Boşanma depresyonu

jasemin34

Bir sevdadır İstanbul..
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2019
730
1.238
Çok fena depresyondayım. Sürekli “iyi” anılarımız aklıma geliyor, onun boşanmaya dair her sözü yüreğime ok gibi çakılıyor. İlişkide şiddet, aldatma vs yoktu ama anlaşamadık işte. Henüz 1 yıl bile olmamıştı. Boşanmak istediğini söylediğinde kabul ettim, hala konuşuyoruz ama boş şeylerden bahsediyoruz. İş arkadaşı gibi. Belki konuşmayı da kesmek gerekiyor. Çok üzülüyorum kendimde değilim hiçbir şeye odaklanamıyorum aileme çok üzülüyorum onlar da böyle olsun istemezdi.Bundan sonraki hayatım nasıl olacak bilmiyorum yeniden sevebilir miyim bir yuvanın yıkılması çok zor çok canım yanıyor. Maalesef toplumda boşanmış kadına karşı korkunç bir algı var çok canımı sıkacaklar biliyorum. Boşanmayı bu kadar dramatize etmek doğru değildir belki de. Ama çok canım yanıyor canımın sıkkınlığından evde duramıyorum…

Çok fena depresyondayım. Sürekli “iyi” anılarımız aklıma geliyor, onun boşanmaya dair her sözü yüreğime ok gibi çakılıyor. İlişkide şiddet, aldatma vs yoktu ama anlaşamadık işte. Henüz 1 yıl bile olmamıştı. Boşanmak istediğini söylediğinde kabul ettim, hala konuşuyoruz ama boş şeylerden bahsediyoruz. İş arkadaşı gibi. Belki konuşmayı da kesmek gerekiyor. Çok üzülüyorum kendimde değilim hiçbir şeye odaklanamıyorum aileme çok üzülüyorum onlar da böyle olsun istemezdi.Bundan sonraki hayatım nasıl olacak bilmiyorum yeniden sevebilir miyim bir yuvanın yıkılması çok zor çok canım yanıyor. Maalesef toplumda boşanmış kadına karşı korkunç bir algı var çok canımı sıkacaklar biliyorum. Boşanmayı bu kadar dramatize etmek doğru değildir belki de. Ama çok canım yanıyor canımın sıkkınlığından evde duramıyorum…
Şuan çok yeni bu kadar yoğun hissetmen normal zamanla geçecektir.
Zaten yeterince sevseydi seni boşanmak istemezdi boşver iletişimde kes ailene de üzülme yeni hobiler bul çalışmıyorsan iş bak
Bazen hayatımız mahvoldu sanıyoruz ama herşey aslında çok daha güzel oluyor. Belkide daha güzel ve mutlu bir hayatın ilk adımını atmışsındır.

1 yıllık evlilikte neden uyuşamadınız daha önce sevgililik nişanlılık süreciniz olmamış mıydı? İnsanlar artık ne kadar çabuk sıkılıp boşanıyor diyor hayret ediyorum. Sebep neydi acaba aile terapisi falan işe yaramaz mı?

Canim napiyorsun? Bosanmissin artik muhatabi kes derim o sana iyi gelmiyor. Konusmayi birakirsan zaten kendiliginden unutacaksin iyi gelecek başka hobileri bulsan kendi cevreni edinsen.. yapma bunu kendine

1 yıllık evlilikte neden uyuşamadınız daha önce sevgililik nişanlılık süreciniz olmamış mıydı? İnsanlar artık ne kadar çabuk sıkılıp boşanıyor diyor hayret ediyorum. Sebep neydi acaba aile terapisi falan işe yaramaz mı?
Aile terapisti almadık. Sebep genelde maddiyattı

Canim napiyorsun? Bosanmissin artik muhatabi kes derim o sana iyi gelmiyor. Konusmayi birakirsan zaten kendiliginden unutacaksin iyi gelecek başka hobileri bulsan kendi cevreni edinsen.. yapma bunu kendine
Henüz boşanmadık ama kesinleşti boşanacağımız

