Bahçe Bakımı ve Çiçekler Çelikten menekşe üretme denemem

Cok mu suluyorsun acaba? Biraz kendi haline birak bence. Curutenleri kes gunesli bir yere birak bekle baklim. Becerilmeyecek bir sey yok canim. Menekse her evde olur, herkes beceriyor da sen bu kadar ilgiliyken niye olmasin:KK34:

Çok suluyor da olabilirim aslında.. yani az az veriyorum ama 3-4 günde bir illa veriyorum.. ama sürekli uğraşmak geliyor içimden..bir süre rahat bırakayım en iyisi.. çok teşekkür ederim ilgilendiğin ve bilgilendirdiğin için.

Merhaba canım, 1 ay önce toprağa diktiysen ve hala yapraklar diri diri duruyorsa çürümediyse hala köklenebilir. 3 ay kadar sürüyor yaklaşık ekilen yaprağın yeni yapraklar çıkarması. Ben garantiye almak için önce suda köklendirip sonra toprağa ektim. Ama direk toprağa ekip de köklendirdiğim olmuştu. Senin de farkettiğin gibi biraz daha uzun sürer. Yalnız yaprakları çıkarıp çıkarıp bakma. Toprak kurudukça sula sadece.

Üstteki yorumu yazdım ki köklendiklerini haber vermişsin canım çok sevindim gözün aydın. Artık kurcalama hiç bakma kök vermiş mi diye. Sabit dursun. Çiçeklerinin zamanla solması çok normal. Yeni tomurcuklara yer açılıyor. Solan çiçekleri çiçeğin hemen altından kopar ki yeniler çıksın. Sürekli yaprak açıyorsa menekşen güneş almıyor olabilir mi acaba? Sabah güneşini bol bol alan bir pencere önü veya öğleden sonra güneşini alan pencere önündeyse de perdenin arkasından güneş görmesi gerekiyor. Çiçekcoşturan markalı menekşe besini var. Mor şişede. Güneş görüyorsa menekşen onu da kullanırsan çok güzel açıyor :KK34:
merhabalar.. benim de menekşelerim var ciçekli aldıklarım açıyor ama yaprak alıp kendi diktiklerim 1 yılı geçmesine rağmen açmadılar bol yapraklılar ama açmadılar renklerini merak içindeyim açması için bildiğiniz bir yöntem var mı o dediğin şey nedir..?
bu arada ben hem suda köklendirip hemde direk diktiklerim oldu direk olanlar ın bazıları köklü olandan daha hızlı yaprak verdi.. suya çok gerek yok sanki...

daha önce neyi çelikten üretmeye kalksam başaramadım ama yılmıyorum. sardunyalarda sadee yeşil yaprak oluyor hep hiç çiçekli sardunya üretemedim. dikim zamanı yanlış yok cinsi öyle vs. dediler. şimdi menekşe deniyorum

bir hafta önce bir adet menekşe yaprağını çay bardağı suyun içine koydum, pencere kenarında öyle duruyordu. şimdi bu tek dal köklenme yaptı. bunu küçük bir saksıya dikeyim diyorum. çiçekleri ok severim ama bahçe işine yeni yeni merak saldım çok acemiyim.
menekşe için dikim zamanı vs. diye bişey var mı? bu yaprağı öylece toprağa sokup güneşli bi köşede bekletmem yetecek mi?

daha önce neyi çelikten üretmeye kalksam başaramadım ama yılmıyorum. sardunyalarda sadee yeşil yaprak oluyor hep hiç çiçekli sardunya üretemedim. dikim zamanı yanlış yok cinsi öyle vs. dediler. şimdi menekşe deniyorum

bir hafta önce bir adet menekşe yaprağını çay bardağı suyun içine koydum, pencere kenarında öyle duruyordu. şimdi bu tek dal köklenme yaptı. bunu küçük bir saksıya dikeyim diyorum. çiçekleri ok severim ama bahçe işine yeni yeni merak saldım çok acemiyim.
menekşe için dikim zamanı vs. diye bişey var mı? bu yaprağı öylece toprağa sokup güneşli bi köşede bekletmem yetecek mi?

