Çalışan annelerden yardım

Ne kadar küçükken birakmissiniz krese bende vermek istedim ama benim ailemde eşimin ailesi de çocuğa annesi bakar o senin kokunu ister.oralara bırakan anneler vicdansız gibi konuştukları için soguttular beni.
Çalıştığım yerde hep anneler var küçücük çocukları var kreşte anaokulunda.
Ben vermek isteyince kotu anne muamelesi görüyorum. Ne annem ne kaynanam destek vermiyor. Hem çocuğa bakmak istemiyorlar hem ben bakmadım su an çalışıyorum diye tepkililer. Bırak işi çocuğuna bak diyip duruyorlar. Artık yanlarina gitmek istemiyorum derece sıkıldım.
Ay hiç takılmayın. Ekonomik problem yaşayıp evde oturduğunuz zamanda eeee çalış o zaman diyeceklerdi. Zaten insanın üzerindeki yük agir geliyor bide onların ithamlari yargılamalari.. hayır yani destek olunmuyorsa kostekte olunmasin. Benimde bebeğim var çalışmak istiyorum biraz büyüdüğü zaman ama insan iki ara bir derede kalıyor çünkü bakacak kimse yok. E evde oturmakta bı yere kadar mesleğim var niye daha fazla köreleyim çocuğumun geleceği için biseyler yaparım diyorum kafamda deli sorular ..

Ay hiç takılmayın. Ekonomik problem yaşayıp evde oturduğunuz zamanda eeee çalış o zaman diyeceklerdi. Zaten insanın üzerindeki yük agir geliyor bide onların ithamlari yargılamalari.. hayır yani destek olunmuyorsa kostekte olunmasin. Benimde bebeğim var çalışmak istiyorum biraz büyüdüğü zaman ama insan iki ara bir derede kalıyor çünkü bakacak kimse yok. E evde oturmakta bı yere kadar mesleğim var niye daha fazla köreleyim çocuğumun geleceği için biseyler yaparım diyorum kafamda deli sorular ..
Geçen sene evde durdum buyusun öyle başlıyim ise dedim. Evde durmak insanı koreltiyor. Çocuğa da çok çok bir faydam olmadı. Çalışmak üretmek yeni insanlar tanımak para kazanmak beni motive ediyor. Her insan çalışmayı sevmeyebilir ben seviyorum.
Annem görümcem kaynanam hepsi ayni hiç çalışmamış evde oturmuşlar sen niye çalışıyorsun evde otur çocuk buyut kocan ne getirirse razı ol hep bı kafadalar. Hepsininde tuzu kuru. Ama biz eşimle evlendgimden beri hep borç kredi ödedik bunun hızlı bir şekilde bitmesi lazım. Çalıştım çok şey değişti evimde. Hayatı 2 hızla yaşamak gibi. Evde durup ayda bir maaşı beklemekle geçiyordu günler. Maaş gelmeden bitiyordu.mutsuzduk açıkçası. Çalışmak kötü birşey değil. Markette çalıştığım için de eleştiri alıyorum. Üniv. Mezunuym diye. Ülkenin gerçeği bu ne yapabilirim. Kpss çalıştım olmuyor torpilin yok.ayrica markette çoğu insan üniv. Mezunu. Ben çalışırken gocunmuyorum açıkçası. İşimi yapıp paramı alıyorum hepsi bu. Rahatım iş yormuyor ama insanlar yoruyor.

Ben bir kaç yerle görüşüp red cevabı alınca hepsi böyle sandım anaokullarinin.
Sanki benim çocuğumun eğitime hakkı yokmuş gibi.
Hatta biriyle yüzyüze görüştük oglumuzda götürdüm hemen sınıfa girdi oyuncaklara baktı ben görüşme yaparken oda oynuyordu sınıfta.
Su an anaokuluna ihtiyacı olduğu çok ortada çünkü evde yetemiyoruz etkinlik istiyor oyun istiyor bı süreden sonra ben yetemiyorum. Evde durarak yaşıtlarından geri kalıyor. Umarım iyi bir anaokulu bulurum bu hafta yine arastiracagim
Oğlumun sınıfı 12 kişilik. C ile 3 yıldır birlikteler. C için bir açıklama yapılmasına gerek yok otizmli olduğunu karşılaşınca anlayabilirsiniz. İ ise bir yıldır sınıflarında o da asperger sanırım çünkü okumayı biliyor ama onda da belirgin davranışlar var. Özel kreşe gidiyor oğlum. C ile ilgili ne bir olumsuz yorum duydum ne de yaptım. Öğretmenler de güzel ilgilendi. Bu yıl yarım gün başka bir okulda eğitim alıyor C. birlikte yaşamay öğreniyor çocuklar. Eğer geciktirirseniz be oğlunuzun eğitime ihtiyacı varsa inanılmaz zorlanırsınız zaten annenizin yardımı ile olacak iş değil. Ancak tanılı değil ise bir şüpheden ibaret ise doktorlar da teşhis koymadı ise kreşe belirmeyin onlar da bakıp gözlemlesin.

