamayacağım deyin.
Yada işi sakaya vurup bir kere de senin yemeğini yiyelim diyin.
VS.... Ama ben olsam madem 2 senede 4 kere çokta takılıp laf sokma yoluna gitmezdim. Malzemeleri çıkarsın yeter der devam ederdim.

Ben bebekli birine yardıma gelenin bebeği alıp oturmasına gıcık oluyorum analık yapmaya çağırmıyor sonuçta..

Ancak bebeğe ben bakarken sen malzemeleri çıkar kısmı iyi fikir hem sizin işiniz kolaylaşır hem de gelin hanım bebeğine bakar.3 aylık bebekten bahsediyoruz sonuçta tek derdi emmek uyumak ve gaz olan bir bebek annesi dışında kim bakabilir?

Canım gelin seni kullanmıyor.
Yardım etmeye gitmişsin, sen yemek yaparken yanında durup her şeyi kendi bildiği gibi yapmanı isteseydi emin ol daha gıcık olurdun.
Başkasının evi diye düşünme, orası kardeşinin evi. o da sana aksini hissettirecek bir şey yapmamış.
Fazla takılmaya gerek yok :)
Her ne kadar kardesimin evi olsa da karistirmak hos degil. Mesela yatak odasi mahrem bir yer. Ora da esya aramak tuhafima gidiyor. Yeri geliyor ozel seyleri elime geliyor. Rahatsiz olup sesleniyorum bulamadiysan surda olabilir diyor. Ne bileyim ben yatak odama kimseyi sokmak istemem.

Kullanıyor demeyelim, çok rahat biri tabii o kesin.

"10 dakikalık iş yarım saat oluyor, sen malzemeleri çıkar, ben çocuğu alayım." deyin.

Açık açık söylemek gerekiyor işte.
Aynen oyle oluyor :KK43: Hani cocukla yoruluyordur ben gelince dinlensin ama, bana evin sahibi gibi davranmasin istiyorum.
Oyle soyledim son gittigimde cocuk uyur simdi zaten dedi.

X