bugün işten çıkışımı vericem lütfen bir akıl verin :(

Günaydın herkese,

Şirkette 1. yılımı geçen hafta doldurdum. Daha önce aynı işle ilgili başka bir firmada 4 yıllık tecrübem vardı. Taşeron çalıştığım için çıkmak zorunda kaldım. Bu firmada aldığım maaş 1000 TL. Bunun içinde 100 TL'si yol parası. Yani 900 TL maaş alıyorum 5 yıllık tecrübeye. Ekonomik sıkıntıdaydım ve acil bir işe girmem gerekiyordu. Bu yüzden hemen gireyim dedim nasılsa zam alırım. Ama şirket 5 sene zam yapmadan çalıştırmış. Bu senede zam yapmama durumları varmış. Yapsalar da en en en fazla 100 TL. Geçen ay yaklaşık 200 işçi çıkarttılar. Patron bizim departmandan da birinin çıkartılmasını istemiş. Şefim benim kalmamı istedi diğer arkadaşı çıkartıcak. Bende tamam dedim. Ama diğer arkadaşın (diğer arkadaş erkek) eşi çalışmıyor, 2 tane henüz 1 ve 3 yaşlarında çocuğu var ve kredi borcu var. Ben bekarım, Üniversite mezunuyum, zaten başka bir iş arayışındaydım, onun kadar maddi sıkıntı çekecek bir durumum yok, ayrıca onun yaşı ve pozisyonuna göre iş bulma olasılığım çok daha yüksek. Üstelik tazminatlı çıkartıcaklar (ihbar+kıdem) Harçlığım çıkmış olacak. İşsizliğe başvururum.

Şirkette öyle ilkel çalışma ortamımız var ki. Ofisimizdeki bilgisayarlarda office programımız yok siz düşünün gerisini. İşyerim evime 2 saat mesafede ve sabah 6 akşam 8 yollardayım. Aynı ücrete evime daha yakın bir yerde de bulurum. Yakın olmasa da henüz 25 yaşındayım ve çalışma açısından en verimli dönemimdeyim. Kendimi geliştirebileceğim, daha kurumsal bir iş bulabilirim. Kafam öyle karışık ki. Bu gerçekleri bildiğim halde ya pişman olursam diye içim içimi yiyor. Hayatım, geleceğim söz konusu. Annem çıkmamı istiyor, babam biraz daha çalış tecrübe edin diyor. Ama şimdi kalırsam birdaha çıkmam daha zor. Hem öteki adam işinden olmuş olacak, hem ben tazminatsız çıkmış olurum. Ayrıca birde işyerindeki eski sevgilim var tabi. En başından beri çıkmak istediğimi biliyordu. Kaç yerden görüşmeye çağırmışlardı, sırf o istemedi diye gitmemiştim. Şimdi oda yok ve onu görmekte her gün, her dakika canımı inanılmaz yakıyor.

Benden daha tecrübeli ablalarım, arkadaşlarım lütfen bana bir akıl verin. Sizde mantıklımı düşünüyorum, çıksam daha mı iyi ederim. Yoksa pişmanlık duyarmıyım? Nasıl zorluklarla karşılaşabilirim bir fikir verirseniz çok sevinirim.

İş arkadaşınız icin bu kadar güzel düşünürken eminim Rabbim size güzel bir kapı acacaktır.

Hem fiziksel sartlardan hosnut değilsiniz hem arkadaşınıza nazaran imkanlarınız cok daha iyi, bence cıkın, tazminatınızı alın, işsizlik maaşı da alırsınız o arada Allah harika bir iş nasip eder size.

Tebrik ederim sizi. Böyle akıllı insanları cok seviyorum.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Maaş buradan ayrılmak istememin başlıca sebebi. İş ve yol durumu sonrasında geliyor. Bu tatminsizlik nedeniyle zaten başka iş arayışındaydım. Benim böyle bir arayışım varken, yarın öbür gün daha iyi bir teklif aldığımda işten çıkacağımı düşündüğümden en azından öteki arkadaş işsiz kalmamış olur ve bende hazır tazminatımı da almış olurum dedim. Ondan çıkmayı istedim. Eğer şimdi kabul etseydim sonrasında dönüşüm zor olurdu ve o adamda işini kaybetmiş olurdu. Ama şefim konuşucağını söyleyince eğer gerçekten tatmin eden bir ücret verirlerse kalırım diye düşündüm. Hemde kafalarında benim için düşündükleri planları olduğunu söylediler. Patronla şefim arasında olan bazı planlar varmış benim için ve bundan haberim yoktu. Ben sonuçta bir yıllık elemanım niye uğraşsınlar ki diye düşündüm. Verirler tazminatımı yollarlar dedim. Şefim en son patrona gitmeden tekrar sordu. Eğer seni tatmin eden bir ücret alırsan kalırmısın dedi. Bende "burasının benim kafamda belirlediğim kariyer hedefleriyle örtüşmediğini, şuanda yapılacak olan zammın sadece beni biryere kadar götüreceğini, burdaki işleyişin (kendide biliyor burda kimsenin ne uzayıp ne kısalacağını) bana bir iş tecrübesi katmadığını belirttim. Yinede gidip konuştu. Patron zam düşünmüyorum demiş. Bende şefime en azından sizinde aklınızda bir şey kalmamış oldu. Denedik en azından dedim. Bu akşam mesai bitimi ayrılıyorum. Son iş günüm. İhbar ve kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretimle birlikte beni rahatlatacak bir ücret alıcam. İşsizliğe başvurucam. Bendeki son durum bu. Ancak öteki arkadaş bana cephe aldı. Şefim ona patronun küçülmeye gitmemizi istediğini, birini çıkart dediğini ve benim buna talip olduğumu o nedenle çıktığımı söyledi. Diğer arkadaşta demek biliyordun sakladın benden, eğer seni tatmin eden bir ücret alsaydın bugün çıkan ben olcaktım ayıp ya falan dedi. Konuşmuyor benimle. Kırgın ayrılmak istemiyorum. Birşekilde helalleşip, gönlünü alıcam.

