Canım o kadar sıkkın ki...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
31 yaşında bir anneyim. Üniversite mezunu bir ev hanımıyım. 6 yaşında oğlum var. Bu yıl Corona dan ötürü gecikmeli olarak evin yakınındaki ilkokulun anasınıfına kaydettik. Geçen cuma başlasın dediler. Öğretmen den birşeyler sezdim sanki oğlumu dışlıyordu. Yanılıyorumdur dedim bana öyle geliyor dedim. Giriş saati 1 çıkış saati 3.45. Cuma günü 3 de almamı söyledi pazartesi günü 3.30 da. Savunma da şu burda yatmayacağını bilsin ben ona yatak yok diyeceğim. İnsanın aklı duruyor benim çocuğum neden orda yatmak istesin ki... Bize çok düşkündür.
Cuma günü bisküvi süt verdim yanına. Olmaz başkalarının canı çeker dedi. Çocuk aç aç eve geldi. Oysa ben akranlarıyla yemek yer diye okula göndermek istemiştim.
Erken çıkardı oğlumu sonra zeytin kırma etkinliği yapmış. WhatsApp grubuna nispet yaparcasına çocuklarla bir sürü resim attı. Eşim ayrı ben ayrı oğlum ayrı üzüldü. Bu dışlamak değil de nedir ?
Hafta sonu zar zor ikna ettim beslenme listesi ve malzeme listesi atması için. Zorla beslenme listesi ni attı. Malzeme listesi için geçen yıldan kalanları kullanıyorum dedi.
Pazartesi günü menüde puaca sebze sövüş içecek vardı. Extradan yoğurt koydum. Puaça sevmiyor yoğurt yesin diye. Öğretmene söyledim. Olmaz başkalarının canı çeker dedi. Çocuk o gün de aç geldi eve...
Almaya gittim konuşalım sizle dedi. Baktım sonra çocuklarla ilgilenmeye başladı. Çocuklarda benim çocuğuma göre o kadar iriler ki benim yawrum yanlarında küçücük kalıyor. Çocuğumu aldım geldim eve... Bir baktım aradı.
Daha önce kreşe yada okula gitti mi dedi hayır dedim. Diğerlerine göre çok geri onlar çok ilerde dedi. Peki dedim onlar kreşe yada okula mı gitmiş. Evet dedi. Siz ilgilenin ki çocuğunuz da gelişme kaydetsin. Ben ilgilensem onla diğerleri sıkılır dedi. Mantık yürütemiyor dedi. Koymuş çocuğun önüne sonbaharda da ne giyilir ne kullanılır diye bir kağıt altta resimler renksiz renksiz... Benim çocuğum yapamamış. Benim çocuğum daha sonbahar nedir bilmiyor öğrettin mi ki yapsın.
Hayali arkadaşları var mı dedi. Yok dedim neden. Kendi kendine konuşuyor dedi. Kendi kendine konuştuğuna şahid olmadık dedim. Resmen çocuğa damga vuruyor eğitimsiz aklıyla...
Çocuğu tek başına bırakıyor ilgi alaka 0 kendi başına kalıyor elinde bir kalem bir kağıt... Çocuk gerizekalı oldu bu yüzden... Yemeği konusunda yardımcı olmuyor çocuk aç geliyor eve... Onun göstermesi gereken ilgiyi de benden istiyor. Terminatörüm çünkü ben...
Malzeme listesi istemeyeceğim deyip pazartesi günü öyle bir liste verdi ki 250 tl tuttu alması... Adım gibi eminim malzemeleri de diğer çocuklara verecekti. Daha sayamayacağım bir ton şey... O kadar üzgünüm ki... Evladım için... O o kadar mükemmel bir çocuk ki... Kaydını alacağım okuldan daha da göndermeyeceğim o okula... Allah böyle insanların belasını versin.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Anlattiginiz gibiyse en üst mercilere kadar şikayetçi olun. Öğretmenler Türkiye'de kıymetleri bilinmese de nesillerden gelecek inşaa ederler. Ancak kötü öğretmende bir neslin ayagini kaydirabilir. Bu yüzden bu konuda hassas davranilmasi gerekir. Tabi çocugun tek ogrenme alani okul değildir. Ogretmen hangi birine yetişsin. Ve okulun tepkisine göre sitelerine yorum yazmayi ihmal etmeyin. Ve size nacizane tavsiyem oglunuz kendi kendine falan konusuyor ve sizde gözden kacirmissaniz ogretmen bir ikinci gözdür ve daha nesnel bakar. cocugunuzu bir doktora götürün derim

