Bu konu hakkında son kez yazıyorum

gereksiz kaderci olmanın manası yok. bile bile lades başka bir şey temkinli olmak başka bir şey. ben kimseye kendi fikrimi dayatmıyorum farkındaysanız bu da benim görüşüm ben elimden geldiğince herhangi bir sıkıntının benden kaynaklanmaması için çaba gösteriyorum, benim dışımda gelişebilecek her şey de sonuna kadar kabulümdür.
en basitinden devlet talasemi testini neden yapıyor? bu genetik bir hastalık ve olasılığı vatandaşına bildirmek durumunda.
biz hamileliğin ilk haftalarında neden testler yaptırıyoruz? olasılıkları bilmek için. her olasılığı kötü çıkan gebeliği sonlandırmadığı gibi bazıları da sonlandırıyor.
özlü sözle bitireyim eşeğini sağlam kazığa bağla sonra allaha havale et. benim çocuk doğurma ile ilgili görüşüm budur.
başkalarınını fikirlerine nasıl saygı gösteriyor ve eleştirmiyor sadece yorum yapıyorsam aynı saygıyı beklemenin benim de hakkım olduğunu düşünüyorum.
Ben size saygısızlık mı yaptım?

fikriniz enteresan geldi, kendi ailemdeki birkaç örnekle konuşmak istedim. Nasıl isterseniz öyle karar verir yaşarsınız. Benim demek istediğim bu işlerin bir garantisi yok. Ben evlendiğimde hiçbir hastalığım yoktu, sonradan başıma gelmeyen kalmadı. Hayatta herşey planlandığı gibi gitmiyor.
ayrıca ben size saygı duysam ne farkeder duymasam ne farkeder, bir hükmüm yok.
Konu hastalık olunca bunun önleminin olmadığını son 16 yıldır kendimde ve babamda yaşadıklarımdan çok sert biçimde öğrendim. Boş beleş yazayım demedim.
Neyse size ve evladınıza sağlıklı bir ömür dilerim

Malesef insanlar bilinçsizce diyabetli olanlardan bu şekilde bahsedip kaçındıkları için kendimi nefer gibi hissediyorum.
Geçmişte bir erkek arkadaşım çocuğum olmayacağı fikri ile ilgili konuşunca jinekoloğa götürmüştüm.
Sonuç: herşey çok düzgün..
Bizim toplumsal bilinçaltımız bu. İsterse ömründe bir daha bir dilim üzüm yemesin şekerli diye, her şeker hastasına ölümcül hastalık sahibi gibi bakılıyor.
Oysa Hacettepeli çok önemli bir diyetisyenin çalışmaları var, değerleri normal ve ilacını düzenli kullanan bir diyabetli belirli ölçüde çikolata dahi yiyebilir.
Bu yüzden her bayram kahve yanında ince bir madlenim vardır benim :)
Ama ben kaçınmadım ki. Bakın sizin de söylediğiniz gibi insanlar bu şekilde yaklaşıyor. O yüzden bende kaygılanmaya bşladım internet olsun çevre olsun sizinde bahsettriğiniz gibi yaklaşıyor insanlar haliyle bende kaygılanıyorum. Siz uzun yıllardır araştırıyorsunuzdur ikimiz bir olamayız ikimizinyaklaşımı hemen aynı olamaz.

Ben size saygısızlık mı yaptım?

fikriniz enteresan geldi, kendi ailemdeki birkaç örnekle konuşmak istedim. Nasıl isterseniz öyle karar verir yaşarsınız. Benim demek istediğim bu işlerin bir garantisi yok. Ben evlendiğimde hiçbir hastalığım yoktu, sonradan başıma gelmeyen kalmadı. Hayatta herşey planlandığı gibi gitmiyor.
ayrıca ben size saygı duysam ne farkeder duymasam ne farkeder, bir hükmüm yok.
Konu hastalık olunca bunun önleminin olmadığını son 16 yıldır kendimde ve babamda yaşadıklarımdan çok sert biçimde öğrendim. Boş beleş yazayım demedim.
Neyse size ve evladınıza sağlıklı bir ömür dilerim
Hanımefendi şey demek istiyor aslında ; herkesin başına gelebilir benimde başıma yaşarken gelirse kanulüm. Ama bile bile yapmam diyor . Aslında insan çok aşıksa takmaz sanırım , yani onunla geçirecrğin 1 senen tek varsa bile devam edersin o bir sene yanında olabilmek için. Evet ben o derecede aşık değilim .belki o yüzden bu kadar kurcalıyorum takıyorum.