Eski konularinizi dönüp okuyun. Neden ayrıldığınızı, bugünlere neden geldiğinizi hatirlayin.
Madem ayriliyorsunuz hâlâ ne demeye konuşuyorsunuz?
Bu dönemi desteksiz atlatamayaciginizi düşünüyorsaniz, Psikolojik yardim alın

Anlaşamıyorduk, şiddetli geçimsizlik yaşadık..Beni düşünmüyordu.Bende de hata vardır illaki ama ben böyle olsun istemezdim
Evlilik öncesi ne kadar süreli ilişkiniz vardı ki yani çok kısa bir süre içinde boşanmak istemiş.. büyük sebepler de yok

Ailenize neden üzülüyorsunuz? Suç mu işlediniz, yüz mü kızarttınız?
Evlenmek bir başarı değildir, ayrılmak da bir başarısızlık değildir.
Evlilikten önce bir "siz" vardı değil mi bir hayatınız vardı yani? Üzülmenizi tabi ki anlarım ama bundan sonraki hayatınız nasıl olucak sorusu fazla arabesk değil mi?
Geçen sene insanlar deprem yaşadı, evleri barkları gitti, sevdikleri öldü. O insanları anlarım, "nasıl yaşayacağız" diye sorabilirler çünkü 1 gecede hayatları sıfırlandı. Bu insanlar bile onca kayıpla yeniden hayata tutunuyor, yeni bir hayat kuruyorlar.

Toplum algısı dediğiniz şey nedir? Birini seversem de o ve ailesi beni boşanmışım diye istemez durumu mu? Evet olabilir; herkesin kendine göre seçimleri vardır siz de mesela boşanmış 2 çocuklu bir adamı istemeyebilirsiniz.
Anlaşacağınız kafanıza uygun biriyle bir hayat yaşarsınız, "öteki" olmaktan bu kadar korkmayın.

Daha guzeli icin umut etmezseniz gecmisin yukunden kurtulamazsiniz. Gecmis olmus bitmis adamin agzindan cikan sozler geri alinamaz. Tabiki uzuleceksiniz ama kendinizi toplanmaya bakin gerekirse terapi alin ve yola devam etmeye calisin.

Durumu iyi ama sizin maaşınızla birikim yapmak istiyormuş sanırım öyle demiştiniz?
Konunuzu bir anlatsanız, bir cümlelik cevaplar hep.
Evet doğru anlamışsınız.Maddi anlamda benden beklentisi çok fazlaydı ki ben memurum.Kavgalarımızın en belirgin sebebi buydu.Beni çok fazla ağlattı, evlerine arabalarına düşkündü.Uzun uzun anlatmak istiyorum ama kafamı toparlayamıyorum

Evet doğru anlamışsınız.Maddi anlamda benden beklentisi çok fazlaydı ki ben memurum.Kavgalarımızın en belirgin sebebi buydu.Beni çok fazla ağlattı, evlerine arabalarına düşkündü.Uzun uzun anlatmak istiyorum ama kafamı toparlayamıyorum
Memur maaşından ne gibi beklentileri vardı mesela, ne yapmak istiyordu sizin maaşınızla?
Siz eve katkıda bulunuyor muydunuz peki? Masraflar nasıl paylaşılıyordu?

Memur maaşından ne gibi beklentileri vardı mesela, ne yapmak istiyordu sizin maaşınızla?
Siz eve katkıda bulunuyor muydunuz peki? Masraflar nasıl paylaşılıyordu?
Tabiki de katkıda bulunuyordum, market alışverişleri bendeydi. Maaşımla yatırım yapmak isterdi ki bence de mantıklıydı.Ama yeni evliydik birbirimizi yaşamak yerine bunlarla uğraşıyorduk.Bu durum tuhafıma gidiyordu.Kira yoktu ama sürekli benim evim, sayemde oturuyorsun diyordu

X