Bugün ne yaptım?

IMG_20220201_150344.jpg
Bugün bu kitabı bitirdim 😌

Edebi dili güzel mi, akıcı mi? Ben yazarı arada Instagram'dan bir dönem takip ediyordum, her paylaşımının altına minik hikaye tarzı yazılar yazıyordu. son derece pozitif biri. Yalnız bana aşırı pozitif geldiği için ben takibi bırakmıştım😬yine de kişiliğini takdir ettiğim biri. Eşinden boşandı, üç çocuk büyüttü. Uzun bir aradan sonra kalbinde yeniden çiçekler açtıran bir insanla evlendi, KBB profu çok naif bir adamla. Nikah resimleri bile öyle zarifti ki🌿🤍 tam mutlu oldu derken bir yıl içinde eşini ani bir kalp kriziyle kaybetti. Haberi okuduğum anı dün gibi hatırlıyorum. Bir yakınım vefat etmiscesine sok olmus ve üzülmüştüm. Hayat..

Edebi dili güzel mi, akıcı mi? Ben yazarı arada Instagram'dan bir dönem takip ediyordum, her paylaşımının altına minik hikaye tarzı yazılar yazıyordu. son derece pozitif biri. Yalnız bana aşırı pozitif geldiği için ben takibi bırakmıştım😬yine de kişiliğini takdir ettiğim biri. Eşinden boşandı, üç çocuk büyüttü. Uzun bir aradan sonra kalbinde yeniden çiçekler açtıran bir insanla evlendi, KBB profu çok naif bir adamla. Nikah resimleri bile öyle zarifti ki🌿🤍 tam mutlu oldu derken bir yıl içinde eşini ani bir kalp kriziyle kaybetti. Haberi okuduğum anı dün gibi hatırlıyorum. Bir yakınım vefat etmiscesine sok olmus ve üzülmüştüm. Hayat..
Çocuk kitabı oğlumun kitaplığından okudum bu sefer.😌

Yetişkin kitabından Ocak ayında "Ev Yapımı Sihirli Değnek"okumuştum.O beni tatmin etmişti.❤️

Instagram yazıları uzun oluyor bende bazen hızlı hızlı okuyup geçiyorum.🤗

"Dedemin Bakkalı" da mesela çocuk kitabı o çok daha keyifli idi bundan.🌺

Bekle sana kitap ile ilgili yorumlarımı atayım.🙋‍♀️

Abartma Tozu- Şermin Yaşar (Çocuk kitabı)

Buğdaylı halkında bir sabah bir farklılık olmaya başlıyor.Herkes her şeyi abartılı yaşamaya başlıyor.

Kahramanımız ve Tevfik Kılıkırkyarar Buğdaylı'da yaşanan bu durumu çözmeye çalışıyor.

Kendime ait çıkarımlarım bende bazen bazı şeyleri bazen abartmayı seven biriyim .Pandemi de yemek yapmayı ,diyet yaparken diyeti,spor yaparken sporu,bir zamanlar alışverişi , oğlum bebekken sağlıklı beslenmeyi gibi hayatımın belli dönemlerinde belli abartılı dönemlerim oldu.Denge hayatın merkezinde her zaman olmalı ve bundan kopmamalıyız.

Ev Yapımı Sihirli Değnek-Şermin Çarkacı (Kişisel Gelişim)

Adı üstünde birilerinin hayatımıza dokunup değişiklik bekleyene kadar kendimiz çaba gösterip ev yapımı değneklerimiz ile mutluluğu yakalamanın yolları çeşitli örnekler ile anlatılmış.

Şermin Yaşar' ın Instagram paylaşımlarını uzun bulup bazen yarım bırakıp okumaya üşenip hızlıca akışa göz atıp çıksam da kitapları çok akıcı hemen bir çırpıda okuyup bitiresi geliyor insanın.

Kitap aslında bilmediğimiz bir şeyi anlatmamış fakat tatlı örnekler ile daha kalıcı daha anlamlı olmuş.

Sonuca değil sürece göre yaşasak daha mutlu olacağımızı ifade etmiş.

Herşeyi hızlı tüketen bir topluma dönüşmüş iken bir durup hayatın farkında olmamızı sağlıyor.

Kendini sevip kendine vakit ayırmanın tatlı örneklerini vermiş .Bir demlik çay yap iç diyor mesela .Basit şeylerden mutlu olabilmeyi bilmek.Kendine hediye al aç paketi heyecanlan diyo mesela.

Kitapta yine çocukluğum ve anılarım canlandı.Aslı olup olmadığını bilmeden yaptıklarımız.Mesela yağmurda ıslanan saçın hızlı uzaması sözü gibi.

Yağmur yağarken evlerin saçakları altında yağmurun dinmesini beklemelerimiz gibi.

