bugün işten çıkışımı vericem lütfen bir akıl verin :(

aysuay

Üye
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2013
30
6
34
Günaydın herkese,

Şirkette 1. yılımı geçen hafta doldurdum. Daha önce aynı işle ilgili başka bir firmada 4 yıllık tecrübem vardı. Taşeron çalıştığım için çıkmak zorunda kaldım. Bu firmada aldığım maaş 1000 TL. Bunun içinde 100 TL'si yol parası. Yani 900 TL maaş alıyorum 5 yıllık tecrübeye. Ekonomik sıkıntıdaydım ve acil bir işe girmem gerekiyordu. Bu yüzden hemen gireyim dedim nasılsa zam alırım. Ama şirket 5 sene zam yapmadan çalıştırmış. Bu senede zam yapmama durumları varmış. Yapsalar da en en en fazla 100 TL. Geçen ay yaklaşık 200 işçi çıkarttılar. Patron bizim departmandan da birinin çıkartılmasını istemiş. Şefim benim kalmamı istedi diğer arkadaşı çıkartıcak. Bende tamam dedim. Ama diğer arkadaşın (diğer arkadaş erkek) eşi çalışmıyor, 2 tane henüz 1 ve 3 yaşlarında çocuğu var ve kredi borcu var. Ben bekarım, Üniversite mezunuyum, zaten başka bir iş arayışındaydım, onun kadar maddi sıkıntı çekecek bir durumum yok, ayrıca onun yaşı ve pozisyonuna göre iş bulma olasılığım çok daha yüksek. Üstelik tazminatlı çıkartıcaklar (ihbar+kıdem) Harçlığım çıkmış olacak. İşsizliğe başvururum.

Şirkette öyle ilkel çalışma ortamımız var ki. Ofisimizdeki bilgisayarlarda office programımız yok siz düşünün gerisini. İşyerim evime 2 saat mesafede ve sabah 6 akşam 8 yollardayım. Aynı ücrete evime daha yakın bir yerde de bulurum. Yakın olmasa da henüz 25 yaşındayım ve çalışma açısından en verimli dönemimdeyim. Kendimi geliştirebileceğim, daha kurumsal bir iş bulabilirim. Kafam öyle karışık ki. Bu gerçekleri bildiğim halde ya pişman olursam diye içim içimi yiyor. Hayatım, geleceğim söz konusu. Annem çıkmamı istiyor, babam biraz daha çalış tecrübe edin diyor. Ama şimdi kalırsam birdaha çıkmam daha zor. Hem öteki adam işinden olmuş olacak, hem ben tazminatsız çıkmış olurum. Ayrıca birde işyerindeki eski sevgilim var tabi. En başından beri çıkmak istediğimi biliyordu. Kaç yerden görüşmeye çağırmışlardı, sırf o istemedi diye gitmemiştim. Şimdi oda yok ve onu görmekte her gün, her dakika canımı inanılmaz yakıyor.

Benden daha tecrübeli ablalarım, arkadaşlarım lütfen bana bir akıl verin. Sizde mantıklımı düşünüyorum, çıksam daha mı iyi ederim. Yoksa pişmanlık duyarmıyım? Nasıl zorluklarla karşılaşabilirim bir fikir verirseniz çok sevinirim.

İş arkadaşınız için düşünceniz çok güzel madem sizin için de artıları var bu durumun ayrılın (tazminat işsizlik sigorda vb.. )

hayırlı olur inşallah sizin için işsizlik sigortasıda alabilirseniz oh ne ala bu sürede de iş bakar bulursunuz

eski sevgiliyi görmemede işin cabası

hakkınızda hayırlısı

o arkadaş biliyor mu çıkartılacağını ne kadar zor bi durum onun için de evli 2 çocuk var ve borç da varmış işyerleri ne kadar insafsız ya

ama düşünceniz çok güzel kimse yapmaz böyle birşey inşallah kalbinizin temizliğine göre de daha iyi imkanları bulunan bir iş bulursunuz

Bence işten çıkman için eski sevgilin bile yeterli bir sebeptir diyebilirim.
Sabah 6'da yollara düşüyorsun akşam 8'de yine öyle, evine uzaklığı 2 saat
Çok gençsin evde geçindirmiyosun bildiğim kadarıyla.
Bu şansın varken evine yakın daha verimli bir iş araştırabilirsin.
İç sesini dinle, gerçekten bu işten çıkarsan mutsuz ve mağdur olurmusun?

