Bu kez cidden canım sıkıldı

65 yaslarindalar. Malesef şu an kirada depozito nakliye vs herseyi buraya harcadım ekstra eşya aldım. 70 metrekare evden 140a çıktım üstelik evin kirası 30 bin civarı. Yani 100 bin harcadım taşınmaya. Boyası ekstra eşyası derken 20 binde ona gitti. Şu an ayrı eve çıkamam ben çıksam onlar burda tek kalamaz. Bir şekilde gecinicez ama nasıl davranmaliyim yani kendimi kötü de hissettim ama bir yandan anne anne gibi değil ki diyorum. Özür mü dilesem yoksa mesafe mi koysam

YAs olarak cok yasli degiller bence annenizle konusarak uzlasabilirsiniz.aranizda kusak farki var bunlar zaten olasi mevzular.illaki aranizda bunlari yasayacaksiniz.bence bir arkadas sirdas gibi konusun.hatta kendi yas gurubundaki teyzelerin moduna girin oyle de konusun.annenize bir de mesgale lazim kafasini dagitsin.bir sekilde uzlasiya ihtiyaciniz var.

Bilmiyorum sinirlarima saygı göstermemesi üzüyor. Bi de geçen üç yılda ilgisizdi. Yani karşıma geçip çocuğun örnek alıyor seni falan demesi.. şu üç senede bir kere sormadı yalnız annesin kızın nasıl var mı bir sorunun diye. Gerçi dusununce bunu hiç yapmadı ki

Kızlar merhaba,

Konuyu kısaca ozetleyecegim. Bazılarınız biliyor annem ve babam üç senedir bir bakimevinde kalıyordu. Babam felç geçirdi. Baya lüks ve pahalı bir bakimevi. Bekar bir anneyim. 37 olucam yakında. Kızımın okulu sebebiyle o şehre taşındık. Annemler de zam geldiği için bizimle beraber yaşama kararı aldılar. Kiramiz yüksek. Kıranın yarısını onlar adına kardeşim ödüyor yarısını ben. Geri kalan market fatura bende. Ve normalde kızımla ikimize yeterken yetmiyor tabi. Kendi özel masraflarimizdan kisiyoruz. Evin temizliği bulaşığı bende yemek annem yapıyor arada ben. Bir de babamı yıkama kaldırma beraber. Onun yemesi içmesi bakımı annemde. Bu üç yıldır annem hiç arayıp naptiniz nasılsıniz diye sormadı. Belki birkaç kere. Kendi yagimizda kavrulduk. Babam hep sorardı. Şimdi konuya gelelim.