Lezzetli bir yemek yediğimde damağımda bıraktığı tat beni çok mutlu yapar.Bu kitabı da aynen okuduğumda anılarımda günümde tatlı bir an bıraktı.

Netice de kitabı çok beğendim.Tavsiye ediyorum.

Kitaptan sevdiğim bir alıntı :"Kendi ışığına güvenen ,başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz."

Dedemin Bakkalı /Şermin Yaşar

Yazarı daha önce kalp krizinden vefat eden genç bir öğretmen arkadaşım sayesinde tanıdım ilk."Oyuncu anne" kimliği ile popülerdi o zamanlar.Hatta Şermin Çarkacı idi adı.(bu bilgileri niye verdim bilmiyorum galiba içimden geldi 😌)

Gelelim hikayeye ...

Küçük bir köyde yaşayan dedesinin bakkalında çıraklık yapan bir çocuğun bakkal maceralarını anlatıyor.

Her seferinde yeni ticari denemeler yapan ve büyüklerin engeline takılarak kendine dersler çıkaran bir çocuğun hikayesi.

Kendine 10 farklı ders çıkarıyor bu deneyimlerden.

Kitapta çocuklar ve büyükler arasındaki çatışma tatlı bir dil ile anlatılıyor.

Bir çocuğun gözünden dilinden anlatılmış havası var.

Kitapta en çok beğendiğim yerler.Yazar ile aynı kuşağın çocukları olduğumuz için kendi çocukluk yıllarım ,o yıllardaki bakkallar geldi aklıma.

Büyük şişelerde satılan doldurma kolonyalar,gazete kağıdından sarılmış koni biçimindeki kağıtlara bardakla doldurulup satılan çekirdekler, gazetelerden kupon biriktirmeler, bir yeri ağrıyan insanların bakkaldan ağrı kesici alması,yeni yılda tebrik kartları gibi konular.

Kitabı beğendim.Çocuklara eleştirel bir bakış açısı kazandırdığını düşünüyorum.

Çocuk ve gençlerin de gerçek hayattan alınmış ,yaşanmış hikayelerle de gayet eğlenceli vakit geçirebileceği gözler önüne seriliyor.

Kitabın sonunu da beğendim.Duygusal biri olduğum için yine gözlerim doldu.

Lizz Lizz 🌺

Daha net fikir verebilmek için son bir ayda okuduğum üç kitabın bitirir bitirmez bana hissettirdiklerini yazmıştım.❤️

Onları paylaştım senin için.🎯

Lizz Lizz 🌺

Daha net fikir verebilmek için son bir ayda okuduğum üç kitabın bitirir bitirmez bana hissettirdiklerini yazmıştım.❤️

Onları paylaştım senin için.🎯
Cok teşekkür ederim😌 okudum hepsini, kalemine sağlık🌿 ev yapımı sihirli değnek ve dedemin bakkalini okuyabilirim, biraz mutluluk versin diye🤠 gerçi çok ufak zaman dilimlerim var, onu da okumaya değil boş şeylere ayırmaya bayılıyorum😀

Aynı yaş gurubuyuz sanırım, ben 85 liyim👀

Cok teşekkür ederim😌 okudum hepsini, kalemine sağlık🌿 ev yapımı sihirli değnek ve dedemin bakkalini okuyabilirim, biraz mutluluk versin diye🤠 gerçi çok ufak zaman dilimlerim var, onu da okumaya değil boş şeylere ayırmaya bayılıyorum😀

Aynı yaş gurubuyuz sanırım, ben 85 liyim👀
Evet ben de 85 doğumluyum 😍
Burcun nedir?
Telefonun android mi?

Başak burcuyum😁 telefonum android, neden ki👀👀
Ayy çok sevindim ❤️

Çok samimi çok sevdiğim üniversiteden iki samimi, sonraki yıllarda sevdiğim bir arkadaşım daha başak 😍

Çok uyumlu , temiz, düzenli aklı başında, ailesine düşkün, arkadaş canlısı,fedakar ,cefakar olurlar 🧿

Tam evlenilecek kadın derim ben başak burcu için.🎯

İki kitap da uygulama da var o yüzden söyledim.🌺

Ayy çok sevindim ❤️

Çok samimi çok sevdiğim üniversiteden iki samimi, sonraki yıllarda sevdiğim bir arkadaşım daha başak 😍

Çok uyumlu , temiz, düzenli aklı başında, ailesine düşkün, arkadaş canlısı,fedakar ,cefakar olurlar 🧿

Tam evlenilecek kadın derim ben başak burcu için.🎯

İki kitap da uygulama da var o yüzden söyledim.🌺
Ayy çok teşekkür ederim:KK68::KK68: gerçekten dedigin gibi oluyor başaklar:KK16: sen ne burcusun😍

Uygulamaya bakayım👀 gerçi hicbi sey kitaptan okumanın verdiği tadı vermiyor😌

X