Bu yasda ailem karisiyor

Bizde bunları istyruz çok güzel anlatmiasiniz öncelikle tşk ederm ama yok şuan böyle değil eeee böyle olmayan bir düzende de ben böyle yasicam ama demek bile bile lades. Maalesef görüyorsunuz kadınlarımız öldürüyor biz kahroluyorz. Annelerde korkuyor ne var bunda. Yani sorum şu annenin korkusu yersiz mi sadece ben bunu diyorm. Kayıp kız denildiği zaman herkes başına kesin bişey geldi diyor artık insanlar korkuyor. Eskiden kayıp denilip iki üç gün sonra bulunurdu haksizmiyim
Kadınlar öldürüluyorsa sizin gibi zihniyetler yuzunden yetiştiriler erkekler tarafından öldürülüyor erkekleri doğru yetiştirin kadinlar oldürulmesin

Evlenin gece 12de mı gelirsiniz 1de mı siz karar verirsiniz demissiniz ya. Esimizle mı gece çıkıp beraber mı karar vereceğiz onu mu diyorsunuz? Yoksa tek çıkıp tek karar verebiliyor müyüz?
Tabi ki ebeveyn kontrolünden koca kontrolüne geçiyoruz. Ne demek kendin karar vermek, tek çıkmak falan. Kocamız ne derse o. Elimizden tutup gezdirirse gezeceğiz. Yok evde oturtursa buraya “kocam beni hiç gezdirmiyor” temalı konular açacağız.

Evlenin gece 12de mı gelirsiniz 1de mı siz karar verirsiniz demissiniz ya. Esimizle mı gece çıkıp beraber mı karar vereceğiz onu mu diyorsunuz? Yoksa tek çıkıp tek karar verebiliyor müyüz?
Yok başında koca oluyor ona kocan karar verecek sende ya kadın halinle karar verecek değilsin 😒

Kızım olsa isterse otuz yaşında olsun ben de merak ederim. Gecenin bir yarısı eve gelmesinden endişe duyarım. Ama şu konuda bu anneye haklı diyenler için şunu demek istiyorum. Yarın öbür gün kızınız olursa muhtemelen hayatındaki bir çok şeyi sizden saklayacak. Haberiniz dahi olmayacak. Bu kadar baskı varsa kötülüklerden korumaya çalıştığınız o kızınızı bu şekilde koruyamazsiniz da. Çünkü başı derde girdiğinde o baskının artacağı endişesi ile gelip sizden yardım istemeyecek hiçbir zaman.

Akşam 10 da kızını aramak endiselenmek normal. Fakat 30 yaşında kıza küfür, hakaret, yüze tukurulmek gibi durumlar varsa o telefonun kapatilmasi ve anneye açılmaması da bir o kadar normal!

En uç nokta bu. Bundan sonrası olmaz herhalde :) benim bu görüşünden buralarra kdr geldik aslinda ben on birde dışarı ciksam herşey halolacakti hatta bu patalsimi yazana arsız ol annene desem hayat harika olacaktı ahben
İşin en acı tarafı da yarın öbür gün hiç ummadiginiz bir anda, bir saatte , bir yerde sizin başınıza birşey geldiginde, sizinle aynı görüşü paylaşanlar , size binbir kulp takıp katili aklarken ( o da öyle giyinmeseymis, o da oraya gitmeseymis, o saatte ne işi varmış,ben olsam burkasız çıkmam, ben olsam markete gitmem, ben hiç 17:00 den sonra cikmadim...vs) hakkınızı arayan biz ve bizim çocuklarımız olacak.

Konu sahibine gelince bence annenizi karşınıza alıp açıkça konuşun, küfür, beddua vb bir şey duyduktan sonra telefonu kapatacağınızi, acmayacaginizi soyleyin. Kırmadan ifade edin kendinizi.
Disaridayken arayıp haber verin nerede olduğunuzu, anneniz aradığında açın güzelce konuşun, baktınız hakaret ediyor kapatmam lazım deyin kapatın. Eve girdiğinizde tartışmayın, geçin odanıza, bir süre sonra size saygı duyması gerektiğini mecburen kabul edecek.

