Çalışan evli bayanlar temizliği nasıl hallediyorsunuz ?

Bence durum dahada üstünüze yapışmadan bir an önce düzeltin. Dedikleri gibi vitamin ve magnezyumu düzenli kullanın aksi takdirde daha 15 haftalıksınız ileriki dönemlerde çok zorlanırsınız. Bende haftanın 6 günü saat 18:00 'a kadar çalışıyorum.gece yatmadan dağınıklık ve bulaşığı topluyorum sabah kalkınca yatak ve eşyaları topluyorum sadece 5 dk sürüyor zaten. Hafta da bir gün işten gelincede toz alma süpürme silme ritüeli. Toz alırken de genellikle kapılara kadar haftalık siliyorum genel temizlik ağır olmasın diye. toplam 3 saatte bitiyor. Haftanın 6 günü de dediğim gibi ufak toparlamalar
Maşallah size valla. Ne kapısı da perdesi onlar zaten Allah'a emanet. İnce iş onlar zaten bi kapı silsem 4 aşamadan geçiririm bütün günümü alır. Sizin gibi olurum inşallah.

Evet beğenemiyorum, rahat olamıyorum. Kendim bile yaparken akşama kadar yapıyorum. Çünkü tertemiz olsun istiyorum. Hep eksik geliyor. Zaten 4 ay sonra hepten yavaşlıcam o zaman napıcam bilmem. Yeni evliyim daha 1 buçuk senelik yeni yeni adapte oldum bu işlere. Annem sağolsun o da kendi işini kendi yapardı huy geçmiş.

Anlıyorum. Aklıma gelen tek şey 2 haftada ya da 1 haftada bir hamileliğiniz ağırlaştığı zaman temizlikçi bulmak.

Büyük temizlik için maddi duruma göre 15 günde bir ya da ayda bir temizlikçi gelse iyi olur.
Kocanız kızartma seviyormuş. Biz de çok severdik ama yapmıyorum pek. Ocak fayanslar batıyor, evin kokusu ayrı. Dün fırında kızartmadan karnıyarık yaptım. Çok sevdik.
Biraz görmezden gelmeyi öğreneceksiniz. Öyle baş dök yala ev yok yani...

Bu ne ya

Yaptığınız işler gün boyu evde ılan kişilerin bir çoğunun bile yapmadığı kadar çok

Her gün ocak fırın vs silinmez

Her gün ev süpürülmez

Canınıza yazık

Bulaşık makinası iki günde dolar elde yıkamayın hatta o eşinizin görevi olsun yeterince iyi yıkamadı sorunu da olmaz

Biz üç kişiyiz tek öğünde bir makina doluyor

Bir de Kv laf edecekse etsin

Siz de ben akşama kadar senin gibi evde değilim hem çalışıyorum hem hamileyim beğenmeyen küçük oğluna almasın dersin olur biter

Daha önünde aylar ve Bebek'le geçecek yıllar var

Tembel olduğumu düşğnmüyroum Allaha şükür, evdeyken haftanın iki günü ev temizlerdim hoşuma giderdi. Ama dediğim gibi değerlerim düşük sanırım o yüzden oluşan bir rehavet var. Hamilelik öncesi bile demirim 6 ya düşmüştü şuan da eminim düşük. Özel eğitimciyim okulda her çocuğa çin işkencesi gibi bir şeyi 1000 kere anlatınca kafa kalmıyor.
Yaptığınız işi çin işkencesi gibi görmeniz üzücü.. daha hamileyken bu haldeyseniz çocuk olunca düşünemiyorum bile.. Düzenli olarak yardımcı alın,uğraşmayın.