İş arkadaşınız için düşünceniz çok güzel madem sizin için de artıları var bu durumun ayrılın (tazminat işsizlik sigorda vb.. )

hayırlı olur inşallah sizin için işsizlik sigortasıda alabilirseniz oh ne ala bu sürede de iş bakar bulursunuz

eski sevgiliyi görmemede işin cabası

hakkınızda hayırlısı

o arkadaş biliyor mu çıkartılacağını ne kadar zor bi durum onun için de evli 2 çocuk var ve borç da varmış işyerleri ne kadar insafsız ya

ama düşünceniz çok güzel kimse yapmaz böyle birşey inşallah kalbinizin temizliğine göre de daha iyi imkanları bulunan bir iş bulursunuz

Ayrılman daha doğru gibi görünüyor.
Geleceği olmayan bir iş.
Yolda harcadığın zamanı ve yol masrafını düşündüğünde gelir pek anlamsız kalıyor.
Bir de iş arkadaşının durumu var.
Onu zor durumdan kurtaracaksın.
Böyle bir iyilik karşılıksız kalmaz.
Çok daha iyi bir işin karşına çıkacağına inanıyorum.

Bence işten çıkman için eski sevgilin bile yeterli bir sebeptir diyebilirim.
Sabah 6'da yollara düşüyorsun akşam 8'de yine öyle, evine uzaklığı 2 saat
Çok gençsin evde geçindirmiyosun bildiğim kadarıyla.
Bu şansın varken evine yakın daha verimli bir iş araştırabilirsin.
İç sesini dinle, gerçekten bu işten çıkarsan mutsuz ve mağdur olurmusun?

Tebrik ederim öncelikle bu kadar ince düşünceli olduğunuz için :KK16: anlattıklarınıza göre sizin için ayrılmak en iyisi. . Hem daha güzel bir iş hemde evinize yakın bir yerde bulursunuz. . Açıkçası insanı iş değilde yollar yoruyor. Bende sizin gibi uzun bir mesafede çalışıyorum. Keşke benim önümdede böyle bir seçenek olsada tazminatımı alıp çıksam :21:

Bence bütün göstergeler işten çıkmandan yana.
Hem de eski sevgiliyi gördüğün için acı çekme faktörü de bir yandan.
Bence işten sen çıkmalısın, diğer arkadaşa da yardımcı olmuş olursun bu iyilik karşılıksız kalmaz emin ol

Günaydın canım senden daha tecrübeli sayılmam ama fikir vereyim istedim. Ben bir iş yerinden ayrılırken genellikle yeni bir iş bulup ayrılınması taraftarı oldum hep. Evet tecrübene göre aldığın maaş oldukça az. Ben de seninle aynı durumdayım. Piyasaya göre daha az alıyorum. Ama benim işim rahat senin gibi yol falan çekmiyorum. 2 sene sonra falan da çalışmayı bırakmak istediğim için ayrılmıyorum. Bence o işten çık ama iş bulup çık. Acayip derecede işsizlik var. İş bulamazsan parasından değil de çalışan biri evde çok bunalır. Sonra pişman olursun. Ayrıca çıkarılacak olan diğer eleman seninle aynı pozisyon da mı neden onu çıkarmayı tercih etmişler?