30 yaşındaki kadını saat 10 da merak etmek normal değil. bu kişiden kişiye değişebilecek bir durumda değil. normal değil nokta net.
Bence normal.net bu kişiden kişiye değişebilen bir durum nokta.net istersem öğlen 3 te merak ederim.net
Belki böyle anlarsınız.

(Not: KADIN CİNAYETLERİNİN OLAYLA İLGİSİ YOK!)

Merhaba herkese,
Ben 29 yasinda calisan ve kimseye muhtac olmayan biriyim.
Sorunum su
Annemle yasiyorum ve her disari ciktigimda eve gelecegim saate karisiyor. Bana kural koymus saat 10da evde olmam lazim.
Mesela saat 9.30 oldugunda mutlaka telefonum calmaya baslar mesajlar atilir artik gel saatini bil diye.
Ha gecikmem olursa telefon terörü yapiyor arka arkaya aramalar mesajlarda tehtitler. Ee eve geldigimde halimi siz düsünün bir sürü laf isitiyorum agir laflar ediyor yüzüme tükürüyor. Bende kendimi savunuyorum ve tartisma cikiyor günlerce benimle konusmuyor.
Ha kural olmasi güzel tabi ama bu yasda gerek varmi gercekten? Sonucta bu zamana kadar hic bir yanlis yapmadim esek gibi calisiyorum, arabam var yani genelde arabayla cikarim disari zaten.
Baska kiyafetlerime vs hic karismaz, sadece eve gelme saati iste.
Buarada erkek arkadasimda var. Bazen istiyoruz aksam yemegine cikmayi hatta sartlar bazen oyle gerektiriyor ikimiz calistigimiz icin. Rahat rahat yemek yiyemiyorum iste hep icimde bir baski var, aha saatim yaklasti yada her an telefonum calabilir küfür yiyebilirim diye.
Pskolojim bozuldu artik. Her disari ciktigimda saat 9 oldumu telefonu elimden düsürmüyorum huzursuzlasiyorum ve o an ortama konsantre olamiyorum.
Inanin ne yapacagimi bilmiyorum, güzel dille oturup kac kez konusmaya calistim, olmuyor. Ha hergün sabahlara kadar gezicek halim yok, istedigimde bu degil.
Ama bazi özel durumlarda insan bir kutlama olsun yemek olsun bu tür yerlere rahat kafayla gitmek istiyor. Bilmiyorum kendimi ifade edebildim mi
Bu durum normal mi sizce?
Fikirlerinize ihtiyacim var lütfen..
O kadar çok şey duyuyoruz ki anneniz haklı. Kesinlikle hakli

İçiniz kötü sadece bunu diyorm gerçekten kötü birisiniz
Ama bu gerçek ki, insan en çok yakınlarından zarar görüyor. Bunun temeli de bence kişiye yeteri kadar güvenli bir alan oluşturamamak, hem ebeveyn olarak o güveni sağlayamamak hem de çocuklara o özgüveni asilayamamak. Çocuğa baskı kurarak korumaya çalışmak demek o çocuğu korumak demek değildir. Aksine o çocuğun başı derde girdiğinde size gelip anlatmasına engel olmak demektir. Ayrıca konuda bahsi geçen kişi çocuk değil. 30 yaşında bir kadin. Annesi elbette merak eder ama merak edip aramak ayrı konudaki gibi yapmak ayrı. Öyle bir anne de telefonun kapatilmasini hak ediyor.

ekonomik özgürlüğünüz varken bu psikolojik şiddeti neden çekiyorsunuz? annenizin yaptıkları hiç normal değil. benim annemde panik yapar herşeyi. evlendim, çocuğu bırakıp çıkıyoruz bazen yine aynı.söylediğim saati geçirdiysem hemen arar, sorar. ama biraz daha takılıcam, trafik var vs sebebini söyleyince dikkatli ol der kapatır. bu kadardan fazlasına asla müsade etmedim, etmem. annenizi değiştirebileceğinizi sanmıyorum, sınırlarınızı çekin yeter.