Bu mesleğin bölümünü okumuş biri olarak nadir yerlerde savunmaya geçmem gerekiyor evet malzeme listesi gerekli çünkü çocuğunuzun diğer arkadaşlarıyla uyum sağlaması için gerekli eşyaları(boya,makas,oyun hamuru vb) olması gerekiyor. Çünkü çocuklar diğer çocukların elinden eşyalarını almaya kalkıyor. Hayali arkadaşları olması normal bu yaşlarda şahit olduysa bunu size belirtebilir belkide çocuğunuz henüz uyum sağlayamadığı için yalnızlıktan kendi kendine konuşuyor olabilir. Ve geç başlamışsa eksik kaldığı konulara evde eğitimle yetiştirmeniz gerekir çünkü diğer çocukların dikkati uzun bir süre bir yerde olamaz hemen dağılır o yüzden kısa aralıklarla çocuğu desteklemek zorunda kalır. Şimdi öğretmenin en büyük eksiğine gelirsek çocuğunuzla uğraşmak istemiyor. Belirli bir noktaya getirdikleri diğer öğrenciler dururken çocuğunuza daha dikkat vermek istemiyor o yüzden dışlıyor büyük ihtimal ama size erken alın demeye hakkı yok bu gibi durumlarda okul müdürüyle görüşebilirsiniz ama çok işe yarayacağını sanmam. Çocuğun psikolojisi açısından bakarsak orda olması çok sağlıklı diyemeyeceğim aksine büyük ihtimal okul hakkında kötü bir bilinçaltına sahip olur ileri zamanlarda

Sayıları harfleri renkleri öğrettim. Bebekliğinden beri çok iyi kalem tutar. Eşleştirme leri çok iyi yapar hiç şaşırmaz. Asla şımarık büyütmedim. Bundan emin olabilirsiniz.
Herşeyi öğretmenden bekleyen yapınız var. Para veriyorsunuz diye bu. Keşke özel Anaokulu olmasaydı. Köle gibi bakıyorlar öğretmen gibi değil. Öğretki bilsin sözünüz beni çok rahatsız etti

Benim arkadaşım üniversite mezunu
Eylence yazıyor hayel yazıyor
Bugün hele buğazım ağrıyor yazdı
İnanın eylence deyince içinde eğlence kelimesini barindiracagim şeyler söylüyorum ona. Ya da hayel deyince peşinden hemen hayal ile ilgili şeyler yazıyorum
Bugün de boğaz olduğunu vurgulamak için cümleler kurdum aaa boğaz ağrısı için şunu iç bunu ye gibi

Yok arkadaş çıldıracağım kendisi lisans mezunu ve lisansli sporcu
Ahaha bi çocukla flört ediyordum. Ailem seni kabul etmez dedim oda neden aylen beni kabul etmez dedi açıklama yapmadan engelledim 😀😀😀

-Bebekliğinden beri çok iyi kalem tutamaz. Iyi kalem tutmak için ince motor becerilerinin gelişmiş olması gerekir.