Hepinize verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Kafamda bazı şeyler çok daha netleşiyor sayenizde. İşsizliğe başvurduğum takdirde yatan primlerime göre yaklaşık 8 ay işsizlik maaşı alma durumum var. Bu süre benim için çok iyi bir süre. O arada evde olacağım için çok masrafım olmaz. Üstelik 8 ayda iş bulurum elbet diye düşünüyorum. Bunun dönüşü yok, çocuk oyuncağı değil adam işinden olduktan sonra yok ben beğenmedim, çıkıyorum diyemem. Bugün karar vermek zorundayım. Şimdi kardeşimle konuştum tekrardan fikrini almak istedim. Oda annem gibi çıkmamdan yana. Açıkcası ödediğimiz ev kredisi borcu var birde kredi kartı. Benimde maaşım ev masrafına gidiyordu. Babam birazda onu düşünüyor ama çok şükür açta değiliz açıkta değiliz, iyi kötü gelirimiz var. Birazdan babamı arayıp söyleyeceğim. Sonrada şefimle konuşacağım. Yarın mesai bitimi itibariyle çıkışımı yapsınlar.

Buarada malesef hatalı bir hareket yaptım ve eski sevgilimi aradım. Onunda fikrini almak istedim. Bana hep yoğun bir işim olmadığını, yıpranmadığımı bu yüzden kalmam gerektiğini söylüyordu. Ne biliyim içimden geçen yine eskisi gibi "gitme" demesiydi. Demedi. Sen zeki kızsın mantıklı düşünüp karar vericeksin dedi. Neden kalman gerektiğiyle ilgili söylediklerin ( iş yoğunluğu, yıpranma) hala geçerli. Ama bana göre yönlendirme hayatını sakın dedi. O an gerçekten gitme deseydi biraz olsun içimde kalmak için bir istek olurdu ama demedi. Duymak istediklerimi söylemedi. Ben hergün onu gördükten sonra lavaboya gidip ağlamaktanda yoruldum. Hiçbir açıdan beni buraya bağlayan birşey kalmadı.

Günaydın canım senden daha tecrübeli sayılmam ama fikir vereyim istedim. Ben bir iş yerinden ayrılırken genellikle yeni bir iş bulup ayrılınması taraftarı oldum hep. Evet tecrübene göre aldığın maaş oldukça az. Ben de seninle aynı durumdayım. Piyasaya göre daha az alıyorum. Ama benim işim rahat senin gibi yol falan çekmiyorum. 2 sene sonra falan da çalışmayı bırakmak istediğim için ayrılmıyorum. Bence o işten çık ama iş bulup çık. Acayip derecede işsizlik var. İş bulamazsan parasından değil de çalışan biri evde çok bunalır. Sonra pişman olursun. Ayrıca çıkarılacak olan diğer eleman seninle aynı pozisyon da mı neden onu çıkarmayı tercih etmişler?

Cevabın için teşekkürler canım. Diğer arkadaşımın yaptığı iş benimkiyle farklı. Ben şefimin işlerini yapıyorum. Bana şefim yavaş yavaş işlerini devretmeye başlamıştı. Düşünün bide şefimin işlerini yapıyorum 900 TL' ye. Ama diğer arkadaşım farklı bir iş yapıyor, onun yaptığı iş günde sadece 1 saatini alıyor, diğer saatler boş. Başka bir iş bulup çıkmayı isterdim ama o zaman tazminat alamamış olucam. Şuan tazminatlı çıkartıyorlar. Üstelik o adam çıktıktan sonra en az bu 1 sene çıkmaktan bahsedemem. Birde iş görüşmelerine gitmek için izin alma durumum sıkıntı. Şefim o konuda sorun çıkartıyor yani 1 saat izin istesem 1 gün surat yapıyor.

