Mutfak Püf Noktaları Buzluk deneyimleri paylaşım alanı

Patatesleri soyup kizartmalik kesip su dolu kaba koyuyorum. Biraz fazla yapiyorum 3 4 aksam gidiyor hem de kizarttiginizda daha kıtır daha lezzetli oluyor
Suda ne kadar bekletiyorsunuz, bende dilimleyip koydum suda bekletmeden ama çok fazla karardı attım mağlesef.

Suda ne kadar bekletiyorsunuz, bende dilimleyip koydum suda bekletmeden ama çok fazla karardı attım mağlesef.
Bazen 5 gün falan kaldigi oluyor ve hic kararma yapmadi benimkiler. Annemler yengemler hep böyle yapardı.. 1 senedir de ben uyguluyorum. Simdilik hic kararma olayiyla karşılaşmadım. Patatesler icin cam bir kabim var suyun içine bastirarak gomuyorum ustunde baskilayici parcasi var patatesler su yuzune çıkmıyor. Ama bazen bardaga da koyuyorum az dilim kalmissa bilmiyorumki acaba sizinkiler neden karardi.

Sonra kurutup buzluğa atıyorsunuz çıkarıp kizartiyorsunuz sandım ben
Aaa yok buzluk kismina değil. Havuc ve patatesi denedim ama buzluktan ciktiktan sonra çürüyorlar. Simdi normal buzluga değil yukari kisma koyuyorum. Citir çıtır oluyor. Hemde oldukca uzun sure de dayanıyor.

Deneyimlerimi yazacak olursam
Hamur işleri,börekti poğacaydı hep koyarım bir kac saat önceden dışarı çıkarır sonra fırınlarım tadı değişmez aynı şey tost ekmeği ve normal ekmek icinde geçerli.

Yaş maya koydum kullanmak için çıkardığımda inanılmaz kötü bir koku vardı maya kokusu ama ekşimiş gibiydi birdaha koymadım.

Taze fasulyeyi yemeği yapar gibi domatesini soğanını katar suyunu çektiririm sonra şoklarım tadı değişmiyor.
Içli köfte yaparım pişirmeden koyarım
Sarma koydum ama tadı değişmişti o yuzden koymayın derim.
Kıymamı yemeklik porsiyonlarım tavuk ve kuş başı etlerimi balıklarımı da porsiyonlarım öyle şoklarım.

Bunun dışında peynirlerimi ama peynir olarak rokfor,gouda,cheddar,mozzarella ve kasar dondurdum onlarıda pizzada kullandığım için (rendelenmiş ufalanmış şekilde)hep yedeğimde olur tatları degisirmiyor ama beyaz peyniri bilemeyeceğim.
KAvurma ve sucukta koyarım.Hatta yaptığım pideleri pizzalarında dondururum asla tatları değişmedi.

Sebzelere gelecek olursam bence dereotu ve maydanoz hatta biberin tadı bana değişik geliyor o yüzden dondurmuyorum.
Domateste tat farklılığı hissetmedim.Ayrica mantarda donduruyorum çok su salıyor ama tadında bir değişiklik olmuyor.

Nohut kuru ve taze fasulye bi suda haşlıyorum sonra buzluğa
Fazla domates varsa rendeliyorum yada küp küp kesiyorum bi yemeklik ayırıp buzluğa atıyorum
Yaptım hamur işi kek poğaça falan atıyorum
Karnıyarık için patlıcanları fırında közleyip yanına biber domates bırakıp atıyorum buzluğa bide bazen fazla ekmek olur evde taze olanı buzluğa atarım ne zaman lazım olsa çıkarırm yeni mis tazecik kalır. Buzluğm küçük bıu kadar ı sığıyor anca 😻

Nohut kuru ve taze fasulye bi suda haşlıyorum sonra buzluğa
Fazla domates varsa rendeliyorum yada küp küp kesiyorum bi yemeklik ayırıp buzluğa atıyorum
Yaptım hamur işi kek poğaça falan atıyorum
Karnıyarık için patlıcanları fırında közleyip yanına biber domates bırakıp atıyorum buzluğa bide bazen fazla ekmek olur evde taze olanı buzluğa atarım ne zaman lazım olsa çıkarırm yeni mis tazecik kalır. Buzluğm küçük bıu kadar ı sığıyor anca 😻
Benimki de buzdolabı buzluğu. Geçen servis geldi bakmaya. Buzluğu açtı , abla sen karantina olur diye mi böylesin dedi 🤣 Yeni bir şey koyacaksam lego gibi döküp baştan yerleştiriyorum herşeyi. Eşime alalım diyorum çekmeceli asla olmaz beni bile koymaya çalışırsın diyor

Kızlar merhaba. Günlük hayatta hem çalışırken hem çocuk bakarken buzluk kullanmak inanılmaz zaman kazandırıyor. Ben de şöyle düşündüm; buzluğa neler koyuyoruz ,çıkarınca nasıl hazırlıyoruz, tadı nasıl oluyor, bu olayın püf noktaları neler paylaşalım birbirimizle. Hem birbirimize fikir veririz hem de yeni şeyler öğreniriz.