-6 yaşında bir çocuktan mevsimleri bilmesini bekleriz. Ben branş öğretmeniyim. Çocuk gelişim uzmanı değilim. ( Eğer 6 yaşında bir çocuktan mevsimleri bilmesini bekleyemiyorsak arkadaşlar düzeltir)

-Ekstra yoğurt bisküvi veya poğaça verilmesi ortamda baska çocuklar varken sorun teşkil edebilir.

-Kendi kendine konuşuyor olması bir çocuğa "deli" damgası vurmaz. (Kastettiginiz buysa)

-Öğretmen ilgisinden mahrum kalmak kimseyi gerizekalı yapmaz. Bu ifade kulağa hiç hoş gelmiyor. Zaten erkek çocuk zekasını anneden alır. Genetik miras ile sıkı bir ilişki içinde olan zeka böyle şeylerden çok büyük oranda etkilenmez. Geri kalmisliklar onarılabilir. Çocugum gerizekali oldu diye üzülmeyin. Akranlarinin bildiklerini bilmiyor olması ise öncelikli olarak herhangi bir zeka sorununu değil; ilgisiz kalmışlığı akla getirir.

-Çocuğu okuldan erken çıkardığı günler müdür ile görüşüp derdinizi anlatmalıydınız. Özellikle etkinlik günlerinde öğretmenle uzlaşma gösteremediğiniz durumlarda yetkili bir kişiye danışmalıydınız.

-Ögretmenin hatalı olup olmadığını ya da sizin annelik duygularını terk edip objektif yaklaşıp yaklaşmadığınızı bizler bilemeyiz.

Fakat sorunlu bir başlangıç olmuş. Bu kesin.

Belki ogretmenle ya da müdürle konuşmak... olmuyorsa sınıfını ya da okulu değiştirmek çocuğunuz açısından daha faydalı olabilir.

Yaklaşımları ve çözümlerini cok sevdiğim @derin sularda abla yanlışım varsa düzeltir ve size de faydalı çözümler sunar.

-Bebekliğinden beri çok iyi kalem tutamaz. Iyi kalem tutmak için ince motor becerilerinin gelişmiş olması gerekir.

-6 yaşında bir çocuktan mevsimleri bilmesini bekleriz. Ben branş öğretmeniyim. Çocuk gelişim uzmanı değilim. ( Eğer 6 yaşında bir çocuktan mevsimleri bilmesini bekleyemiyorsak arkadaşlar düzeltir)

-Ekstra yoğurt bisküvi veya poğaça verilmesi ortamda baska çocuklar varken sorun teşkil edebilir.

-Kendi kendine konuşuyor olması bir çocuğa "deli" damgası vurmaz. (Kastettiginiz buysa)

-Öğretmen ilgisinden mahrum kalmak kimseyi gerizekalı yapmaz. Bu ifade kulağa hiç hoş gelmiyor. Zaten erkek çocuk zekasını anneden alır. Genetik miras ile sıkı bir ilişki içinde olan zeka böyle şeylerden çok büyük oranda etkilenmez. Geri kalmisliklar onarılabilir. Çocugum gerizekali oldu diye üzülmeyin. Akranlarinin bildiklerini bilmiyor olması ise öncelikli olarak herhangi bir zeka sorununu değil; ilgisiz kalmışlığı akla getirir.

-Çocuğu okuldan erken çıkardığı günler müdür ile görüşüp derdinizi anlatmalıydınız. Özellikle etkinlik günlerinde öğretmenle uzlaşma gösteremediğiniz durumlarda yetkili bir kişiye danışmalıydınız.

-Ögretmenin hatalı olup olmadığını ya da sizin annelik duygularını terk edip objektif yaklaşıp yaklaşmadığınızı bizler bilemeyiz.

Fakat sorunlu bir başlangıç olmuş. Bu kesin.

Belki ogretmenle ya da müdürle konuşmak... olmuyorsa sınıfını ya da okulu değiştirmek çocuğunuz açısından daha faydalı olabilir.