Canım menekşen köklendiği için onu artık ekmen gerekir ama çok fazla güneş alan bir yere değil de mümkünse yakıcı güneşin gelmediği bir pencereye koymalısın. Menekşeler hafif güneş alan nemli mutfak pencerelerinde daha güzel olurlarmış ama ben hep salonum da yetiştirdim çünkü mutfak penceremin önünde koyacak yer yok.

Çiçeklerinin çiçeklenmemesinin nedeni yeterince besin ve ışık alamadıklarından olabilir, sıvı bitki gübresi alıp 10 gün de bir sulama sularına karıştırıp verirsen çiçeklenirler.:KK34:

Kolay gelsin. Ben yapraktan o kadar çok menekşe ürettim ki artık gına geldim:KK37:
Sen de bir yaptın mı daha da durdurumazsın kendini benim gibi, yaparsın yani merak etme:nazar:
Dikim zamanı şu açıdan önemlidir çiçekler sonbahar ve ilkbahar ayları daha serin olduğu için daha kolay tutunurlar hele ilbahar hem serin hem de kainatın canlandığı bir mevsim olduğu için çiçek yetiştirmek için en uygun mevsimdir. Ama ben bazen kışın ortasında bazen de yaz ortasında çok çiçek ekmişimdir ve tutmuştur da:nazar:

merhabalar.. benim de menekşelerim var ciçekli aldıklarım açıyor ama yaprak alıp kendi diktiklerim 1 yılı geçmesine rağmen açmadılar bol yapraklılar ama açmadılar renklerini merak içindeyim açması için bildiğiniz bir yöntem var mı o dediğin şey nedir..?
bu arada ben hem suda köklendirip hemde direk diktiklerim oldu direk olanlar ın bazıları köklü olandan daha hızlı yaprak verdi.. suya çok gerek yok sanki...

Canım benim menekşelerim de bir türlü çiçek açmıyorlardı ne zaman ki sıvı bitki gübresi alıp vermeye başladım bir de çok aşırı güneş almayan cam kenarına koydum coştular da coştular, sen de böyle yap bak göreceksin. Ben bir ara yok artık beceremiyorum galiba deyip vazgeçicektim hatta, ama şimdi evim çiçek bahçesi sanki:nazar:

Canım benim menekşelerim de bir türlü çiçek açmıyorlardı ne zaman ki sıvı bitki gübresi alıp vermeye başladım bir de çok aşırı güneş almayan cam kenarına koydum coştular da coştular, sen de böyle yap bak göreceksin. Ben bir ara yok artık beceremiyorum galiba deyip vazgeçicektim hatta, ama şimdi evim çiçek bahçesi sanki:nazar:
menekşe bitki besini yazan bir sıvı aldım ilk defa bugün vedim ama hafta sonu sususz kalmış sanki menekşelerim bir kısmı gitmiş.. benim menekşelerim işyerinde evde uygun yerim yok diye..birde topragını değiştirdiğim vardı sanki o da gidiyor..:KK43: inşallah düzelirler..

menekşe bitki besini yazan bir sıvı aldım ilk defa bugün vedim ama hafta sonu sususz kalmış sanki menekşelerim bir kısmı gitmiş.. benim menekşelerim işyerinde evde uygun yerim yok diye..birde topragını değiştirdiğim vardı sanki o da gidiyor..:KK43: inşallah düzelirler..

Toprak değişiminden sonra bazen pörsümeler yaşanabilir. Ama ortadan yeni yapraklar geldiği sürece solanları önemseme. Hafif nemli kalsın toprağı. Menekşe için mutlaka çiçek coşturan markalı menekşe besini al. Diğerlerinde üre var, menekşelerin köklerini yakıyormuş.

Toprak değişiminden sonra bazen pörsümeler yaşanabilir. Ama ortadan yeni yapraklar geldiği sürece solanları önemseme. Hafif nemli kalsın toprağı. Menekşe için mutlaka çiçek coşturan markalı menekşe besini al. Diğerlerinde üre var, menekşelerin köklerini yakıyormuş.
yalnış ürün mü aldım yaprak ın menekşe bitki besin i diye birşey almısım sen ne kullanıyorsun

içindekilere baktım yüzde 2.5 üre var görünüyor çiçek açtıran yazmıyor ya inşallah işe yarar

yalnış ürün mü aldım yaprak ın menekşe bitki besin i diye birşey almısım sen ne kullanıyorsun

içindekilere baktım yüzde 2.5 üre var görünüyor çiçek açtıran yazmıyor ya inşallah işe yarar

Canım doğrudur onu kullan da sen bir sorun yaşamazsan devam et. Çiçek coşturan diye bir marka var. Onun menekşe besininde üre yok bir tek. Bir daha alırsan aklında bulunsun.

