Borç harç tıkandık

kendı paranızı ısterken nıye utanıyorsunuz ayıp bırseymıs gıbı alemsınız ya

sıkıstık lazım oldu verır mısınız dıyeceksınız ne var kı bunda
onlar sızden ısterken bu kadar dusunmemıslerdır

verebıldıklerı kadarını versınler en azından durumunuzu aynen boyle anlatın

ve kendınızı sıkıntıya sokacak sekılde kımseye de boyle altındır paradır vermeyın gozunuzu seveyım sonra herkes uzuluyor ne gerek var

Ben olsam isterim
Zamanında eşimin bir akrabasına borç verdik bizde. Eşime dedim kaç kez söyle versin artık.
Bugün ödicem yarın ödicem derken kaç sene geçti aradan birürlü gelmedi para
En sonında kendim aradım, paranın üzerine yatcaksanız bilgim olsun, yok işte biz öyle insanlarmıyız falan filan
Eee niye ödemiyorsunuz madem, işte şu oldu bu oldu falan derken 2 hafta sonra baktım havale geldi. Vardı madem ödesene ilaki niye söyletiyorsun dimi, o gün bugündür de görüşmem onlarla. Daha borçda vermem akrabaya kolay kolay

Sizin kendi evinizde mi oturuyorsunuz peki?
Evet
Doğru söylüyosnz ama bir iki bir iki verelm derken araba işi de sonradan çıktı
Tam mi ceyrek mi, gram altin mi? Altinla borclanmak hangisi oluyo?
Çoğu çeyrek maalesef

Eşim çok iyidir düşüncelidir. Ailemi hep kendi ailesi gibi düşünür kollar her işlerine koşar. Bende onun hatırına açıkcası bu kdr sesimi çıkarmadm ama yanlış yaptım sanırım.
Aslında kayınvalidem de kötü değildir yani ben ameliyat oldm annem gelemedi bazı sebeplerden. Kv ameliyat sonrası çorabıma kdr giydirdi kadın.

Yüne birçok üyeden farklı düşündüğüm bir konu.

Anneye babaya kardeşe borç verilmez, eğer durumun müsaitse karşılık beklemeden yardım edersin. Sen zora düştüğünde de onların durumu müsaitse, onlar yardım eder.

Ayrıca parayı altın olarak borç vermek de ayrı bir cinlik.

Cinlik demeyelim de günümüzün batık türkiyesinde paranı korumaya çalışmak diyelim. 1 sene öncesinin 1000 tlsi ile şu anın 1000 lirası aynı değil maalesef.

Cinlik demeyelim de günümüzün batık türkiyesinde paranı korumaya çalışmak diyelim. 1 sene öncesinin 1000 tlsi ile şu anın 1000 lirası aynı değil maalesef.
Tabiki aynı değil. Ama siz ticaret yapmıyorsunuz. Anne babanızın eksiğini gidermesine yardımcı oluyorsunuz. Adamlar bankadan kredi çekse daha az borçlu olurdu.

Tabiki aynı değil. Ama siz ticaret yapmıyorsunuz. Anne babanızın eksiğini gidermesine yardımcı oluyorsunuz. Adamlar bankadan kredi çekse daha az borçlu olurdu.
Siz o şekilde yapın karşılıksız verin bişey diyemiyorum sizin düşünceniz 50 100 lira gibi bi rakam değil sonuçta. Kredi çekmemekte onlarn tercihi. Herkes biliyor ülkenin ekonomik durumunu

Ee kaynınızın parası var ödemiyor ben olsam olay çıkarırım hala istiyorlar bi de sizden borç nasıl olacak bu iş nasıl geri verecek unutun artık bence ya da kayına söyleyin kaynananıza borcunu ödesin onlar da size ödesin eşiniz konuşsun tabi

İsteuin
Ne kadar verebiliyorlarsa versinler

Borç verip o anki işini görmek de yardım etmektir bence bu devirde kim kime borç veriyor anca kardeş işte ama herkesin kendi ailesi var herkes borcuna sadık olmalı sonuçta borç diye verilmiş o şekil anlaşılmış öyle konuşulmuş verilmesi gerekiyor ayrıca bu aile mevzularında genelde zor durumda olan taraf aynı olur ve veren taraf aynı olur

Zora düşmekten kasıt yeni pahalı ev alıp ödeyememek olmamalı ama.
Kirasini ödeyemez,temel ihtiyaçlarını karşılayamaz, eyvallah karşılıksız verilir.

Konu sahibi de tekne alsın o zaman,ödeyemeyince karşılıksız para verilmesi mantıklı olur mu ?

Güya bir iş yapmaya kalkmış ama elinize yüzünüze bulaştırmışsınız.
Yoksa paranız girmeyin bu işlerin altına
İşte böyle olursunuz sonunda.

Altın olarak neden veriyorsunuzki durumu kötü insan 15 20 altini nasıl geri verecek bu pahalilikta?

ilk kısmına katılıyorum, borç verilmez diye düşündüğümden değil de borç genelde ödenmiyor ve sonra sıkıntılar çıkıyor. eğer ödenmesi gerekiyorsa (konu sahbinin ihtiyacı var mesela gerekiyor) bana dokunmayacak kadar veriririm. zira işin içine para girince ilişkiler bozuluyor. ha ben kardeşime ve ailemden kişilere maddi destek olan biriyim, ama ödeyecekler diye güvenerek vermedim hiç. ödenen de oldu iyi oldu, ödenmeyen de bana dert olmadı.

fakat ikinci kısıma katılmıyorum, neden cinlik olsun ki? kenardaki 100 tl ile 1 gr altın alacağım (misal yani) ve 3-5 sene sonra derdime derman olacakken borç verip 1 gr yerine 0,5 gr olarak geri alayım. benim verdiğimde derde derman olan para bana geri döndüğünde niye kuş olsun? hakkaniyet gereğidir bence bu.

Ceyrek varmıs elinde ceyrek vermis kadın,bebegine takılanlar flaandır muhtemelen cogu.
Yani gideyim bozdurayım,bide ordan zarar edelim mi deseydi?
Ama o altınlar zor gelir biraz bacım.
Gecmis olsun,üstüne bide araba almıssınız demislerdir durumları var demek diye:S

Arkadaşlar ben ödeneceğini biliyorum o altınların ama yaklaşık 6 ay 1 sene snra belki. O da şöyle ocaktan snra biraz rahatlıyorlar maddi anlamda kv ve kp. Ancak altın inanılmaz arttığı için bir anda ödeyemeyecekler. Anca kredi çekerlerse... Onu da eşim istemiyo. Onun kafasındaki plan şu = biz borç alıyoruz birinden 3 ay snraya ödeme sözüyle 3 ay snra da biz ertelemeli kredi çekicez ben de o zamana işe başlamış olucam elimiz rahatlıcak ben kredi çekmek istemiyorm dedim. Bana böylr mantıklı geliyo elimizdekini bozdurmaktansa diyo. Dedm elimizde zaten yokki. Susuyo

Ay canım ya nekadar temiz kalpli yazmışsın ne güzel sen kvlare kayiriyosun Allah da size kayirir merak etme.bebiş de kismetiyle gelmiştir elbet sıkma canını

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…