Ben başlayayım, şunu şöyle yaparsan daha iyi olur tarzı tavsiye veren olursa sevinirim bu arada. Barbunya ve bezelyeyi çiğden koyuyorum. Taze fasulyeyi yarı pişmiş, domatesli koyuyorum. Yapıldığı zaman biraz fazla yapıp lahmacun ve pideyi pişmiş, mantıyı sadece fırınlanmış koyuyorum. Kasaptan yeni alınmış kıyma ve tavuk kıymayla köfte yapıp çiğ olarak ekliyorum onu da. Ayrıca salçayı kaşık porsiyonuyla dondurup, buzlukta saklayıp kullanıyorum. Hazır salça çok çabuk bozuluyor. Sucuk,salam, kavurma sürekli buzlukta.

Hamur işi konusunda hiç fikrim yok yalnız. Poğaça konur mu, çiğ mi pişmiş mi? Börek nasıl konur? Bazlama saklanır mı falan hiç fikrim yok. Bu konularda her türlü yardıma açığım.
Ben böreği poğaçayı pişiripte koyuyorum. Hem çözülünce yapmak için uğraşma derdim olmuyor. buzluktan cıkarınca normal fırın gözünde biraz ısıtman yeterli oluyor

Ben buzluk kullanmiyorum cunku herseyi mevsiminde ve taze yemegi seviyorum. Buzluktan çıkan yiyecekler hosuma gitmiyor. Balığı kısın yerim yazın buzlu balık yemem mesela. Borekmi istiyorum hemen yufka alirim yapip atarim fırına. Et kiyma kesinlikle bulunmaz. Kasaptan alirım ihtiyacim oldugunda. Bilmiyorum neden boyleyim iyimi kotu mu ama bende bu sekilde buzluk meselesi :)

Benimki de buzdolabı buzluğu. Geçen servis geldi bakmaya. Buzluğu açtı , abla sen karantina olur diye mi böylesin dedi 🤣 Yeni bir şey koyacaksam lego gibi döküp baştan yerleştiriyorum herşeyi. Eşime alalım diyorum çekmeceli asla olmaz beni bile koymaya çalışırsın diyor
Adam haklı 😂😂 yer olsa daha neler neler koycax bizzzz

5 çekmeceli dondurucusu full dolu biri olarak yazayım ben de.
Bamyalari ayıklayıp üstüne bol limon sıkarak kilitli poşetle koyuyorum.
Bezelye ve barbunya çiğden.
Visneleri çekirdekleriyle buzdolabı poşetiyle koyuyorum, buzluyken tencereye alıp ister şeker ekleyin ister eklemeyin ki ben eklenmiyorum kaynatıyorum çok güzel komposto oluyor.
Taze fasulyeyi domatesle kavurup koyuyorum.
Patlıcanları fırında közleyip soyuyorum. Kilitli poşetlere koyuyorum. İster beğendi yapıyorum ister patlıcan salatası. Aynı şekilde kırmızı biberleri de kozleyip koyuyorum.
Patlıcanları bir de karnıyarıklık şekilde soyup üzerine yağ sürerek fırında kızartıp 4erli veya 6lı şekilde poşete koyuyorum bundan da karnıyarık yapmak çok pratik oluyor.
Dolmalık biberleri temizleyip o şekilde koyuyorum ama maalesef bu çok yer tutuyor pek yapmıyorum bunu.
Bunlar dışında ıspanağı bolca alıp bir seferde temizleyip iyice kurutarak çiğden koymayı da yapıyorum bazen, çoğunlukla tercihim marketten dondurulmuş ıspanak almak oluyor ama temizlemek çok zor geliyor.
Ilikli kemikten et suyu tabletleri de boş vakit buldukça yapıyorum ve bölmeli buz kalıbı torbalarına dolduruyorum. Yemeklere, çorbalara ve pilava müthiş oluyor.
Pandemiyle birlikte muhakkak 1 veya 2 ekmek dondurucuda bulundurmaya çalışıyorum. Kayinvalidem su böreğini yapıp bazen çiğ bazen de pişirip dilimleyip koyuyor bana da o şekilde buzlu veriyor. Isındığında veya pistiginde hiçbir fark olmuyor. Aynı şekilde ben de poğaça, kek, açma pişirip fazlasını hep atar sonra çıkarır ısıtırım gayet güzel oluyor.
Baklavayı bile atanı duydum bence her şey olabilir. Et, köfte, sucuk ve tavuk da hep koyarım ama köftede ve sucukta muhakkak ağzının hava almaması lazım yoksa bütün buzluk kokar her şeye siner. Ben çoğunlukla bunun için kilitli poşet kullanıyorum. Sucukları dilimleyip koyarsanız süper pratik olur. Et ürünü olarak bir tek balık koymuyorum ona güvenemiyorum ya aldığım yer buzhane sattıysa bana diye bir korku var içimde içim rahat etmez koysam. 🙄
Ben atıyorum baklava.hatta şuan buzlugumda var bile.cikarip çözüldükten sonra serbetliyorum mis gibi oluyo çıtır çıtır.