$fotoðraf (67).jpg

bugün suda köklendirdiğim menekşelerini toprağıyla buluşturdum. Gelişmeleri de burdan paylaşmak istiyorum. Nasıl yaptığımı kısaca anlatayım.

Anaç bitkiden aldığım çeliğimin dibini öncelikle keskin bir jilet yardımıyla 45 derecelik açıyla kestim.

Eki Görüntüle 1055496

Aynen bu şekilde görünüyorlardı ben jiletledikten sonra. Bu arada bu fotoğraf alıntıdır. Diğerleri bana ait sadece.

Daha sonra içi içme suyu dolu bir su bardığının üzerini alüminyum folyoyla kaplayıp folyonun üzerine delikler açtım ve çelikleri bu deliklerden bardağa yerleştirdim. Böylece 5 çelik aynı bardakta düzgünce durdular oraya buraya savrulup bozulma yaşamadık. 2 hafta suda bekleyen çeliklerim şu şekilde köklendiler.

Eki Görüntüle 1055475 Eki Görüntüle 1055476

Ardından köklenmiş çelikleri kendi hazırladığım özel menekşe harcımla buluşturdum. Harç malzemesi 1 ölçü torf 1 ölçü perlit 1 ölçü vermikülit şeklinde.

Eki Görüntüle 1055477

Evin en nemli yeri olan mutfağa yerleştirdim bebekleri. Bir gelişme olursa buradan paylaşmaya devam edeceğim. :KK16:
ben suda beklettim yaprak çürüdü direk topraga ektim yine tutmadı ben bu işi beceremiyorum. menekşeyide çok severim.kendim diktim yetiştirdim büyüttüm demek istiyorum ama olmuyor.

ben suda beklettim yaprak çürüdü direk topraga ektim yine tutmadı ben bu işi beceremiyorum. menekşeyide çok severim.kendim diktim yetiştirdim büyüttüm demek istiyorum ama olmuyor.

Olabilir arada curukler canim. Aldigin yaprak ne cok yasli ne de korpe olsun. Ortalardan bir yapragi dibindrn kopar. Sapi uzun olsun.dedigim gibi sapin ucunu keskin bir bicakla meyilli kes bu koklenmeyi cabuklastiriyor. Topraga sapla hafif yatay sekildr. Yaprak topraga degmesin. Sonra unut gitsin. Topragi nemlendir. Ama kurcalama. Mutlaka koklenir. :)

Olabilir arada curukler canim. Aldigin yaprak ne cok yasli ne de korpe olsun. Ortalardan bir yapragi dibindrn kopar. Sapi uzun olsun.dedigim gibi sapin ucunu keskin bir bicakla meyilli kes bu koklenmeyi cabuklastiriyor. Topraga sapla hafif yatay sekildr. Yaprak topraga degmesin. Sonra unut gitsin. Topragi nemlendir. Ama kurcalama. Mutlaka koklenir. :KK66:
tekrar bir deneyeyim ama 10 kere denedim tutmadı belki bu sefer tutar.... teşekkürler...

Bak bu bilgiyi bilmiyordum menekşe yeni yetiştirmeye başladım kış girince balkona koyayım

Yok canım sakın koyma menekşeyi balkona :) ben onu kaktüs için yazmışımdır. Kaktüsün çiçek açması için kışın üşümesi lazım. Menekşeyi çıkarırsan bozulur muhtemelen. Onu kıpraştırmican :)

Ben bayılırım çiçeklere ama bir yıldır bakamıyorum. Yeni işim bitirdi beni. Sabah 5buçukta evden çıkıyorum. Akşam 8 8.30 gibi evde oluyorum. Hala yoldayım hatta :KK43:

İşime yakın bahçeli bir eve taşınmak hayalim bu aralar..

X