Çalışmayan arkadaşlarımın hesabını ödememenin verdiği vicdani yük

O duyguyu yaşamanız çok normal. Ama eğer sizinle buluşup bir şeyler yiyip içiyorsa cebinde ona göre para vardır. ödemek İstemiyorsa ona göre buluşmaz. hep siz hep siz olur mu :)

Tamam tatlım, ayıp etmiş seni search etmekle. Mune abla da gelirse parmak sallayıp kızar merak etme. Sonuçta beğenmemiş seni.

Acaba yaşadığım durumla ilgili rahatsızlığımı dile getirdiğim bu mesaj; senin içinde kimbilir hangi kusurları, bilinmezlikleri, yaşadıklarını tetikledi, kendinden neler buldun da üzerine alıp savunmaya geçtin?
Bu aslında sana doğrudan değil, evrene sorulmuş bir soru daha çok .. benim ilginç bakış açım, ister kabul et ya da etme. polemik yaratma çabanı iptal ediyorum, iyi forumlar.

Merhaba arkadaşlar ben 24 yaşındayım part time çalışıyorum dün arkadaşımla kısa bir yolculuğa çıkıp yemek yedik kendisi çalışmamasından ötürü ailesinden para istemenin verdiği rahatsızlıktan falan bahsediyordu daha önce önceleri hesabı ödediğim zamanlar olmuştu fakat dün yolculuğa çıktığımızda ve yemek yediğimizde yol ve yemek masraflarını ilk defa alman usulü yaptık çünkü son zamanlarda eğitimlere kaydolduğum için hayli vergi ücretlerim oldu, masraflar birikti ve üzerine kyk kredisi ödüyorum ailemin de ev kredisi borçları var o yüzden masraflarımı biraz kısmam gerekiyor ki ileride işsiz kalırsam zor duruma düşmemem için. Fakat arkadaşımın düzenli bir işi olmadığı için (haftanın üç günü çalışıp günlük ücret alıyor) vicdani olarak kendimi çok rahatsız hissettim. Arkadaşlar arasında böyle konuların lafının yapılmaması gerektiğini biliyorum o sebeple arkadaşıma karşı da çok mahcup oldum. Sizce abartıyor muyum yoksa arkadaşıma karşı gerçekten mahcup mu hissetmeliyim böyle durumlarda nasıl davranıyorsunuz?
Valla canım bence abartyorsun durumu yoksa yolculuga cıkmaz cıkıyorsa hazırlıklıdır..Ailesinden para ıstemeye neden utansın aılesınden utanan sızden haylı haylı utanması lazım.Bence aılesınden utanıyorsa aılesıyle ılıskılerını gözden gecırsın..Sonuçta keyfı bıse ödememenız normal arkadasınız calısmıyor da hastaneye göturdunuz de orda ucretı o oderken vıcdan azabı cektınız gıbı bıse degıl kı..Evet hayat memat meselesı olsa tamam ona ödettım arkadasıma yardımcı olmalıydım dıye dusunun ama keyfı bır yolculuga cıkıyorsunuz hazırlıklı degılse gelmezdı

Beğenmedim tuşuna basmak ne zamandan beri zorbalık oldu ya 😅 Birinin sizin düşüncelerinize katılmıyor olması gayet normal bir şey. Beğenmedim tuşu da o yüzden var. Hakaret ya da alay etmek anlamına gelmiyor.

Muhtemelen bir konudaki yorumunuzu gördüğünde hoşuna gitmemiştir, diğer konudaki yorumlarınızı merak edip sizin deyiminizle 'search' etmiştir.

Bu sitede de birinin hoşuna gitmeyen bir şey olunca kullandığı iki cümle var:

-Sanal zorbalık yapıyorsunuz.
-Kadın kadının düşmanı.

Genelde ikisi de yapılmamış oluyor. Aynı bu durumdaki gibi.
Burda ki olayı anlamamışsınız bence bazen böyleleri cıkıyor ve sizin gidip her mesajınızı özellikle bulup beğenmedim atıyor seri çekilde bildirim geliyor gayette rahatsız edici bir durum benimde basima geliyor bazen konu sahipleri beni pek sevmez cunkü :KK66:

Parası olmayan yolculuğa çıkmaz, yemeğe gitmez.
Demek ki var ki bu yola çıkıyor sizinle.