Ben buzluk kullanmiyorum cunku herseyi mevsiminde ve taze yemegi seviyorum. Buzluktan çıkan yiyecekler hosuma gitmiyor. Balığı kısın yerim yazın buzlu balık yemem mesela. Borekmi istiyorum hemen yufka alirim yapip atarim fırına. Et kiyma kesinlikle bulunmaz. Kasaptan alirım ihtiyacim oldugunda. Bilmiyorum neden boyleyim iyimi kotu mu ama bende bu sekilde buzluk meselesi :)
Bir alışsanız vazgeçemezsiniz. Derin dondurucu nedir ya evde boşuna bir yer derdim 3 sene önce falan. Şuan elim kolum. Mesela bugün 1 kilo kuru fasulyeyi hasladım 4 poşete böldüm attım. Zamandan tasarruf.

Mısır dedin canım çok çekti ya, dolmalar sarmalar havada uçtu ,tık yok , mısır deyince kaldım 🤣buzlukta var 6 tane çiğ. Gecenin 12sinde mısır yesem diyetisyenim üşünmez gelir beni kemirir mısır niyetine ama 🤣
😀😀ah bu diyet bende bişe yiyemiyorumm

Bir alışsanız vazgeçemezsiniz. Derin dondurucu nedir ya evde boşuna bir yer derdim 3 sene önce falan. Şuan elim kolum. Mesela bugün 1 kilo kuru fasulyeyi hasladım 4 poşete böldüm attım. Zamandan tasarruf.
Selam haslamaya hiç gerek yok😊 akşamdan suya koyun sabah suzdurup posetleyin sonra buzluga. Bu kadar ama ben duduklude pisiriyorum tabi yarım saatte pişiyor fasulyede nohutta.

hamur işlerini dolap poşetine ağzı hava almayacak şekilde poşetleyerek kaldırıyorum hava almazsa çok uzun vadede durmazsa tadı değişmiyor.Su böreği pek tadı güzel kalmıyor buzlukta yani ben sevmiyorum. Ama hazır yufkayla yapılan börekler için hiç sıkıntı olmuyor pişememişte çiğ pişmeye hazır halide hiç sıkıntı olmuyor.Biz katmer yaparız bilen varmıdır bilmiyorum onlaarıda açarım pişirmeden aralarına poşet koyarak hem yer kaplamaz hemde pişmeye hazır olur .
kuru köfte sulu köfte içli köfte fellah köftesi bunlarıda pişmeden direk çiğ koyuyorum.
yeşil- kırmızı biberi çiğ, patlıcan közlenmiş yada yemeklik hafif kavrulmuş koyuyorum. domates konserve yapıyorum dolapta sevmiyorum tadını,yeşil fasulye hafif kavrulmuş, bamya hafif kavrulmuş
ayyy düşündükçe bir sürü şey buluyorum ben dolaba herşeyi koyarım hangisini saysamki :):)

Evet sizin dediğiniz mantıklı ama şerbetli attığını söyleyen duymuştum ben. Şekeri kıtırlaşır diye düşündüm ama hiçbir şey olmaz dedi.
Bence şerbetli atılmaz ya, 3-4 gün kalınca bile nasıl oluyor. Şeker donacak ,çözülecek, yumuşamış hamur sert olacak ,cıvıyacak falan ben denemem bile şahsen. Ama pişirmeden koymak çok mantıklı gerçekten

Evet sizin dediğiniz mantıklı ama şerbetli attığını söyleyen duymuştum ben. Şekeri kıtırlaşır diye düşündüm ama hiçbir şey olmaz dedi.

Bence şerbetli atılmaz ya, 3-4 gün kalınca bile nasıl oluyor. Şeker donacak ,çözülecek, yumuşamış hamur sert olacak ,cıvıyacak falan ben denemem bile şahsen. Ama pişirmeden koymak çok mantıklı gerçekten
Ben koyuyorum şerbetli tatlı. Hiç bir sıkıntı olmuyor içiniz rahat olsun. Misafirlerin getirdiği baklava falan o an yendi yendi sonra kalıyor. yense kilo yenmeyip atılsa günah :) ben denesem nolur diye bi kere koydum baktım çözüldüğünde ilk günkü gibi oluyor koymaya devam ediyorum.

X