Merhaba herkese,
Ben 29 yasinda calisan ve kimseye muhtac olmayan biriyim.
Sorunum su
Annemle yasiyorum ve her disari ciktigimda eve gelecegim saate karisiyor. Bana kural koymus saat 10da evde olmam lazim.
Mesela saat 9.30 oldugunda mutlaka telefonum calmaya baslar mesajlar atilir artik gel saatini bil diye.
Ha gecikmem olursa telefon terörü yapiyor arka arkaya aramalar mesajlarda tehtitler. Ee eve geldigimde halimi siz düsünün bir sürü laf isitiyorum agir laflar ediyor yüzüme tükürüyor. Bende kendimi savunuyorum ve tartisma cikiyor günlerce benimle konusmuyor.
Ha kural olmasi güzel tabi ama bu yasda gerek varmi gercekten? Sonucta bu zamana kadar hic bir yanlis yapmadim esek gibi calisiyorum, arabam var yani genelde arabayla cikarim disari zaten.
Baska kiyafetlerime vs hic karismaz, sadece eve gelme saati iste.
Buarada erkek arkadasimda var. Bazen istiyoruz aksam yemegine cikmayi hatta sartlar bazen oyle gerektiriyor ikimiz calistigimiz icin. Rahat rahat yemek yiyemiyorum iste hep icimde bir baski var, aha saatim yaklasti yada her an telefonum calabilir küfür yiyebilirim diye.
Pskolojim bozuldu artik. Her disari ciktigimda saat 9 oldumu telefonu elimden düsürmüyorum huzursuzlasiyorum ve o an ortama konsantre olamiyorum.
Inanin ne yapacagimi bilmiyorum, güzel dille oturup kac kez konusmaya calistim, olmuyor. Ha hergün sabahlara kadar gezicek halim yok, istedigimde bu degil.
Ama bazi özel durumlarda insan bir kutlama olsun yemek olsun bu tür yerlere rahat kafayla gitmek istiyor. Bilmiyorum kendimi ifade edebildim mi
Bu durum normal mi sizce?
Fikirlerinize ihtiyacim var lütfen..
Hiç normal deıl .Haklısınız.Oturup guzelce anlatın yada yollarımızı ayıralım deyın

Benim bu konudaki gözlemim şu: Bazı anneler genelde kızı için endişelendiği için değil de muhafazakar olduğu için istemiyor kızının geç gelmesini. Senin için endişeleniyorum diye de kılıf uyduruyor. Yani bence mesele endişelenmek falan değil, kendisi gibi muhafazakar bir hayata sahip olmasını istediği için böyle yapıyor. Genelde bu şaşmaz. Aynı anne size dini konularda da baskı yapıyorsa şaşırmam.

Bence normal.net bu kişiden kişiye değişebilen bir durum nokta.net istersem öğlen 3 te merak ederim.net
Belki böyle anlarsınız.

(Not: KADIN CİNAYETLERİNİN OLAYLA İLGİSİ YOK!)

siz istediğiniz saatte merak edin. bu sizin normal olmadığınız gerçeğini değiştirmeyecek. bu konuda bilgi sahibi olmak isterseniz biraz gelişim psikolojisi falan okumanızı öneririm. öyle kafamıza göre hangi durumun kişiden kişiye değişip değişmeyeceğine kendimiz karar vermiyoruz. ne yapıyormuşız, okuyup araştırıyormuşuz.

Benim bu konudaki gözlemim şu: Bazı anneler genelde kızı için endişelendiği için değil de muhafazakar olduğu için istemiyor kızının geç gelmesini. Senin için endişeleniyorum diye de kılıf uyduruyor. Yani bence mesele endişelenmek falan değil, kendisi gibi muhafazakar bir hayata sahip olmasını istediği için böyle yapıyor. Genelde bu şaşmaz. Aynı anne size dini konularda da baskı yapıyorsa şaşırmam.

şunu yazacam yazacam yazamıyorum deminden beri ağzına sağlık yahu. tamamen kılıf hem de.

şunu yazacam yazacam yazamıyorum deminden beri ağzına sağlık yahu. tamamen kılıf hem de.
Teşekkürler canım. Yani kılıf olduğunu biliyorum çünkü benim annem de benim için endişelenir anne sonuçta yani. Ama asla bu şekilde baskı yapmaz yani bu tarz kadınlar kendince muhafazakarlık kaygılarıyla bu tarz davranıyorlar, endişelendikleri için değil

X