bu derde nasıl çare bulabilirim

mlk3601

Üye
Kayıtlı Üye
31 Mart 2017
469
203
36
merhaba arkadaşlar

konu ablam 2,5 yıldır evli ve geçen yıl tüp bebek tedavisine başladılar o güne kadar
her gördüğümde sürekli hayaller kuruyorlardı işte beşiktir kıyafettir isim vs
fakat hiç bşy istediğimiz gibi olmadı eşi tese ameliyatı olacaktı ve gün geldi
eniştemin ameliyatı uzun surdu anladık ters bşyler oldu her iki bölgesinde de
tek sperm hücresi bulunamadı ve gittiğimiz doktor alanında uzman ablam
heyecanla ameliyat sonrası kendisini almalarını bekliyordu ki eniştem çıktı ameliyattan

doktor ablamla özel konuşmak için çağırdı ben giremedim odaya ve ablama
asla sizin çocuğunuz olmayacak istersen eşinden boşan ya da evlatlık al
eşinin tüm sperm kanalları silinmiş mümkün değil hiç bir doktora gitmenize gerek yok
demiş

şimdi arkadaşlar o günden beri ablam her gün ağlıyor onu ne kadar teselli etsem de
içinin acısı dinmiyor dün akşam aradım öyle sesini duymak için ağlamaktan sesi çıkmıyordu
gözleri kaybolmuş resmen ağlamaktan ona ne kadar örnek versem de acısını paylaşmaya
çalışsam da duysa bile algılamıyor beni

ve bana ben artık bu yükü kaldıramıyorum çok ağır geliyor nerede çocuk görsem içim yanıyor
ne kadar ağlasam dinmiyor saatlerce gözyaşı döksem zerre hafiflemiyor dedi tlfnu kapattı
eşime dedim bir gidip bakalım ablamı görmek istiyorum dedim eniştemi aradım müsait misiniz
diye ilk başta evet dedi yarım saat sonra gelmeyin ablam daha da kötü olmuş sanırım ağlama krizine girmiş
ve biraz yalnız kalmak istiyoruz dedi ve gitmedim bende sabaha kadar hep aklımdaydı böyle olmaz ne yapabilirim diye düşünüyorum ama bu duruma nasıl çözüm bulunur çok doktor araştırdım hiç bir şekilde
kabul etmiyorlar gitmeyi ben çok tıkandım bu konuda elimi attığım her işte aklımda onlar var

Herşey Allah'tan...
Ewet zor bir durum ama bu kadar kendini yıpratmasın bence ablanız cunku psikilojısı iyice bozulacak.
Ruh sağlığına zarar weriyor....
Dünyanın sonu değil, eşini eğer çok sewiyorsa ve ona sonsuz bağlıysa,
Evlatlık bir kucuk bebek alabilirler yeni doğan...
Bu yönde konuşun ablanızla...

Başka doktorlara gitmeye ikna etmelisin onları. Belki de başka doktorlar bi çare bulurlar. Ne biliyim çok okuduk buralardan doktor hataları diye. Ayrıca o ne biçim doktor nasıl hadsizce ya boşa ya evlatlık al demiş. Enişten biliyor mu asla çocuk sahibi olamayacağını? Yani tabi her insan anne olmak ister ama bu kadar kendini yıpratmasa keşke. Eşi de kendini sucluyordur. Ülkemizde sahip çıkılması gereken o kadar xok minik kuzu var ki. Evlat edinip bu hasretlerini bu şekilde dindirebilirler ama ablan kesinlikle psikolojik yardım almalı