Olay eşte bitiyor ,eş yardımcı olduğunda iş çabuk bitiyor .Biz yarım günde tüm evin işini ,dip köşe yapıp bitiriyoruz.Cumartesi öğleden sonra ve Pazar tüm gün bize kalıyor bir de oğlumuz var bu arada :) :)

Yaptığınız işi çin işkencesi gibi görmeniz üzücü.. daha hamileyken bu haldeyseniz çocuk olunca düşünemiyorum bile.. Düzenli olarak yardımcı alın,uğraşmayın.
Yaptığım işi işkence gibi görmeye başladım maalesef, özellikle 1 aydır aşırı sinirliyim eşime ve herkese. Herkesin hormonları farklı çalışır ve farklı tepki gösterir. Bir şeyi hem sevip hem de ona sinir olabilirsiniz. Öğrencilerimi çok seviyorum ama konuşmaya dermanım yokken, gözlerim aşağı çekiliyorken aynı şeyi abartısız 50 kere tekrar etmek ancak böyle tarif edilebilir. Normal çocuklar gibi değiller bunun farkındayım o yüzden bu durum kişisel olup onlara olan sevgimden ve ilgimdenbir şey alıp götürmüyor. Bunu her gün koşarak boynuma sarılmalarından anlıyorum.:anneadayı::KK200: zaten çocuk olunca napıcam diye düşünmüyor da değilim. Size göre çok kolay gelebilir ama Benim için ve çevremde gördüğüm çoğu insana göre de gerçekten bir hayli yorucu bir durum.

Her gün fırın siliyorum valla yalan yok çünkü eşim hep yağlı, kızartma vs yiyor doğal olarak her akşam aygaz yağlı ve sarı sarı pis bi görüntü alıyor. Bulaşık da 2 kişinin bulaşığı 2 tava 2 kaşık ve 2 bardak çoğu zaman 1 haftada dolmuyor. Öyle üçer beşer eşyam yok lazım oluyor tavası tenceresi baştan alıp yıkamak gerekiyor. 2 kişi de olsa 4 kişi de olsa evde dolaşılıyor ve pisleniyor. (Ayıptır söylemesi) saç, kıl, toz yerlerde. Temizlik konusunda rahat biri değilim, kv ile yan yana daireler dediğim gibi pat diye geliyor aygazın şöyle, şuran böyle diye gereksiz laf duymak istemiyorum yeni düzeldik sayılır.
Bulaşığı elde mi yıkıyorsunuz:olamaz:
Biz de iki kişiyiz tek öğün yemek yapılıyor evde. Günde bir kez dolar. Tencere tava eksikse alın. Kendinize iş çıkarıyormuşsunuz. Valla fırını ayda bir siliyorum. Balık falan yapıldıysa o gün silerim hemen. Ama fırın da her gün silinmez ki.

Olay eşte bitiyor ,eş yardımcı olduğunda iş çabuk bitiyor .Biz yarım günde tüm evin işini ,dip köşe yapıp bitiriyoruz.Cumartesi öğleden sonra ve Pazar tüm gün bize kalıyor bir de oğlumuz var bu arada :) :)
Bana göre dip köşe; yerleri süpür sil, tuvaletleri cifle, çamaşırları yıka ütüle, kapıları sil, toz al, çekmeceleri yerleştir, camları sil, gerekirse perdeleri yıka, nevresimleri yıka, silkele uzar gider bu yüzden dip köşe temizlik en son ne zaman yaptım hatırlamıyorum heralde hamilelik öncesiydi.:KK53: Haftalık temizlik ise cam, perde, bazen nevresim yıkama ve bazen ütünün olmadığı zamanlar. Başak titizliği hat safhada. Temiz olmadığımda bi mutsuzluk çöküyor. Banyo yapmak bile şenlik bana göre :süslü:

Bulaşığı elde mi yıkıyorsunuz:olamaz:
Biz de iki kişiyiz tek öğün yemek yapılıyor evde. Günde bir kez dolar. Tencere tava eksikse alın. Kendinize iş çıkarıyormuşsunuz. Valla fırını ayda bir siliyorum. Balık falan yapıldıysa o gün silerim hemen. Ama fırın da her gün silinmez ki.
Ya fırın derken aygaz kısmı, ben yeni çalışmaya başladım. Maddi olarak yeni rahata çıktık sayılır. Bazı borçlar da var, kişisel ihtiyaçlarımızı tamamlamaya çalıştık, eksik gerekli şeyleri almaya çalıştık. Yeni yeni hadi tava alalım, tencere alalım moduna girdik. Almam gerekli 2 şer tane daha iyisinden.