Yaklaşımları ve çözümlerini cok sevdiğim @derin sularda abla yanlışım varsa düzeltir ve size de faydalı çözümler sunar.
6 yaşındaki bir çocuğa öğretilmeden mevsimleri nasıl bilsin. Mevsimleri ve herşeyi ben öğreteceksen neden okula göndereyim. Hiç bu açıdan baktınız mı ? Olması gereken seviyede sadece ilgi ve eğitim gerekiyor bunu ben yaparım ama öğretmen açık açık ben ileri seviyedekilerle ilgilenirim siz ne haliniz varsa görün diyor.

Hanımefendi puaça çocuğun öğününde olan şey... Öğretmenin beslenme listesinde yazdığı şey... Benim keyfimce koyduğum şey değil...
Poğaca değil de puaça yazmama takılmanız da ayrı bir ironi... Çünkü yazım yanlışlarıyla dolu zaten yazı tek doğru kelime yok değil mi...

Beslenme listesi konusunda öğretmen haklı.
Kafaniza göre koymanız olmaz.
Herkes sizin yaptığınız yapsa bir düzen oturtulamaz.

Evet 6 yaş çocuk mevsimler hakkında az çok fikir sahibidir, olmalıdır. 1. Sınıf kapıya dayanmış.

Öğretmenin çocuğu erken çıkarmak gibi hakkı yok. Hatta velilerin zırt pırt çocuğumu istediğim saatte alırım düşüncesi ile erken alma hakkı bile yok.

Bu konuyu içinizde büyütmek yerine idare ile görüşmeliydiniz. Neden böyle diye.

Bela okumanız da çok gereksiz olmuş.
Az daha sabırlı olmanız gerekir.
Daha ne yollardan gececeksiniz.
Daha ne yollardan geçeceğimin farkında olduğum için zaten bu olay bu kadar sıkıntıya sebep oldu benim için...

Memnun değilseniz değiştirin. Sağlıklı bir eğitim alamaz gibi geldi. Öğrenciyi gönderip etkinlik yapmak ve alaka. Neden diye sormadiniz mi? Neden erken çıkıyor anlamadım.

Ama altı yaşındaki bir çocuk sonbahar nedir bilmeli. Anaokununa gidemedi geçen sene ama birinci sınıfta öğretmenine çok memnun. Hem gecen sene hem bu sene resmen öğretmen gibi oldum.
(İlk tanışma evresinde biraz sıkıntı olmustu)

Yemek de ne varsa onu yemeli. Zamanla alışmak zorunda. Benim kızıma da soğuk sandviç vermişler eve getirdi. İkinci seferde yedi. Aynı yastalar ben kızıma özel yemek koymuyorum. Olani yiyecek.

6 yaşındaki bir çocuğa öğretilmeden mevsimleri nasıl bilsin. Mevsimleri ve herşeyi ben öğreteceksen neden okula göndereyim. Hiç bu açıdan baktınız mı ? Olması gereken seviyede sadece ilgi ve eğitim gerekiyor bunu ben yaparım ama öğretmen açık açık ben ileri seviyedekilerle ilgilenirim siz ne haliniz varsa görün diyor.

Hanım efendi çocuklarımız aynı yaşta kızım üç yaşında mevsimleri ve özelliklerini bilirdi. Sırasını karıştırirdi sadece. Hiç camdan bakıp mevsimler hakkında konuşmadiniz mi anne-ogul.

Mevsimleri ogrenmek icin ogretmene ihtiyac yok ki. 6 yasina kadar coktan ogrenmis olmasi gerekirdi. Her seyi ogretmenden bekliyorsunuz. Konudaki ogretmenin hatalari var ama sizin anlatiminiz hep suclayici oldugu icin objektifliginizden supheliyim. Ogretmenle isbirligi yapmaya calisin. Oglunuzun geri kaldigini dusunuyorsaniz arayi kapatmasi icin siz de caba gosterin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X