Günaydın herkese,

Şirkette 1. yılımı geçen hafta doldurdum. Daha önce aynı işle ilgili başka bir firmada 4 yıllık tecrübem vardı. Taşeron çalıştığım için çıkmak zorunda kaldım. Bu firmada aldığım maaş 1000 TL. Bunun içinde 100 TL'si yol parası. Yani 900 TL maaş alıyorum 5 yıllık tecrübeye. Ekonomik sıkıntıdaydım ve acil bir işe girmem gerekiyordu. Bu yüzden hemen gireyim dedim nasılsa zam alırım. Ama şirket 5 sene zam yapmadan çalıştırmış. Bu senede zam yapmama durumları varmış. Yapsalar da en en en fazla 100 TL. Geçen ay yaklaşık 200 işçi çıkarttılar. Patron bizim departmandan da birinin çıkartılmasını istemiş. Şefim benim kalmamı istedi diğer arkadaşı çıkartıcak. Bende tamam dedim. Ama diğer arkadaşın (diğer arkadaş erkek) eşi çalışmıyor, 2 tane henüz 1 ve 3 yaşlarında çocuğu var ve kredi borcu var. Ben bekarım, Üniversite mezunuyum, zaten başka bir iş arayışındaydım, onun kadar maddi sıkıntı çekecek bir durumum yok, ayrıca onun yaşı ve pozisyonuna göre iş bulma olasılığım çok daha yüksek. Üstelik tazminatlı çıkartıcaklar (ihbar+kıdem) Harçlığım çıkmış olacak. İşsizliğe başvururum.

Şirkette öyle ilkel çalışma ortamımız var ki. Ofisimizdeki bilgisayarlarda office programımız yok siz düşünün gerisini. İşyerim evime 2 saat mesafede ve sabah 6 akşam 8 yollardayım. Aynı ücrete evime daha yakın bir yerde de bulurum. Yakın olmasa da henüz 25 yaşındayım ve çalışma açısından en verimli dönemimdeyim. Kendimi geliştirebileceğim, daha kurumsal bir iş bulabilirim. Kafam öyle karışık ki. Bu gerçekleri bildiğim halde ya pişman olursam diye içim içimi yiyor. Hayatım, geleceğim söz konusu. Annem çıkmamı istiyor, babam biraz daha çalış tecrübe edin diyor. Ama şimdi kalırsam birdaha çıkmam daha zor. Hem öteki adam işinden olmuş olacak, hem ben tazminatsız çıkmış olurum. Ayrıca birde işyerindeki eski sevgilim var tabi. En başından beri çıkmak istediğimi biliyordu. Kaç yerden görüşmeye çağırmışlardı, sırf o istemedi diye gitmemiştim. Şimdi oda yok ve onu görmekte her gün, her dakika canımı inanılmaz yakıyor.

Benden daha tecrübeli ablalarım, arkadaşlarım lütfen bana bir akıl verin. Sizde mantıklımı düşünüyorum, çıksam daha mı iyi ederim. Yoksa pişmanlık duyarmıyım? Nasıl zorluklarla karşılaşabilirim bir fikir verirseniz çok sevinirim.
Kendi menfaatin için çıkman daha iyi olur görünüyor. işsizlik maaşı iş bulana kadar idare ettirir. Hem kıdem ve ihbar da alacaksın. iş arayışında olduğundan senin çıkman mantıklı.

Anladım canım tabi ki mutlu değilsen orada bide eski sevgili faktörü var tabi çık o zaman. İnsan bi ton iş yapıp hem de hakettiğini alamyınca iyice kötü hissediyor kendini. Maddi açıkdan pişman olsan bile esgi sevgilini görmekten kurtulduğun için iyi yaptığını düşüneceksindir. Biz kadınlar çok hassasız malesef :KK25:

hayırlısı olsun
aldıgınız maas cok dusuk imiş yaşlarımız yakın bende 26 yaşındayım kesinlikle orada durarak ufkunuzu kapatmayın yeni arayışlar için fırsatınız olacak ayrıca işsizlik maaşıda alabilecekmişin güzel bence
iyi karar

İnşallah daha güzel pozisyonda ve yerde daha güzel bir işiniz olur

.çıkman iyi yaşlandıkça kadın kısmın iş bulması zor çoğu ianlarda 35 yaş üstü kadın eleman istemiyorlar ü yaşa kadar iyi iş bulman lazım annen ne anlar iş hayatından , her konuda büyükleri dinlemezk akıllıca değil girdiğin iş yeri çalışanı çok olsun az eleman olan yerlerden kaçın ,onlar hep sahtekar ssk dahi yatırmazlar aklında bulınsun ,bol şanslar asla fes etme