Lavaboya girip elini yikamiyor. Yemek yapıyor. Geldiğinden beri duş almadı. On gün oldu. Üstüne yikanan iç camasirlarini dusta bırakıyor. Ben kalbi kırılmasın diye uyarmadım. Babam yoruyor zaten dedim. Orda kalırken 5 yıldızlı otelde gibiydi burda zorlandı dedim. Ama bunun üstüne eşyalarınızı ellemeye ve bu lazımmı şu lazımmı demeye başladı. Sürekli bisey istiyor paran var mı diye sormadan. Yeni tencere yeni caydanlik aldım. Zaten masraf çok. Fritoz istiyor buraya yatak nevresim takımı lazım vs. Sorsa tamam. Günde on kere markete gidiyorum. Üstüne bir de bugün evi surpuruken bir an mesaj geldi ona bakmak için durdum bak makineyi kapa öyle bak böyle yapma dedi. Ya iki saniye çalışsa ne olur dedim.sustum. ya da mesela sitenin bahçesine eşofmanla çıktım iki dakika bak seni uyarmak için söylüyorum eşofman çok dar hoş durmuyor kızına iyi örnek olmuyorsun dedi. Bu lafına uyuz oldum. Gene bisi demedim.arkafaslari arıyor telefonu hoporlere alip yarim saat salonda bagira bagira konuşuyor. Sonra oburunu ariyor bir saat de bu dedikodu. Gene sustum onu oraya koyma bunu boyle yapma. Evle ilgili seyler olsa amenna ama kendi kendine esyalarimizada el koydu ayakkabi vs. Ya da banyoda bisi yapiyorum kendimle alakali onu oyle yapma surekli o sabunu kullanma vs.Babamın yatağını düzeltirken yatakta kırıntılar vardı aldı yere attı çarşafı. Ben buraları yeni süpürdüm dedim ya yorgunum zaten ona mı bakicam dedi. Dün de supurmustum bugün yine supurdum çünkü babama yemeği tepsiye koymadan yedirmis bi tepsi neden almadın dedim etraf ekmek kırığı aklıma gelmedi dedi. Neyse mutfağa gittim ama aklıma takıldı kızına örnek falan. Geri odaya geldim anne bi gelsene bakalım senle bisey konuşalım dedim. Bi gelsene bakalım mı benim senle konuşacak biseyim yok böyle çağrılan biriyle dedi. Erkek kardeşim ağzına etse sesi çıkmaz. Ben de madem öyle dedim söyledim bunları. Bak ben 36 yaşındayım bana karışıp laf ediyorsun giyime falan. Karışma dedim. 36 yaşında olduğun çok belli ya aynen o yaşta davranıyorsun dedi. Biz beraber yaşıyoruz bu evde tek yaşamıyorsun bak bunları bunları yapıyorsun dedim. Tamam bundan sonra benimle konuşma ayrı yaşayalım aynı evde dedi. Ben sen rahat et diye uğraşıyorum yaptığın saygısızlığa bak dedim tamam bisey demiyorum kapat kapıyı dedi konuşacak biseyim yok dedi.
Ben konuşmanın gerisinde beni sinirlendirdi için işte aynen öyle davranıyorsun yasin gibi lafına bağırmadan ama sesimi yükselterek konuştum. Şimdi nasıl bir tavır takinmaliyim? Yani kaç senedir kızımla bir kez bile kavgamız olmadı şimdi.cocuk da huzursuz oldu. Ayrı eve geçemem eşyaları alsam onlar ne yapacak ayrıca babam var. Ne yapacağımı sasirdim
Hastaya bakmak cok agir ve gercekten yorucu bir kendi yakinimdan biliyorum felci babasina senelerdir bakiyor kizda sinir sistemi diye birsey kalmadi son zamanalrda kendisini asla iyi gormuyorum.hatta gecen fotograflar cekildik siniri yuzune ve ellerine yansimis.yani sizinde isiniz cok zor tabiki ama anne baba rabbim kimseyi kimseye yuk etmesin.erkek kardesiniz kiranin yarisini bakimevine verse geri kalan devletten gelen bir emekli veya yardim parasi yokmu ekleyip tekrar gecmeleri saglansa. Yada bir tık dusuk bakimevine verilseler.orda annenizinde hayati kolaylasiyor yikama falan orda yapiliyor diye biliyorum.hani yada kirasi daha makul bir eve gecseniz siz kizinizla. Kardesinizle ortak yari yariya bakimevinin parasi odense. Yani aklima her turlu tekrar bakimevi geliyor surekli ziyaret edebilrisiniz orda. Bu durumda hepinizin psikolojisi bozulacak malesef. Rabbim elden ayaktan dusurmesin hepimize hayirli ölümler versin

Simdi okudum maddi olarak suan icin sikintiliymissiniz. Biraz toparlandiktan sonra bakimevini tekrar dusunebilirsiniz. Birde hayatinizi kolaylastircak seyler alin derim.hayatta yaptigim en dogru sey robot supurge almak oldu hergun sukrediyorum nasil daha onceden almadm pismaniim.acin hergun temizlesin benimki koseleri dahi aliyor cok memnunum.ilk onceliginiz bu olsun genel temizlikte buyuk supurge kullanin.onun disinda fitoz iyi bir secenek bende yok ama oda hayatinizi kolaylastirrir yemek olayini erken halletmis olursunuz. Allah kolaylik versin

Erkek kardeşiniz ağızlarına bilmem ne etse mık demiyorlar ama size tavır üstüne tavır azar üstüne azar. Nedir kız evladı erkek evlattan daha değersizleştiren? İkisinin de maaşı var üstelik yazlık yerde müstakil evleri de varmış. Satılsın o ev şehir merkezinde asansörlü vs yeni ev alınsın. Herkes kendi evinde yaşasın, yardımsa yardım edilsin arada gidip ilgilenilsin. Yardımcı tutulur, haftada bir iki gün gidilir kontrol edilir ama böyle ev üstüne ev, yetmiyor bir de yardımcı gelsin. İnsan hiç mi bir boşluk huzur sakinlik yaşamayı istemez?

Evde yaşayan bir çocuk var, her gün anneanne dedesi söylensin, çocuğun önünde annesi tenkit edilsin, niye? Bu çocuğun hiç mahrem sakin bir hayatı olmasın mı? Kiranın yarısını oğulları ödüyor onlara göre, kızları sanki ödemiyor. Anne anneliğini baba da babalığını bilsin. Erkek kardeş tropik ülkelere gezi peşinde, niye ebeveyn sorumluluğu sadece kız kardeşte oluyor?