Herşey Allah'tan...
Ewet zor bir durum ama bu kadar kendini yıpratmasın bence ablanız cunku psikilojısı iyice bozulacak.
Ruh sağlığına zarar weriyor....
Dünyanın sonu değil, eşini eğer çok sewiyorsa ve ona sonsuz bağlıysa,
Evlatlık bir kucuk bebek alabilirler yeni doğan...
Bu yönde konuşun ablanızla...
konuştum eşi kabul etmiyor evlatlık biliyorum ruh sağlığını bozacak
bize geldiklerinde eşim bile diyor ablan kendini ne kadar yıpratmış
zaten ona hep şunu diyorum Allahtan geldi bu bir teselli olmalı diyorum
çünkü Rabbim bir sınavdan geçirecekse bu daha kötüsü de olabilirdi

bu derdin tek çaresi var balan için çocuk sahibi olmak bu kadar önemli ise eşinden ayrılacak ve kendisine yeniden bir başkasıyla hayat kuracak..
ama şu var ki sırf çocuk olmuyor diye eşten ayrılmak yerine ben olsma alternatifleri düşünürdüm..
eşini genel anlamda seviyor ise ve eşi de ablanızın bu isteğine bir şekilde cevap vermekten mutluluk duyacak ise sperm bankasına gitsinler ve ablanızda sıkıntı yoksa rahatlıkla gebe kalabılır, zaten spermın kıme aıt oldugu bılınmedıgınden esı de o cocuga babalık yapacak ve onların cocugu olacak doğacak çocuk..
çok küçük yaştaki bir çocuğu da evlat edinebilirler ama kendi doğurduğun gibi olmayacağı kanısındayım....
yok bunlar onloara ters dersen tek care ayrılmak ve ablanızın sansını bır baska erkekle denemesı..

konuştum eşi kabul etmiyor evlatlık biliyorum ruh sağlığını bozacak
bize geldiklerinde eşim bile diyor ablan kendini ne kadar yıpratmış
zaten ona hep şunu diyorum Allahtan geldi bu bir teselli olmalı diyorum
çünkü Rabbim bir sınavdan geçirecekse bu daha kötüsü de olabilirdi
Eşi neden istemiyor, oda bir garipmiş.
Yeni doğan ve kimsesiz bebekler war, neden olmasın ki?
Yoldan geçen bebeklere bakıp iç çekeceklerine, o evlatlık alacakları bebeği bağırlarına basarlar.
Eğer ablanız istiyorum derse ve diretirse enişteniz yapar bence.
Cunku hergün acı çeken karısını görmektense, kabul edecektir diye düşünüyorum.

Başka doktorlara gitmeye ikna etmelisin onları. Belki de başka doktorlar bi çare bulurlar. Ne biliyim çok okuduk buralardan doktor hataları diye. Ayrıca o ne biçim doktor nasıl hadsizce ya boşa ya evlatlık al demiş. Enişten biliyor mu asla çocuk sahibi olamayacağını? Yani tabi her insan anne olmak ister ama bu kadar kendini yıpratmasa keşke. Eşi de kendini sucluyordur. Ülkemizde sahip çıkılması gereken o kadar xok minik kuzu var ki. Evlat edinip bu hasretlerini bu şekilde dindirebilirler ama ablan kesinlikle psikolojik yardım almalı
eşi biliyor zaman zaman onu da kötü görüyorum
alamın dediğine göre ağlama krizlerine giriyormuş halen ilk günkü gibi yaşıyorlar
acılarını. evet o doktor ablamın günlerce acı çekmesine sebep oldu nasıl denir eşini boşa
yaşadıkları kötü tecrüben dolayı doktor görmek istemiyorlar

Tabiki bir başka doktora görünsün fakat sperm bulunamamasının başka doktorla halledilecek bir durumu maalesef ki yoktur. Çok üzüldüm, ne arafta kalınası bir durum. Enişten ne mahcup ne üzgün ablan ne acı dolu ne kararsız ve çaresizdir. :KK14:
aynen öle eniştem hayatı boyunca hep sıkıntı çekmiş o kadar pırıl pırıl bir öğretmen
namaz kılan kul hakkı bilen allah rızası için yaşayan biri görünce nasıl böyle insanın
çözümsüz derdi olur diyorum ama her şey allahtan sorgulama hakkımız olamaz tabi

Hayatta herkesin bir imtihanı vardır..
Ablanız çocuk konusunda bu kadar takıntılı ise ya eşini evlatlık almaya ikna etsin ya da ayrılsin..
O böyle yaparak eşini daha da büyük cikmazlara sokuyor..
Kendinden kaynaklı bir sorun olsa idi ve karşısında eşi bu tutumu sergilese kendini nasıl hissederdi acaba?
Insanlarin görevi sadece evlenip anne baba olmak değildir.
Birşey bir insana nasip olmuyorsa vardır bunda da bir hayır diye düşünmelidir..