Oğlumun sınıfı 12 kişilik. C ile 3 yıldır birlikteler. C için bir açıklama yapılmasına gerek yok otizmli olduğunu karşılaşınca anlayabilirsiniz. İ ise bir yıldır sınıflarında o da asperger sanırım çünkü okumayı biliyor ama onda da belirgin davranışlar var. Özel kreşe gidiyor oğlum. C ile ilgili ne bir olumsuz yorum duydum ne de yaptım. Öğretmenler de güzel ilgilendi. Bu yıl yarım gün başka bir okulda eğitim alıyor C. birlikte yaşamay öğreniyor çocuklar. Eğer geciktirirseniz be oğlunuzun eğitime ihtiyacı varsa inanılmaz zorlanırsınız zaten annenizin yardımı ile olacak iş değil. Ancak tanılı değil ise bir şüpheden ibaret ise doktorlar da teşhis koymadı ise kreşe belirmeyin onlar da bakıp gözlemlesin.
Doğru söylüyorsunuz. Henüz bir raporu yok teşhis yok. Gozlemliyorlar sadece. Çok güzel gelişmeler oldu. Akıllı bir çocuk hemen öğreniyor ama ben nasi yonlendirecegimi bilmiyorum. Eğitim alması kesinlikle şart. Bunun içinde para lazım. Çalışmam lazım.
Oğlum için iyi bir anaokulu bulmam lazım.

Bazen bir gun öncesi diyor bazen gün içinde doktora gitcem.diyor.
Ztn artık baktırmak istemiyorum ama kresmi bakıcimi onu dusunuyorum.
Kreşler almayınca moralim bozulmuştu ama buradaki arkadaşların msjina göre benim gittiğim kreşlerde sknti var galiba başka yerlerle gorusecegim
Benim oğlum akd kidse gidiyor ben memnunum ilgileniyorlar benimki daha 2 yaşında 1.5 ay oldu başlayalı bizim tek sıkıntımız kucaktı onu da atlattık sonunda ama bizimki konuşuyor anne baba nene dede gel git ver filan kullanıyor

Geçen sene evde durdum buyusun öyle başlıyim ise dedim. Evde durmak insanı koreltiyor. Çocuğa da çok çok bir faydam olmadı. Çalışmak üretmek yeni insanlar tanımak para kazanmak beni motive ediyor. Her insan çalışmayı sevmeyebilir ben seviyorum.
Annem görümcem kaynanam hepsi ayni hiç çalışmamış evde oturmuşlar sen niye çalışıyorsun evde otur çocuk buyut kocan ne getirirse razı ol hep bı kafadalar. Hepsininde tuzu kuru. Ama biz eşimle evlendgimden beri hep borç kredi ödedik bunun hızlı bir şekilde bitmesi lazım. Çalıştım çok şey değişti evimde. Hayatı 2 hızla yaşamak gibi. Evde durup ayda bir maaşı beklemekle geçiyordu günler. Maaş gelmeden bitiyordu.mutsuzduk açıkçası. Çalışmak kötü birşey değil. Markette çalıştığım için de eleştiri alıyorum. Üniv. Mezunuym diye. Ülkenin gerçeği bu ne yapabilirim. Kpss çalıştım olmuyor torpilin yok.ayrica markette çoğu insan üniv. Mezunu. Ben çalışırken gocunmuyorum açıkçası. İşimi yapıp paramı alıyorum hepsi bu. Rahatım iş yormuyor ama insanlar yoruyor.
Çalışmak insanı zinde tutuyor cidden. Bende üniv. Mezunuyum çalışma hayatım oldu 2 yıl kendi cabamla kpss hazırlandım ama olmadı yani. Şuan bebeğim var annem her zaman diyor ki kızım biraz büyüt düzenini oturt işe gir kimseden bişey bekleme. Ama annem yakın değil bana yakın olsa eminim bakar. Daha hamileydim kv. Ay ben iki torun büyüttüm artık doğuran kendi baksın dedi. Şimdi ondan ne bekleyeyim ? Ama univ. Mezunusun ne zaman atanirsin ne zaman çalışırsın demeyi biliyorlar..hatta okudugun bölümü bile eleştirme hakki görüyorlar kendilerinde. Zaten şuan kim okuduğu işi yapabiliyor ki ?