Harika! Gerçekten cok hoşuma gitti.

Belirgin arkadaşlarım dışında şu sitede su kadar akılcı cümleler okumayalı cok olmuş.

Diğer arkadaşına cok takılma, Allah bilsin. Sen o an öyle davranman gerekti öyle yaptın. Şu kırmızıa boyadığım cümle bile bunun kanıtı.

Yolun acık olsun, eminim bir gün cok mutlu olacaksın.

Az önce eski sevgilimin kuzeni de aynı işyerinde çalışıyor. Onunla muhabbetimiz vardı. Merdivenlerde denk geldik ve konuştuk. Vedalaşmak istedim. Şaşırdı, dün konuşmuş benimle ilgili ve eski sevgilimin gönülen de bitirdiğini söyledi. Malesef yarım saat konuştuk ama olumlu hiçbir şey söylemedi dedi. Benim 7 yıllık üniversiteden arkadaşım vardı. Kardeşim dediğim insandı. O sırf erkek diye görüşmemi istemedi ve ben araya mesafe koymuştum biraz. Ayrıldıktan sonra onunla sosyal paylaşım sitesi üzerinden görüşmüştüm, dertleşmiştim. Bu olay beni tamamen bitirmiş. O çocuğu istemediği için. Tamamen bitirmiş, o çocukla konuşmayacaktı demiş. Bende artık yapacak bişey yok herkesin canı sağolsun. Benim için yeni bir sayfa açılıyor artık o defter kapandı dedim. Eski sevgilim geldi o an. Bizi görünce bir adım geri attı, kuzeni de gel vedalaş bak ayrılıyor dedi. Geldi şaşkın bir şekilde gidiyormusun dedi. O an orada okadar yakındık ki birbirimize ve gidiyor musun dedi ya içime düşen o acıyla bildiğiniz ölmek istedim. Yaktı kavurdu yani. Evet dedim. Okadar soğuk baktı ki okadar uzak... Bu değildi benim sevdiğim adam. Tamamen değişmişti anladım. Hayırlı olsun dedi ve dönüp arkasını gitti. Kuzenide senin için hayırlısı olsun, inşallah çok çok iyi bir hayatın olur. O çok katıdır bu konularda değiştiremeyiz malesef dedi. Önemli değil dedim. Son kez gördüm onu. En azından soğukta olsa vedalaştım. Kendi hayrıma da bu işin burda bitmesi en doğrusu oldu.

Allah hakkınızda hayırlısını verir inşaallahh..Herşey kalbinize göre olsun...

Az önce eski sevgilimin kuzeni de aynı işyerinde çalışıyor. Onunla muhabbetimiz vardı. Merdivenlerde denk geldik ve konuştuk. Vedalaşmak istedim. Şaşırdı, dün konuşmuş benimle ilgili ve eski sevgilimin gönülen de bitirdiğini söyledi. Malesef yarım saat konuştuk ama olumlu hiçbir şey söylemedi dedi. Benim 7 yıllık üniversiteden arkadaşım vardı. Kardeşim dediğim insandı. O sırf erkek diye görüşmemi istemedi ve ben araya mesafe koymuştum biraz. Ayrıldıktan sonra onunla sosyal paylaşım sitesi üzerinden görüşmüştüm, dertleşmiştim. Bu olay beni tamamen bitirmiş. O çocuğu istemediği için. Tamamen bitirmiş, o çocukla konuşmayacaktı demiş. Bende artık yapacak bişey yok herkesin canı sağolsun. Benim için yeni bir sayfa açılıyor artık o defter kapandı dedim. Eski sevgilim geldi o an. Bizi görünce bir adım geri attı, kuzeni de gel vedalaş bak ayrılıyor dedi. Geldi şaşkın bir şekilde gidiyormusun dedi. O an orada okadar yakındık ki birbirimize ve gidiyor musun dedi ya içime düşen o acıyla bildiğiniz ölmek istedim. Yaktı kavurdu yani. Evet dedim. Okadar soğuk baktı ki okadar uzak... Bu değildi benim sevdiğim adam. Tamamen değişmişti anladım. Hayırlı olsun dedi ve dönüp arkasını gitti. Kuzenide senin için hayırlısı olsun, inşallah çok çok iyi bir hayatın olur. O çok katıdır bu konularda değiştiremeyiz malesef dedi. Önemli değil dedim. Son kez gördüm onu. En azından soğukta olsa vedalaştım. Kendi hayrıma da bu işin burda bitmesi en doğrusu oldu.

