Mutfak Püf Noktaları Buzluk deneyimleri paylaşım alanı

Kızlar merhaba. Günlük hayatta hem çalışırken hem çocuk bakarken buzluk kullanmak inanılmaz zaman kazandırıyor. Ben de şöyle düşündüm; buzluğa neler koyuyoruz ,çıkarınca nasıl hazırlıyoruz, tadı nasıl oluyor, bu olayın püf noktaları neler paylaşalım birbirimizle. Hem birbirimize fikir veririz hem de yeni şeyler öğreniriz.

Ben başlayayım, şunu şöyle yaparsan daha iyi olur tarzı tavsiye veren olursa sevinirim bu arada. Barbunya ve bezelyeyi çiğden koyuyorum. Taze fasulyeyi yarı pişmiş, domatesli koyuyorum. Yapıldığı zaman biraz fazla yapıp lahmacun ve pideyi pişmiş, mantıyı sadece fırınlanmış koyuyorum. Kasaptan yeni alınmış kıyma ve tavuk kıymayla köfte yapıp çiğ olarak ekliyorum onu da. Ayrıca salçayı kaşık porsiyonuyla dondurup, buzlukta saklayıp kullanıyorum. Hazır salça çok çabuk bozuluyor. Sucuk,salam, kavurma sürekli buzlukta.

Hamur işi konusunda hiç fikrim yok yalnız. Poğaça konur mu, çiğ mi pişmiş mi? Börek nasıl konur? Bazlama saklanır mı falan hiç fikrim yok. Bu konularda her türlü yardıma açığım.
Bazlama tabiki konulur cikincada ilk günkü gibi olur börek olarak sigara böreği koyarım çıkarınca kizartirim balık koyuyorum ben közlenmiş biber patlıcan koyarım haşlanmış nohut pilav ve çorbalar için hazır bulunur limon ucuzken alıp sıkıp küçük küçük koyarım vişne koyarım saplarını koparıp çiğ olarak...Çıkarınca hosafini yaparım barbunya alirm içini çıkarıp atarım buzluğa bazlamam eksik olmaz sarmada koyuyorum ama uzun vade tutmam en fazla 1 ay içinde tuketirim kötü oluo daha fazla durunca...Aşure attım dolaba canımız isteyince cikaricam oda ilk günkü gibi güzel oluo aklıma gelen bunlar simdilik

Ben ekmek koyuyorum pek okumadım ama belki yazan olmuştur. Market uzak bize eğer evde ekmek kalmamışsa alacak kimse yoksa direkt buzluktan çıkarıyorum masaya koyuyorum hiç ısıtmana bile gerek yok 1-2 saate ekmek kendine geliyor hatta oda sıcaklıgına göre 30-40 dakikada sürebiliyor. Taze gibi oluyor. Önerimdir fazladan ekmekleriniz araya gitmesin iyi akşamlar🌸

Kızlar merhaba. Günlük hayatta hem çalışırken hem çocuk bakarken buzluk kullanmak inanılmaz zaman kazandırıyor. Ben de şöyle düşündüm; buzluğa neler koyuyoruz ,çıkarınca nasıl hazırlıyoruz, tadı nasıl oluyor, bu olayın püf noktaları neler paylaşalım birbirimizle. Hem birbirimize fikir veririz hem de yeni şeyler öğreniriz.

Ben başlayayım, şunu şöyle yaparsan daha iyi olur tarzı tavsiye veren olursa sevinirim bu arada. Barbunya ve bezelyeyi çiğden koyuyorum. Taze fasulyeyi yarı pişmiş, domatesli koyuyorum. Yapıldığı zaman biraz fazla yapıp lahmacun ve pideyi pişmiş, mantıyı sadece fırınlanmış koyuyorum. Kasaptan yeni alınmış kıyma ve tavuk kıymayla köfte yapıp çiğ olarak ekliyorum onu da. Ayrıca salçayı kaşık porsiyonuyla dondurup, buzlukta saklayıp kullanıyorum. Hazır salça çok çabuk bozuluyor. Sucuk,salam, kavurma sürekli buzlukta.