Her bünyede gebelik farklı etkiler yaratıyor kimisi doğuma kadar zip zip dolaşırken kimi kafasını kaldıramıyor bunda yadırganacak birşey yok kayinvalidem 10 dakika annem 20 dakika yürüyüş mesafesinde bir günden güne kimse bir ihtiyacın var mi demedi günde 12 saat ise gittim geldim yemek bulaşık hallettim haftada 1 gün genel temizlik gücümün yettiği kadar hormonların etkisiyle aglayarak wc temizledigimi biliyorum 30-37haftalar arası riskli bir donem geçirdim sadece temizliği eşine devrettim yine yemek bulaşık vs 37 sonrası izine ayrılınca bu defa hareket olsun diye sil süpür dolasiyorum lafı çok uzattım ama kimsenin yardim edeceği yoksa caninin yettiği kadarını yap herşeyi ayni anda yapmak zorunda değilsin bak yorgunluktan sana yada bebeğine birşey olsa aaa niye söylemedin biz yapardık diyecekler yada hic umursamayıp olur öyle şeyler deyip gececekler senin canın yanacak yapma batsın ev temizliği de yemeği de bi yumurta kırıp yesin eşinde her aksam kızartma bebekten sonra zaten imkansız sıkma canını bebeğine odaklan

Bana göre dip köşe; yerleri süpür sil, tuvaletleri cifle, çamaşırları yıka ütüle, kapıları sil, toz al, çekmeceleri yerleştir, camları sil, gerekirse perdeleri yıka, nevresimleri yıka, silkele uzar gider bu yüzden dip köşe temizlik en son ne zaman yaptım hatırlamıyorum heralde hamilelik öncesiydi.:KK53: Haftalık temizlik ise cam, perde, bazen nevresim yıkama ve bazen ütünün olmadığı zamanlar. Başak titizliği hat safhada. Temiz olmadığımda bi mutsuzluk çöküyor. Banyo yapmak bile şenlik bana göre :süslü:

Perdeleri her zaman yıkamiyoruz benim anladığım dip köşe temizlik ,tüm halılar dolaplar koltuklar kalkar altları süpürülür silinir ,toz alınır mutfak dolaplarinin dışı silinir ,tuvalet banyo yıkanır cam 15 günde bir ,kışın ayda bir bazen hiç :)ütüyü dip köşe temizlikten saymiyorum zira temizlik öncesi çamaşır ve ütü işini bitiririm genelde :)

Nevresim silkelemek havalandırmak onları iş olarak bile görmüyorum zira günlük rutin oldu :KK70:

Perdeleri her zaman yıkamiyoruz benim anladığım dip köşe temizlik ,tüm halılar dolaplar koltuklar kalkar altları süpürülür silinir ,toz alınır mutfak dolaplarinin dışı silinir ,tuvalet banyo yıkanır cam 15 günde bir ,kışın ayda bir bazen hiç :)ütüyü dip köşe temizlikten saymiyorum zira temizlik öncesi çamaşır ve ütü işini bitiririm genelde :)
İşte temizlik de göreceli sanırım. Biraz daha plânlı olmaya çalışıcam belki bu kadar gözümde büyümez :KK76:

