Mutfak Püf Noktaları Buzluk deneyimleri paylaşım alanı

Bu işin bir okulu olsaydı sizi hemen müdür atardık, hey maşallah 🤩 ben de yapacağım ben de. Özellikle kızartma. Eşim hep ister ,ben üşenirim. Yapıp atacağım buzluğa, istediği zaman yesin.

Kurabiye de çok iyi fikir onuda kızım çok seviyorum. Çok teşekkür ederim.
Cok yorum gelmis cogunu okuyamadm, cok aktif degilim forumda..:)
Yufka boreklik yufka algilanmis, ramazanda yapilip islatarak durum yapilan yufkadan bahsetmistim, boreklik marketten alinan yufka parcalaniyor gercekten ise yramiyor..

Benim bi arkadasimda biberleri dogramadan atiyodu, cikarip ince ince dogruyo hafif buzuyla kitir kitir, sonra menemen yapiodu..

Ben dograyip atiorum ozellikle salca zamani kapya biber cok oldugunda minik minik kup kup dogra at, pizzaya, corbalara kir at :) kisin markette satilanlar lezzetsiz oldugu icin:)

kusura bakmayin yufka icin yanlis blgi verir gbi olmus..

Umarim isinize yarar.. saglikli gunler dilerim:)

ha bide limonata yazmis bi arkadas. Enfes oluyo. Posetlere 1 portakal 2 limonu dograyip koyun, cikarip az yumusarken toz sekerle robottA iyice cekip pure yapin, sonra sulandirin karistirin.. istege gore 1-2 limon tuzu.. sonrada ince tel suzekten, putursuz seviyorsaniz tulbent +tel suzekten suzun.. 😍

Aklima gelen birkac seyi daha ekleyiveriyim 😁

gelen guzel yorumlari gorunce gaza geldim gece gece..

☘️kavrulmus borek ici kiyma (sogani kiymayi kavurup ic harc hazirladiginiz her turlu borek ici , cevizli iclikofte ici)

☘️icli koftenin hamuru

☘️İcli koftenin kendisi..

☘️tavuklu bezelyeli borek ici( talas boregi icin tavuk gogsu ve bezelye yada garnitur karisimli)

☘️Misir! Yazin mevsiminde alin dis kabuklarini ayiklayin, 2 ye bolun buzluga atin.. (kisin kr yagarken ozlediginiz bi aksam duduklude pisirin )

☘️Haslanmis nohut (1 paket alip hasliyorum hepsini, iyice suyunu suzdukten sonra ! (Suyunu suzmek onemli aceleye getirmeyin buzlanma olur.. ) posetleyin ve atin.. pilav yaparken pilav suyunu dokunce icine kirip nohuttan da dilediginiz kadar atin, yada sehriye corbasina, yogurtlu yayla corbasina, bulgur pilavina.. nohut yemegine.. salataya.. her turlu kullanablrsiniz nohut cok pratik..

☘️Hasladiginiz et ve tavuk sulari

☘️yaprak sarmasi.. ben pisirip atanlardanim.. bazilari cigden atiyor. Pismis aticaksaniz pisirdiginiz gun tazeyken sogutup isinabilecek bir kapla birlikte (emaye tencere sahan olablr) bolca altindan ustunden deli sarar gbi streclwyip atin. Cikarinca harli ateste ocakta cozdurun. Soklama yaparcasina hizli cozunebilmesi icin isinabilcek kapla atmaniz onemli..

☘️Misket kofte.. eliniz bosken yuvarlayin atin.. sonra topalak yemegi yada sulu kofte yorenize gore kullanabilceiniz yemekte kullanin..

☘️kofte. En rahati.. cikart yagli kagida firin tepsisine diz isinmis firina sur..

🌸🌸🌸🌸🌸🌸

yasasin yemek yemek.. 😬😬

Ben suda hiç bekletmedim direkt dilimleyip buzluğa attım ondan olabilir birde bu şekilde deneyeceğim
Bazen 5 gün falan kaldigi oluyor ve hic kararma yapmadi benimkiler. Annemler yengemler hep böyle yapardı.. 1 senedir de ben uyguluyorum. Simdilik hic kararma olayiyla karşılaşmadım. Patatesler icin cam bir kabim var suyun içine bastirarak gomuyorum ustunde baskilayici parcasi var patatesler su yuzune çıkmıyor. Ama bazen bardaga da koyuyorum az dilim kalmissa bilmiyorumki acaba sizinkiler neden karardi.

Ahahah 😁 cok hossunuz..Daha anne olamadm insallah dua edinde o annelerden de olablelim
Ay bende olamadım ama siz benden çok daha iyi olacaksınız inşallah
O zaman şey diyelim inşallah tez zamanda bi bıcır yüzünden buzlağa bir şey atacak vaktin olmasın hemi

Kızlar merhaba. Günlük hayatta hem çalışırken hem çocuk bakarken buzluk kullanmak inanılmaz zaman kazandırıyor. Ben de şöyle düşündüm; buzluğa neler koyuyoruz ,çıkarınca nasıl hazırlıyoruz, tadı nasıl oluyor, bu olayın püf noktaları neler paylaşalım birbirimizle. Hem birbirimize fikir veririz hem de yeni şeyler öğreniriz.

Ben başlayayım, şunu şöyle yaparsan daha iyi olur tarzı tavsiye veren olursa sevinirim bu arada. Barbunya ve bezelyeyi çiğden koyuyorum. Taze fasulyeyi yarı pişmiş, domatesli koyuyorum. Yapıldığı zaman biraz fazla yapıp lahmacun ve pideyi pişmiş, mantıyı sadece fırınlanmış koyuyorum. Kasaptan yeni alınmış kıyma ve tavuk kıymayla köfte yapıp çiğ olarak ekliyorum onu da. Ayrıca salçayı kaşık porsiyonuyla dondurup, buzlukta saklayıp kullanıyorum. Hazır salça çok çabuk bozuluyor. Sucuk,salam, kavurma sürekli buzlukta.

Hamur işi konusunda hiç fikrim yok yalnız. Poğaça konur mu, çiğ mi pişmiş mi? Börek nasıl konur? Bazlama saklanır mı falan hiç fikrim yok. Bu konularda her türlü yardıma açığım.
Hic bir sebzeyi pisirip koymadım.(Köz haric)dilimleyip atıyorum.
Balkabagı,yesil kabak,havuc,bezelye,barbunya,pırasa,brokoli,karnıbhar(brokoliyi 2-3 demet alırız,temizler cigden atarım)
Dolmalık biber temizleyip atıyorum.Dolma yaparken hem rahatlık oluyor,hem harc fazla geldi az geldi sıkıntısı olmuyor.
Simit alıp atıyoruz.Tost mak.ısıtıyorum.Dilimleyip omletlere katıyorum.
Kırmızı mevyvler bizde cok tüketilir,cilek bögürtlen,visne yazdan atarım hep.
Ama en kral hareketim rondoda bolca sogan cekip atmak:KK70:
Calısıyorum 15 aylık kızım var,benim icin doolapta sogan varsa,yemek isi bitmiştir:KK70:
Resmen buzlık olmasa hayat damarlarımdan biri kopmus olur:KK70:

X