Hamur işi konusunda hiç fikrim yok yalnız. Poğaça konur mu, çiğ mi pişmiş mi? Börek nasıl konur? Bazlama saklanır mı falan hiç fikrim yok. Bu konularda her türlü yardıma açığım.
Ben biber çeşitlerini de kizartmalik ve yemeklik olarak ikiye ayırıp kilitli posetlere koyuyorum. Arkadasim yemeklik biberleri tereyagiyla kavurup oyle koyuyor. Bezelyeyi de haşlayıp koyuyorum. Patates dolapta 6 gun falan bekliyor suyun icerisine kızartmalık ayarlayıp koyuyorum. Hem çıtır çıtır oluyor hem de ben yokken esim rahatlikla yapabiliyor. Hamur isini annem dediginiz gibi yapıyordu. Fazla poğaça, lokum, pideleri once yagli kagida sarip sonra kilitli posetlerde muhafaza ediyordu. Ama ben hoc mi hic sevmiyorum. Hamur isi bayatligini belli ediyor bence.

Salçayı nasıl koyuyorsunuz tam olarak anlamadım

Ben biber çeşitlerini de kizartmalik ve yemeklik olarak ikiye ayırıp kilitli posetlere koyuyorum. Arkadasim yemeklik biberleri tereyagiyla kavurup oyle koyuyor. Bezelyeyi de haşlayıp koyuyorum. Patates dolapta 6 gun falan bekliyor suyun icerisine kızartmalık ayarlayıp koyuyorum. Hem çıtır çıtır oluyor hem de ben yokken esim rahatlikla yapabiliyor. Hamur isini annem dediginiz gibi yapıyordu. Fazla poğaça, lokum, pideleri once yagli kagida sarip sonra kilitli posetlerde muhafaza ediyordu. Ama ben hoc mi hic sevmiyorum. Hamur isi bayatligini belli ediyor bence.
Patatesi nasıl yapıyorsunuz detaylı yazarmisiniz çok pratik geldi bana işten gelincede soy uğraş derdi olmaz bazen fazla oluyor evde ne yapacağımı şaşırıyorum

Shusui Shusui biz de buzluğa klasik herkes gibi ekmek,poğaça,katmer,börek gibi şeyler koyuyoruz tabi hamur işlerinden. Limon koyarız bütün şekilde. sebzeleri çiğden koyarız. Daha pişirilmemiş sütü,taze peynir,kaşar.. kızgın yağda yarı kızartılmış biberleri bu sene denedik bakalım. Domatesleri bütün bütün de koyarız.hatta annem kuşburnu gibi marmelatlari da koyar buzluğa hiç de birşey olmaz. Artan Ceviz ve leblebileri de koyuyor mesela o. çıkartın 20 dk sonra tüketin gayet de ıyidir.

Ben fasulye bamya ıspanak gibi bütün sebzeleri çiğden yıkayıp iyice kuruduktan sonra buzdolabı poşetine koyup pipetle havasını aldıktan sonra atıyorum buzluğa
Üzüm erik kayısı kiraz vişne atıyorum yine aynı şekilde
Kurufasulye nohutu yemeğini yapıp koyuyorum hazır yemek olsun diye
Hamurislerinden kek poğaça kurabiyeyi pişirdikten sonra atıyorum
Sucuk peynir atıyorum
Ekmek bazlama atıyorum
Salça domates atmisligimda var
Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Mantı yapıp fırınlamadan direkt buzluğa atıyorum. 2 kişilik 1 pişirimlik yapmaya gayret ederim. Kıyma, tavuk ve et sık sık olur buzluğumda. Yağlarımı koyarım. Domates soslarımı koyarım. Yarı pişmiş domatesli taze fasulyem var.
Bezelyeleri çiğden koyarım. Bir de yaz sonunda eşimle kapya biber ve patlıcanı közleyip buzluğuma atarım.
Bu sene erikleri çiğden attım buzluğuma. Canım istedikçe çıkarıp hoşaf filan yaparım artık.
Etli yaprak sarması sarıp çiğden koyarım. Misafire kendimize güzel oluyor.
Küçük bir buzluğum var ama baya iş görür.