Çalışmakla çok iyi etmişsiniz şuan belli bı zorluktan geçiyorsunuz ama inşallah çözümü var. Tek maaşla cidden problem insan hep biseyleri hesapliyor kısmak zorunda kalıyor her ne kadar eşin dahi olsa maddi biseyler istemek bana ağır geliyor mesela çünkü buna alışık değilim. Ama bazı insanlar dert etmeyebilir tercih meselesi tamamen.

Kreşe vermekten başka çareniz yok. Ben kızımı 2.5 yaşında verdim altı bezliydi. Annem bana yakın olmasına rağmen ona bak diye teklif etmeyi aklımdan bile geçirmedim çünkü burnumdan geleceğini adım gibi biliyordum. Çoğunuz 3 yaşındaymış zaten bence bir hafta on gün dişinizi sıkın tuvalet eğitimi verin kreşe yazdırın. Ne sizin basiniz ağrır ne annenizin. Hem tam güne geçiş yaparsınız hemde kızınız içinde iyi olur arkadaş edinir yaşına uygun eğitim alır.

Kreşe vermekten başka çareniz yok. Ben kızımı 2.5 yaşında verdim altı bezliydi. Annem bana yakın olmasına rağmen ona bak diye teklif etmeyi aklımdan bile geçirmedim çünkü burnumdan geleceğini adım gibi biliyordum. Çoğunuz 3 yaşındaymış zaten bence bir hafta on gün dişinizi sıkın tuvalet eğitimi verin kreşe yazdırın. Ne sizin basiniz ağrır ne annenizin. Hem tam güne geçiş yaparsınız hemde kızınız içinde iyi olur arkadaş edinir yaşına uygun eğitim alır.
Keske küçükken bende verseydim. Şimdi konuştuğum yerlerden bazıları anaokuluna alışsın cisinede alistiririrz diyorlar.
Anneme bir kere çise baslicam evde beni desteklermisin dedim sana bıraktığında tuvalete tutarmisin diye. Ben bişe ogretemem işi bırak kendin bak diyor.
Ne olay olsa isi bırak kendin bak her iki lafından biri.
Önceden çalış diyen kadın smdi calisananne dusmani

Erkek neden yapamıyor? Eşinizin eli kırık değilde gayet kendi çocuğunun alt temizliğini de yapar, yemeğini de yapar yedirir. Annenizden bu kadar şikayet edip kocanıza toz kondurmuyorsunuz. Yaşlı insan neticede anneniz, kendi çocuklarını bakmış büyütmüş. Çocuğunuza bakmak sizin ve eşinizin sorumluluğunda olan bir durum. Başka kreşlerle görüşün illa alan bir yer olur.

Konuşmuyor diyorum temkinli yaklaşıyorlar. Doktora götürdüm özel eğitim ve kreş önerdi. Mutlaka kreşe gitmeli çocuklara karismali sosyal ortam eksikliği var dendi.ama bunu duyan kreşler olumsuz cevap veriyor malesef.
3 yaş hâlâ konuşmuyorsa , dil konuşma terapisti ile görüşün bence. Özel eğitimi neden önerdi bu arada, dil konuşmaya eşlik eden farklı sıkıntılar mi var yoksa sadece dil konuşma olarak mı önerdi

Ne kadar küçükken birakmissiniz krese bende vermek istedim ama benim ailemde eşimin ailesi de çocuğa annesi bakar o senin kokunu ister.oralara bırakan anneler vicdansız gibi konuştukları için soguttular beni.
Çalıştığım yerde hep anneler var küçücük çocukları var kreşte anaokulunda.
Ben vermek isteyince kotu anne muamelesi görüyorum. Ne annem ne kaynanam destek vermiyor. Hem çocuğa bakmak istemiyorlar hem ben bakmadım su an çalışıyorum diye tepkililer. Bırak işi çocuğuna bak diyip duruyorlar. Artık yanlarina gitmek istemiyorum derece sıkıldım.
Ben bekar bir anneyim. Tek başıma bakıyorum çocuklarıma. MaşAllah çok güçlü bir bağ var aramızda. Beni de kokumu da biliyorlar çocuklarım. Hiç sıkıntı yaşamadık. Annem de baktı bakıcı da baktı birkaç ay ama rezillik yani. Kreşte rahata kavuştuk biz. Ve herşey yolunda çok şükür