Öncelikle dilerim Allah gönüllerindeki murada kavuşturur.
Fakat hepimiz insanız . doğum tarihimiz ölüm tarihimiz ve eşimiz kaderimizde yazılı şeyler. Namazını kılan allah yolunda olan ablanızda bunun bilincindedir. şu hayatta hepimiz nasıl sınavlardan geçiyoruz bir bilseniz. şöyle bir balkona çıkın gözünüzün gördüğü kadar evlere bakın her damın altında binlerce sıkıntı dert tasa ümitsizlik dolu...Üzülmek olaylar karşısında verdiğimiz gayet insani bir tepki fakat bunu aşırıya sürüklemek hem isyan etmeye hemde daha çok mutsuzluğa sürükler insanı.Ablanız anne olmakmı yoksa eşinden anne olmakmı istiyor...bu detay bundan sonraki yol haritasını belirleyecek birşey...Neticede sıkıntı eniştede görülüyor ama çok aglayarak fenalık geçirecek düzeyde üzüntüyü yaşayarak enişteninde içinde açılan derin oyukların yaraların farkında olmak lazım. onlar bir aile. bu ablanızında başına gelebilirdi.yumurtASI olmayabilirdi. düşünseize enişteniz evin içinde bağırarak ağlıyor evlat evlat diye.. sahip olamayacağı birşeyin üzüntüsü muhakkak çoktur. bende tüp bebek tedavisi görüyorum. bizimde yumurtalarımız döllenmedi.belki hiç döllenmeyecek..ama sahip olup kaybedenler var.alıp koklayıp büyütüp kaybedenler var. Allahtan ümit kesilmez. biraz toparlanıp tekrar tedaviye ikna edin ablan ve eşini.

aynen öle eniştem hayatı boyunca hep sıkıntı çekmiş o kadar pırıl pırıl bir öğretmen
namaz kılan kul hakkı bilen allah rızası için yaşayan biri görünce nasıl böyle insanın
çözümsüz derdi olur diyorum ama her şey allahtan sorgulama hakkımız olamaz tabi
İyi ve maneviyatı yüksek olan insanın imtihanı daha ağır olur canim , Allah kulunun sabrını sınıyor. İnşallah hayırlı kapılar açsın , bi yol bulsunlar.

Face de "elif ada nın annesi" isimli bi sayfa var, duygu isimli bir kadın, evlat edinmiş ve süreci durumu vs ayrıntılarıyla anlatıyor, ablan kendini toparlayınca takip etmesini öneririm, ben bile onu okuduktan sonra , çocuğum olduğu halde koruyucu aile olmayı düşünüyorum bazen. Çok insana umut oluyor , cesaretlerini arttırıyor

bu derdin tek çaresi var balan için çocuk sahibi olmak bu kadar önemli ise eşinden ayrılacak ve kendisine yeniden bir başkasıyla hayat kuracak..
ama şu var ki sırf çocuk olmuyor diye eşten ayrılmak yerine ben olsma alternatifleri düşünürdüm..
eşini genel anlamda seviyor ise ve eşi de ablanızın bu isteğine bir şekilde cevap vermekten mutluluk duyacak ise sperm bankasına gitsinler ve ablanızda sıkıntı yoksa rahatlıkla gebe kalabılır, zaten spermın kıme aıt oldugu bılınmedıgınden esı de o cocuga babalık yapacak ve onların cocugu olacak doğacak çocuk..
çok küçük yaştaki bir çocuğu da evlat edinebilirler ama kendi doğurduğun gibi olmayacağı kanısındayım....
yok bunlar onloara ters dersen tek care ayrılmak ve ablanızın sansını bır baska erkekle denemesı..
İyi ve maneviyatı yüksek olan insanın imtihanı daha ağır olur canim , Allah kulunun sabrını sınıyor. İnşallah hayırlı kapılar açsın , bi yol bulsunlar.