Ben de işten ayrılmanı tavsiye ederim. Tazminat ve işsizlik sigortası iş bulana kadar idare eder seni.
Orada zaman geçirip kendini köreltme kendini geliştirmen lazım. Çalışırken iş aramak da pek rahat olumaz. Üstelik o maaş ile o şartlarda çalışarak kendine yazık edersin.
Bunun gibi uzun yol durumu bende de vardı. 3 sene sonra evlenince muhitim değiştiği için avantaj oldu. Ama şimdi düşününce yolda geçen zamanıma acıyorum.
Bahsettiğin gibi bu zaten artık sadece seni değil iş arkadaşının çocuklarını da ilgilendiren bir konu olmuş. Orada rahat değilsin zaten devam edersen ve o kişi işten çıkarılırsa vicdanın rahat olmaz.
Ayrıca sen zaten kafanda bitirmişsin..

.çıkman iyi yaşlandıkça kadın kısmın iş bulması zor çoğu ianlarda 35 yaş üstü kadın eleman istemiyorlar ü yaşa kadar iyi iş bulman lazım annen ne anlar iş hayatından , her konuda büyükleri dinlemezk akıllıca değil girdiğin iş yeri çalışanı çok olsun az eleman olan yerlerden kaçın ,onlar hep sahtekar ssk dahi yatırmazlar aklında bulınsun ,bol şanslar asla fes etme

cevabınız için teşekkürler, ama annem konusuna gelirsek; çalıştığım işyerinin personel sayısı 80, ssk veya maaşlarda hiçbir sıkıntı yaşamadım ama diğer konularda patron şirketi olduğu için daha çok patronun keyfine göre iş oluyor, maaşı oldukça düşük, inanılmaz ilkel şartlarda çalışıyoruz. Annemde bu nedenle bu şirkette çalışmamı istemiyor. Burada yorumların hepsi bu yönde zaten, bunun mantıklı olduğu yönünde sizinkide dahil. BU konuda mantıksız birşey söylemedi oda. Hem henüz genç olduğumu, çalışma konusundaki hırsımı ve isteğimi bildiği için, üstelik (ingilizce kursuna gidiyorum ve iyi bir seviyedeyim), yetkimliklerimi bildiği için burada harcandığımı düşünüyor.

Son düzenleme:
Patronun iyisini bulamazsın genelde anneler iş değiştirme konusuında olumsuz ama ilerlemende gerek sonuçta üni mezunusun hak ettiğinden düşük alıyorsun hemde bilgine bilgi katmıyorsun sanırım kadın olduğundan ve bekar oluşun bu şirkette etkili kaldıkçada hak ettiğini alamıyacaksın

ben konusmaya gec girdim ama diger arkadaslarinda yorumlarini guzel bir sekilde okudum. Ilgimi ceken bir konu oldugu icin bende yorumumu paylasmak istiyorum. Is bulmak turkiyede hem zor Hemde kolay. Ama yasini ve egitimini goz onune aldigimizda cok zorlanacagini dusunmuyorum. Ama herseye ragmen issizlik de can sikici bir olay.
Arkadasini dusunmen cok guzel ve takdir edilmesi gereken bir davranis.
Bende senin is degistirmenden yanayim. Ben inaniyorum ki sana birseyler katacak bir isyeri, evine yakin bir is yeri yakin bir zamanda karsina cikacaktir. Belki maas ayni kalabilir ama senin kidem almani saglayacak bir is olursa bence bekleme derim. Sen ayrilmazsan bu is yerinden omrunun sonuna Kadar Boyle gidebilir belkide. Hadi bir kac yilda gitse sana bu olay can sikintisi verecektir. Anneler her Zaman cocuklarini dusunur babalar ise güven ve sabirdan yanadir. Bu isten ayrilip daha iyi bir is bulacaksin ve her ikiside mutlu olacak emin ol

Şimdi annem ve babamla telefonda tekrar konuştum. İkiside arkamda olduklarını, her kararımı desteklediklerini, mantıklı düşündüğümü ve doğru bir karar olduğunu söylediler. Çok huzurluyum şuan. Ailemden bunları duymak çok çok iyi geldi. Birazdan oda boşalsın şefimle de usulünce konuşacağım. Hepinize tekrardan teşekkür ederim.

X