Keske küçükken bende verseydim. Şimdi konuştuğum yerlerden bazıları anaokuluna alışsın cisinede alistiririrz diyorlar.
Anneme bir kere çise baslicam evde beni desteklermisin dedim sana bıraktığında tuvalete tutarmisin diye. Ben bişe ogretemem işi bırak kendin bak diyor.
Ne olay olsa isi bırak kendin bak her iki lafından biri.
Önceden çalış diyen kadın smdi calisananne dusmani
Bazı anneler böyle oluyor malesef ya destek olacaklarına köstek oluyorlar. Hayır madem bakacam dedin kararının arkasında dur mırın kırın etme başa kakma yada en başından bakamam deseydin. İnsanı dibe çekiyor böyle anneler. Kızınızın yaşı kreş için tam ideal belki konuşması açısından da olumlu etkisi olur. Minnetsiz kafanız rahat bir şekilde işinize gider gelirsiniz.

3 yaş hâlâ konuşmuyorsa , dil konuşma terapisti ile görüşün bence. Özel eğitimi neden önerdi bu arada, dil konuşmaya eşlik eden farklı sıkıntılar mi var yoksa sadece dil konuşma olarak mı önerdi
Evet vardi. Göz teması az seslenince bakmıyordu. Otizm şüphesi var inkar etmiyorum durumu kabullenip eğitime başladık. Bir ay içinde göz teması arttı seslendigimizde dönüp bakıyor çok şükür. Eğitimle daha da iyi olacak ben inanıyorum.

Evet vardi. Göz teması az seslenince bakmıyordu. Otizm şüphesi var inkar etmiyorum durumu kabullenip eğitime başladık. Bir ay içinde göz teması arttı seslendigimizde dönüp bakıyor çok şükür. Eğitimle daha da iyi olacak ben inanıyorum. Ben etr

Ben sizin yerinizde olsam çalışmam,2.5 yaşına kadar kendiniz bakmisiniz madem,1 sene daha oturun çocuğunuzla kendiniz ilgilenin. Ki böyle sorunuda var madem. Benimde annem baktı çocuğuma bende aynı şeyleri yaşadım butun gün TV tablet neler yaşadım,resmen heba etmişim yavrumu diye şimdi kafamı duvarlara vuruyorum.ve benim isimde bırakılacak bir iş degildi .o zamanlar gençlik kimseye güvenmiyorum diye malesef anneme baktırdım ama hata etmişim ki benim annem hiç bir şey demezdi.
Ama bugün aynısı olsun kesinlikle anneme bırakmam ve sizin gibi yeni bir işe girmisiniz bı dk dusunmem kendim bakarım ve bu çocuğun kesinlikle kreşe gitmesi lagzim.!!bende ilk defa duydum almam diyen bir kreş.ozel egitiminden bahsetmeyin.

Lütfen çocuğunuzu heba etmeyin,bu sorunlar ileride farklı şekillerde devam edecek çünkü.

Konuşması değilde özel eğitim alıyor diyince çocuğa engelli muamelesi yapılıyor. Halbuki isme tepki var göz teması var her komutu anlıyor yapıyor.
En iyisi başka kreslerle görüşmem olacak. Evime yakın yerler kabul etmedi.
Biriyle görüştüm kaynaştırma öğrencisi olarak alırım onuda su an alamam öyle öğrencim var dedi.
Çocuğu kreşe almamaları da canımı sıkıyor ztn
Benim çocuğumda 2 buçuk yaşında. Eylül ayı gibi kreşe başlatacağım. Özel eğitim alıyor, duyu bütünleme ve hareket eğitimi. Tanısı yok doğal olarak bir raporu da yok o yüzden ben kreşlerin bu önyargısını bildiğim için söylemeyi düşünmüyorum. Eğitimin katkıları da çok oldu çoğu sorunu aştık zaten o yüzden bir sey söylemeyeceğim bence sizde öyle yapın çünkü bu durumda kreş en mantıklısı olur annenizde olsa kimseye minnet etmemiş olursunuz olurda çocuk hasta olursa eşiniz o günler idare eder evde olması avantaj bir yolu bulunur ama bu sebeplerden çalışmayı bırakmayın derim zaten istiyorsunuz. Umarım her şey güzel olur sizin için

