Turşular Bu Turşuyu Sabah Yap Akşam Ye

Talya

Artık olgun ve dolgun bir hatun.
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2008
1.896
13
yapımı çok kısa ama lezzeti inanılmaz güzel ve o gün tüketeceğiniz bir turşu,mutlaka denemenizi tavsiye ederim ,pişman olmazsınız...

tüm sebzeler yıkanır ve süzgece alınarak sularının süzülmesi sağlanır....

1 su bardağı su
1/2 su bardağı sirke(elma sirkesi olursa iyi olur)
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 tutam tuz
1 domates rendesi
3 diş sarımsak
5-6 dal maydanoz

Bu turşuyu annem senelerdir yapar ve soframıza koyar,bense ancak bu sene annemden tarifini almayı akıl edebildim...

1 su bardağı su
1/2 su bardağı sirke(elma sirkesi olursa iyi olur)
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 tutam tuz

Sivri biber,kabak,kırmızı yağ biberi,patlıcan; ölçüler göz kararı arkadaşlar şöyleki;yukarıda verdiğim ölçülerle yarım kiloluk kavanoz doluyor içine koyacağınız sebzeleride buna göre ayarlıyabilirsiniz ,hepsini aynı anda yapabilir,yada tek tek yapabilirsiniz..

Yapılışına gelince su,yağ,sirke ve tuz karışımını kaynatın,içine teker teker yapacağınız sebzeleri atın(ben bu günlerde sivri biber ve yağ biberini beraber yapıyorum )5 dk.kadar suyun içinde tencerenin kapağını hafiçe kapayarak sararmasını bekleyin ve süzgeç yardımıyla kavanoza alın,sebzeler bitince kalan suyun içine 3 diş sarımsağı irice parçalayarak atın,1 adet domates rendeleyin en son 5-6 dal maydanozu doğrayıp ateşten alın ve kavanozun içine boşaltın.1-2 saat dışarıda bekletip ,soğuyunca buzdolabına atın ve akşam yemeğinde sofraya koyun,helede kuru fasülye varsa yemekte ,tadına doyum olmaz..
Afiyet Olsun şimdiden....

aaa hemen oluyomu akşama iyimiş valla canım çektiginde yapiyimmm..insanın kimi zaman canı acaip turşu istio işte ozaman süper bi tarif bu:)elerne sglık cnm:)

aaa hemen oluyomu akşama iyimiş valla canım çektiginde yapiyimmm..insanın kimi zaman canı acaip turşu istio işte ozaman süper bi tarif bu:)elerne sglık cnm:)
afiyet olsun canımcokacimcoook

canım çekti valla.ben bunu sadece sirke ve sarımsakla biliyordum.senin tarifinde güzel denemek lazım

cok ilginc hic duymadim ama denemek lazim eminim güzeldirkaydirigubbakcemile5
paylasimin icin tesekkürler canimopuyorumnanaktan

bunu mutlaka dneyeceğim ellerine sağlık

canım çekti valla.ben bunu sadece sirke ve sarımsakla biliyordum.senin tarifinde güzel denemek lazım

cok ilginc hic duymadim ama denemek lazim eminim güzeldirkaydirigubbakcemile5
paylasimin icin tesekkürler canimopuyorumnanaktan

hemeeen denemeliyim, çok saolopuyorumnanaktan

bende yaparım bunu çok güzel oluyorr

mutlaka deneyin kızlar,şimdiden afiyet olsun sizede....ben bu bayram 3-4 kişiye yapıp götürdüm,acayip makbule geçti...

kuru yapasım geldi valla bende 2 hafta önce karışık yapmıştım süper oldu . eline saglık. bunu da deniycem.

Elıne saĞlık canım sos olarakta kullanılır canım

denedim harfi harfine hepsini uyguladım ama benim ağız tadıma pek uymadı
yinede ellerine sağlık belki biryerde yanlış yaptım bilmiyorum

ben çok severim bu turşuyu
tarhana çorbasının yanında bayılırım
yapayım bari bu aralar canım çekti

bende turşu malzemelerimi hazırladım ama bir sorum olacak normal billur tuzla olsada olurmu acaba yoksa kalın tuzmu kullanıysnz teskkrler

Kizlar ben bugun yapiyim diyorum bunu lahana ve kirmizi biberde maydanozumda var birazda ondan koyarin diyorum ama uygunmu bu tarif her malzemeye

Kizlar yaptim ben tursuyu ama yagli yaa yagli olmadi sanki.ilk defa gordum yagli tursu:S

X