Sevgili simeyra önceki konunuzda kardeşinizi çok kaba ve düşüncesiz bulmuştum ve ailenizin öyle yetiştirdiğini düşünmüştüm haklıymışım. Size bir öngörümü daha yazayım; o evin satılmama nedeni de kardeşiniz. Evlenirse para vs lazım olursa oğulları kullanabilsin diye düşünüyorlar.

Bilmiyorum sinirlarima saygı göstermemesi üzüyor. Bi de geçen üç yılda ilgisizdi. Yani karşıma geçip çocuğun örnek alıyor seni falan demesi.. şu üç senede bir kere sormadı yalnız annesin kızın nasıl var mı bir sorunun diye. Gerçi dusununce bunu hiç yapmadı ki
Bu kadar ilgisiz kisilerle ayni eve gecmekle bastan hatayi yapmissiniz. Tekrar bakimevine gitmeleri icin arastirma yapin. Emekli maasi vs varsa abiniz sizinde bi miktar yardiminizla tekrar bir bakimevi bulursunuz.Bu surede tartismaya girmeyin birakin kirinti dokulmusse bi kac gun oyle kalsin kendinizi yormayin. Birsey dediginde he he diyin gecin.

Nerede yaşadığınızı çok merak ettim. 30 bin kira nedir, maaşımdan yüksek. Bu kadar fazlasına gerek var mıydı gerçekten? Klişe olacak ama o parayla birçok şeye yetişmeye çalışıyor insanlar. Siz kiraya gömüyorsunuz. Geliriniz de ona göredir muhakkak ama değer mi şu yaşadıklarınıza? Keşke daha mütevazi bir hayat yaşasanız ama düzenli bir bakıcınız olsa, evle, babanızla ilgilense de bu kadar zor durumda olmasanız.

G
Aslında biraz da şöyle oldu annem şey dedi benim de babanın da maaşı var senin de var beraber yaşar gül gibi geçinip gideriz. Ben de olur dedim ama kartlarını ilaçlar ve fizik tedavi vs için kullanıyor. Parası kalmıyor. Bunu yeni farkettim para yok bende deyince ama üstünde durmadım ailem sonuçta dedim. Kizimdan kisiyorum mecburen
Gerekirse onlardan kısın ama kızınızdan kısmayın.

Maddi durumum kardeşime kıyasla daha iyi. Eğer kardeşim ve eşi annemlere yakın oturup, onların genel bakımı ile ilgilenmek zorunda kalsa idi, manevi olarak yanlarında olamadığım için normal şartlarda maddi olarak kardeşimin de üstlenmesi gereken pay da dahil olmak üzere anne-babamın tüm masraflarını karşılardım. Ailemin evi olup kardeşimin de evi yok ise evin satılması ve onların yaşamı için uygun bir ev alınmasını da desteklerdim. B bafelix e katılıyorum. Yazlık evin size bir katkısı yok. İnsanlar yaşlılığında rahat edemeyecekse o evleri yazlıkları niye alıyorlar ki bugünler için. Anladığım kadarıyla, kardeşinizin durumu daha iyi. Daha fazla destek olması lazım.

Annenizin yaşı da bir rahatsızlığı yoksa gençmiş, bahsettiğiniz kendi işlerini yapabilir. Fritöz istiyorsa nevresim istiyorsa yazlık evinizden getirsin kendi evinde de yoksa o kadar detaylı şeyler istemesine gerek yok.

Bir konuda da yazdım, en sinir olduğum şey anne babaların bakıma muhtaç olduklarında sivri huylarından vazgeçmeyip, en iyi şekilde bakım beklemesi ve bakım verenin düzenine uymayı reddetmesi…Anne babalar da çocuklarına kendi düzenlerine uygun maddi manevi ahlaki bir yaşam sunuyor.

Şimdi diğer konunuza baktım. Erkek kardeş bekar evlenme hazırlığında. İşini yeni kurmuş ve geliri 70 bin civarında imiş. Durumu sizden daha iyi olan kardeş 50 bin Tl lik maldivler tatiline gerekirse koz arkadaşının parasını da ödeyecek şekilde gitmeye niyetli. Sizin açınızdan da işin içinde kardeşiniz de olsa 30 bin TL kira oldukça fazla.

Yanlış anlamazsanız şöyle düşündüm. Aileniz zamanında iyi paralar kazanan bir aile imiş, gelir küçüldükçe zamanında alışılan yaşam tarzını değiştirememiş. Kardeşinizin anne-babanızın ve kusura bakmayın ama sizin de (ev tercihi) gelir gider dengenizin farkında olmadığınızı düşündüm.
Ayrıca ailenizi yanınıza almışsınız bu seçim bir ömür yakanıza yapışacaktır. Size uymayan hamlelerde bulunmayın.