Canım her yönden en iyisini yapmışsın. İnşallah Allah hayırlı bi kapı açar sana. Bu arada nerde oturuyodun hangi bölge de iş bakıoysun bi de ne iş yapıoun cnm

canım bence en önemlisi senin duygusal ve ruhsal sağlığın. eski sevgilini unutamadığın belli. aynı ortamda zaman geçirerek kendini daha fazla yıpratma. işi mutlaka bulursun sen tecrüben de varmış. hem işten çıkarılacak diğer insan için de iyilik yapmış olacaksın. Allah yardımcın olsun.

Arkadaslar size mujdeli haberimi de vermek isterim. Pazartesi gunu yeni bir ise basliyorum. Evime 20 dk. mesafede, yine ayni pozisyonumla ilgili bir is. Ustelik bana katacagi yeni bilgiler olacak. Ucreti 1600 tl. Servisi yok yol parasi icinde 100 tl. Sabah 9 aksam 5 cikis. Cumartesi yarin gun. Temmuzda performans degerlendirme varmis. Duruma gore ucret degisikligi olabilirmis. Calisacagim ekiple tanistim hepsi cok guler yuzlu insanlar, birbirleriyle olan iletisimleride (yaklasik yarim saat gozlemleme firsatim oldu) guzeldi. Insallah hayirlisi olur.

Arkadaslar size mujdeli haberimi de vermek isterim. Pazartesi gunu yeni bir ise basliyorum. Evime 20 dk. mesafede, yine ayni pozisyonumla ilgili bir is. Ustelik bana katacagi yeni bilgiler olacak. Ucreti 1600 tl. Servisi yok yol parasi icinde 100 tl. Sabah 9 aksam 5 cikis. Cumartesi yarin gun. Temmuzda performans degerlendirme varmis. Duruma gore ucret degisikligi olabilirmis. Calisacagim ekiple tanistim hepsi cok guler yuzlu insanlar, birbirleriyle olan iletisimleride (yaklasik yarim saat gozlemleme firsatim oldu) guzeldi. Insallah hayirlisi olur.

cumartesı yaırm olması kotunun ıyısı
bence hayırlısı olsun bakın ne guzel kapılar acıldı
hayırlı ugurlu olsun

Ay çok sevindim iyiki kk'da fikir danışmışsın bol şans ,bol kazanç

Onu bunu bilmem de umarım sen çıkmışsın. Evli ve 2 çocuk babasının işsiz kalması hiç adil değil..

sen çok büyük bir iyilik ettin rabbim de sana mukafatını verdi hmn hayırlı uğurlu olsunhem evine yakın hem maaşı iyi hem kendini geliştireceksin çok mutlu oldum adına hayırlı uğurlu olsun

Onu bunu bilmem de umarım sen çıkmışsın. Evli ve 2 çocuk babasının işsiz kalması hiç adil değil..

arkadaş zaten çıktı istese çıkmayabilirdi hatta yeni işine girdi bile

çok çook sevindim canım açıkçası yazının başında kesin birkaç gün içinde çok daha iyi şartlarda iş bulur dedim , birkaç sayfa ilerlediğimde üstteki müjdeli haberle karşılaştım , Allah yolunu açık etsin , inşallah yeni işinde başarılı olursun . aynı şirkette 4 sene kalıp deneyim kazandığına göre sabırlı ve azimlisin , umarım daha güzel yerlere de gelirsin , çook çook başarılar .

Herkese iyi dileklerinden dolayi tesekkur ederim. Iyiki size danismisim, fikir alip cesaretlenmisim. Coook sagolun. Is acisindan hersey iyi suan istediğim gibi Allaha cok sukur. Birtek sorunum kaldi suan icin eger gormezsem sogurum diye dusunmustum isyerimdeki eski sevgilimi ama oyle kolay sogumuyormus insanin yüreği. Insallah bu mubarek Cuma gununde Allahimdan istegim icime bir sogukluk düşürür. :-(

X