Merhabalar kaynana dışında bir konum var. Gerçi o da az da olsa geçer konuda. Hamileyim, hamilelik öncesi bi nebze daha derli topluydum, hala çok kötü sayılmaz ince işler dışında.:KK52: Sabah 7:30 gibi evden çıkıyorum. Yatağımı toplayamıyorum, hava soğuk olduğundan küçük odada yatıyoruz üstümüzü orda çıkarıyoruz sabah hemen alıp giyelim diye bi de işten gelince anca üstümü çıkarıp az dinlenip mutfağa giriyorum. Saat 18:30 da evde oluyorum. Yemek yap, dünden kalan dağınıklığı topla. Sonra yemek yiyince çok nadir bulaşıkları yıkayabiliyorum genelde bir araya toplayıp bırakıyorum. Fırını akşam gelince siliyorum. Cumartesi öğleden sonraları ve pazar evdeydim. Pazar eşim olunca hiçbir iş yapılmıyordu yapabildiğim kadar cumartesi yapıyordum. Şimdi pazar pzts evdeyim. Pzts leri güzel bir temizlik yapıyorum ama akşam oluyor, belim ağırıyor, çok yoruluyorum. Gebelikten dolayı da sağ kalçam çabuk ağırıyor ve batıyor. Kv Allaha şükür uzak duruyor artık bir faydasını da görmüyroum, zararını da. Yan yana daireler . 4 aylık hamileyim toplamda 4-5 kere yemeğini yedim 2 kere biz gittik 2-3 kere çorba verdi. Bir de mantar vermişti al yap diye. Başka türlü hiçbir şeye yardımı dokunmadı. Bunları yapsın demiyorum, fakat lafta anneme çok güzel anlatıyor ben varım burda, canı çeken bir şey olursa yaparım, soruyorum ben ona falan filan diye. Ama icraate gelince yok. Ben olsam her yardımı beklerdi kendisine. Ama diyorum ya uzak dursun, kötülüğü dokunmasın da iyiliğini de istemem. Bari yapmadığı şeyle yapıyor gibi anlatmasın. İşin özü siz nasıl hallediyorsunuz?Değerlerim de düştü sanırım. Sürekli bir uyku hali, yorgunluk, şekerim düşüyor mu-yükseliyor mu anlamadım işteyken her an uyuyacak gibiyim. Üzülüyorum da böyle dağıldığıma. Bu durum normal mi, geçici mi? Beni aydınlatın, yol gösterin lütfen.
Bende çalışıyorum ama hergun diil çoğu zaman evdeyim gebelikten önce çok çok titiz biriydim bal dök yala amaaa hamile kaldığımdan bu yana canım hiç bisey yapmak istemiyor bazen afedersiniz evi b...k götürüyor bazen de ufak çaplı yapıyorum hiç de umursamıyorum kendimi de yormuyorum şimdi izne ayrıldım yine yapmıyorum doğuma yakın eşim le beraber güzel bir temizlik yapicam inşallah doğumdan sonra eski halime dönerim çünkü böyle olmuyor :KK49:

Her bünyede gebelik farklı etkiler yaratıyor kimisi doğuma kadar zip zip dolaşırken kimi kafasını kaldıramıyor bunda yadırganacak birşey yok kayinvalidem 10 dakika annem 20 dakika yürüyüş mesafesinde bir günden güne kimse bir ihtiyacın var mi demedi günde 12 saat ise gittim geldim yemek bulaşık hallettim haftada 1 gün genel temizlik gücümün yettiği kadar hormonların etkisiyle aglayarak wc temizledigimi biliyorum 30-37haftalar arası riskli bir donem geçirdim sadece temizliği eşine devrettim yine yemek bulaşık vs 37 sonrası izine ayrılınca bu defa hareket olsun diye sil süpür dolasiyorum lafı çok uzattım ama kimsenin yardim edeceği yoksa caninin yettiği kadarını yap herşeyi ayni anda yapmak zorunda değilsin bak yorgunluktan sana yada bebeğine birşey olsa aaa niye söylemedin biz yapardık diyecekler yada hic umursamayıp olur öyle şeyler deyip gececekler senin canın yanacak yapma batsın ev temizliği de yemeği de bi yumurta kırıp yesin eşinde her aksam kızartma bebekten sonra zaten imkansız sıkma canını bebeğine odaklan
Teşekkürler güzel yorumunuz için.:KK36:

Bende çalışıyorum ama hergun diil çoğu zaman evdeyim gebelikten önce çok çok titiz biriydim bal dök yala amaaa hamile kaldığımdan bu yana canım hiç bisey yapmak istemiyor bazen afedersiniz evi b...k götürüyor bazen de ufak çaplı yapıyorum hiç de umursamıyorum kendimi de yormuyorum şimdi izne ayrıldım yine yapmıyorum doğuma yakın eşim le beraber güzel bir temizlik yapicam inşallah doğumdan sonra eski halime dönerim çünkü böyle olmuyor :KK49:
Haha aynıyla o zaman desene. Azcık salayım ben de bari.