Ben 15 binlik bir evde oturacaktim kızımla. Yeni evler zaten 15 binden başlıyor. Ama aile olunca daha büyük ev lazım oldu daha büyük banyo tekerlekli sandalye için bahçe, asansör ve engelli grisi vs. O yüzden kalan 15i onlar veriyor diye çıktım yani tek olsam da 15 verecektim. Evet çok saygısız yaklaştı bunu ona söylediğimde de kardeşin bana hiç saygısızlık yapmadı senin gibi dedi. Saygısızlık dediği de gel bi konuşalım bakalım demem. Gerçi gözümün önünde kaç kere sen saf mısın kafan calismiyo mu çık git vs dedi kardeşim kadına ama yalan söylüyor işte. Bilmiyorum anneden sogunur mu ama ben sogumusum. Ailemin maaşı var kira gelirleri de var aslinda maaş kartları kardeşimde.. Kira geliri de bir kredi çekmişler ona gidiyor. Kaldıkları bakimevi baya lükstür aylık 69 bin gibiydi. Zam geldi 90 oldu. Şimdi oraya dönemez. Daha alt model de hanimefendi istemiyor. Kartlar da kardeşimde çünkü 3 yıldır o ödedi ben hiç karismadim. Geri almadı eve tasininca

Ben 15 binlik bir evde oturacaktim kızımla. Yeni evler zaten 15 binden başlıyor. Ama aile olunca daha büyük ev lazım oldu daha büyük banyo tekerlekli sandalye için bahçe, asansör ve engelli grisi vs. O yüzden kalan 15i onlar veriyor diye çıktım yani tek olsam da 15 verecektim. Evet çok saygısız yaklaştı bunu ona söylediğimde de kardeşin bana hiç saygısızlık yapmadı senin gibi dedi. Saygısızlık dediği de gel bi konuşalım bakalım demem. Gerçi gözümün önünde kaç kere sen saf mısın kafan calismiyo mu çık git vs dedi kardeşim kadına ama yalan söylüyor işte. Bilmiyorum anneden sogunur mu ama ben sogumusum. Ailemin maaşı var kira gelirleri de var aslinda maaş kartları kardeşimde.. Kira geliri de bir kredi çekmişler ona gidiyor. Kaldıkları bakimevi baya lükstür aylık 69 bin gibiydi. Zam geldi 90 oldu. Şimdi oraya dönemez. Daha alt model de hanimefendi istemiyor. Kartlar da kardeşimde çünkü 3 yıldır o ödedi ben hiç karismadim. Geri almadı eve tasininca
Daha yeni düzen kurmuşsunuz ancak, ailenizin en azından maaş kartlarını geri alması gerekiyor. Yerinizde olsam, haftada iki gün temizlik ve bakım için birilerinden yardım alırdım. Bunu da babanızın maaşıyla karşılardım. Ortada 60-70 bin civarı gelir kaybı var olacak iş değil. Annenizin de parası elinde olsun istediğini alsın.
Ben ufacık birşey söylesem saygısız olurum. Erkek kardeşim ortalığı yıkar hem söylenir hem kıyamaz ona annem. Değiştiremezsiniz. En azından konforlu yaşayın. Kendi düzeninizden ödün vermeyin.

Daha yeni düzen kurmuşsunuz ancak, ailenizin en azından maaş kartlarını geri alması gerekiyor. Yerinizde olsam, haftada iki gün temizlik ve bakım için birilerinden yardım alırdım. Bunu da babanızın maaşıyla karşılardım. Ortada 60-70 bin civarı gelir kaybı var olacak iş değil. Annenizin de parası elinde olsun istediğini alsın.
Ben ufacık birşey söylesem saygısız olurum. Erkek kardeşim ortalığı yıkar hem söylenir hem kıyamaz ona annem. Değiştiremezsiniz. En azından konforlu yaşayın. Kendi düzeninizden ödün vermeyin.
Bunu söyledim ama dediki kartları verdim çocuk çok masraf yaptı. Zaten işin maddi boyutundan ziyade aynı evde yaşama durumu can sıkıcı. Ayrı eve cikabilme durumum yok çünkü. Buraya taşınali 10 gün oldu. En azından bir sene idare etmem lazim

Ev ev üstüne olmuyor iste, anne baba bile olsa. Niye bakimevinden aldiniz oraisni anlamadim. Claisan bir insan olarak hasta bakamazsiniz ki. Anenniz ve babanizi ikisini beraber guzel bir huzurevine yerlestirseniz daha rahat ederler aslında