Face de "elif ada nın annesi" isimli bi sayfa var, duygu isimli bir kadın, evlat edinmiş ve süreci durumu vs ayrıntılarıyla anlatıyor, ablan kendini toparlayınca takip etmesini öneririm, ben bile onu okuduktan sonra , çocuğum olduğu halde koruyucu aile olmayı düşünüyorum bazen. Çok insana umut oluyor , cesaretlerini arttırıyor
İnş rabbim merhamet eder herkse içinde ablama

Doktorun haddine miymiş kocanı boşa demek terbiyesiz!

Hayırlısı olsun haklarında inşallah ama bu kadar kendini yıpratmasın ablanız. Başka doktorlara gitsinler olmuyorsa evlat edinsinler. Ne güzel bir şey hem bir yavrunun hayatını kurtaracaklar hem evlat sevgisini tatmış olacaklar

Hayirlisi buymus demeli artik birde enistenin tarafindan bak adama yazik ne kadar eziliyor kimbilir ablana bunu anlat bence

• Beğen
Reactions: KV_
Öncelikle dilerim Allah gönüllerindeki murada kavuşturur.
Fakat hepimiz insanız . doğum tarihimiz ölüm tarihimiz ve eşimiz kaderimizde yazılı şeyler. Namazını kılan allah yolunda olan ablanızda bunun bilincindedir. şu hayatta hepimiz nasıl sınavlardan geçiyoruz bir bilseniz. şöyle bir balkona çıkın gözünüzün gördüğü kadar evlere bakın her damın altında binlerce sıkıntı dert tasa ümitsizlik dolu...Üzülmek olaylar karşısında verdiğimiz gayet insani bir tepki fakat bunu aşırıya sürüklemek hem isyan etmeye hemde daha çok mutsuzluğa sürükler insanı.Ablanız anne olmakmı yoksa eşinden anne olmakmı istiyor...bu detay bundan sonraki yol haritasını belirleyecek birşey...Neticede sıkıntı eniştede görülüyor ama çok aglayarak fenalık geçirecek düzeyde üzüntüyü yaşayarak enişteninde içinde açılan derin oyukların yaraların farkında olmak lazım. onlar bir aile. bu ablanızında başına gelebilirdi.yumurtASI olmayabilirdi. düşünseize enişteniz evin içinde bağırarak ağlıyor evlat evlat diye.. sahip olamayacağı birşeyin üzüntüsü muhakkak çoktur. bende tüp bebek tedavisi görüyorum. bizimde yumurtalarımız döllenmedi.belki hiç döllenmeyecek..ama sahip olup kaybedenler var.alıp koklayıp büyütüp kaybedenler var. Allahtan ümit kesilmez. biraz toparlanıp tekrar tedaviye ikna edin ablan ve eşini.
biliyorum bu söylediklerinizin aynısını dedim ya sahip olup emek verip yitirenler ne yapsın
ama işte engel olamıyor kendine üzülmemek istiyor ama bir dönemden geçiyor toparlanıp yola devam etmesini
çok istiyorum hz meryeme sebepsiz veren rabbim bizleri de görür inş diyorum hergün

Eniştenizden dolayı ablanızın çocuğu olmuyor. Sanırım eşi de evlatlık istemiyor. Kusura bakmasın ama bunu ablandan çok eniştenin istemesi gerekirdi. Bencilmiş enişten.

O kadar kimsesiz yavrucak var ki. Bir bebek alsalar hem ablanız anneliği tadar hem de kimsesiz bir yavru anne şevkatinde büyür. Hemde çok büyük sevap kazanırlar..

Ablanız ağlamasın. Belli ki onun nasibi kimsesiz bir yavrucak. Enişte olmaz diye diretirse s..ttirsin gitsin o zaman. Yazık ablanıza.

X