Yaptığım işi işkence gibi görmeye başladım maalesef, özellikle 1 aydır aşırı sinirliyim eşime ve herkese. Herkesin hormonları farklı çalışır ve farklı tepki gösterir. Bir şeyi hem sevip hem de ona sinir olabilirsiniz. Öğrencilerimi çok seviyorum ama konuşmaya dermanım yokken, gözlerim aşağı çekiliyorken aynı şeyi abartısız 50 kere tekrar etmek ancak böyle tarif edilebilir. Normal çocuklar gibi değiller bunun farkındayım o yüzden bu durum kişisel olup onlara olan sevgimden ve ilgimdenbir şey alıp götürmüyor. Bunu her gün koşarak boynuma sarılmalarından anlıyorum.:anneadayı::KK200: zaten çocuk olunca napıcam diye düşünmüyor da değilim. Size göre çok kolay gelebilir ama Benim için ve çevremde gördüğüm çoğu insana göre de gerçekten bir hayli yorucu bir durum.
Bir iş hakkında çin işkencesi dedikten sonra yazdığınız paragraflar çokta önemli değil. Bana göre çok mu kolay ?? 3 yaş ve 5 aylık 2 çocuk annesi olarak yazıyorum size,şimdi böyleyseniz çocuk olunca düşünemiyorum bile diye.. Bana görede hiç kolay değil emin olun,sadece durumu en kolay hale indirgemeye çalışıyorum. Temizliği yada yemeği hayatımda dert edinebilecek vakitlerim yok mesela.. sizin yaptığınız işin en az 10 katı stresle çalıştığıma emin olabilirsiniz,yorgunluğuda cabası.. ama yinede hiçbişeye işkence gözüyle bakmıyorum. İşimide,evimide,çocuklarımıda seviyorum. Bişeyi hem sevip hemde işkence gibi görme psikolojisine hiç erişmedim allahta nasip etmesin. 1 yıl sonraki haliniz “ çocuk çin işkencesi gibi bişey”.. hem sevip hem böyle hissebildinize göre bu kaçınılmaz.

Bir iş hakkında çin işkencesi dedikten sonra yazdığınız paragraflar çokta önemli değil. Bana göre çok mu kolay ?? 3 yaş ve 5 aylık 2 çocuk annesi olarak yazıyorum size,şimdi böyleyseniz çocuk olunca düşünemiyorum bile diye.. Bana görede hiç kolay değil emin olun,sadece durumu en kolay hale indirgemeye çalışıyorum. Temizliği yada yemeği hayatımda dert edinebilecek vakitlerim yok mesela.. sizin yaptığınız işin en az 10 katı stresle çalıştığıma emin olabilirsiniz,yorgunluğuda cabası.. ama yinede hiçbişeye işkence gözüyle bakmıyorum. İşimide,evimide,çocuklarımıda seviyorum. Bişeyi hem sevip hemde işkence gibi görme psikolojisine hiç erişmedim allahta nasip etmesin. 1 yıl sonraki haliniz “ çocuk çin işkencesi gibi bişey”.. hem sevip hem böyle hissebildinize göre bu kaçınılmaz.
Yine bir kusur görme gözü açık yorumcu. Kimse kimsenin derdiyle kendininkini kıyaslamasın lütfen. Benim bulunduğum koşullar, psikolojim, fizyolojim, sosyal durumum vs. Ya da bir başkasınınki farklı olabilir. Benim yaşadıklarımı bilmeden kesin bir dille böyle yorum yapmanız çok da doğru olmasa gerek.Siz kendi yaşadığınızdan ben kendi yaşadığımdan sorumluyum. Bana göre şuan her şey çok zor öyle hissettiğim için öyle yazdım bi 5 sene sonra ya da 10 sene sonra belki her şeye daha olumlu bakıcam bu da benim sorunum. Sizin ne hissettiğinizi nasıl düşündüğünüzü sorgulayamam sadece ne mutlu derim size, yardım ya da fikir isterseniz seve eve yardımcı olurum. Benim yaptığım işten 10 kat stresli iş yaptığınıza nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz onu da anlamadım?

Evet ama hamileyken bu kadar yapmadım keyfini çıkar zira sonrasında bir çay içecek zaman olmayacak en azından bir süre :) :) sağlıklı doğumlar dilerim.
Zaten hamilelikten dolayı böyleyim. Öncrsinde herşey çok kolaydı ah ah... :)

X