Arkadaşlar merhaba daha evvelde bu konu hakkında konu açtığımdan dolayı bana kızacak arkadaşlar olacaktır . Şimdiden kusura bakmayın.
Daha evvel bahsetmiştim şimdi özet geçeceğim. Bir çocukla tanıştık 6-7 ay oldu . Başta mantıklı şekilde düşündüğüm için her şeyi uygun diyerek başladım. Fikirler görüşler yaşam tarzı her şey aynı sayılır . İyi bir insan olduğuna da inandım hissettim artık.
Tip 1 diyabet rahatsızlığı var 12 seneden beri, başlarda mantıklı açıdan düiündüğüm için evlenince neler yaşarım neler olur diye düşünüyordum. Şimdi ise onu çok özlüyorum ve sürekli vakit geçirmek istiyorum . Birlikte çok keyifli vakit geçiriyoruz . O yüzden onunla devam etmeye ve bu şekilde iyi giderse evlenmeyi düşünüyorum . Buna engel bir durumumuz yok çünkü maddi manevi bir pürüz yok şimdilik.
Ama şimdide bende kaybetme korkusu oluştı. Aslında hastalığını aşmıştım. Ama son bir haftadır ne olduysa uyuyamaz oldum sürekli aklıma kötü şeyler gelmeye başkadı. İleride daha da alışırsam ve allah korusun kaybedersem nasıl dayanırım gibi saçma sapan düşünceler beynimi kemirmeye başladı . ( evet hastalık olmasa da üç gün sonra ne olacağını bilemeyiz bunun da farkındayım ama hastalık olunca kaygılarımı tetikledi sanırım)
Bu arada bilmeyenler için söyleyeyim tip 1 diyabet sürekli şeker ölçüp yediklerine dikkat etmesi gerekşyor. İnsülin kullanıyor ve ömrünün sonuna kadar bu şekilde devam edecek .
Ben kesinlşkle onunla devam etmek istiyorum , ama korkularım yüzünden kendimi çok fazla mutsuz ediyorum ve bununla başa çıkamazsam onu da mutsuz edeceğim . Kısaca bir örnek vereyim mesela, instagramda tesadüfen bir kadının paylaşımını gördüm eşini kaybetmiş küçük bir şocığu var . Profilini inceledim eşi vefat etmedn önce nasıl mutlu olduklarına baktım şimdi nasıl üzgün olduğuna baktım ve tüm gece ağladım sanki aynı şey benimde başıma gelecekmiş gibi hissedip iki gün kendime gelemedim. Mesela güzel mutlu evli çiftleri görünce bir anbizde böyle olabilecek miyiz o hep yanımda olacak mı diye düşünmeye başkıyorum. Umarım anlıyorsunuzdur..
Sizce bu korkularım abartılı ve yersiz mi? Ve bunun için ne yapabilirim? Psikolojik destek diyeninizde olscaktır evet araştırıyorum bir haftaya halledeceğim kaygı problemim için destek alacağım. Sizler ne düşünüyorsunuz acsba ? Benim gibi olanınız var mı? ( bu arada ailem henüz bilmiyor ve onların ne düşüneceğini demkafamda kötü şekilde kurgulayıp kendimi üzüyorum. Ve sürekli erteliyorum anlatma durumunu ) . Bu arada 28 yaşında iş güç sahibi ailesine bağımlı olmayan biriyim . Elbette kimse karışamaz hayatıma böyle bir konuda . Ama ailem konusunda o kadar hassasım ki en ufak kötü yorumları bile beni epey üzer ve bu yüzden erteliyorum . Takımtılıyım ve kafama fazlasıyla takarım, bu halime bir de onun mutsuzluğı eklenir. Lütfen yardımlarınıza ihyacım var
Belki siz daha önce olursunuz ya bu kadar takmayın...kaderde ne varsa o olur

Belki siz daha önce olursunuz ya bu kadar takmayın...kaderde ne varsa o olur
Ya orası öyle zaten ama hadi bu hastalığı ben anartıyorum çok basit sıradan bir hastalık diyelim. Peki ciddi bir hastalık olarak düşünün ve uzun yıllardır birlikte olduğunuz aşık olduğunuz birinden de bahaetmiyorum. Yine böyle düşünür müydünüz? Elbette yıllardır birlikte olduğın sşık oldığum birini hastalandı diye terk edemezsin bunu kolay kolay kimsede yapamaz. Ama bzimki tanışma aşaması hastalığı önceden var .