Mahcup olacak bir durum yok,arkadasiniz bu yolvulugun masrafini bilerek cikmis,kimse kimsenin yukunu cekmemeli ,full time calissani bile olmaz ,hep hesap odeme siz annesi degilsiniz

Ne alaka ya, o yola çıkan, harcayacaği parayı düşünmüştür. Parası olmayan neden gidip mekanda yemek yiyor? Hiç yoktan Simitle bile karnını doyurabilirdi.
Yani benim de parasız zamanlarım olmuştu, gerçek anlamda olmuştu. Yıllar önce parttime çalışıp kendimi gecindirdigim bir dönem beni yurtdışına gonderecek bir proje bulmuştum, gidince tüm harcadığım parayı bana nakit olarak odeyeceklerdi ama öncesinde epey masraf yapmam gerekecekti. Vizedir,bilet parasıdır,gidince bilmemkac kurla carpmam gereken cep harçligidir... Zaten zar zor yeten paramı bir de onlar için biriktirmem gerekiyordu. O dönem bir kursa gidiyordum (devletin ucretsiz bir kursu). Kurs çıkışı hep beraber yürürken yolda bir Starbucks vardi ,oraya oturulurdu cumbur cemaat...hiç bir mide rahatsizligim olmamasına rağmen akşamları kahve içip şekerli bir şeyler yiyemedigimi, sonra bütün gece mide yanmasından uyuyamadigimi söylemiştim mesela:) muhabbete ortak olurdum ama bir şey almazdım . Sağlık problemim olduğunu soyledigim için kimse de bana bir şey ikram etme zorunluluğunda hissetmezdi kendini...
Param yoksa ona göre davranırım. Mesela güzel bir bahar günü,günü değerlendirmek için kafeye vs gitmek yerine bisikletimle çıkar, sırt çantama evden sandviç atarım, her daim yanimda taşıdığım SuCo mataram vardir,damacana bulunca onu doldururum...eğer harcayacak param yoksa ve bir kafede buluşulacaksa önceden karnımı bir guzel doyurur, gidince de çay ya da elmalı soda içerim.
Harcayacak parası olmayan insan böyle yapar , gezip tozup yiyip içip de hesabı başkalarına odetmez. O yüzden hiç üstünüzde sorumluluk hissetmeyin... Bundan sonra o arkadaşla dışarıda kafeye değil pikniğe gitmeye çalışın, ya da ev oturması falan yapın. Böylece bu endiseniz de son bulur

Burda ki olayı anlamamışsınız bence bazen böyleleri cıkıyor ve sizin gidip her mesajınızı özellikle bulup beğenmedim atıyor seri çekilde bildirim geliyor gayette rahatsız edici bir durum benimde basima geliyor bazen konu sahipleri beni pek sevmez cunkü :KK66:
Bana da yapanlar vardı, saçma bir durum olduğu ortada zaten ama sanal zorbalık da değil yani. Beğenmedim tuşunu hakaret olarak algılayan insanlar var, hesap sorulmasını saçma buluyorum o yüzden. Belki de önceki yorumlarına da baktı ve hiçbirine katılmadığı için beğenmedi.

Sırf bunun için birine 'ruh hastası mısın, git tedavi ol' tarzı yakıştırmaları doğru bulmadım. Bir de her şikayete Mune mu bakıyor bilmiyorum ama onun da işi zor. Ortada hakaret olur, muhatap olmak istemediğin için gider şikayet edersin. Yorumlarıma seri dislike attı diye de rahatsız edilmez kadın. İlkokul öğretmeni değil sonuçta 😅

Merhaba arkadaşlar ben 24 yaşındayım part time çalışıyorum dün arkadaşımla kısa bir yolculuğa çıkıp yemek yedik kendisi çalışmamasından ötürü ailesinden para istemenin verdiği rahatsızlıktan falan bahsediyordu daha önce önceleri hesabı ödediğim zamanlar olmuştu fakat dün yolculuğa çıktığımızda ve yemek yediğimizde yol ve yemek masraflarını ilk defa alman usulü yaptık çünkü son zamanlarda eğitimlere kaydolduğum için hayli vergi ücretlerim oldu, masraflar birikti ve üzerine kyk kredisi ödüyorum ailemin de ev kredisi borçları var o yüzden masraflarımı biraz kısmam gerekiyor ki ileride işsiz kalırsam zor duruma düşmemem için. Fakat arkadaşımın düzenli bir işi olmadığı için (haftanın üç günü çalışıp günlük ücret alıyor) vicdani olarak kendimi çok rahatsız hissettim. Arkadaşlar arasında böyle konuların lafının yapılmaması gerektiğini biliyorum o sebeple arkadaşıma karşı da çok mahcup oldum. Sizce abartıyor muyum yoksa arkadaşıma karşı gerçekten mahcup mu hissetmeliyim böyle durumlarda nasıl davranıyorsunuz?
böyle düşünmeniz ince ama arkadaşınız buluştuğunuz yere gelerek ödeyeceği parayı hesap ediyordur. siz de part time çalışıyormuşsunuz. milyarder olup tenezzül etmeseniz anlarım da. kendinize anca yetiyordur. düşünmeniz yeter bence

Güzel ablacım paran olsa ödeyecekmişsin zaten

Bende de durumlar çok iyi değil, hem parttime çalışıyorum hem ödemelerim vardı yazmışsın, bence düşünmen yeter kalbin gayet güzel:KK200:

X