Merhabalar herkese. Uzun bir aradan sonra tekrar giriş yaptım. İçinden cikamadigim,buradaki annelerin fikrine ihtiyaç duyduğum bir konu var.
Eski konuma bakarsanız aile apartmanında kalıyordum kabus gibi günler bitti taşindim çok şükür yeni duzenimi kurdum 😊 kolay olmadı boşanma eşiğinden döndük ama eşimin yanımda olmasıyla bunuda atlattik şükürler olsun..
Taşındıktan sonra kira,faturalar vs derken çalışmaya karar verdim. Gecmistede calismisligm var iş hayatına tekrar döndüm. Kendi mesleğimi yapmiyorum üç harfli marketlerden birine girdim.evime yakın olur yol masrafim olmaz diye başladım.tabi çocuğum var 3 yaşında. İse basladgmda 2.5 yasindaydi.Annemle konuştum ben bakarım dedi çalış destekledi. ona guvenerek işe başladım. 6-7 ay güzel geçti ama son aylarda isyan bayrağını çekti. Çalışma artık ben bakamıyorum, annesiz büyüyor ben bakamam kafam kaldırmıyor vs her çocuğu almaya gittiğimde suratlar asık. Yani idare ettim alttan aldim. Çünkü başka güvenecek kimsem yok.krese veremiyorum dha kendini ifade edemiyor konuşmuyor kreşler kabul etmiyor.
Yarım gün çalışmaya geçtim daha az bakıyor üç dört saat bakıyorlar günde.eskiye göre soylenmeleri azaldı ama bu seferde farklı planlar yapıyor arıyorum evde yok haber vermiyor biyere gitmiş. Arıyor bı hafta yokum şehir dışına cikcam. İşi bırakmamı istiyor çocuğuna otur kendin bak diyor.ben bırakmak istemiyorum borcumuz var ve çalışmak bana iyi geliyor imkanlarımız artıyor her türlü güvencemiz oluyor.
Yazın tatile gidecek akrabaların yanına dolascak bayrama yakın gidiyor. Ben nasi idare edeceğim bilmiyorum. Aradı beni ben şu tarihte biletimi aldım haberin olsun. Ee çocuğu napcan kim bakcak diyor. Ne dicegimi şaşırdım plan yapmış ztnbana sormamıs.tmm konusurz sonra dedim kapattım. Diğer kardeşime böyle yapmaz bekar k ama onun en ufak planına saygı duyar onu evde yanlız bırakmaz biyere gitmez ama ben hep basınin çaresine bakmak zorunda bırakıldım. Artık hergun düşünmekten yoruldum çocuğu oraya götür al.cocuguda yoruyorum.
Eşim gece çalışıyor gündüz evde ama yarım gün uyuyor öğleden sonra bakar çocuğa oda erkek biyere kadar.alt temizliği var yemeği var hepsini yapamıyor.
Bakicimi tutayım tek tek kreslerle görüşüp şansımı mi deneyim ne yapacagimi bilemiyorum.
3 yaş için kreşler var eger ki tuvaletini kendi yapabiliyor az çok kendini ifade edebiliyorsa kreşler alır. En kısa zamanda tuvaletini yapmayı öğretin. Yani artık altını bağlamayın.

Konuşmuyor diyorum temkinli yaklaşıyorlar. Doktora götürdüm özel eğitim ve kreş önerdi. Mutlaka kreşe gitmeli çocuklara karismali sosyal ortam eksikliği var dendi.ama bunu duyan kreşler olumsuz cevap veriyor malesef.
Siz kreştekilere neden çocuğunuzun her şeyini anlatıyorsunuz gerek yok ki hiçbir şey yokken çocuğa ön yargılı yaklaşirlar. Çocuğum sosyelleşsin diye getieiyorum deyin geçin.

Yeterki özbakımını yapabilsin.. Diğerleri zamanla, sosyalleştikçe düzelir.

K KendimiBuldum Annenize baktırmak sizin için bir seçenek değil, önce bunu kabul edin. Kadın açık açık söylemiş. Çocuk sizin çocuğunuz, köye giderken annenize “kim bakacak?” demeniz bile oldukça abes. Zaten iyi de bakamıyor. Doktor kreşe gitsin, tv tablet olmasın demiş. Siz en iyisi doktoru dinleyin. 1 kreş almaz 2 almaz illaki bulursunuz. Benim çocuğum da bezli ve konuşmuyorken başladı. Biz çok faydasını gördük. Tuvalet eğitiminde de çok profesyonelce desteklediler. Yeter ki iyice araştırın.

Yemeğini hazırla bırak babası yedirsin diycemde alt temizliği ne ya? 3 yaşındaki çocuk bezli mi hala?

X