Ya orası öyle zaten ama hadi bu hastalığı ben anartıyorum çok basit sıradan bir hastalık diyelim. Peki ciddi bir hastalık olarak düşünün ve uzun yıllardır birlikte olduğunuz aşık olduğunuz birinden de bahaetmiyorum. Yine böyle düşünür müydünüz? Elbette yıllardır birlikte olduğın sşık oldığum birini hastalandı diye terk edemezsin bunu kolay kolay kimsede yapamaz. Ama bzimki tanışma aşaması hastalığı önceden var .
Valla ablam doğduğundan beri kronik hasta. Tedavisini 1 ay aksatsa ölür. Ama enistem onunla evlenmek için ailesini karsisina aldi.
Ben de kendi eşimin 1 günlük ömrü olduğunu bilsem de evlenir onun için dul kalmayı göze alırdım.
Bu kadar aşık degilseniz bence evlenmeyin.Yani ask kaybedeceğini bilsen de gözünü karartip her şeyi yaşamak istemektir

E aşıkta değilsen ne diye evlenmeyi düşünüyorsun? Zaten adam hasta da😅

Valla ablam doğduğundan beri kronik hasta. Tedavisini 1 ay aksatsa ölür. Ama enistem onunla evlenmek için ailesini karsisina aldi.
Ben de kendi eşimin 1 günlük ömrü olduğunu bilsem de evlenir onun için dul kalmayı göze alırdım.
Bu kadar aşık degilseniz bence evlenmeyin.Yani ask kaybedeceğini bilsen de gözünü karartip her şeyi yaşamak istemektir
Ben o derece aşık olacağımı düşünümüyoeum. Herkes kör kütük aşık olup evlenmiyordur bence , bende o şekilde evlenmeyi tercih etmek istedim

Ama ben kaçınmadım ki. Bakın sizin de söylediğiniz gibi insanlar bu şekilde yaklaşıyor. O yüzden bende kaygılanmaya bşladım internet olsun çevre olsun sizinde bahsettriğiniz gibi yaklaşıyor insanlar haliyle bende kaygılanıyorum. Siz uzun yıllardır araştırıyorsunuzdur ikimiz bir olamayız ikimizinyaklaşımı hemen aynı olamaz.

ben zaten durumu yaşayan biriyim, bire bir deneyimliyorum. benimle tabiki aynı olamaz. ama burada kaç konudur insanlar size iyi niyetle bir sürü şey anlattı. tepki vermelerinin sebebi sizin hiçbirşeye inanmamanız.

mesaj attım size. umarım bilgiler kaygılanmanaza gerek olmadığını ispat edebilir.

biz erkek arkadaşımla tanıştığımızda da benim diyabetim önceden vardı. söylediğimde yani şeker hastasıyım dediğimde "öncelikle buna bulaşıcı birşey gibi hastalık demeyelim, daha sevimli oluyor diyabet demek" demişti.
kısacası seven ve gerçekten isteyen insan için önceden şekerinizin olmasının bir anlamı kalmıyor.
siz evlilikte aşk/sevgi aramadığınız tamamen mantıkla yaklaştığınız için bu kadar didikliyorsunuz biraz da. mantık garanti ister çünkü.
bizimki tanışır tanışmaz uçuruma atlamak gibiydi. o yüzden birbirimizin böyle şeylerini kabullenmekte zorlanmadık.

Önceki konunu da hatırlıyorum, sürekli bir şikayet durumun var. Zaten bu konu aklını kurcalamasa burada böyle konular açmazdın. Hasta birisini istemiyorsun hayatında, devam edersem de ne yaparım ne ederim kafasındasın.

Erkek arkadaşın buraya yazdıklarını görse emin ol seni hemen terkeder. Sen en iyisi bu adamdan ayrıl ve biriyle sevgili olmadan önce onu bir check uptan geçir, ondan sonra sevgili ol.
Ya gerçekten adam öksürdü diye bu kadar tantana yapmadım ki. Ama inşallah siz haklısınızdır inşallah bu kadar basit sıradan sıkıntısız bir hastalıktır. Emin olun bunu sizden çok daha fazla istiyorum

X