65 yaslarindalar. Malesef şu an kirada depozito nakliye vs herseyi buraya harcadım ekstra eşya aldım. 70 metrekare evden 140a çıktım üstelik evin kirası 30 bin civarı. Yani 100 bin harcadım taşınmaya. Boyası ekstra eşyası derken 20 binde ona gitti. Şu an ayrı eve çıkamam ben çıksam onlar burda tek kalamaz. Bir şekilde gecinicez ama nasıl davranmaliyim yani kendimi kötü de hissettim ama bir yandan anne anne gibi değil ki diyorum. Özür mü dilesem yoksa mesafe mi koysam
Durumumuz benzer tek fark bekar anne değilim. Babam da yatalak annem de yaşlı. Hergun gider bezini değiştiririm alışverişlerini yaparım iki çocukla evini bırakır onlara yetişmeye calisirim ama ev ev üstünde olmaz arkadaşım. O evde çocuk var niye kabul ettin böyle bir şeyi üstelik kiran da dunya paraymis...maddiyati geçtim hasta bakmak çok zor evde çocukta çok zorlanır .inan bekar olsam da ALLAH mecbur etmesin istemezdim yani..kaldı ki anneme cok düşkünüm ama.bi yaştan sonra çok zor ..
Ev satılsın kardeşiniz de destek olsun.niye bütün yük sizde.ayri eve çıksınlar. Günde bı kere gelen birini bile bulsanız onlara yeter. Böyle yaptigim günler de oldu.
Aynı evde yaşayacağız diyorsan bence cozumu yok. Hastaya da bakana da çocuğa da çok zor arkadasim. Rabbim kolaylık versin

Anne anne gibi değil mi yazık çok üzüldüm şimdi ne feragatlikler yaptığım evladım yarın öbür gün ben de böyle yaş alınca böyle şeyler söyler mi diye aklımdan geçmedi değil hasta bakımı ne kadar zor biliyor musunuz anneniz bunu tek başına üstlenmiş üstelik 60 küsür yaşında hayatının son demlerini keyif yaparak geçireceği yerde eşine bakıyor napsın belli bir yaştan sonraki anne babalarımızın dediklerini çok dikkate almayacağız benim annem ve babam da 59 ve 60 küsürdeler fikirlerime uymayan şeyler söyleseler dahi umursamıyorum onlari kaybedince vicdan azabı çekmemek için 140 metrekare büyük bir alan orta yolu bulmak zor olmasa gerek

Anne anne gibi değil mi yazık çok üzüldüm şimdi ne feragatlikler yaptığım evladım yarın öbür gün ben de böyle yaş alınca böyle şeyler söyler mi diye aklımdan geçmedi değil hasta bakımı ne kadar zor biliyor musunuz anneniz bunu tek başına üstlenmiş üstelik 60 küsür yaşında hayatının son demlerini keyif yaparak geçireceği yerde eşine bakıyor napsın belli bir yaştan sonraki anne babalarımızın dediklerini çok dikkate almayacağız benim annem ve babam da 59 ve 60 küsürdeler fikirlerime uymayan şeyler söyleseler dahi umursamıyorum onlari kaybedince vicdan azabı çekmemek için 140 metrekare büyük bir alan orta yolu bulmak zor olmasa gerek
Sizin anneniz evladınızla bosanip tek başına yaşam mücadelesi verirken senelerce bir kere bile aramayıp naptin nettin diye sormasa, dogumgununuzde bile aramasa, siz ararsanız konuşsa, en son konustugunuzda covid oldum ben dedikten sonra bir kere bile arayıp sormasa, iki hafta sonra iyileştiren sonra siz arasanız siz de aynı lafı kullanirdiniz. Evladiniza da böyle davranmanız durumunda o da aynı şekilde anne anne değil lafını kullanırdı. Psikologumun dediği gibi herkes önce alt soyuna şefkat göstermek zorunda, alt soy da üst soyuna saygı. Bunlar karsilikli. O yüzden tekrar diyorum anne anne değil bana göre. Yoksa söylediği sözleri elbette yutarım bir kere gerçekten anne olduğunu hissettirin olsa hayatimda. Sadece nana değil kardeşlere de sevgi hissetmiyor. Ama bazılarından çıkarı var onlara toleranslı. Ya da daha agresif tepki verenlere alttan aliyor. Ben daha saygılı olduğum için daha farklı davranıyor. Kızıma öyle değil sevecen ama kızım da zaten sessiz sakin. Başka bisey diyeyim bu hastalıktan önce de arada iki saat mesafe vardı bir kere gelmedi torunu görmeye. Kız hasta oldu hastanede yattı çağırdım tatile gitti.

X