Salçayı nasıl koyuyorsunuz tam olarak anlamadım
Tepsiye yağlı kağıt seriyorum. Bir kaşık bir kaşık yanyana diziyorum bütün tepsiye. Sonra öyle buzluğa koyup 2 saat kadar bekliyorum. Tepsiyi çıkarıp, hepsini kilitli poşete koyup tekrar buzluğa koyuyorum. Lazım olunca açıp bir kaşıklık alıyorum. Tadı değişmiyor,hem pratik hem de uzun zaman gidiyor.

Salca bozulmamasi icin kavonoz uzerine 2 parmak zytinyagi koy hava almassa bozulmaz☺️
Yufka boregini sar her turlu sarilmis haliyle hatta yerin varsa tepsiyle at, cikart buzuyla onceden isinmis firina sur..
Mayali hamur duz hamur yogur at, cikart cozunce sekillendir pogacani pisir..
ekmek alip tazeyken at ekmeksiz kaldiginda aksamdan cikart sabaha yumusacik ekmek posette..:)
Ben en cok yufka boreginde kullaniorm..
Elim bosken 2 kg yufka aliorm, arasini tereyag siviyag su /maden suyu karisimiyla yagliyorum, sariyorum, ve hatta suya batirip cikariorum, kagit havluda 1 dk suyunu suzdurup tepsime yagli kagit uzerine diziorm.. misafir gelceginde firin 5 dk 200 derece isitip cikariorm tepsiyi buzuyla suruyorum.. normaldekinden cok daha citir borekler oluyo..:)

hamur yogurmak zoruma gttiginden mayali flan yogurdugumda cok attm buzluga.. gayet guzel sonuc aldm..

Keki kurabiyeyi bile at..

Taze biber dogra ayikla at, kizgin yaga brak yaz gunu kizartmasi..

taze kabak dogra uzerine domates biber dogra at, sogani tereyagini tencerede kavur, uzerine hazir kabagi bas harli ateste cozsun sonra kis altini pismeye brak..

Kizartma kizart biber, uzerine domates sosu yap, kopuk strafor tabaklara yda plastik ince tek kulanimlik tabaklara duzgunce biber ustu sos yap, tencereye tabagindan indir altini ac agzinida kapat, soklama yaparak cozdur. Tazecik yeni kizarmis kizartma gbi servis et..

baska aklma gelen olmadi gece gece aciktim 😁😁

insallah faydali biseler paylasabilmsimdir..:))

bu arada,

ben tupperlara
Dut, taze ceviz,visne, kayisi flan koyuyorum.. gayet guzel muhafaza ediyo kisin agzinda yara varken cikart duttan ye hemen gecer.. kayisiyi az sekerle su dokmeden pisir yumusacik yemekten sonra tatli niyetine, kabizlik problemi cekene bire bir..

Smdilik aklma gelenler bukadar :)))
Ablam efsane annelerden <3 <3

bazlama börek gözlemeleri pişirip yaprak armayı çiğden biber pattlıcanıı kızartıp koyuyoruz

Ben fasulye bamya ıspanak gibi bütün sebzeleri çiğden yıkayıp iyice kuruduktan sonra buzdolabı poşetine koyup pipetle havasını aldıktan sonra atıyorum buzluğa
Üzüm erik kayısı kiraz vişne atıyorum yine aynı şekilde
Kurufasulye nohutu yemeğini yapıp koyuyorum hazır yemek olsun diye
Hamurislerinden kek poğaça kurabiyeyi pişirdikten sonra atıyorum
Sucuk peynir atıyorum
Ekmek bazlama atıyorum
Salça domates atmisligimda var
Şimdilik aklıma gelenler bunlar
Bayıldım. Ekran goruntusu aldim :)

Patatesi nasıl yapıyorsunuz detaylı yazarmisiniz çok pratik geldi bana işten gelincede soy uğraş derdi olmaz bazen fazla oluyor evde ne yapacağımı şaşırıyorum
Patatesleri soyup kizartmalik kesip su dolu kaba koyuyorum. Biraz fazla yapiyorum 3 4 aksam gidiyor hem de kizarttiginizda daha kıtır daha lezzetli oluyor

X